Holčičku narozenou v sutinách pojmenovali Aya. Výchovy se ujme rodina prastrýce

Holčička, která se narodila v troskách budovy ve městě Džindiras na severu Sýrie, dostala jméno Aya a nový domov u rodiny prastrýce. Aya, což v arabštině znamená "dar od boha", přežila zemětřesení jako jediná z její přímé rodiny. Informoval o tom dnes list The Guardian. Jedenáctičlenná rodina prastrýce holčičky nyní žije ve stanu, protože jejich dům se kvůli zemětřesení také zřítil. Tisíce lidí podle BBC nabídlo, že novorozenou Ayu adoptují.

"Nikomu nedovolím, aby ji adoptoval. Dokud se nevrátí její vzdálená rodina, starám se o ni jako o vlastní," uvedl ředitel nemocnice Chalid Attíah, kde je Aya zatím v inkubátoru. Attíah má jen o čtyři měsíce starší dceru, kterou teď jeho žena kojí spolu s Ayou. Adopci Ayi nabídly tisíce lidí poté, co se záběry její záchrany rozšířily na sociálních sítích.

Aya je podle agentury AP jednou z několika sirotků, kterých se v Sýrii ujmou už tak zatížené rodiny, které se samy vyrovnávají se ztrátou domovů a blízkých a téměř 12 let trvající občanskou válkou. "Jen deset procent budov je zde dostatečně bezpečných na to, aby se v nich dalo žít, zbytek je neobyvatelný," uvedl pro agenturu AP prastrýc holčičky Saláh Badrán. Badránova rodina se Ayi ujme, jakmile bude z nemocnice propuštěna.

"Do nemocnice přijela v hrozně špatném stavu, měla boule a modřiny, byla studená a téměř nedýchala," uvedl pediatr Hání Marúf, který o již stabilizovanou holčičku pečuje v afrínské nemocnici. Když ji záchranáři v pondělí ráno našli, byla se svou už mrtvou matkou stále spojena pupeční šňůrou.

Ničivé zemětřesení o síle 7,8 stupně zasáhlo v noci z neděle na pondělí pohraniční oblast mezi Tureckem a Sýrií a které si podle posledních údajů vyžádalo zatím přes 21.700. Záchranáři na zasažených místech i nadále nacházejí přeživší.

Rodina Ayi uprchla z nestabilní provincie Dajr az-Zaur na západ v domnění, že v Džindirasu, lokalitě, kterou od roku 2018 kontrolují turecké síly a proturecké povstalecké skupiny, bude bezpečněji.

V noci z úterý na středu režim syrského prezidenta Bašára Asada bombardoval zemětřesením zasažené město Marea, které se nachází 35 kilometrů severně od Halabu (Aleppa), uvedl britský list The Independent.

Související

Seismograf, ilustrační fotografie

Východ Slovenska zasáhlo zemětřesení

Východní Slovensko zasáhlo ve čtvrtek zemětřesení, uvedl Kristián Csicsay, vedoucí oddělení seismologie Slovenské akademie věd (SAV), pro agenturu TASR. Jednalo se o otřesy loňského říjnového zemětřesení, které pocítili lidé v okresech Vranov nad Topľou a Humenné.

Více souvisejících

Zemětřesení zemětřesení v Turecku Turecko Sýrie

Aktuálně se děje

včera

Sebastian Kurz

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl odsouzen

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl shledán vinným z křivé výpovědi, když před parlamentním vyšetřovacím výborem minimalizoval svou roli při jmenování dozorčí rady významné státní investiční společnosti ÖBAG. 

včera

včera

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

včera

včera

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Putin přišel o spojence. Ztratil kontrolu nad zemí ve své alianci

Arménie pozastavila své členství ve vojenské alianci Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OZKB), kterou vede Rusko. Premiér Nikol Pašinjan to v rozhovoru odvysílaném ve čtvrtek odůvodnil tím, že aliance Arménii zklamala.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy