Více než třetina všech obětí přijatých do nemocnice Nasser v Gaze byla mladší 14 let, uvedli zdravotníci po útocích z minulého týdne. Izraelské nálety ukončily křehké příměří, které trvalo dva měsíce a přineslo do oblasti krátkou úlevu.
V úterý brzy ráno, jen několik minut po zahájení izraelských vzdušných útoků, se pohotovostní oddělení nemocnice al-Aksá ve městě Deir al-Balah zaplnilo raněnými.
„V žádném okamžiku nebylo na pohotovosti méně než 65 lidí, všichni s otevřenými ranami, hlavně ženy a děti… Podlaha byla pokrytá krví,“ popsal situaci americký ortopedický chirurg Mark Perlmutter, který v nemocnici dobrovolně pracuje. Podobné scény se odehrávaly i v nemocnici Nasser v Khan Júnisu.
„Byla to vlna za vlnou,“ uvedla pediatrička intenzivní péče Tanya Haj-Hassan. „Jakmile někdo zemřel nebo byl převezen jinam a vytvořilo se trochu místa, přišli další zranění. Bylo to chaotické. Jeden z doktorů při pokusu o záchranu dítěte šlápl na mrtvé tělo.“
Palestinští zdravotníci uvedli, že jen v úterý ráno bylo v Gaze zabito přes 200 lidí a stovky dalších byly zraněny. Do konce týdne přesáhl celkový počet mrtvých v 18 měsíců trvajícím konfliktu 50 000, většinou žen a dětí. Dalších 113 274 osob utrpělo zranění, oznámilo ministerstvo zdravotnictví.
Izraelská armáda uvedla, že během úterní operace zaútočila na 80 „teroristických“ cílů během deseti minut, včetně vedoucích osobností a klíčové vojenské infrastruktury.
Nemocnice na pokraji kolapsu
V nemocnici Nasser bylo více než polovině dospělých zraněných poskytnuto pouze krátké, dvacetisekundové vyšetření chirurgem. Pokud se ukázalo, že není naděje na záchranu, příbuzní byli informováni, že nelze nic udělat. Děti byly přijímány téměř vždy, i když jejich zranění byla smrtelná.
„Přicházely v pyžamech, zabalené v dekách, protože byly zasaženy během spánku. Často je přinášeli sousedé, protože jejich rodiče zemřeli,“ řekla Haj-Hassan. „Museli jsme přestat resuscitovat několik dětí, abychom se soustředili na ty, které měly aspoň nějakou šanci na přežití.“
Traumatolog Feroze Sidhwa, který v Khan Júnisu pracuje jako dobrovolník s organizací MedGlobal, popsal okamžik, kdy musel otci čtyřleté dívky oznámit, že jeho dcera má fatální zranění hlavy a že jí zbývá jen pár minut života.
„Řekl jsem mu, ať si ji vezme ven, aby s ní mohl být a pomodlit se s ní. A on to udělal,“ vzpomíná Sidhwa.
Podle šéfa dětského oddělení v nemocnici Nasser, Ahmada al-Farry, zemřelo v úterý v Khan Júnisu asi 85 lidí, z toho 40 dětí ve věku od jednoho do 17 let. Průměrný věk dětí, které zde tento týden podlehly zraněním, byl mezi šesti a osmi lety. Přibližně 35 % všech obětí tvořily děti do 14 let, uvedl irský cévní chirurg Morgan McMonagle z organizace Medical Aid for Palestine.
Mezi nejvážněji zraněnými byl i desetiletý chlapec s přerušenou míchou, zcela ochrnutý od krku dolů a neschopný samostatně dýchat, a pětiletá dívka s četnými střepinovými zraněními, včetně poškození mozku, která podle lékařů už nikdy nebude schopna mluvit.
Nedostatek léků a humanitární krize
Izraelská armáda ve svém prohlášení uvedla, že se snaží minimalizovat civilní ztráty a při každé operaci hodnotí poměr vojenského zisku a rizika pro civilisty.
Izraelští politici varovali, že útoky budou pokračovat, dokud Hamas nepropustí více rukojmích a nevzdá se kontroly nad Gazou. Od října 2023 Hamas drží 59 rukojmích a propuštění zajatců bylo součástí předchozích příměří.
Pouze 22 z 35 hlavních zdravotnických zařízení v Gaze je stále funkčních, i když poskytují pouze zlomek dřívější péče. Podle OSN jsou nemocnice přetížené a docházejí jim zásoby.
„Těžko přesně určit úroveň zásob, ale nikdy jsme neměli tak dlouhou blokádu. Do Gazy už týdny nepřišlo nic,“ uvedla mluvčí OSN Olga Cherevko.
Zdravotníci v nemocnici al-Aksá potvrdili, že zásoby jsou na kriticky nízké úrovni. „Je to emocionálně vyčerpávající, i po 18 měsících války. Máme jen deset lůžek a chybí nám základní materiál: gáza na popáleniny, rukavice, dezinfekce, obvazy,“ uvedl jeden z chirurgů.
Neurolog Khamis Elessi z nemocnice al-Ahli v Gaze upozornil, že nemá dostatek silných léků proti bolesti pro stovky pacientů s rakovinou. „Statisíce lidí v Gaze trpí chronickými nemocemi. Potřebují adekvátní péči, ale podmínky jsou katastrofální. Není pitná voda, kanalizace je zničená, infekce se šíří a lidé jsou vyděšení,“ řekl.
Izrael umožňuje evakuaci pacientů k léčbě mimo Gazu, ale denně je odvezeno jen několik desítek lidí, zatímco akutní péči v zahraničí potřebuje více než 14 000 pacientů.
Navzdory zkušenostem s hromadnými zraněními se zdravotníci v Gaze cítí přetíženi. „Máme plány, dobré plány, ale počet obětí překračuje i ty nejhorší scénáře,“ řekl Dr. Fahd Haddad, ředitel polní nemocnice u Nuseiratu.
Největší výzvou však podle něj zůstává morálka lékařů a zdravotníků, jejichž naděje na trvalé příměří byly zmařeny. „To úterní ráno bylo jako návrat do noční můry před 18 měsíci, kdy válka začala. Během příměří byl život těžký, ale aspoň se nezabíjelo.“
Související

Netanjahu zase šije do Starmera a spojenců: Chtějí, aby Hamás zůstal u moci

Britové mají Netanjahua dost. Předvolali si velvyslankyni, ruší jednání a ohlašují sankce
Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) , Pásmo Gazy
Aktuálně se děje
Aktualizováno včera

MS v hokeji: Američané si po 65 letech došli pro zlato. V dramatickém finále porazili Švýcary v prodloužení
včera

Zelenskyj nechápe, proč Trump mlčí. Západ jen dodává Putinovi odvahu, tvrdí
včera

Druhý blackout za dva dny. Francie řeší podivnou sabotáž
včera

Tisíc za tisíc. Ukrajina a Rusko dokončily dosud největší výměnu vězňů
včera

Švédsko poráží Dánsko 6:2 a slaví bronz z mistrovství světa
včera

Dostáváte miliardy, chceme jména a země. Trumpův boj proti Harvardu pokračuje
včera

Torpédoborec se v Severní Koreji převrátil na bok. Úřady pozatýkaly pracovníky loděnice
včera

Evropa si pěstuje čínského hada na prsou. A začíná jí to docházet
včera

Šéfka SOCDEM a bývalý ministryně Maláčová má rakovinu
včera

"Chci domů za dcerou, ale pokud se vzdáme, vrátí se." Jak se žije na ukrajinské frontě?
včera

Největší ruský útok od začátku války: Na Ukrajině umíraly pod palbou raket a dronů i děti
včera

Experti se obávají nejhoršího: Rusko testuje zbraň, která může zvrátit situaci na Ukrajině
včera

"Svět se nestará, jestli všichni zemřeme." V troskách Gazy panuje hlad a zoufalství
včera

Trumpova strategie nevyšla. Kvůli clům zdražíme, ať si náklady zaplatí Američané, vzkazují firmy
včera

Počasí se příští týden citelně oteplí, dorazí ale déšť
24. května 2025 21:41

"Trochu respektu..." EU zareagovala na Trumpovu hrozbu 50% cel
24. května 2025 21:04

Švýcarsko rozdrtilo Dánsko 7:0 a postupuje do finále hokejového mistrovství světa
24. května 2025 20:30

Největší destrukce značky v dějinách? Expert popsal, jak Musk zničil Teslu
24. května 2025 19:21

Odpojení Ruska od SWIFTu, zákaz plynovodů Nord Stream. EU plánuje velmi tvrdé sankce
24. května 2025 18:05
Trump zablokoval sankce proti Rusku. Evropa ztrácí trpělivost a propadá se do zoufalství
Zatímco napětí mezi Ruskem a Ukrajinou přetrvává a evropské státy zoufale hledají způsoby, jak přimět Moskvu k příměří, Spojené státy vedené Donaldem Trumpem odmítají zavést slíbené tvrdé sankce proti Kremlu. Tato situace vyvolává mezi evropskými lídry narůstající frustraci, kterou neutišil ani dvouhodinový telefonát Trumpa s Vladimirem Putinem, jenž k žádnému posunu směrem k míru nevedl.
Zdroj: Libor Novák