Věřící se loučí s papežem. Tělo Františka bylo převezeno do baziliky sv. Petra

Tisíce věřících dnes zaplnily Svatopetrské náměstí, aby se naposledy rozloučily s papežem Františkem. V tichosti, přerušované jen zpěvem liturgických hymnů a zvukem zvonů baziliky sv. Petra, dorazil papežův pohřební průvod z jeho rezidence v Domě sv. Marty až na prostranství před nejvýznamnějším katolickým chrámem.

Právě se přehrává: Lidé se loučí s papežem Františkem v bazilice sv. Petra

Lidé se loučí s papežem Františkem v bazilice sv. Petra Video: YouTube

Závěr cesty těla zesnulého pontifika doprovázel nepřetržitý proud bílých postav – kněží a členů církevního doprovodu – jejichž příchod signalizoval blížící se převoz rakve. Vojáci Švýcarské gardy stáli v pozoru, zatímco obří obrazovky kolem náměstí přenášely průběh ceremonie v reálném čase.

S příchodem rakve na náměstí se rozezněly zvony, lidé začali spontánně tleskat a atmosféra se proměnila v hluboce emotivní okamžik. Kardinálové oblečení v rudých rouchách se postupně řadili k průvodu a doprovázeli rakvi až do baziliky, kde nyní papežovo tělo spočine v ležícím stavu až do sobotního pohřbu 26. dubna.

Jak uvedla reportérka BBC Laura Gozzi, celý přesun trval přibližně 40 minut. Tělo papeže bylo nejprve přeneseno ze soukromé rezidence v Domě sv. Marty, kde František zemřel v pondělí, a poté neseno napříč Svatopetrským náměstím. Uvnitř baziliky byla rakev uložena poblíž hlavního oltáře, kde nyní stojí stráže Švýcarské gardy a v pozadí zní duchovní zpěvy sboru.

Předtím, než bylo veřejnosti umožněno vstoupit a uctít památku papeže, proběhla soukromá modlitba a rozloučení členů církevní hierarchie. Kardinálové, biskupové i další církevní hodnostáři vzdali poslední poctu muži, který vedl katolickou církev po dobu více než jednoho desetiletí.

Podle papežova životopisce Austena Ivereigha byla do rakve vložena i symbolická památka – sada mincí, z nichž každá byla ražena během jednoho roku jeho pontifikátu. Tento tradiční akt má připomínat délku a význam jeho služby v čele církve.

Na rozdíl od některých papežů minulosti, jejichž těla byla balzamována, v případě Františka k této praxi nedošlo. Jak uvedl Ivereigh, papežovo tělo bylo pravděpodobně ošetřeno tak, aby se zpomalil proces rozkladu, ale jinak zůstalo „takové, jaké bylo v okamžiku smrti“.

Do baziliky je od dnešního dne umožněn přístup široké veřejnosti, která bude mít možnost přijít a poklonit se. Celý prostor je připraven na nápor poutníků z celého světa. Vatikán zároveň oznámil, že očekává tisíce návštěvníků, kteří se přijdou rozloučit s papežem, jenž během svého pontifikátu přinesl do církve důraz na sociální spravedlnost, environmentální odpovědnost a mezináboženský dialog.

Hymny, modlitby a ticho provázejí první den veřejného smutku, který bude pokračovat až do sobotního pohřebního obřadu, jenž bude vrcholem několika dní truchlení, modliteb a vzpomínek na jednoho z nejvýraznějších duchovních vůdců poslední doby. 

Související

Vatikán, ilustrační foto

Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy

Dnes se v Sixtinské kapli ve Vatikánu sejdou kardinálové, aby zahájili konkláve, tajnou volbu nového papeže. Mezi favority hlasování, které může zásadně ovlivnit směřování katolické církve na desítky let dopředu, nefigurují pouze Evropané, ale také kandidáti z USA, Ghany, Konga či Filipín.

Více souvisejících

Papež František Vatikán

Aktuálně se děje

před 3 minutami

Národní památník na Vítkově - pietní akt u příležitosti oslav výročí konce druhé světové války.

