Únik konverzace na Signalu: Které informace jsou nejcitlivější a neměly se dostat na veřejnost?

Americký magazín The Atlantic zveřejnil kompletní přepis skupinového chatu na aplikaci Signal, ve kterém vysoce postavení bezpečnostní představitelé USA diskutovali o leteckém úderu na Jemen. Tento chat omylem zahrnoval i šéfredaktora Atlantiku Jeffreyho Goldberga, který se po počátečním zveřejnění některých úryvků rozhodl publikovat téměř celý obsah poté, co američtí představitelé prohlásili, že se v něm neobjevily žádné utajované informace. Podle Goldberga má veřejnost právo posoudit obsah sama.

Server BBC zanalyzoval chat a poukázal na tři zásadní a citlivé oblasti, které se dotýkaj útoků v Jemenu.  

První zprávy se týkají časového harmonogramu útoku. Pete Hegseth v chatu podrobně popisuje časy vzletu stíhacích letounů F-18, čas úderu a parametry spouštěcích mechanismů, které musí být splněny před vypálením zbraní.

Tento druh informací je považován za velmi citlivý. Glenn Gerstell, bývalý právní poradce Národní bezpečnostní agentury (NSA), uvedl, že je nepředstavitelné, aby takové informace nebyly v danou chvíli utajované. Podle něj mohly být odtajněny až dodatečně. Bývalý důstojník britské vojenské rozvědky Philip Ingram dodal, že podobné informace jsou obvykle označovány jako „přísně tajné“ a umožňují odhadnout, odkud letadla operují.

Druhá část chatu se zaměřuje na konkrétní cíl útoku. Národní bezpečnostní poradce Mike Waltz v chatu informuje o zničení budovy, ve které se údajně nacházel hlavní expert Húsiů na raketové systémy. Podle Waltze byl cílový muž identifikován při vstupu do budovy, která měla patřit jeho přítelkyni.

Waltz ve zprávě chválí zpravodajské služby a generála Michaela Kurillu, který velí Centrálnímu velitelství USA (CENTCOM). Americké údery na Húsiovské cíle v Jemenu podle Pentagonu zasáhly přes 30 lokalit, včetně výcvikových zařízení, dronové infrastruktury a velitelských center. Není však jasné, na který konkrétní cíl Waltz odkazoval.

Třetí citlivá zpráva se týká aktivit CIA v Jemenu. Joe Kent, bývalý příslušník speciálních operací a nynější úřadující šéf štábu ředitele národního zpravodajství, zmiňuje izraelské útoky na Húsiovské cíle a možnost, že Izrael požádá o doplnění použitých zbraní. Následuje zpráva od ředitele CIA Johna Ratcliffa, který uvádí, že agentura „mobilizuje aktiva“ na podporu útoku, ale zpoždění by její práci negativně neovlivnilo.

Termín „aktiva“ může označovat buď lidské informátory, nebo technologické prostředky, jako jsou sledovací drony. Bývalý zástupce asistenta ministra obrany Mick Mulroy uvedl, že Ratcliffova zpráva byla mimořádně citlivá, protože naznačuje, kde se CIA v Jemenu zaměřuje. Ratcliffe během slyšení v Kongresu uvedl, že v chatu nešířil žádné utajované informace.

Přestože Bílý dům a další američtí představitelé tvrdí, že zveřejněné zprávy nepředstavují „válečné plány“, odborníci na bezpečnost varují, že odhalení takových podrobností by mohlo ohrozit americké operace a strategii v regionu. 

Související

Důsledky útoku na íránský jaderný objekt v Isfahánu.

Pentagon zveřejnil nové detaily o útocích USA na Írán. Svět ale čeká na úplně jiné odpovědi

Americké ministerstvo obrany ve čtvrtek zveřejnilo nové informace o přípravách a provedení rozsáhlého leteckého útoku na tři íránská jaderná zařízení. Zároveň však Pentagon ponechal nezodpovězené zásadní otázky ohledně skutečného dopadu těchto úderů na íránský jaderný program. Zatímco prezident Donald Trump ohlásil operaci jako historicky úspěšnou a prohlásil, že „zničila“ íránský jaderný potenciál, představitelé armády se drželi zdrženlivější rétoriky.
Prezident Trump, J. D. Vance a Pete Hegseth

Hegseth se na tiskovce nemohl vynachválit Trumpa. Útok v Íránu označil za nejkomplexnější operaci v dějinách USA

Americký ministr obrany Pete Hegseth a generál Dan Caine dnes předstoupili před novináře, aby shrnuli jak výsledek amerického vojenského útoku na Írán, tak klíčové závěry nedávného summitu NATO. Hegseth označil zásah proti íránským jaderným komplexům za „rozhodující úspěch“, přičemž vyzdvihl roli prezidenta Donalda Trumpa jako hlavního architekta celé operace. Generál Caine se mezitím věnoval vojenské stránce útoku i detailům reakce na íránskou odvetu v oblasti Perského zálivu.

Více souvisejících

Pete Hegseth

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Král Charles III. (Karel III.)

Britové si připomněli teror v Londýně. Král ocenil, jak se národ vzpamatoval

Je to 20 let, co se datum 7. července smutně a nesmazatelně zapsalo do britských dějin. Král Karel III. u příležitosti výročí teroristických útoků v Londýně odsoudil tyto nesmyslné akty zla a vyzval lidi, aby se společně postavili těm, kteří se je snaží rozdělovat. Informovala o tom BBC. V hlavním městě království se dnes uskuteční řada vzpomínkových akcí. 

včera

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Trump udělal z USA obchodního vyvrhele. Řešením je vyloučení z WTO

Americký prezident Donald Trump vkročil do mezinárodní politiky, zejména v oblasti obchodu, velmi agresivním způsobem a zásadně narušil dosavadní fungování globálního systému. Profesorka Kristen Hopewellová z Univerzity Britské Kolumbie nastínila možné řešení, jak Spojené státy přimět k dodržování mezinárodních pravidel – jejich vyloučení ze Světové obchodní organizace (WTO).

včera

včera

Patrik Schick

Brankář Kovář je blízko odchodu do PSV Eindhoven. Schick bude v Leverkusenu pokračovat

Vypadá to, že až odstartuje nadcházející sezóna německé Bundesligy, z českých legionářů zbyde v Leverkusenu už jen útočník Patrik Schick. Jak totiž informuje německý časopis Kicker, o služby dalšího českého reprezentanta, brankáře Matěje Kováře, projevil zájem nizozemský PSV Eindhoven. Přestože oficiálně ještě není nic potvrzené, v zákulisí se už mluví o tom, že se na přestupu již obě strany dohodly. Nyní pětadvacetiletý gólman absolvuje zdravotní prohlídku, aby pak mohl podepsat smlouvu.

včera

Aktualizováno včera

Do Prahy přijel končící polský prezident Andrzej Duda. (7.7.2025) Prohlédněte si galerii

Duda je naposledy jako prezident v Praze. Na Hradě ho přijal Pavel

Končící polský prezident Andrzej Duda přijel v pondělí na návštěvu Prahy. Na Pražském hradě ho přijal český protějšek Petr Pavel. Duda za několik týdnů skončí ve funkci, nahradí ho vítěz nedávných prezidentských voleb Karol Nawrocki. 

včera

včera

Emmanuel Macron, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Francouzi možná půjdou opět volit. Rozhodne frustrovaný a podrážděný Macron

Rok po předčasných volbách, které zásadně posílily krajní pravici a oslabily jeho vlastní tábor, čelí francouzský prezident Emmanuel Macron opět hrozbě politického patu. Navzdory veřejným prohlášením, že nové volby nechystá, roste tlak na to, aby rozhodnutí o předčasných volbách zopakoval. Macron podle spolupracovníků zvažuje další krok, který by mu umožnil obnovit kontrolu nad chaotickou scénou, ale hrozí, že by krizi ještě prohloubil.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

20 let od útoků v Londýně stále nejsme v bezpečí. DIY útoky jsou hůře zachytitelné, radikalizace probíhá přes internet

Přesně před dvaceti lety zasáhla Londýn série teroristických útoků, které si vyžádaly 52 mrtvých a stovky zraněných. Islamisté odpálili nálože v metru i autobusu a způsobili nejhorší útok v Británii od války. Tragédie vedla k zásadní reformě bezpečnostních opatření i posílení pravomocí rozvědky. Navzdory pokroku však podle expertů riziko DIY útoků osamělých útočníků přetrvává a nulové nebezpečí terorismu je i nadále nedosažitelné.

včera

včera

Zvláštní zachycení deště

Extrémně deštivé počasí. Meteorologové zmínili scénář pro úterý a středu

Počasí v Česku prochází po uplynulém víkendu patrnou změnou. Ochladilo se, ale to nebude všechno. V úterý a ve středu očekávají meteorologové na severu či východě Moravy a hlavně ve Slezsku potenciálně zajímavou dešťovou situací. Nedělní výstupy modelu Aladin naznačují lokálně i velmi extrémní úhrny, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

včera

Texas zasáhly ničivé povodně. Prohlédněte si galerii

Povodně v Texasu mají už 82 obětí. Nebezpečí stále nepominulo, tragická bilance poroste

Nejméně 82 lidí zahynulo při katastrofálních povodních, které zasáhly oblast řeky Guadalupe ve středním Texasu. Hladina stoupla až o šest metrů a během několika hodin napršelo tolik, co za celé léto. Nejvíce obětí hlásí okres Kerr, kde voda smetla i dětský tábor. Úřady varují, že bilance poroste. Do pátracích a záchranných operací se zapojila Národní garda i federální složky. V oblasti nadále panuje hrozba silných dešťů a záplav.

včera

Prezident Trump

Trump hrozí cly všem zemím podporujícím BRICS. Problémy by způsobil Američanům

Americký prezident Donald Trump oznámil plán zavést nová cla na všechny státy podporující skupinu BRICS, kterou Spojené státy vnímají jako rostoucí hrozbu pro své zájmy. Dodatečná cla mají bez výjimek zasáhnout desítky zemí a mohou výrazně zdražit dovoz zboží do USA. Trump varoval, že pokud nedojde k dohodám, opatření vstoupí v platnost 1. srpna. 

včera

Izraelská armáda, ilustrační fotografie.

Izraelci znovu zaútočili. Zasáhli cíle v Jemenu, následovala odveta

Izrael podnikl v regionu další vojenský úder. Konkrétně zaútočil na tři přístavy a elektrárnu v té části Jemenu, kterou ovládají Húsiové. Informovala o tom BBC. Útok potvrdil izraelský ministr obrany Jisra'el Kac. Podle jeho slov byla jedním z cílů komerční loď Galaxy Leader, které se rebelové zmocnili před dvěma lety. 

Aktualizováno včera

včera

Vážná nehoda autobusu na D2. Několik zraněných, řidič je podezřelý z trestného činu

S komplikacemi se od brzkých ranních hodin setkávají řidiči na dálnici D2 ve směru na Brno. Převrátil se tam zahraniční autobus. Několik lidí se při nehodě zranilo. Panuje důvodné podezření, že řidič měl mikrospánek a vjel s vozidlem do příkopu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy