Máme půl miliardy lidí, když chcete válku, tak se vám to vrátí. Brusel už má Trumpa dost, požaduje odvetu

Evropská unie by měla odpovědět na obchodní válku amerického prezidenta Donalda Trumpa stejnou razancí, a jedním z možných kroků by mohlo být zacílení na velké technologické firmy. S tímto postojem přišel belgický ministr zahraničí a evropských záležitostí Maxime Prévot.

Podle Prévota si americký prezident svými výroky na adresu EU a následnými opatřeními zaslouží tvrdou odpověď. „Musíme reagovat stejnou silou. Evropský trh s 450 miliony obyvatel si zaslouží jiné zacházení, než jaké dosud dostával od Trumpa,“ uvedl v rozhovoru pro Politico.

Prévot, centristický politik z Valonska a lídr strany Les Engagés, která v loňských belgických volbách výrazně posílila, je jednou z klíčových postav nové pravicové vlády premiéra Barta De Wevera.

Podle něj by EU měla být připravena použít protiopatření v oblastech, které by Spojené státy zasáhly nejcitelněji. „Víme, že mezi sektory, které mohou vyvolat největší reakci z USA, patří digitální ekonomika. Osobně jsem proto zastáncem využití tohoto nástroje v rámci balíku odvetných opatření,“ uvedl.

Obchodní válka mezi Bruselem a Washingtonem už zasáhla i technologický sektor. Trump pohrozil odvetou proti regulacím EU v oblasti digitálního trhu, například pravidlům pro moderaci obsahu a hospodářskou soutěž. Sociální síť X, vlastněná Trumpovým spojencem Elonem Muskem, čelí historicky prvnímu postihu za porušení evropských pravidel.

Prévot rovněž podpořil možnost aktivace unijního „protivyděračského“ nástroje, který umožňuje širokou škálu odvetných opatření v reakci na obchodní diskriminaci, jako jsou cla, kvóty nebo omezení zahraničních investic. „Tato tarifní válka je jako bumerang. Ti, kdo ji rozpoutali, zapomínají, že se jim vrátí zpět,“ varoval belgický ministr.

Unie však v otázce reakce na Trumpovy kroky není zcela jednotná. Evropská komise musela rozšířit konzultace s členskými státy poté, co se proti zavedení cel na americké zboží v hodnotě 18 miliard eur postavily například Francie, Německo, Irsko a Itálie.

Trump se mezitím soustředí na bilaterální vztahy a osobní jednání. Setkal se s lídry Francie, Irska a Velké Británie, zatímco šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová byla americkým ministrem zahraničí Marcem Rubiem ignorována a předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová zatím Trumpa nenavštívila.

„Trumpova politika je z podstaty bilaterální. Na rozdíl od představitelů EU preferuje přímé jednání mezi státy,“ komentoval situaci Prévot.

Důsledky Trumpovy izolacionistické politiky pociťuje i Belgie. Nová vláda oznámila, že chce do roku 2029 dosáhnout 2% podílu HDP na obranu, což je požadavek NATO. Tento cíl však už nyní působí zastarale, a vláda zvažuje jeho urychlení.

V následujících týdnech bude rozhodovat o nákupu nových stíhacích letounů. Ačkoli už dříve podepsala kontrakt na více než 30 amerických F-35, roste obava z přílišné závislosti na amerických zbrojních dodávkách.

Prévot nevyloučil možnost evropské alternativy, i když upozornil na technické a finanční limity: „Všichni bychom měli být pro nákup evropských zbraní. Ale musíme si být vědomi, že to vyžaduje čas a peníze na vybudování vlastního obranného průmyslu.“ 

Související

Praha

Česko navštíví belgický král, oznámil Pražský hrad

Jeden z evropských králů dorazí v květnu do Česka. Pražský hrad ve čtvrtek prozradil, který z panovníků ze starého kontinentu přijal pozvání prezidenta Petra Pavla. Hrad také sdělil první podrobnosti o programu této návštěvy. 
Belgická policie

V metru v Bruselu se střílelo. Pachatelé policii utekli

Belgická policie pátrá po ozbrojených mužích, kteří ve středu ráno způsobili paniku před vstupem do stanice metra Clémenceau v centru Bruselu. Střelba byla hlášena kolem 6:15 místního času (5:15 GMT), přičemž bezpečnostní kamery zachytily nejméně dva maskované útočníky, kteří nesli zbraně.

Více souvisejících

Belgie EU (Evropská unie) Donald Trump

Aktuálně se děje

před 13 minutami

Dříve barevné a plné života. Dnes jsou korály bílé a mrtvé

Svět v tichosti zažívá nejhorší globální událost v dějinách. Sledujeme destrukci Země v přímém přenosu, varují vědci

Světové korálové útesy čelí největší ekologické krizi ve své historii. Od ledna 2023 došlo k jejich bezprecedentnímu masovému vybělení, které dopadlo na více než 80 % všech útesů na Zemi. Podle vědců se planeta dostala do „neprobádaných vod“, co se týče škod způsobených rostoucími teplotami oceánů. Podle webu The Guardian jde o nejhorší globální událost v dějinách.

před 1 hodinou

Pete Hegseth a Donald Trump

Hegseth ohrožuje všechny. Amerika kašle na bezpečnost, z Trumpových lidí se stává cíl špionů

Rozrůstající se aféra kolem amerického ministra obrany Peta Hegsetha rozvířila vody nejen ve Washingtonu, ale i mezi spojenci Spojených států. Opakované úniky utajovaných informací prostřednictvím aplikace Signal, kterou Hegseth používal ke komunikaci s rodinou a blízkými spolupracovníky, z něj podle odborníků dělají snadný cíl pro cizí zpravodajské služby. Současně však odhalují nebezpečně lehkovážný přístup amerického vedení k otázkám národní bezpečnosti.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Marco Rubio

Mírové rozhovory o Ukrajině se sesypaly. Kyjev odmítnul anexi Krymu, Rubio vůbec nedorazil

Očekávané ministerské jednání o míru na Ukrajině, které se mělo konat ve středu v Londýně, bylo na poslední chvíli výrazně degradováno. Poté, co americký ministr zahraničí Marco Rubio oznámil, že se schůzky nezúčastní, se rozhovory přesouvají na nižší diplomatickou úroveň. Změna formátu přišla v době, kdy se objevují spekulace o možné změně ruského postoje k válce, uvedl server The Guardian.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Dominik Hašek

Medveděv vyhrožuje smrtí Dominiku Haškovi. Rakušan mu nabízí ochranku

Napětí mezi Ruskem a Západem se přeneslo i do sportovní sféry, když bývalý český hokejový brankář Dominik Hašek oficiálně obvinil ruského exprezidenta Dmitrije Medveděva z výhrůžek smrtí. Hašek na incident reagoval podáním dvou oficiálních stížností – Mezinárodnímu olympijskému výboru (MOV) a Mezinárodní federaci ledního hokeje (IIHF). V dopisech poukazuje na to, že mu bývalý ruský prezident veřejně hrozil likvidací.

před 6 hodinami

Írán, ilustrační foto

Útok na Írán může vypadat jako řešení. Rozhodně to ale není dobrý nápad

Myšlenka přímého amerického a izraelského útoku na Írán může působit jako srozumitelná odpověď na složitou bezpečnostní hrozbu. Ve skutečnosti však takový krok nese značná rizika a může vést k dlouhodobé destabilizaci celého Blízkého východu. Írán není izolovaným cílem, ale centrálním uzlem rozsáhlé sítě zástupných sil, ideologicky motivované obrany a asymetrických schopností. Jakákoli vojenská operace proti němu by proto s vysokou pravděpodobností přinesla více nových problémů než skutečných řešení.

před 7 hodinami

Donald Trump

Trump ustoupil. Číně výrazně sníží cla

Prezident Spojených států Donald Trump naznačil možný obrat v ostře vedené obchodní válce s Čínou, když prohlásil, že současná vysoká cla na čínské zboží „výrazně klesnou“, ačkoli „na nulu nepůjdou“. Tato slova zazněla v úterý během setkání s novináři v Oválné pracovně Bílého domu a vyvolala překvapení i pozornost světových trhů.

před 9 hodinami

včera

včera

včera

včera

Hasiči zasahují u požáru skládky u Rynholce na Rakovnicku. Prohlédněte si galerii

Požár skládky u Rynholce je lokalizován. Zachytila ho i meteodružice

Od pondělního večera zaměstnává hasiče požár skládky plastů u středočeského Rynholce na Rakovnicku. Přes 10 zasahujících hasičů již muselo být ošetřeno. V úterý ráno se změnil postup hasebních prací. Odpoledne pak byla oznámena lokalizace požáru. 

včera

včera

včera

včera

včera

Hollywoodský herec, který změnil k nepoznání nejen Ameriku. Kdo skutečně byl Ronald Reagan?

Když se 20. ledna 1981 postavil Ronald Reagan na schody Kapitolu, aby složil přísahu jako 40. prezident Spojených států, Amerika nebyla v ideální kondici. Ekonomická stagnace, vysoká inflace, ztracené sebevědomí a ponížení z nesmírně nákladné, a nakonec neúspěšné války ve Vietnamu i blamáže při snaze osvobodit rukojmí na americké ambasádě v íránském Teheránu roku 1979, která stála život osm amerických vojáků. Amerika vypadala jako unavená velmoc, jejíž nejlepší dny jsou pryč.

Zdroj: Tomáš Řepa

Další zprávy