Evropská unie by měla odpovědět na obchodní válku amerického prezidenta Donalda Trumpa stejnou razancí, a jedním z možných kroků by mohlo být zacílení na velké technologické firmy. S tímto postojem přišel belgický ministr zahraničí a evropských záležitostí Maxime Prévot.
Podle Prévota si americký prezident svými výroky na adresu EU a následnými opatřeními zaslouží tvrdou odpověď. „Musíme reagovat stejnou silou. Evropský trh s 450 miliony obyvatel si zaslouží jiné zacházení, než jaké dosud dostával od Trumpa,“ uvedl v rozhovoru pro Politico.
Prévot, centristický politik z Valonska a lídr strany Les Engagés, která v loňských belgických volbách výrazně posílila, je jednou z klíčových postav nové pravicové vlády premiéra Barta De Wevera.
Podle něj by EU měla být připravena použít protiopatření v oblastech, které by Spojené státy zasáhly nejcitelněji. „Víme, že mezi sektory, které mohou vyvolat největší reakci z USA, patří digitální ekonomika. Osobně jsem proto zastáncem využití tohoto nástroje v rámci balíku odvetných opatření,“ uvedl.
Obchodní válka mezi Bruselem a Washingtonem už zasáhla i technologický sektor. Trump pohrozil odvetou proti regulacím EU v oblasti digitálního trhu, například pravidlům pro moderaci obsahu a hospodářskou soutěž. Sociální síť X, vlastněná Trumpovým spojencem Elonem Muskem, čelí historicky prvnímu postihu za porušení evropských pravidel.
Prévot rovněž podpořil možnost aktivace unijního „protivyděračského“ nástroje, který umožňuje širokou škálu odvetných opatření v reakci na obchodní diskriminaci, jako jsou cla, kvóty nebo omezení zahraničních investic. „Tato tarifní válka je jako bumerang. Ti, kdo ji rozpoutali, zapomínají, že se jim vrátí zpět,“ varoval belgický ministr.
Unie však v otázce reakce na Trumpovy kroky není zcela jednotná. Evropská komise musela rozšířit konzultace s členskými státy poté, co se proti zavedení cel na americké zboží v hodnotě 18 miliard eur postavily například Francie, Německo, Irsko a Itálie.
Trump se mezitím soustředí na bilaterální vztahy a osobní jednání. Setkal se s lídry Francie, Irska a Velké Británie, zatímco šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová byla americkým ministrem zahraničí Marcem Rubiem ignorována a předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová zatím Trumpa nenavštívila.
„Trumpova politika je z podstaty bilaterální. Na rozdíl od představitelů EU preferuje přímé jednání mezi státy,“ komentoval situaci Prévot.
Důsledky Trumpovy izolacionistické politiky pociťuje i Belgie. Nová vláda oznámila, že chce do roku 2029 dosáhnout 2% podílu HDP na obranu, což je požadavek NATO. Tento cíl však už nyní působí zastarale, a vláda zvažuje jeho urychlení.
V následujících týdnech bude rozhodovat o nákupu nových stíhacích letounů. Ačkoli už dříve podepsala kontrakt na více než 30 amerických F-35, roste obava z přílišné závislosti na amerických zbrojních dodávkách.
Prévot nevyloučil možnost evropské alternativy, i když upozornil na technické a finanční limity: „Všichni bychom měli být pro nákup evropských zbraní. Ale musíme si být vědomi, že to vyžaduje čas a peníze na vybudování vlastního obranného průmyslu.“
Související

Česko navštíví belgický král, oznámil Pražský hrad

V metru v Bruselu se střílelo. Pachatelé policii utekli
Belgie , EU (Evropská unie) , Donald Trump
Aktuálně se děje
před 13 minutami

Svět v tichosti zažívá nejhorší globální událost v dějinách. Sledujeme destrukci Země v přímém přenosu, varují vědci
před 1 hodinou

Hegseth ohrožuje všechny. Amerika kašle na bezpečnost, z Trumpových lidí se stává cíl špionů
před 1 hodinou

Bouřlivé počasí se vrací. Platí nové varování, hrozí přívalové srážky
před 2 hodinami

Papež František byl výjimečný. Věděl, kde leží skutečné problémy současného světa, míní expert
před 2 hodinami

Mírové rozhovory o Ukrajině se sesypaly. Kyjev odmítnul anexi Krymu, Rubio vůbec nedorazil
před 3 hodinami

Putin údajně nabídnul USA zastavení invaze. Kreml to před jednáním s Witkoffem popřel
před 4 hodinami

Živě Věřící se loučí s papežem. Tělo Františka bylo převezeno do baziliky sv. Petra
před 5 hodinami

Medveděv vyhrožuje smrtí Dominiku Haškovi. Rakušan mu nabízí ochranku
před 6 hodinami

Útok na Írán může vypadat jako řešení. Rozhodně to ale není dobrý nápad
před 7 hodinami

Trump ustoupil. Číně výrazně sníží cla
před 9 hodinami

Výhled počasí do května. Meteorologové řekli, zda se bude vymykat normálu
včera

Tři oříšky pro Popelku patřily k jejím posledním filmům. Zemřela Karin Leschová
včera

Extraliga play off 2025: Domácí Brno srovnalo sérii finále s Pardubicemi výsledkem 7:4
včera

Vážná nehoda v Holohlavech. Několik zraněných skončilo v hradecké nemocnici
včera

Požár skládky u Rynholce je lokalizován. Zachytila ho i meteodružice
včera

Česko rozhodlo o tom, kdo ho bude zastupovat na pohřbu papeže
včera

Na velikonoční bouřky brzy navážou další. Meteorologové řekli, kdy a kde hrozí
včera

Tragédie v lomu Velká Amerika. Muž se zřítil dolů, pád nepřežil
včera

Rozvědka: Jsme na hranici války. Ruské útoky proti Evropě narůstají, mír na Ukrajině by nic nevyřešil
včera
Hollywoodský herec, který změnil k nepoznání nejen Ameriku. Kdo skutečně byl Ronald Reagan?
Když se 20. ledna 1981 postavil Ronald Reagan na schody Kapitolu, aby složil přísahu jako 40. prezident Spojených států, Amerika nebyla v ideální kondici. Ekonomická stagnace, vysoká inflace, ztracené sebevědomí a ponížení z nesmírně nákladné, a nakonec neúspěšné války ve Vietnamu i blamáže při snaze osvobodit rukojmí na americké ambasádě v íránském Teheránu roku 1979, která stála život osm amerických vojáků. Amerika vypadala jako unavená velmoc, jejíž nejlepší dny jsou pryč.
Zdroj: Tomáš Řepa