
Donald Trump čelí složitým překážkám při snaze rychle ukončit válku na Ukrajině, ačkoli v předvolební kampani sebevědomě tvrdil, že konflikt vyřeší během jediného dne. Když se loni v září v New Yorku setkal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, naznačil, že by mohl dosáhnout příměří velmi rychle. Předtím dokonce prohlásil, že válku ukončí ještě předtím, než usedne do Bílého domu. Nyní, po více než dvou měsících ve funkci, se však ukazuje, že jeho ambiciózní sliby narážejí na tvrdou realitu mezinárodní diplomacie a složitosti konfliktu.
Trump v nedávném televizním rozhovoru připustil, že jeho slib o ukončení války během jednoho dne byl „trochu sarkastický“. Ukazuje se, že řada faktorů brání rychlému dosažení příměří. Prvním z nich je jeho víra v sílu osobní diplomacie. Trump je přesvědčen, že jakýkoli mezinárodní problém lze vyřešit přímým jednáním mezi lídry.
Dosud vedl dva dlouhé telefonické rozhovory s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, ale jeho snaha o okamžité třicetidenní příměří nebyla úspěšná. Jedinou konkrétní ústupku, kterou z Putina získal, byl příslib, že Rusko přestane útočit na ukrajinskou energetickou infrastrukturu – závazek, který podle Kyjeva Moskva porušila během několika hodin.
Dalším problémem je Putinova neochota spěchat. Ruský prezident dal jasně najevo, že jakékoli rozhovory musí řešit „kořenové příčiny války“, včetně jeho obav z rozšiřování NATO a existence Ukrajiny jako suverénního státu. Tato tvrzení naznačují, že Moskva je připravena jednat pouze tehdy, pokud bude moci prosadit své dlouhodobé bezpečnostní požadavky, což činí jakékoli rychlé řešení nepravděpodobným.
Strategie Bílého domu zaměřená na Ukrajinu se rovněž ukázala jako problematická. Trumpova administrativa předpokládala, že překážkou míru je prezident Zelenskyj, což vedlo k napjatému setkání v Oválné pracovně, kde Trump spolu s viceprezidentem JD Vancem ostře kritizovali ukrajinského lídra. Tento tlak nejenže spotřeboval značné politické úsilí, ale také narušil vztahy mezi USA a Evropou, čímž vznikl další diplomatický problém, který bylo nutné řešit.
Složitost samotného konfliktu je dalším faktorem brzdícím pokrok. Ukrajina původně navrhla částečné příměří ve vzduchu a na moři, což by bylo snazší monitorovat. Spojené státy však trvaly na tom, že by se příměří mělo vztahovat i na více než 1200 km dlouhou frontovou linii na východě Ukrajiny, což logistiku dohody značně zkomplikovalo a Moskva tento návrh odmítla. I menší dohody, jako je zastavení útoků na energetickou infrastrukturu, vyžadují složitá technická jednání, která budou pokračovat v Saúdské Arábii, kde se experti budou snažit definovat, které elektrárny a zbraně budou chráněny.
Ekonomické zájmy USA v oblasti ukrajinských nerostných surovin navíc odváděly pozornost od hlavního cíle – ukončení bojů. Trumpova administrativa se snažila vyjednat rámcovou dohodu, která by americkým firmám umožnila přístup k ukrajinským kritickým minerálům. Zatímco někteří to vnímali jako investici do budoucnosti Ukrajiny, jiní to považovali za ekonomické vydírání.
Zelenskyj původně požadoval bezpečnostní záruky výměnou za tuto dohodu, ale Bílý dům to odmítl s tím, že přítomnost amerických těžebních firem bude sama o sobě dostatečným odstrašujícím prostředkem. Nakonec Ukrajina ustoupila a souhlasila s dohodou bez bezpečnostních záruk, přesto však USA dosud dokument nepodepsaly a snaží se vyjednat lepší podmínky, včetně možnosti získat přístup k ukrajinským jaderným elektrárnám.
Navzdory Trumpově neúnavné snaze se ukazuje, že ukončit válku je mnohem složitější, než si původně představoval. Zatímco jeho tlak na jednání posunul proces vpřed, zásadní průlom zatím nenastal. Jak sám Zelenskyj kdysi řekl, vyjednávání s Putinem by měla být jednoduchá: „Co chcete? Jaké jsou vaše podmínky?“ Realita posledních dvou měsíců však ukazuje, že cesta k míru bude mnohem delší a komplikovanější.
Související

Američané tlačí na Kyjev, nikoliv na Rusko, prozradili evropští diplomaté

Trump nevyloučil budoucí konec amerických snah o dosažení míru na Ukrajině
válka na Ukrajině , Donald Trump
Aktuálně se děje
před 13 minutami

Na Slovensku opět zaútočil medvěd na člověka
před 50 minutami

Američané tlačí na Kyjev, nikoliv na Rusko, prozradili evropští diplomaté
před 2 hodinami

Povelikonoční předpověď počasí. Meteorologové už tuší, jak bude po dnech volna
včera

Pardubice v druhém finále extraligy vybojovaly vítězství 2:1 a sérii tak srovnaly na 1:1
včera

Trump nevyloučil budoucí konec amerických snah o dosažení míru na Ukrajině
včera

Pellegrini dostal pokutu za loňskou předvolební kampaň
včera

Nečekané svědectví z dovolenkového ráje Čechů. Video ukazuje žraloka u pobřeží
včera

OBRAZEM: Jarní teplé počasí konečně přišlo. Lidé vyrazili do parků a na náplavky
včera

Unikl americký návrh příměří na Ukrajině. Rusové si mnou ruce
včera

Vance neztrácí víru. Naznačil, že jednání o míru na Ukrajině mají progres
včera

Svět si připomíná smrt Ježíše. Nebyl jediným ukřižovaným
včera

Ukrajina a USA udělaly další krok k podepsání nerostné dohody
včera

Trumpův boj s imigrací. Případy, které otřásají důvěrou v princip americké „svobody“
včera

ANO čeká výměna europoslance. Kovařík oznámil, že ve funkci skončí
včera

Baník Ostrava povede kouč Hapal po podepsání nové smlouvy minimálně další dva roky
včera

V Polsku si dejte pozor, radí ministerstvo. Platí nový zákaz, hrozí i zadržení
včera

Americké ultimátum. Do pár dní má být jasno, zda skončí válka na Ukrajině
včera

Z oblohy nepadá jen déšť. Meteorologové upozornili na zajímavý jev
včera

Česko se definitivně zbavilo závislosti na ruské ropě, oznámil Fiala
včera
Další americký útok v Jemenu. Místní úřady hlásí desítky obětí
Desítky lidí nepřežily další americký útok v Jemenu, jehož cílem byl v noci ze čtvrtka na pátek významný přístav, který Hútiové využívají k zásobování palivem. Další desítky osob utrpěly podle dostupných informací zranění.
Zdroj: Lucie Podzimková