zemětřesení v Turecku

Oleksij Reznikov (vpravo)

Potenciálně skandální vyjádření Reznikova. Ukrajina má méně obětí než Turecko při zemětřesení, řekl

Ukrajinské ztráty v déle než rok trvající válce proti Rusku jsou nižší, než kolik bylo obětí nedávného zemětřesení v Turecku, uvedl ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov v interview pro španělský list La Razon. "Ministr učinil nejednoznačné prohlášení, které může vyvolat skandál," poznamenala agentura Unian. Připomněla, že únorová pohroma v Turecku si vyžádala přes 50.000 životů.
Zemětřesení, ilustrační foto

Turecko řeší, proč se při zemětřesení zřítilo tolik budov. Zatýká desítky lidí

Turecko pokračuje v prošetřování příčin pádu budov po rozsáhlém pondělním zemětřesení. Úřady už v této souvislosti nařídily zatknout 113 lidí, informovala dnes agentura Reuters. Po zemětřesení se v Turecku sesulo či bylo vážně poškozeno téměř 25.000 budov. Podle viceprezidenta Fuata Oktaye se předpokládá, že zadržení jsou zodpovědní za zřícení některých z tisíců budov, které spadly v deseti provinciích zasažených otřesy.
Zemětřesení v Turecku

Počet obětí zemětřesení v Turecku s Sýrii dál roste. Mrtvých je nejméně 24 000

Ničivé pondělní zemětřesení v Turecku a Sýrii si vyžádalo více než 25.000 lidských životů. Počet známých obětí katastrofy překročil tuto hranici poté, co dnes odpoledne turecký prezident Recep Tayyip Erdogan aktualizoval bilanci své země na 21.848 obětí. O několik hodin později Erdogan podle agentury AP uvedl, že počet obětí vzrostl až na 22.327. Ze sousední Sýrie dosud přišly informace o 3553 mrtvých. Nové údaje od vlády či opozice, ovládající části rozdělené země, dnes agentury nenabízely.
Na hřbitovech v Turecku narychlo pohřbívají mrtvé

Turecké hřbitovy se plní mrtvými. Na jejich identifikaci není čas

Na hřbitově v tureckém městě Nurdagi u hranic se Sýrií už brzy nebude žádné místo pro další mrtvé. Čerstvě vykopané hroby označují holé náhrobní kameny, na kterých visí jen zbytky oděvů, aby zatím bezejmenné oběti mohli případně identifikovat jejich blízcí. Venku před hřbitovem leží na korbách nákladních aut desítky mrtvých těl, která na pohřeb teprve čekají, napsal v reportáži deník The Guardian.
Čeští hasiči začali v Adiyamanu vyhledávat zavalené v sutinách po zemětřesení

Čeští záchranáři v Turecku vyprostili dalších 12 obětí zemětřesení

Čeští záchranáři v tureckém městě Adiyaman vyprostili od pátku ze sutin dalších 12 obětí pondělního zemětřesení. Dohromady tak zatím dostali z trosek 32 těl, zachránili dva přeživší a asistovali kolegům z jiného týmu při záchraně ženy. Dnes by měli ukončit zásah ve dvou budovách, které prohledávají od úterý. ČTK to sdělil mluvčí českých hasičů Jakub Kozák.
V Sýrii našli v troskách čerstvě narozenou holčičku

Holčičku narozenou v sutinách pojmenovali Aya. Výchovy se ujme rodina prastrýce

Holčička, která se narodila v troskách budovy ve městě Džindiras na severu Sýrie, dostala jméno Aya a nový domov u rodiny prastrýce. Aya, což v arabštině znamená "dar od boha", přežila zemětřesení jako jediná z její přímé rodiny. Informoval o tom dnes list The Guardian. Jedenáctičlenná rodina prastrýce holčičky nyní žije ve stanu, protože jejich dům se kvůli zemětřesení také zřítil. Tisíce lidí podle BBC nabídlo, že novorozenou Ayu adoptují.
Zemětřesení v Turecku

Turecko řeší další problém. Kam se statisíci lidmi, kteří uprostřed zimy přišli o střechu nad hlavou

Jedním z největších problémů pro Turecko, které se od pondělí potýká s následky ničivého zemětřesení, je zajištění přístřeší pro statisíce lidí, kteří uprostřed zimy zůstali bez střechy nad hlavou. Otřesy zničily tisíce budov a nespočet dalších poškodily. Na stadionech a v sutinami zasypaných centrech měst se proto staví stany a v letoviscích na středomořském pobřeží se otevírají jindy zazimované hotely, píše agentura Reuters.
Zemětřesení v Turecku

Po zavalených pátrá v Turecku sto tisíc lidí z celého světa. Dochází jim čas

Záchranáři v Turecku a Sýrii i třetí den po ničivém zemětřesení nacházejí pod troskami budov přeživší, varují ale, že naděje na záchranu zasypaných lidí se každou hodinou povážlivě snižuje. V provincii Kahramanmaraş se dnes po 78 hodinách v sutinách domu dostala ven matka se dvěma dětmi, které záchranáři vyprošťovali 15 hodin, informovala agentura DPA. 
Záchranáři v Turecku skoro dva dny po zemětřesení nacházejí i přeživší

Záchranáři v Turecku nacházejí i po 50 hodinách v troskách budov přeživší

Záchranáři v Turecku nacházejí i více než 50 hodin po ničivém pondělním zemětřesení v troskách budov přeživší. Ve městě Kahramanmaraş na jihovýchodě země zachránili tříletého chlapce, v blízkém Adiyamanu desetiletou dívku, napsal dnes deník Hürriyet. Pod troskami zříceného hotelu v provincii Kahramanmaraş dokázala přežít 58letá žena, jejíž záchranu ukázali reportéři stanice ntv.

Aktuálně se děje

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

Gripen

Vláda schválila vyčlenění 216 miliard na nadzvukové letectvo do roku 2036

Vláda dnes schválila investiční program, který stanovuje maximální možné výdaje na udržení a rozvoj nadzvukového letectva do roku 2036. Celkové náklady byly stanoveny nejvýše na 215,8 miliardy korun a zahrnují pořízení letounů F-35, využívání letadel JAS-39 Gripen do roku 2035 a výstavbu nezbytné infrastruktury. Na svém webu to uvedlo ministerstvo obrany.

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Senát ČR

Do Rady ČT byli v prvním kole zvoleni Fištejn, Denčevová a Procházková

Ve prvním kole tajných voleb Senát zvolil tři ze šesti členů Rady České televize. Z 46 kandidátů získali nadpoloviční většinu hlasů publicista Jefim Fištejn, rozhlasová moderátorka Ivana Chmel Denčevová a šéfredaktorka magazínu EDUzín a bývalá editorka Portálu ČT24 Barbora Procházková. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Ivan Bartoš

Sněmovna schválila eDoklady. Lidem usnadní život už od ledna

Poslanecká sněmovna ve středu ve třetím čtení schválila vládní novelu zákona o právu na digitální služby, která počítá se zavedením eDokladů. Od poloviny ledna 2024 tak bude možné používat občanku v mobilu z dílny Digitální a informační agentury (DIA). Půjde o dobrovolnou alternativu k plastové kartičce.

před 10 hodinami

Senát ČR

Senát schválil růst rodičovského příspěvku, od ledna bude činit 350 tisíc korun

Senát ve středu navázal na Poslaneckou sněmovnu a stejně jako ona před měsícem vyslovil souhlas s růstem rodičovského příspěvku o 50 tisíc na 350 tisíc korun od ledna příštího roku. Nová výše příspěvku se bude týkat dětí narozených od začátku roku 2024, vyplývá z vládní novely. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident Petr Pavel. 

před 11 hodinami

Válka v Izraeli

Izrael a Hamás zvažují prodloužení příměří v Pásmu Gazy do neděle

Izrael a palestinské hnutí Hamás stále probírají možnost prodloužení současného příměří v Pásmu Gazy prostřednictvím zprostředkování ze strany Kataru, Egypta a Spojených států. V případě neshody by měl klid zbraní skončit ve čtvrtek nad ránem. Spekuluje se ale o prodloužení o další čtyři dny.

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Cenny pohonných hmot v ČR po vpádu Ruska na Ukrajinu (2022).

Ficova vláda v Bruselu lobuje za možnost vyvážet ruská paliva do Česka. Hrozí výrazně zdraží pohonné hmoty až na 45 korun za litr

Slovenská vláda premiéra Roberta Fica v těchto dnech lobuje u Evropské komise za prodloužení výjimky, která zemi umožňuje dovoz paliv z ruské ropy a zásobování jimi slovenského, ale také českého trhu. Ve většině Evropské unie platí zákaz dovozu ruských paliv už od letošního února. Slovensko, resp. tamní petrochemický podnik Slovnaft, spadající pod maďarský MOL, má vyjednánu výjimku do letošního 5. prosince, tedy do úterý příštího týdne. Právě tu ale chce nyní Ficův kabinet prodloužit. Informuje redakci ekonom Lukáš Kovanda.

před 13 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

Vlak narazil na Srí Lance do autobusu, který vezl české turisty

Dnes ráno došlo na Srí Lance k nehodě autobusu s českými turisty, který se na železničním přejezdu střetl s vlakem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy