
Světové korálové útesy čelí největší ekologické krizi ve své historii. Od ledna 2023 došlo k jejich bezprecedentnímu masovému vybělení, které dopadlo na více než 80 % všech útesů na Zemi. Podle vědců se planeta dostala do „neprobádaných vod“, co se týče škod způsobených rostoucími teplotami oceánů. Podle webu The Guardian jde o nejhorší globální událost v dějinách.
Nová data americké vládní organizace Coral Reef Watch ukazují, že alespoň 82 zemí a teritorií zaznamenalo natolik extrémní zahřátí mořské vody, že došlo k vybělení korálů – procesu, při němž korály ztrácejí symbiotické řasy a blednou, což často vede k jejich smrti.
Korálové útesy, označované jako „deštné pralesy moří“, jsou domovem přibližně třetiny všech mořských druhů a životně důležitým ekosystémem pro asi miliardu lidí. Nyní je však devastují rekordní teploty, které se jako podvodní požár šíří přes Tichý, Atlantský i Indický oceán.
„To, že bylo postiženo tolik oblastí, včetně těch, které byly považovány za teplotní útočiště, znamená, že globální oteplování oceánů dosáhlo úrovně, kde už neexistuje žádné bezpečné místo pro korály,“ varoval ředitel Coral Reef Watch Derek Manzello.
Australský Velký bariérový útes čelil minulý týden už šestému rozsáhlému vybělení za posledních devět let. A ani další korálové oblasti, jako například chráněný Ningaloo reef v Západní Austrálii, nebyly ušetřeny – byly tam naměřeny nejvyšší úrovně tepelného stresu v historii.
Na druhém konci Indického oceánu, v okolí Madagaskaru a východní Afriky včetně jihoafrického parku iSimangaliso, zaznamenali vědci bělení v posledních týdnech. V Karibiku a Mexiku došlo k obrovským ztrátám už v létě 2023.
Britta Schaffelke z Australského institutu mořských věd uvedla, že současná situace „překračuje vše, co kdy útesy zažily“. Kapacity odborníků, kteří útesy sledují, nestačí na zmapování škod a rozsahu události. Ekologický žal, jak to popsala, postihuje mnoho těch, kdo pracují pod vodou a sledují ničení světa, který celý život chrání.
Podle statistik přišlo Mexiko na pacifickém pobřeží až o 93 % korálů na některých lokalitách. Na odlehlých Chagoských ostrovech zahynula téměř čtvrtina korálů, v severní části Velkého bariérového útesu se po bělení roku 2024 objevila „pohřebiště mrtvých korálů“, kde v některých oblastech zahynulo až 40 % populace.
Organizace Coral Reef Watch musela kvůli bezprecedentnímu nárůstu teploty přidat tři nové úrovně výstrah do svého globálního systému. Pro ilustraci: během předchozího globálního bělení v letech 2014–2017 bylo zasaženo 68 % útesů, zatímco nyní je to 84 %.
Melanie McField z iniciativy Healthy Reefs for Healthy People v Karibiku popsala ticho a bezbarvost bělených útesů jako „mrazivý úkaz“: „Jakoby podmořskou krajinu pokryl tichý sníh – bez ryb, bez života.“
Vědec Lorenzo Álvarez-Filip z Mexika ztratil během krátké doby mnohé z korálových kolonií, které dlouhodobě studoval a které přežily předchozí epizody onemocnění. „Pocit bezmoci a úzkost před každým ponorem, kdy jsme věděli, že nás čeká jen smutný pohled na mrtvé útesy, byl hrozný.“
Valeria Pizarro z Perry Institute for Marine Science, která sleduje útesy na Bahamách, popsala, jak se během několika dní změnily mělké útesy na „bílé pustiny“. I korály využívané v restaurátorských projektech – jako je staghorn – zmizely během jediného týdne.
Podle ní musí světoví lídři okamžitě přejít od slov k činům. „Potřebujeme skutečné závazky ke snižování emisí fosilních paliv, ne jen papírové sliby. Potřebujeme skutečnou změnu – teď hned,“ uzavřela.
Aktuálně se děje
včera

Co se stovkami ruských miliard? Rodí se nový plán
včera

USA dochází trpělivost: Nejsme žádná charita, zní z OSN
včera

První ztráta pro českou reprezentaci. Na hokejovém MS už nebude pokračovat Kondelík
včera

Slovinci nadále čekají na výhru na MS. Norové po Češích nestačili ani na Němce
včera

Trump opět zahýbal ekonomikou. Chce mít ceny léků jako zbytek světa
včera

Zelenskyj: Na jednání jsme pozvali i Trumpa. Pokud Putin nepřijede, nechce ukončit válku
včera

"Teď jde o všechno." Koalice Spolu zahájila předvolební kampaň, podpořil ji Bolek Polívka
včera

Jen jeden z nich je čestný a důstojný muž, Zelenskyj nemá důvod Putinovi věřit, říká Midttun pro EZ
včera

Proč opět Saúdské Arábie? Pro cíl Trumpovy první zahraniční cesty existuje jednoduché vysvětlení
včera

Zatímco svět řeší Ukrajinu, Trump v tichosti přetváří globální strategii USA. Zaměřuje se na pět klíčových uzlů
včera

Květen není jen o prvním máji. Přináší patnáct dní, kdy jsou Češi jednotní
včera

Měl by Pákistán šanci porazit Indii? Má eso v rukávu, na které největší země světa nestačí
včera

Fico se bojí kritiků. Svolává Bezpečnostní radu, che zrušit víkendové politické debaty
včera

Trump dorazil do Saúdské Arábie. Na první zahraniční cestu si s sebou vzal Muska
včera

Izrael čelí tvrdému obvinění: Palestince týrá hlady, zadržuje humanitární pomoc
včera

Gérard Depardieu je vinen. Za obtěžování ale vyvázl jen s podmínkou
včera

Trumpovy nemístné výhrůžky. Exšéf NATO se ohradil, jde o Grónsko
včera

Mimořádná zpráva Setkání, které vstoupí do historie. Trump možná poletí do Turecka na schůzku Putina se Zelenským
včera

Rozhodnuto. Prezident Pavel vyhlásil termín sněmovních voleb
včera
Trump: Evropská unie je v mnoha ohledech hnusnější než Čína
Americký prezident Donald Trump označil Evropskou unii za „hnusnější“ než Čínu. Řekl to navzdory nedávné chvále na adresu šéfky unijní exekutivy Ursuly von der Leyenové, kterou dokonce označil za „fantastickou“. Obchodní válka nad Atlantikem se tedy zřejmě teprve blíží.
Zdroj: Jakub Jurek