Masakry na konci války. Nacisté umučili a zavraždili stovky Čechů

Začátek května roku 1945 se nesl ve znamení osvobozování nacisty obsazených území, ale také masového vraždění. Němci se nehodlali lehce vzdát, a tak v samém závěru druhé světové války došlo na našem území k několika masakrům, při nichž byly umučeny a zabity stovky Čechů.

před 45 minutami

Petr Fiala

Česko podepíše dohodu o dostavbě Dukovan, jakmile to bude možné

Premiér Petr Fiala (ODS) se ve středu setkal s korejským ministrem obchodu, průmyslu a energetiky An Tuk-kunem, s nímž jednal o tendru na výstavbu nových jaderných bloků v Dukovanech. Během návštěvy ministři průmyslu obou zemí podepsali dohody o spolupráci v civilní jaderné energetice a o spolupráci při rozvoji a podpoře bateriového ekosystému. Zástupci českých a korejských firem také uzavřeli řadu smluv, které představují klíčový krok v přípravě výstavby nového jaderného zdroje v Dukovanech a výrazně posilují zapojení českého průmyslu. Vláda poté na svém zasedání udělila souhlas s podpisem dohody na výstavbu nových jaderných bloků ve chvíli, kdy to bude možné.

před 1 hodinou

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Arktida

Jak zachránit počasí na Zemi? Po celém světě začaly zásadní experimenty

Britská vládní agentura ARIA (Advanced Research and Invention Agency) oznámila zahájení několika experimentů s geoengineeringem po celém světě – od Arktidy až po Velký bariérový útes. Cílem je otestovat různé způsoby, jak dočasně snížit globální teploty a získat klíčová vědecká data, která by mohla pomoci odvrátit blížící se klimatické zlomy.

včera

Polská armáda, ilustrační fotografie

Polsko se profiluje jako nová vojenská velmoc. Po Evropě chce zásadní změnu

Polsko se profiluje jako nový pilíř evropské obrany a po evropských spojencích požaduje, aby byli obranyschopní. V reakci na zhoršující se bezpečnostní prostředí masivně investuje do armády, navyšuje stavy profesionálních vojáků a udržuje robustní tankové vojsko. Díky těmto krokům se zařadilo mezi nejvýznamnější vojenské síly nejen v Evropě, ale i na globální scéně.

včera

včera

včera

včera

Indie, ilustrační foto

Indie: Celý národ je šťastný, že jsme se pomstili

Indický ministr pro zahraniční záležitosti Kirti Vardan Singh v reakci na nedávné raketové útoky na Pákistán prohlásil, že „celý národ je šťastný, že jsme se pomstili“. Podle něj Indie „důstojně odpověděla těm, kdo zabili nevinné lidi a zanechali po sobě ovdovělé ženy“, přičemž narážel na smrtící útok na turisty v Pahalgamu, ke kterému došlo minulý měsíc.

včera

včera

včera

Indická armáda, ilustrační fotografie.

Indie, nebo Pákistán? Velké srovnání vojenských kapacit. Převaha ale nemusí být rozhodující

Na první pohled by se mohlo zdát, že Indie má v ozbrojeném střetu s Pákistánem jednoznačnou převahu, ať už z hlediska velikosti armády, ekonomiky, nebo technologií. Tento dojem je však klamavý. Obě země totiž disponují téměř totožným počtem jaderných hlavic, které, a to je podstatné, budovaly primárně jako protiváhu tomu druhému. Nepřátelství mezi dvěma jadernými státy v jedné z nejhustěji zalidněných oblastí světa je mimořádně riskantní a zdaleka nepřináší ohrožení pouze pro jižní Asii.

včera

včera

včera

Vatikán, ilustrační foto

Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy

Dnes se v Sixtinské kapli ve Vatikánu sejdou kardinálové, aby zahájili konkláve, tajnou volbu nového papeže. Mezi favority hlasování, které může zásadně ovlivnit směřování katolické církve na desítky let dopředu, nefigurují pouze Evropané, ale také kandidáti z USA, Ghany, Konga či Filipín.

včera

včera

Merz začíná extrémně oslaben. Na vině jsou i koaliční partneři, zaplatí za to celé Německo

Nový německý kancléř Friedrich Merz vstupuje do úřadu s podlomeným mandátem. Už samotná skutečnost, že musel být zvolen až na druhý pokus kvůli vzpouře vlastních koaličních poslanců, je signálem hluboké nestability. Znamená to jediné: Merz nemusí mít sílu prosadit zásadní body svého programu. Pro Evropu, která od Berlína očekává jasné vedení v době geopolitické nejistoty, je to varovný signál.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy