Potenciálně skandální vyjádření Reznikova. Ukrajina má méně obětí než Turecko při zemětřesení, řekl

Ukrajinské ztráty v déle než rok trvající válce proti Rusku jsou nižší, než kolik bylo obětí nedávného zemětřesení v Turecku, uvedl ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov v interview pro španělský list La Razon. "Ministr učinil nejednoznačné prohlášení, které může vyvolat skandál," poznamenala agentura Unian. Připomněla, že únorová pohroma v Turecku si vyžádala přes 50.000 životů.

"Samozřejmě máme ztráty, protože jsme ve válce. Jsou ale kriticky nižší než ruské. Nemohu říci číslo, ale mohu ujistit, že celkové číslo je menší, než počet obětí v důsledku zemětřesení v Turecku," řekl Reznikov.

Zdůraznil, že ukrajinské velení šetří životy vojáků, zatímco Rusko používá své jednotky jako potravu pro děla.

"Je to taktika mlýnku na maso. Jim je to úplně jedno. Jen v Bachmutu Rusko každý den ztrácí 500 lidí, zabitých a raněných. To je jeden prapor za 24 hodin. Jsou to žoldnéři a bývalí trestanci z Wagnerovy (v ruském přepisu Vagnerovy) skupiny. To je barbarství," dodal.

Unian připomněl, že již dříve politické a vojenské vedení země veřejně ohlásilo, že přesné údaje o ztrátách zveřejní až po válce. Přesto čas od času zobecněné údaje z Kyjeva zaznějí. Kupříkladu v prosinci poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak prohlásil, že Ukrajina od ruského vpádu do konce listopadu přišla o přibližně 13.000 zabitých vojáků a že většinu raněných se daří zachránit a vrátit do armády.

Po nedávném úniku dokumentů z Pentagonu se na veřejnost dostalo, že americké zpravodajské služby odhadují nevratné ztráty ukrajinských sil na 16.000 až 17.500 vojáků. Za příznačné Unian označil, že Rusové dokument "upravili", aby Rusku přiřkli ukrajinské ztráty a Ukrajině ztrátu 71.000 zabitých vojáků, což byl ovšem americký odhad ruských ztrát.

Související

Válka na Ukrajině od dvojice fotografů.

Válka na Ukrajině: Ruský útok přímo ohrozil rumunské hranice, Ukrajinci přiznali údery na Krym

Rusové včera zasáhli přístavní město Reni na řece Dunaj, které leží přímo na ukrajinsko-rumunské hranici. Ukrajinci také oficiálně přiznali ostřelování Krymského poloostrova s tím, že „jde o normální taktiku“, jak likvidovat nepřátelskou logistiku. Tvrdé boje pokračují na několika místech fronty, ukrajinský generální štáb ale příliš sdílný není.

Více souvisejících

Oleksij Reznikov válka na Ukrajině zemětřesení v Turecku

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Na úvod fotbalového ME domácí Němci deklasovali Skoty 5:1

Lepší začátek evropského šampionátu si domácí německá fotbalová reprezentace nemohla přát. V úvodním zápase turnaje si poradila s neškodnými Skoty, kterým nepomohla ani mohutná fanouškovská podpora v Mnichově. Do karet Němcům hrál i fakt, že od konce prvního poločasu hráli Skotové o deseti lidech. Po prvním poločase už prohrávali 0:3, přičemž ve druhém poločase inkasovali další dvě branky. Ostrované si udělali radost jedinou brankou, která byla navíc ještě vlastní, když se nešťastně trefil Rüdiger. Byla to však jediná kaňka na bezchybném německém výkonu.

včera

Paul Rusesabagina

Hrdina Hotelu Rwanda slaví sedmdesátiny. Poslední roky ale protrpěl

Rwandou před třiceti lety zmítalo násilí, které připravilo o život stovky tisíc lidí. Kulaté sedmdesáté narozeniny slaví v sobotu 15. června muž, který během genocidy zachránil 1 268 lidských životů. Paul Rusesabagina je bývalý hotelový manažer, jehož činy byly mezinárodně oceněny. V posledních letech se však v rodné zemi stal terčem vládnoucích struktur. 

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini je novým slovenským prezidentem.

Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze parlamentu v budově Slovenské filharmonie v Bratislavě složil slib do rukou předsedy ústavního soudu a ujal se funkce, ve které nahradil končící prezidentku Zuzanu Čaputovou. Program inaugurace bude pokračovat v odpoledních hodinách. 

včera

Čaputová jako první slovenská prezidentka provedla zemi velkými krizemi

Slovensko dnes zažívá střídání stráží v prezidentském paláci. Po pěti letech končí na pozici hlavy státu Zuzana Čaputová, která byla první prezidentkou v historii země. Provedla ji velkými krizemi, mandát se rozhodla neobhajovat. Ve funkci ji nahradí Peter Pellegrini. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy