
Prezident Donald Trump stupňuje svůj útok na elity, využívá prezidentskou moc k tomu, aby si podřídil vládu, právo, média, veřejné zdraví, zahraniční politiku, školství a dokonce i umění, varuje ve své analýze server CNN.
Už během své loňské kampaně dal jasně najevo, že chce využít exekutivní pravomoci k odvetě proti svým politickým nepřátelům. Jeho snaha transformovat americkou politiku a kulturu však přesahuje osobní vendetu.
Trump se zaměřil na elitní univerzity, využívá exekutivní pravomoci proti předním právnickým firmám, rozkládá byrokracii, odmítá 80 let tradic amerického globálního vedení a dováží tarifní válku, která má rozbít světový obchodní systém, jenž příznivci Make America Great Again považují za zradu globálních elit.
Bílý dům nedávno donutil Kolumbijskou univerzitu zpřísnit podmínky pro demonstrace, revidovat výuku o Blízkém východě, zakázat masky při protestech a posílit policejní dohled. Další prestižní školy se nyní obávají, že se stanou dalším cílem snah o zavedení Trumpovy doktríny.
Zásah proti univerzitám doplnil exekutivní příkaz namířený proti velkým právním firmám, včetně Paul, Weiss, Rifkind, Wharton & Garrison. Ministerstvo spravedlnosti pod vedením Pam Bondi má podle Trumpova nařízení usilovat o sankce proti právníkům, kteří vedou „neopodstatněné“ žaloby proti vládě USA.
Trumpovy protiintelektuální postoje se odrážejí i v jeho snaze o radikální reformu školství. Jmenování Lindy McMahon, která nemá žádné zkušenosti s řízením školství, na post ministryně školství je vnímáno jako provokace vůči akademickým elitám. McMahon, která se proslavila jako podnikatelka ve světě profesionálního wrestlingu, slíbila drastické omezení federálního ministerstva školství a přesun pravomocí na jednotlivé státy.
Podobně jmenování Roberta F. Kennedyho Jr., známého skeptika vůči očkování, do čela ministerstva zdravotnictví signalizuje rozchod s vědeckým konsensem a posun směrem k konspiračním teoriím.
Trump se nesnaží změnit jen politiku, ale i samotnou kulturu Spojených států. Jeho administrativa převzala kontrolu nad Kennedyho centrem, dosadila do jeho vedení moderátory z Fox News a slíbila, že nahradí „elitní“ kulturu programem pro masy.
Tato strategie odráží Trumpovu podporu mezi dělnickou třídou a voliči mimo velká města, kteří ho v roce 2024 pomohli zvolit, když vyhrál všech sedm klíčových států a získal celkovou většinu hlasů.
Zatímco Trump odsuzuje elity, jeho metody se stále více podobají postupům autoritářských lídrů, jako je Viktor Orbán v Maďarsku. Trumpův ultranacionalismus a obdiv k diktátorům, jako je Vladimir Putin, zpochybňuje celý poválečný mezinárodní řád a tradiční spojenectví USA s demokratickými státy.
Zároveň jeho administrativa tvrdí, že liberální soudci jsou nelegitimní, pokud brání prezidentovi v uplatňování jeho politiky. Tento trend je patrný na případu deportací venezuelských migrantů, které Trump nařídil pod záminkou národní bezpečnosti. Federální soudce James Boasberg se nyní snaží zjistit, zda Bílý dům ignoroval jeho rozhodnutí zastavit deportace – což vedlo k tomu, že ho ministerstvo spravedlnosti přímo napadlo jako „aktivistického soudce“.
Trumpova strategie využití moci k likvidaci vlivu elit je součástí širšího konzervativního plánu, který vychází z dokumentu Project 2025, připraveného Heritage Foundation. Cílem je přetvořit USA podle konzervativních hodnot a ignorovat protesty liberálních elit.
V praxi to znamená útoky na právní firmy, zastrašování soudců, omezování akademických svobod, posilování exekutivní moci a demontáž tradičních institucí. Jak ukázal případ právní firmy Paul, Weiss, která čelila hrozbě zrušení bezpečnostních prověrek pro své právníky, Trump je připraven využít veškeré nástroje k eliminaci odporu.
Trumpova administrativa tak nejen redefinuje americkou politiku, ale i samotné základy právního státu – a její kroky se stále více podobají modelu autoritářských režimů, které systematicky likvidují opozici.
Související

Trump nevyloučil budoucí konec amerických snah o dosažení míru na Ukrajině

Unikl americký návrh příměří na Ukrajině. Rusové si mnou ruce
USA (Spojené státy americké) , Donald Trump
Aktuálně se děje
včera

Pardubice v druhém finále extraligy vybojovaly vítězství 2:1 a sérii tak srovnaly na 1:1
včera

Trump nevyloučil budoucí konec amerických snah o dosažení míru na Ukrajině
včera

Pellegrini dostal pokutu za loňskou předvolební kampaň
včera

Nečekané svědectví z dovolenkového ráje Čechů. Video ukazuje žraloka u pobřeží
včera

OBRAZEM: Jarní teplé počasí konečně přišlo. Lidé vyrazili do parků a na náplavky
včera

Unikl americký návrh příměří na Ukrajině. Rusové si mnou ruce
včera

Vance neztrácí víru. Naznačil, že jednání o míru na Ukrajině mají progres
včera

Svět si připomíná smrt Ježíše. Nebyl jediným ukřižovaným
včera

Ukrajina a USA udělaly další krok k podepsání nerostné dohody
včera

Trumpův boj s imigrací. Případy, které otřásají důvěrou v princip americké „svobody“
včera

ANO čeká výměna europoslance. Kovařík oznámil, že ve funkci skončí
včera

Baník Ostrava povede kouč Hapal po podepsání nové smlouvy minimálně další dva roky
včera

V Polsku si dejte pozor, radí ministerstvo. Platí nový zákaz, hrozí i zadržení
včera

Americké ultimátum. Do pár dní má být jasno, zda skončí válka na Ukrajině
včera

Z oblohy nepadá jen déšť. Meteorologové upozornili na zajímavý jev
včera

Česko se definitivně zbavilo závislosti na ruské ropě, oznámil Fiala
včera

Další americký útok v Jemenu. Místní úřady hlásí desítky obětí
včera

Víkendové počasí se v duchu léta ponese jen částečně
17. dubna 2025 21:53

Kalifornie se vzbouřila. Trumpa žene k soudu
17. dubna 2025 21:45
První finále extraligy vyhrála Kometa Brno 1:2. Zápas srovnala v závěru, prodloužení rozhodl obránce Holland
Hokejové finále extraligy začalo dramatem – Pardubice sahaly po vítězství, ale Kometa Brno v závěru srovnala a v prodloužení urvala výhru 2:1. Zápas rozhodl po více než dvaceti duelech bez gólu obránce Holland. Série pokračuje v pátek znovu v Pardubicích.
Zdroj: Adam Skála