V Polsku odstartoval summit východního křídla NATO o pomoci Ukrajině

V polské Lodži dnes začal summit ministrů zahraničí východního křídla Severoatlantické aliance. Český ministr Jan Lipavský s protějšky z takzvané bukurešťské devítky (B9) jedná o pomoci Ukrajině v obraně před ruskou agresí i vývoji transatlantických vztahů. Jedním z témat bude nejspíš také rozšiřování NATO o Švédsko a Finsko.

"Schválení vstupu Finska do NATO Tureckem a Maďarskem na průběhu dnešního jednání bezpochyby nic nezmění, přestože to všichni vítáme," řekl ČTK náměstek generálního tajemníka NATO Angus Lapsley. Dodal, že doufá v brzké schválení vstupu i v případě Švédska. "B9 prosazuje posílení východního křídla, což je v souladu s přístupem NATO," dodal Lapsley.

Turecký parlament ratifikoval vstup Finska do NATO ve čtvrtek pozdě večer, maďarští poslanci tak učinili již v pondělí. Přijetí Švédska do NATO ještě neschválila ani Ankara ani Budapešť.

Podle původních informací se setkání v Lodži měli účastnit také představitelé USA, Španělska, Švédska a Finska. Podle polských médií ale nakonec nedorazí.

Členy B9 jsou kromě Česka také Bulharsko, Estonsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Polsko, Rumunsko a Slovensko. Uskupení vzniklo v roce 2015 v reakci na agresivní kroky Ruska na Ukrajině.

Naposledy se ministři zahraničí B9 setkali loni v březnu v Bratislavě. Hlavy států se za rok od začátku ruské invaze na Ukrajinu setkali třikrát, naposledy letos v únoru ve Varšavě, kde s nimi jednal i americký prezident Joe Biden.

Ministři zahraničí východního křídla NATO ladili postoje před summitem aliance

Finsko, a po případném vstupu do Severoatlantické aliance i Švédsko, by se potenciálně mohly přidat k východnímu křídlu NATO, míní český ministr zahraničí Jan Lipavský. Novinářům to řekl po dnešním jednání takzvané bukurešťské devítky (B9) v polské Lodži. Lipavský dodal, že by rozšíření východního křídla podpořil. Se svými kolegy z východního křídla aliance dnes ale v Polsku především ladil postoje těchto zemí před nadcházejícím setkáním ministrů zahraničí v Bruselu příští týden i červencovým summitem NATO ve Vilniusu.

"Kdyby se (ruský prezident Vladimir) Putin nezbláznil, tak Finsko zůstalo neutrální. Takto Putin pomohl rozšířit Severoatlantickou alianci, bohužel za cenu krvavé války na Ukrajině," poznamenal Lipavský.

Helsinky mají dveře do aliance dokořán otevřené poté, co v noci na dnešek jako poslední z členských zemí přistoupení severské země ratifikovalo Turecko. Finsko by tak mohlo být členským státem NATO už příští týden, podmínkou je splnění některých formálních kroků.

Ankara má však nadále výhrady vůči švédskému vstupu, ačkoliv obě skandinávské země o přijetí požádaly loni společně, v reakci na ruskou vojenskou agresi vůči sousední Ukrajině. Dosud neutrální Finsko má přitom s Ruskem dlouhou pozemní hranici.

Zástupci Finska i Švédska se přitom původně měli nynějšího polského jednání přímo účastnit, nakonec ale chyběli. Lipavský jejich nepřítomnost vysvětlil tím, že skupina B9 je "zavedený formát".

Mezi dalšími tématy čtvrtečního a dnešního jednání ministrů zahraničí takzvané bukurešťské devítky v Lodži bylo pokračování pomoci bránící se Ukrajině i vývoj transatlantických vztahů. Spojené státy v reakci na ruskou agresi posilují svou přítomnost v Evropě a podporují v tomto ohledu především právě východoevropské členy aliance.

Česko podle šéfa své diplomacie nehodlá na summitu ve Vilniusu nikoho překvapovat. "Jsme zastánci toho, aby Severoatlantická aliance měla plnohodnotný politický dialog s Ukrajinou. Podporujeme i balíček nevojenské pomoci," řekl novinářům Lipavský. Cílem Kyjeva je přitom plnohodnotný vstup do aliance, o který Ukrajina požádala loni v září.

Související

Více souvisejících

Polsko NATO

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 14 minutami

před 20 minutami

před 30 minutami

před 1 hodinou

Robert Kennedy

55 let od atentátu na Roberta Kennedyho. Politické násilí bylo v USA bohužel docela běžné, uvádí amerikanista Pondělíček

Robert Kennedy, vlivný politik a uchazeč o prezidentskou nominaci za Demokratickou stranu, bratr v roce 1963 zavražděného prezidenta Spojených států Johna Kennedyho, se před 55 lety, 5. června 1968, stal rovněž obětí atentátu. O den později zemřel. Pro své názory, především na nepřípustnost rasové segregace, byl mnohými nenáviděn, avšak motiv vraždy s vnitřní politikou patrně nesouvisel, vysvětluje v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jiří Pondělíček. 

před 1 hodinou

stíhačka General Dynamics F-16 Fighting Falcon

Ukrajina mění plány? F-16 při protiofenzívě nepoužije

Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov řekl, že Ukrajina nepoužije stíhačky F-16 během nadcházející protiofenzívy. Před pár dny ale ministerstvo ještě uvádělo, že k osvobození Ukrajiny od ruských okupantů je zapotřebí 48 těchto stíhacích letounů.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Írán podle Sky News prodal Rusku munici pro válku na Ukrajině

Írán zřejmě opravdu prodává a dodává Rusku munici pro jeho invazi na Ukrajinu, která vypukla na konci loňského února. Ruská armáda podle nejnovějších informací odebírá od Teheránu dělostřelecké a tankové náboje. Ukrajinská města navíc už delší dobu terorizují drony íránské výroby. 

před 3 hodinami

Zelenina vypěstovaná ve skleníku

Češi našli způsob, jak ušetřit? Pěstují si vlastní zeleninu a ovoce

Více než polovina českých domácností si pěstuje vlastní ovoce a zeleninu a pro pětinu z těchto domácností se jedná o důležitý zdroj, který je srovnatelný s nákupem těchto produktů. Vyplývá to z dat, která vědcům Národního institutu SYRI poskytuje Český sociálněvědní archiv ČR. Vědci jej prezentovali v tiskové zprávě.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

V Holešově se srazil osobní vlak s nákladním autem. (5.6.2023) Prohlédněte si galerii

V Holešově se srazil vlak s nákladním autem, devět lidí se zranilo

Devět zraněných si vyžádala ranní srážka osobního vlaku s nákladním autem na železničním přejezdu v Holešově. Na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému. Železniční provoz na trati bude kvůli nehodě přerušen zřejmě až do brzkých odpoledních hodin. 

před 5 hodinami

Polsko demonstruje sílu. Cvičí s Američany, na armádu dá kvůli Rusku čtyři procenta HDP

Poláci opět ukázali potenciál rostoucí evropské vojenské velmoci. Během cvičení, které trvalo od 6. do 26. května se setkalo až 13 tisíc polských vojáků spolu se stovkami dalších z USA, Rumunska, Slovinska, Švédska, Francie, Litvy, Estonska, Lotyšska a Turecka. O manévrech informovalo PolskieRadio.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy