Německá protiteroristická policie zatkla v noci na dnešek v Porúří muže, který podle prokuratury plánoval islamistický útok za použití silných jedů. Policie prohledala bydliště zatčeného 32letého Íránce ve městě Castrop-Rauxel, informovala o tom agentura DPA. Podle generálního státního zastupitelství se ale v bytě žádné jedovaté látky nenašly.
Hlavním podezřelým je 32letý muž, policie ovšem zadržela i jeho 25letého bratra. Podle DPA oba muži pobývají v Německu od roku 2015. Zatím není jasné, v jaké fázi přípravy útoku byly ani co mělo být jeho cílem. DPA s odvoláním na bezpečnostní zdroje uvedla, že muž nejednal z pověření Íránu a jednalo se spíše o sunnitského extremistu. Podle časopisu Der Spiegel je Íránec přívržencem teroristické organizace Islámský stát (IS). V případě prokázání viny mu hrozí podle Reuters šest až deset let vězení.
"Obviněný je podezřelý, že připravoval závažný násilný čin proti bezpečnosti státu. Prohlídky slouží k nalezení příslušných jedovatých látek a dalšího důkazního materiálu," uvedli vyšetřovatelé k noční razii. Podle nich si muž pro plánovaný útok obstaral kyanid a ricin. Mluvčí generálního státního zastupitelství, které se v Německu zabývá nejzávažnější trestnou činností, ale kolem poledne prohlásil, že se při prohlídce mužova bytu žádné jedovaté látky nenašly. Podle agentury DPA není zatím jasné, zda se mu nepodařilo jedy získat, nebo je skladoval jinde než ve svém bytě.
Ricin je podle německého Institutu Roberta Kocha (RKI) považován za biologickou zbraň. Kyanid je také vysoce toxický, i malé množství je pro člověka smrtelné.
Velké množství policistů, ale také hasiči a záchranáři, z nichž mnoho mělo na sobě ochranné obleky, zasahovalo v noci na dnešek v bytě podezřelého ve městě Castrop-Rauxel ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko. Policisté uzavřeli okolí a z domu vynesli modré sudy na dekontaminační místo zřízené hasičským sborem, popsal reportér agentury DPA.
Podle deníku Bild spolková policie začala případ vyšetřovat na základě tipu od "spřátelené tajné služby". Časopis Der Spiegel uvedl, že Německo dostalo tip od amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI), kterému se podařilo nabourat do jedné z chatovacích skupin extremistů na komunikační síti Telegram.
Ministr vnitra Severního Porýní-Vestfálska Herbert Reul uvedl, že úřady měly k dispozici "indicii, kterou bylo třeba brát vážně" a která policii přiměla k nočnímu zásahu. Spolková ministryně vnitra Nancy Faeserová uvedla, že Německo je dál možným cílem islamistického teroru, a je proto třeba mít se na pozoru. Od roku 2000 podle ní úřady zmařily 21 islamistických atentátů.
Podle loňské zprávy Spolkového úřadu pro ochranu ústavy (BfV), jak se v Německu nazývá civilní kontrarozvědka, bylo v zemi zhruba 28.290 islámských radikálů. To je o zhruba 400 méně než v roce 2020. Odborník na terorismus Peter Neumann dnes ovšem agentuře DPA řekl, že noční zásah policie v Porúří, je důkazem, že radikální islamismus je pro Německo nadále hrozbou. "Tato hrozba je menší než před šesti nebo sedmi lety, ale nadále existuje. Na to nesmíme zapomínat," uvedl.
Agentura DPA v této souvislosti připomněla kauzu z roku 2018, kdy policie zatkla v Kolíně nad Rýnem Tunisana a jeho německou manželku kvůli podezření z výroby biologických zbraní. V jejich bytě našla rovněž ricin. Na stopu jim přišla díky informaci, že si muž na internetu objednal podezřelé chemikálie a velké množství semen rostliny, z níž se dá ricin získat. V roce 2020 byli oba odsouzeni k trestům odnětí svobody, Tunisan dostal deset let, jeho žena osm let vězení.
Související

Extrémní počasí padá politikům na hlavu. Šéf klimatické politiky EU lobboval v Německu

Rakušan prozradil, co zjistil o přestřelce u česko-německé hranice
Aktuálně se děje
před 14 minutami

Jednání mezi Ruskem a Ukrajinou v Istanbulu začnou už za chvíli
před 54 minutami

Extrémní počasí padá politikům na hlavu. Šéf klimatické politiky EU lobboval v Německu
před 2 hodinami

Zvolení Trumpova spojence otřese Evropou: Jak se změní postoj Polska k EU a Ukrajině
před 2 hodinami

Politický otřes v Polsku: Tuskova vláda chystá hlasování o důvěře. Máme svého Trumpa, píší tamní média
před 3 hodinami

Skeptik a fanoušek Trumpa. Kdo je Karol Nawrocki, jehož vizí je návrat k "normálnímu Polsku"?
před 4 hodinami

Nawrocki v čele Polska. Vítěz prezidentských voleb je ránou pro vládu premiéra Tuska
před 5 hodinami

Pondělní počasí. Do Česka se řítí další silné bouřky, avizují meteorologové
Aktualizováno před 12 hodinami

Ukrajinci slaví. Drony poškodily či zničily přes 40 ruských strategických bombardérů
Aktualizováno před 12 hodinami

OBRAT: Prezidentské volby v Polsku vyhrál Karol Nawrocki. Radost Rafała Trzaskowského byla předčasná
včera

První slova Novotného o nehodě. Hodnotím ji jako fantastickou, řekl
včera

Rakušan prozradil, co zjistil o přestřelce u česko-německé hranice
Aktualizováno včera

Ani v noci nebude klid. Bouřky mohou být i velmi silné, varuje ČHMÚ
včera

Rusové přiznali ukrajinský útok, Zelenskyj dohlížel. Škody jsou podle Kyjeva obrovské
včera

Pavel Novotný měl nehodu na dálnici u Prahy
včera

Rusové odletěli do Istanbulu. Zelenskyj řekl, co chce ukrajinská delegace
včera

Není spojenec jako spojenec. Máme věřit přátelství mezi Putinovým Ruskem a Kimovou KLDR?
včera

Zemanova slova o volbách neunikla pozornosti. Rakušan mluví o útoku na demokracii
včera

ANO by vyhrálo volby, do Sněmovny by se dostalo šest stran či hnutí
včera

Fico chce zase jednat s Čechy. O válce na Ukrajině či pokračování V4
včera
Medvěd v Česku. Obec u Luhačovic vyzvala místní k obezřetnosti
Česko zdaleka nemá takové problémy s medvědy jako sousední Slovensko, ale lidi občas vyděsí přítomnost velké šelmy v jejich okolí. V týdnu se mělo obávané zvíře vyskytovat v katastru obce Petrůvka ve Zlínském kraji.
Zdroj: Jan Hrabě