Děti měly otevřené rány, šlapali jsme po mrtvých. Lékaři popisují horor v Gaze po náletech Izraele

Více než třetina všech obětí přijatých do nemocnice Nasser v Gaze byla mladší 14 let, uvedli zdravotníci po útocích z minulého týdne. Izraelské nálety ukončily křehké příměří, které trvalo dva měsíce a přineslo do oblasti krátkou úlevu.

V úterý brzy ráno, jen několik minut po zahájení izraelských vzdušných útoků, se pohotovostní oddělení nemocnice al-Aksá ve městě Deir al-Balah zaplnilo raněnými.

„V žádném okamžiku nebylo na pohotovosti méně než 65 lidí, všichni s otevřenými ranami, hlavně ženy a děti… Podlaha byla pokrytá krví,“ popsal situaci americký ortopedický chirurg Mark Perlmutter, který v nemocnici dobrovolně pracuje. Podobné scény se odehrávaly i v nemocnici Nasser v Khan Júnisu.

„Byla to vlna za vlnou,“ uvedla pediatrička intenzivní péče Tanya Haj-Hassan. „Jakmile někdo zemřel nebo byl převezen jinam a vytvořilo se trochu místa, přišli další zranění. Bylo to chaotické. Jeden z doktorů při pokusu o záchranu dítěte šlápl na mrtvé tělo.“

Palestinští zdravotníci uvedli, že jen v úterý ráno bylo v Gaze zabito přes 200 lidí a stovky dalších byly zraněny. Do konce týdne přesáhl celkový počet mrtvých v 18 měsíců trvajícím konfliktu 50 000, většinou žen a dětí. Dalších 113 274 osob utrpělo zranění, oznámilo ministerstvo zdravotnictví.

Izraelská armáda uvedla, že během úterní operace zaútočila na 80 „teroristických“ cílů během deseti minut, včetně vedoucích osobností a klíčové vojenské infrastruktury.

Nemocnice na pokraji kolapsu

V nemocnici Nasser bylo více než polovině dospělých zraněných poskytnuto pouze krátké, dvacetisekundové vyšetření chirurgem. Pokud se ukázalo, že není naděje na záchranu, příbuzní byli informováni, že nelze nic udělat. Děti byly přijímány téměř vždy, i když jejich zranění byla smrtelná.

„Přicházely v pyžamech, zabalené v dekách, protože byly zasaženy během spánku. Často je přinášeli sousedé, protože jejich rodiče zemřeli,“ řekla Haj-Hassan. „Museli jsme přestat resuscitovat několik dětí, abychom se soustředili na ty, které měly aspoň nějakou šanci na přežití.“

Traumatolog Feroze Sidhwa, který v Khan Júnisu pracuje jako dobrovolník s organizací MedGlobal, popsal okamžik, kdy musel otci čtyřleté dívky oznámit, že jeho dcera má fatální zranění hlavy a že jí zbývá jen pár minut života.

„Řekl jsem mu, ať si ji vezme ven, aby s ní mohl být a pomodlit se s ní. A on to udělal,“ vzpomíná Sidhwa.

Podle šéfa dětského oddělení v nemocnici Nasser, Ahmada al-Farry, zemřelo v úterý v Khan Júnisu asi 85 lidí, z toho 40 dětí ve věku od jednoho do 17 let. Průměrný věk dětí, které zde tento týden podlehly zraněním, byl mezi šesti a osmi lety. Přibližně 35 % všech obětí tvořily děti do 14 let, uvedl irský cévní chirurg Morgan McMonagle z organizace Medical Aid for Palestine.

Mezi nejvážněji zraněnými byl i desetiletý chlapec s přerušenou míchou, zcela ochrnutý od krku dolů a neschopný samostatně dýchat, a pětiletá dívka s četnými střepinovými zraněními, včetně poškození mozku, která podle lékařů už nikdy nebude schopna mluvit.

Nedostatek léků a humanitární krize

Izraelská armáda ve svém prohlášení uvedla, že se snaží minimalizovat civilní ztráty a při každé operaci hodnotí poměr vojenského zisku a rizika pro civilisty.

Izraelští politici varovali, že útoky budou pokračovat, dokud Hamas nepropustí více rukojmích a nevzdá se kontroly nad Gazou. Od října 2023 Hamas drží 59 rukojmích a propuštění zajatců bylo součástí předchozích příměří.

Pouze 22 z 35 hlavních zdravotnických zařízení v Gaze je stále funkčních, i když poskytují pouze zlomek dřívější péče. Podle OSN jsou nemocnice přetížené a docházejí jim zásoby.

„Těžko přesně určit úroveň zásob, ale nikdy jsme neměli tak dlouhou blokádu. Do Gazy už týdny nepřišlo nic,“ uvedla mluvčí OSN Olga Cherevko.

Zdravotníci v nemocnici al-Aksá potvrdili, že zásoby jsou na kriticky nízké úrovni. „Je to emocionálně vyčerpávající, i po 18 měsících války. Máme jen deset lůžek a chybí nám základní materiál: gáza na popáleniny, rukavice, dezinfekce, obvazy,“ uvedl jeden z chirurgů.

Neurolog Khamis Elessi z nemocnice al-Ahli v Gaze upozornil, že nemá dostatek silných léků proti bolesti pro stovky pacientů s rakovinou. „Statisíce lidí v Gaze trpí chronickými nemocemi. Potřebují adekvátní péči, ale podmínky jsou katastrofální. Není pitná voda, kanalizace je zničená, infekce se šíří a lidé jsou vyděšení,“ řekl.

Izrael umožňuje evakuaci pacientů k léčbě mimo Gazu, ale denně je odvezeno jen několik desítek lidí, zatímco akutní péči v zahraničí potřebuje více než 14 000 pacientů.

Navzdory zkušenostem s hromadnými zraněními se zdravotníci v Gaze cítí přetíženi. „Máme plány, dobré plány, ale počet obětí překračuje i ty nejhorší scénáře,“ řekl Dr. Fahd Haddad, ředitel polní nemocnice u Nuseiratu.

Největší výzvou však podle něj zůstává morálka lékařů a zdravotníků, jejichž naděje na trvalé příměří byly zmařeny. „To úterní ráno bylo jako návrat do noční můry před 18 měsíci, kdy válka začala. Během příměří byl život těžký, ale aspoň se nezabíjelo.“ 

Související

Více souvisejících

Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) Pásmo Gazy

Aktuálně se děje

před 6 minutami

Hasiči zasahují u požáru skládky u Rynholce na Rakovnicku. Prohlédněte si galerii

Požár skládky u Rynholce je lokalizován. Zachytila ho i meteodružice

Od pondělního večera zaměstnává hasiče požár skládky plastů u středočeského Rynholce na Rakovnicku. Přes 10 zasahujících hasičů již muselo být ošetřeno. V úterý ráno se změnil postup hasebních prací. Odpoledne pak byla oznámena lokalizace požáru. 

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Reagan při projevu u Berlínské zdi v roce 1987

Hollywoodský herec, který změnil k nepoznání nejen Ameriku. Kdo skutečně byl Ronald Reagan?

Když se 20. ledna 1981 postavil Ronald Reagan na schody Kapitolu, aby složil přísahu jako 40. prezident Spojených států, Amerika nebyla v ideální kondici. Ekonomická stagnace, vysoká inflace, ztracené sebevědomí a ponížení z nesmírně nákladné, a nakonec neúspěšné války ve Vietnamu i blamáže při snaze osvobodit rukojmí na americké ambasádě v íránském Teheránu roku 1979, která stála život osm amerických vojáků. Amerika vypadala jako unavená velmoc, jejíž nejlepší dny jsou pryč.

před 4 hodinami

Bundeswehr, ilustrační fotografie

Německo v problémech: Potřebuje armádu, ale dochází mu čas. Přišlo s řešením, které nemusí nic vyřešit

Německo čelí vážnému problému: potřebuje silnější armádu, ale neví, kdo v ní bude sloužit. V situaci, kdy počet vojáků stagnuje a hrozba z Ruska roste, se nová vládní koalice křesťanských demokratů Friedricha Merze a sociálních demokratů (SPD) rozhodla pro model dobrovolné služby. Otázkou však zůstává, zda na její realizaci zbývá dostatek času.

před 4 hodinami

Samsung

Souboj gigantů: Může Samsung díky Trumpovým clům dostat Apple na lopatky?

V době, kdy obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou eskaluje a cla na čínský dovoz dosahují až 145 %, nabývá na významu klíčový rozdíl mezi výrobou iPhonů a telefonů Samsung Galaxy. Zatímco iPhony jsou z většiny stále vyráběny v Číně, Samsung své smartphony montuje hlavně ve Vietnamu, Indii a Jižní Koreji.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Tělo papeže Františka bylo uloženo do rakve

Trump přiletí na pohřeb papeže. Putin se ve Vatikánu z dobrého důvodu neukáže

Ve středu v 9 hodin ráno místního času začne slavnostní přesun rakve zesnulého papeže Františka z jeho rezidence v Casa Santa Marta do baziliky sv. Petra, oznámil dnes Vatikán. Průvod zahájí krátká modlitba, poté bude rakev nesena přes náměstí Santa Marta a Piazza dei Protomartiri Romani až na náměstí sv. Petra, kde vstoupí hlavními dveřmi do baziliky.

před 6 hodinami

Síla kontrastů: Nečekané a překvapivě trendy kombinace outfitů

Síla kontrastů: Nečekané a překvapivě trendy kombinace outfitů

I zdánlivé protiklady se mohou přitahovat a tvořit spolu dokonalou harmonii. A to platí také ve světě módy. Postupem času se rozdíly mezi styly začaly stírat a naopak se vzájemně doplňovat a prolínat. Takže i ke kostýmku můžete vzít třeba sportovně laděné boty, které k němu na první pohled nemusí sedět, ale jakmile se spojí do celku, překvapí originálním a trendy lookem!

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Tělo papeže Františka bylo uloženo do rakve

Mimořádná zpráva Kdy bude veřejné rozloučení a kde papež František spočine? Vatikán zveřejnil detaily pohřbu

Vatikán dnes uvedl, že rakev s ostatky papeže Františka bude vystavena veřejnosti v bazilice sv. Petra ve středu ráno. Samotný pohřeb se pak uskuteční v sobotu v 10 hodin místního času. Podle nově zveřejněného prohlášení bude pohřební liturgii na náměstí svatého Petra vést kardinál Giovanni Battista Re, děkan Kolegia kardinálů. Po skončení obřadu bude rakev převezena do baziliky Santa Maria Maggiore, kde bude papež pohřben. 

před 9 hodinami

Cyril Höschl

Zemřel uznávaný psychiatr Cyril Höschl

Českou lékařskou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 75 let zemřel o Velikonočním pondělí uznávaný psychiatr Cyril Höschl, který stál u vzniku Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) ve středočeských Klecanech. 

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Pete Hegseth

Ani druhý skandál kolem Signalu Hegsethovi nezlomí vaz. Proč je jeho pozice v Trumpově vládě neotřesitelná?

Ministr obrany Pete Hegseth se ocitl pod tlakem kvůli dalšímu skandálu, tentokrát ohledně sdílení citlivých vojenských plánů v soukromé skupinové konverzaci. Navzdory závažnosti obvinění se ale zatím zdá, že jeho pozice zůstává pevná. Klíčem k jeho přežití v Trumpově administrativě není odbornost či disciplinovanost, ale věrnost prezidentovi a jeho politickému stylu.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

včera

Jak bude vypadat pohřeb papeže Františka a co přinesou nadcházející dny?

Papež František, který zemřel ve věku 88 let, si byl vědom svého křehkého zdravotního stavu a stáří již řadu let. Už v roce 2015 vyjádřil přání být pohřben v bazilice Santa Maria Maggiore v Římě, což je starobylý mariánský chrám z 5. století. Tento kostel měl ve svém srdci jako místo modlitby a rozjímání, kam se opakovaně vracel po svých cestách po světě. Naposledy zde byl pohřben papež v 17. století – tehdy šlo o Klementa IX.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy