V Turecku záchranáři stále nacházejí přeživší po zemětřesení. Mrtvých je už 21.000

I čtyři dny po katastrofálním zemětřesení objevují turečtí záchranáři přeživší pod troskami zřícených domů. Navzdory přetrvávajícím nízkým teplotám mráz jsou stále slyšet zvuky uvězněných lidí, kteří zoufale volají o pomoc, uvedla dnes agentura DPA s odvoláním na turecká média. Počet obětí zemětřesení v Turecku a Sýrii přesáhl 21.000.

V provincii Kahramanmaraş byla podle agentury Anadolu po 92 hodinách od otřesů půdy zachráněna matka s dcerou. Předtím byla ve stejné oblasti ze sutin vytažena živá pětiletá dívka Mina. "Jsem tak šťastný, že jsme ji našli," řekl jeden z jejích zachránců. V provincii Hatay byla 88 hodin po zemětřesení zachráněna dvouletá Fatima.

"Budeme pokračovat, dokud si nebudeme jisti, že už nikdo nepřežil," citovala mluvčího záchranné služby stanice TRT World.

Počet nalezených těl v Turecku mezitím stále roste. Podle viceprezidenta Fuata Oktaye činí současná bilance 17.664 mrtvých. Zraněných evidují turecké úřady dnes nad ránem 72.879. V sousední Sýrii, kde ničivé zemětřesení rovněž udeřilo, bylo dosud nalezeno více než 3377 mrtvých. Očekává se, že konečný počet bude výrazně vyšší.

Oktay poděkoval všem záchranářům a uvedl, že své týmy vyslalo do Turecka 75 zemí.

Zemětřesení o síle 7,7 stupně zasáhlo v pondělí brzy ráno pohraniční oblast mezi Tureckem a Sýrií a způsobilo obrovské škody. Stejný den odpoledne pak následovalo ve stejné oblasti další zemětřesení o síle 7,6 stupně.

Související

Více souvisejících

zemětřesení v Turecku Turecko

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Pozemní síly IDF operují v severním pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izraelská armáda dočasně přerušuje operace v části Pásma Gazy

V rámci snahy usnadnit dodávky humanitární pomoci, izraelská armáda dočasně přeruší své operace ve městech Rafáh a Dajr al-Balah v Pásmu Gazy. Toto opatření platí od soboty do čtvrtka od 09:00 do 14:00 SEČ, aby civilisté mohli bezpečně dosáhnout distribučních center. 

před 7 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Aktivisté zveřejnili počet zadržených během pohřbu Navalného

Během pohřbu ruského opozičního politika Alexeje Navalného došlo k zadržení více než 100 lidí v různých městech napříč Ruskem. Podle médií to uvedl lidskoprávní projekt OVD-Info, který monitoruje počty zadržených během protestů a poskytuje právní pomoc.

včera

Olaf Scholz na MSC 2023. Je německý sociálnědemokratický politik, od prosince 2021 kancléř Spolkové republiky Německo.

Kauza Taurus: Politici mluví o vážném problému, situace je vážná

Německý kancléř Olaf Scholz v sobotu uvedl, že země vyšetřuje "velmi závažné" úniky z armády a přislíbil rychlé objasnění po zveřejnění nahrávky z diskuse vysoce postavených představitelů německé vzdušných sil o podpoře Ukrajiny na ruských sociálních sítích. 

včera

včera

Olaf Scholz

Německem hýbe kauza Taurus. Rusko zveřejnilo odposlechy z tajné armádní schůzky

Kancléř Olaf Scholz oznámil, že Německo provádí vyšetřování vážného úniku informací z jednání vysokých představitelů svého letectva. Později ministerstvo obrany potvrdilo, že rozhovor těchto příslušníků byl odposloucháván. Zvukový záznam asi třicetiminutového rozhovoru byl v pátek zveřejněn šéfredaktorkou ruské televize RT Margaritou Simonjanovou. Důstojníci diskutovali o možnosti, jak by Ukrajina teoreticky mohla využít německé střely. 

včera

včera

včera

včera

Modul SLIM je ve spánkovém režimu. JAXA ho chce oživit až za měsíc

Japonský přistávací modul SLIM, který na Měsíci překvapivě přežil mrazivou čtrnáctidenní lunární noc, byl opět uveden do tvz. spánkového režimu. V pátek o tom na síti X informovala Japonská agentura pro výzkum vesmíru (JAXA).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy