V Marseille zemřel muž, jehož zasáhl policejní projektil během protestů

Napětí ve Francii může v následujících hodinách opět vzrůst. Žalobci totiž zahájili vyšetřování smrti sedmadvacetiletého muže, který byl v neděli zasažen gumovým projektilem během násilností v jihofrancouzském přístavním městě Marseille. 

O vyšetřování informoval deník Guardian. Žalobci v úterý uvedli, že pravděpodobnou příčinou smrti mladého muže byl zásah gumovým projektilem, který používají pořádkové síly, do hrudi. Následovala zástava srdce. Podle prokuratury není možné určit, kde byl muž zasažen a zdali se přímo účastnil násilností. 

Francouzský prezident Emmanuel Macron v úterý vyjádřil naději, že protesty v zemi vyvrcholily. Podle hlavy státu je každopádně nutné si zachovat ostražitost. "Bude návrat ke klidu trvat? Byl bych obezřetný, ale vrchol, který jsme zažili v uplynulých dnech, je za námi," řekl Macron v odvysílaném projevu podle BBC.

Macron zároveň poděkoval starostům, které pozval k jednání, za jejich činy v posledních dnech. "Pokud jste tady, je to proto, že jste se stali terčem (protestujících) společně s vašimi rodinami a blízkými, někdy to bylo velmi přímé a osobní," zmínil prezident, s čím se potýkali zástupci samospráv. 

Protesty ve Francii vyvolalo zabití teenagera Nahela M. během dopravní kontroly nedaleko Paříže policistou, který byl v případu obviněn. Příslušník bezpečnostních sborů tvrdí, že vystřelil, protože se cítil být v ohrožení života. 

Během násilností byla během pouličních střetů zraněna řada jeho kolegů. Jeden hasič dokonce v neděli večer zemřel, když se snažil uhasit hořící automobily. Zadrženy byly stovky lidí. Škoda, která při protestech vznikla, je odhadována na miliony eur. 

Související

Více souvisejících

Francie Policie Francie

Aktuálně se děje

před 54 minutami

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Západ se bojí, říká Zelenskyj s ohledem na válku na Ukrajině

Západ se bojí nejen porážky Ruska, ale i porážky Ukrajiny. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj to v rozhovoru pro AFP označil za absurdní. Západním spojencům vyčetl například to, že Kyjevu zakázaly používat dodané zbraně k útokům na ruské území. Moskva chce podle Zelenského zaútočit na Charkov, přičemž nemá dost sil k novému útoku na Kyjev. 

před 1 hodinou

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Češi nepovolili Rakušanům další překvapení. Porazili je 4:0 a čtvrtfinále mají jisté

Poté, co nejprve Rakušané potrápili Švýcary (4:5) i Kanaďany (6:7 po prodloužení) a posléze dokázali porazit Finsko 3:2, se naši jižní sousedé v pátek večer v pražské O2 Areně představili proti svěřencům kouče Radima Rulíka. Ten své mužstvo na nevyzpytatelného soupeře připravil, a i když především druhá třetině herně nebyla podle českých představ, výsledkově k žádnému překvapení tentokráte naštěstí nedošlo. Utkání dospělo k české výhře 4:0.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Pellegrini: Fico si útok pamatuje a po atentátu byl při vědomí. Ve hře je převoz do Bratislavy

Lékařské konzilium by mělo v pondělí rozhodnout o další léčbě postřeleného slovenského premiéra Roberta Fica, který po středečním atentátu podstoupil ve fakultní nemocnici v Banské Bystrici pětihodinovou operaci. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy