Dva dokumenty, dvě různé dohody. Co je vlastně výsledkem úterých rozhovorů?

Po třídenních jednáních v Saúdské Arábii konečně došlo k určitému pokroku. Dva samostatné dokumenty stanovují dohody mezi Spojenými státy a Ruskem a mezi Spojenými státy a Ukrajinou. Ačkoli se v některých bodech liší, v klíčových otázkách se shodují.

Všechny strany souhlasily s tím, že zajistí bezpečnou plavbu v Černém moři, vyloučí použití síly a zabrání využívání obchodních lodí k vojenským účelům. Dohodly se také na opatřeních k zákazu úderů na energetickou infrastrukturu Ruska i Ukrajiny.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyjádřil lítost nad tím, že dohoda výslovně nezakazuje útoky na civilní objekty, ale celkově ji přijal pozitivně. Oznámil, že Ukrajina okamžitě začne dodržovat příměří v oblasti Černého moře i energetické infrastruktury.

Washington podle BBC rovněž potvrdil svůj závazek pomoci při výměně válečných zajatců, propuštění civilních vězňů a návratu násilně odvlečených ukrajinských dětí.

Pak však přišla reakce Kremlu, která situaci zkomplikovala. Rusko připojilo k dohodě dodatečné podmínky, které se v původním ujednání mezi Moskvou a Washingtonem nevyskytovaly.

Kreml uvedl, že příměří v Černém moři vstoupí v platnost teprve poté, co budou zrušeny sankce na ruské banky, pojišťovny, podniky, přístavy a lodě. Tento požadavek by Rusku umožnil zvýšit export zemědělských a hnojivových produktů.

Moskva tak vidí dohodu nejen jako návrat k Černomořské obilné iniciativě, od níž odstoupila v roce 2023, ale i jako příležitost ke zrušení významné části ekonomických sankcí.

Avšak splnění těchto požadavků může trvat dlouho a oddálit jakékoli námořní příměří. Navíc ne všechny požadované změny jsou v rukou Spojených států. Například obnovení přístupu k mezinárodnímu platebnímu systému SWIFT by vyžadovalo souhlas Evropské unie.

Kreml rovněž stanovil, že 30denní moratorium na údery proti energetické infrastruktuře se bude počítat zpětně od 18. března a může být zrušeno, pokud jedna ze stran dohodu poruší.

Dohoda je tedy křehkým krokem k omezení bojů na Ukrajině, avšak bez záruky úspěchu. Přetrvává hluboká vzájemná nedůvěra a implementace dohodnutých opatření zůstává otázkou.

I pokud by současná dohoda vydržela, stále je daleko od celoplošného příměří, které původně prosazovaly Spojené státy.

Často se říká, že příměří není jednorázový akt, ale proces. To platí i v tomto případě. Nejde jen o oznámení příměří, ale o jeho realizaci.

Klíčová otázka nyní zní: budou obě strany ochotny a schopny tuto dohodu dodržet? A co více – chtějí z příměří postupně vybudovat dlouhodobý mír, nebo pouze získat výhody, zatímco budou pokračovat v boji?

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině USA (Spojené státy americké) Rusko Marco Rubio

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Policie SR, ilustrační fotografie.

Slovenskem otřásá smrt prokurátora. Našli ho zastřeleného

Slovensko řeší případ podezřelého úmrtí krajského prokurátora v Banské Bystrici. Jessyho Hassana našli v sobotu večer zastřeleného, o jeho úmrtí informoval i generální prokurátor. Policie pracuje s verzí, že Hassan mohl spáchat sebevraždu.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Elon Musk

Elon Musk udělal nečekaný obchod se sítí X. Prodal ji sám sobě

Elon Musk, miliardář se značným vlivem na současnou administrativu amerického prezidenta Donalda Trumpa, oznámil nečekaný krok. Sociální síť X (dříve Twitter) prodal za 33 miliard dolarů společnosti xAI, kterou také vlastní. Jde o firmu věnující se oblasti umělé inteligence. 

včera

Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností.

RECENZE: Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností

Do široké distribuce se po bohaté festivalové štaci dostává celovečerní debut dokumentaristiky Marie-Magdaleny Kochové. Ta druhá zaostřuje na osmnáctiletou protagonistku, která je takzvaným „skleněným dítětem“. Film však ústřední problematiku přesahuje a nabízí mnohem víc. Jde o jeden z emočně nejsilnějších zážitků roku.

včera

včera

včera

včera

Změna času na letní

Dnešní noc bude kratší kvůli změně času. Jak se s letním časem vyrovnat?

Každé jaro a podzim se musíme přizpůsobit změně času – jednou posouváme hodiny vpřed, podruhé zpět. Letní čas, který začíná právě dnes v noci, nám sice přináší delší světlé večery, ale zároveň ubírá hodinu spánku. Jaké důvody stojí za touto změnou? Jak ovlivňuje naše zdraví a který čas by nám prospíval nejvíce?

včera

Aktualizováno včera

včera

Aleš Michal

Populismus v Česku. Politolog pro EZ hodnotí nové kampaně ANO, SPD či Motoristů

Politolog Aleš Michal z Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz komentuje aktuální dění na české politické scéně v době, kdy naplno startují kampaně před podzimními parlamentními volbami. Věnuje se proměně rétoriky hnutí ANO, stabilní pozici SPD, rostoucí roli sociálních sítí v mobilizaci mladých voličů i proměnám tradičního pravolevého dělení. Vysvětluje také, proč čelit populismu neznamená kopírovat jeho jazyk.

včera

Toulová dostala Langmajera na vrchol

Natáčení nového filmu Deník shopaholičky režisérky Evy Toulové se vyšplhalo doslova do nebeských výšin. Štáb se usadil v restauraci Oblaca na Žižkovské věži, 66 metrů nad zemí. Když si Bára Seidlová užívala filmové rande s Lukášem Langmajerem, režisérka čelila nečekanému problému – Langmajerovo tříchodové menu mizelo tak rychle, že filmaři sotva stihli spustit kameru.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy