V Německu začíná sezona vánočních trhů, zcela bez karanténních opatření

V Německu začíná sezona vánočních trhů, které se poprvé od počátku pandemie nemoci covid-19 konají zcela bez karanténních opatření. Ačkoli některé trhy vítají návštěvníky od počátku listopadu, v Berlíně se většina z nich otevřela dnes.

Pro nedočkavce v Berlíně byl k dispozici již od konce října Winterwelt (Zimní svět) na Postupimském náměstí, který se chlubí mobilní sedmdesátimetrovou sáňkařskou dráhou - jednou z nejdelších v Evropě. Zatímco v předchozích týdnech si zde návštěvníci mohli užít vánoční atmosféru při takřka 20 stupních Celsia, o uplynulém víkendu se sáňkovalo za hustého sněžení a mrazivých teplot. Nejdelší fronty se tak tvořily u stánků se svařeným vínem a punčem.

"Ještě před týdnem bych si dal raději pivo, ale skokově se ochladilo," řekl ČTK jeden z návštěvníků. Zatímco o víkendu před týdnem slunečné počasí řadu Berlíňanů vylákalo do parků a na nábřeží, nyní město potrápily mrazivé teploty a sníh.

Winterwelt na Postupimském náměstí od pátku doplní i adventní trh. Naopak vánoční trh dnes otevřel na berlínském náměstí Alexanderplatz s tradiční vánoční pyramidou. Také zde byl krátce po dopoledním otevření největší zájem o svařené víno. Jeden ze stánků s horkými nápoji zaplnila skupina italských turistů, pro které byly současné teploty na bodu mrazu očividným šokem.

Ode dneška je v Berlíně otevřena většina vánočních trhů včetně toho na náměstí před Červenou radnicí, kde se návštěvníci mohou projet na ruském kole. To umožňuje výhled na centrum metropole včetně Braniborské brány z padesátimetrové výšky, pokud nebude tak jako dnes mlha. Lákadlem zdejšího trhu je také kluziště, které je bezplatné. Platí se jen půjčovné za brusle, pokud příchozí nemá vlastní.

K velmi oblíbeným trhům patřil v minulosti i ten na náměstí Gendarmenmarkt, který se letos koná kvůli rekonstrukci původního dějiště na Bebelově náměstí vedle budovy Státní opery. Tento trh, na který se platí vstupné 1,5 eura (asi 37 Kč), návštěvníci vyhledávají díky jeho doprovodným uměleckým vystoupením, jako jsou představení akrobatů, tanečníků či hudebníků.

Za nejromantičtější je pak v Berlíně považován trh u zámku Charlottenburg. K atmosféře přispívá nejen kulisa zámku, ale podle médií i rozhodnutí provozovatelů vzdát se ve výzdobě plastových doplňků. Ze dřeva jsou zde nejen stánky a chatky, ale i odpadkové koše.

Trh u zámku Charlottenburg se letos koná zřejmě naposledy kvůli výstavbě návštěvnického centra. Berlíňané tuto zprávu přijali s nelibostí, neboť v posledních dvou letech se zde vánoční trhy kvůli covidu vůbec nekonaly.

Letos se vánoční trhy v Německu konají zcela bez karanténních omezení. Loni, pokud se konat mohly, byla všudypřítomná hygienická opatření. Na některé trhy se lidé mohli dostat jen s očkováním a roušky byly všudypřítomné. Například v Bavorsku a Sasku byly tehdy adventní trhy zcela odřeknuty. Letos to ale neplatí, takže čeští turisté, kteří se rozhodnou navštívit vánoční trh v Drážďanech, Norimberku či Mnichově, se žádnými covidovými pravidly trápit nemusí.

Související

Petr Pavel

Jak to vidí Němci? Analytik řekl, co Pavlovi vyhrálo volby

Přehnaná kampaň Andreje Babiše s řadou chyb a přešlapů, čehož tým Petra Pavla využil jako souboje dobra se zlem, a aktivní podpora Pavla od méně úspěšných kandidátů v čele Danuší Nerudovou a Pavlem Fischerem. To jsou podle německého politologa Kaie-Olafa Langa z Nadace pro vědu a politiku (SWP) tři klíčové prvky, které vedly k Pavlovu vítězství v prezidentských volbách. V dnešním rozhovoru řekl ČTK, že ani přes porážku nelze Babiše podceňovat, neboť se za něj postavilo takřka 42 procent voličů, což je značná část české společnosti.

Více souvisejících

Německo vánoční trhy

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 46 minutami

Petr Pavel

Slovensko dnes vidí nově zvoleného prezidenta Pavla na titulních stránkách novin

Zvolení Petra Pavla novým českým prezidentem v rozhodujícím kole přímé volby zaznamenaly dnes slovenské deníky na svých titulních stránkách. Tisk obsáhle informuje nejen o výsledcích hlasovaní, které označil za přesvědčivé vítězství Pavla, ale také o samotné osobě příštího prezidenta Česka. Komentuje rovněž působení stávající hlavy státu Miloše Zemana či jeho předchůdce v úřadu Václava Klause.

před 51 minutami

Petr Pavel

Babišovi nezafungoval konfrontační styl, Pavla prověří krize, píše tisk

Styl šéfa ANO Andreje Babiše založený na konfrontaci v prezidentských volbách nezafungoval a Babiš dělal chyby. Zvoleného prezidenta Petra Pavla pak prověří první politická krize, se kterou se bude muset ve funkci hlavy státu potýkat. V komentářích v tisku to dnes uvádějí české deníky. Pavel, který nemá zkušenosti z politiky, je podle některých komentátorů velkou neznámou. Podle jiných pomůže sjednotit zahraniční politiku vlády a Hradu a otevře českému prezidentovi i českým podnikatelům znovu cestu na Západ.

před 1 hodinou

Rusko, Kreml

Nemá smysl jednat, vzkazují Rusové po dodávce tanků Ukrajině

Poté, co se Spojené státy a další západní země rozhodly dodat Ukrajině moderní tanky, nevidí Moskva smysl v jednání s Kyjevem nebo jeho západními "loutkovodiči". Dnes to v rozhovoru s agenturou RIA Novosti řekl náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov. Nikdo na Západě podle něho nepřišel se seriózní iniciativou týkající se řešení ukrajinské krize.

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

Elektrická energie a jak s ní šetřit

Elektrická energie a jak s ní šetřit

Po snížení spotřeby elektrické energie ve své domácnosti asi touží každý z nás. Ale málokdo z nás už ví, jak na to. Kde konkrétně bychom mohli ušetřit, kdy se chováme neekonomicky aniž bychom si to uvědomovali a jak používat spotřebiče co nejefektivněji?

před 2 hodinami

Jens Stoltenberg

Stoltenberg vyzval Soul, aby poskytl vojenskou pomoc Ukrajině

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg dnes vyzval Jižní Koreu, aby navýšila svou vojenskou pomoc Ukrajině, která se brání ruské invazi. Informovala o tom agentura Reuters. Stoltenberg je na návštěvě zemí východní Asie, dnes se z Jižní Koreje přesouvá do Japonska.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vrak památkově chráněného plavidla u pobřeží Sussexu patří holandské válečné lodi Klein Hollandia.

Vědci identifikovali vrak lodi potopené u pobřeží anglického Eastbournu

Vědcům se podařilo vyřešit záhadu obestírající původ lodi, která se v 17. století potopila u břehů Anglie s nákladem vybraného italského mramoru. Jak informoval zpravodajský server Daily Mail, vrak památkově chráněného plavidla u pobřeží Sussexu patří holandské válečné lodi Klein Hollandia.

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

Petr Pavel

Pavel mluvil se Zelenským, začíná skládat svůj tým na Hrad, vyrazí do krajů

Zvolený prezident Petr Pavel se připravuje na převzetí úřadu, kterého se ujme 9. března složením slibu na společné schůzi poslanců a senátorů na Pražském hradě. Funkci chce vykonávat civilně. Začne sestavovat svůj tým, plánovat výjezdy po republice, harmonogram zahraničích cest či setkání s ústavními činiteli. Dnes Pavel telefonoval s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, který poděkoval za podporu Ukrajiny po napadení Ruskem a pozval Pavla na návštěvu. Pavla čekají v příštích dnech schůzky s předsedy vlády a obou parlamentních komor. Sejde se asi i s Milošem Zemanem, který dnes volby označil za referendum o Pavlovu protikandidátovi Andreji Babišovi (ANO).

včera

včera

Recep Tayyip Erdoğan

Erdogan naznačil možné schválení členství Finska v NATO, bez Švédska

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes naznačil, že Ankara by mohla dát souhlas se začleněním Finska do NATO zvlášť, bez ohledu na Švédsko, s nímž má Turecko stále napjatější vztahy mimo jiné kvůli údajnému poskytování švédského útočiště kurdským radikálům. Obě severské země přitom podaly přihlášku do aliance současně loni v červnu v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu.

včera

Petr Pavel

Důchody a daně se musí změnit, řekl Pavel. Na Hradě chce audit

Podle zvoleného prezidenta Petra Pavla jsou reformy penzí a daní pro Česko nezbytné, není možné je dál odkládat a je potřeba je lidem začít vysvětlovat. Řekl to dnes večer v rozhovoru pro televizi Nova. Přibližování obou reforem zmínil jako součást svého plánu ve funkci. O důchodové reformě se v ČR debatuje léta. Zatím se ji nepodařilo prosadit a nenašla se na ní širší politická shoda. Podle expertů je potřeba změnit i nastavení daní. Vláda reformu penzí chystá.

včera

včera

Vladimír Kruliš (foto: Martin Mikeška)

Zeman naznačil, že Kruliš zamíří do České národní banky jako kancléř

Prezident Miloš Zeman by přál České národní bance (ČNB) schopného kancléře a schopnějšího, než je ředitel hradního protokolu Vladimír Kruliš, nedokáže získat. Zeman to dnes řekl v Bělehradě novinářům na dotaz, jaké bude další Krulišovo působení po odchodu z Pražského hradu. Podle informací ČTK si ho za šéfa své kanceláře vybral guvernér ČNB Aleš Michl. Kruliš své další působení komentovat nechtěl.

Aktualizováno včera

Pavel se možná v pondělí sejde se Zemanem

Vítěz volby hlavy státu Petr Pavel zatím nehovořil s dosluhujícím prezidentem Milošem Zemanem. Řekl to v pořadu Partie Terezie Tománkové v televizi CNN Prima News. Pavel předpokládá, že se tak stane možná už v pondělí. V České televizi Pavel uvedl, že pravděpodobně jmenuje soudci státní zástupce Petra Babku a Marka Bodláka, které Zeman odmítl jmenovat

Zdroj: ČTK

Další zprávy