Domácí zájem má přednost, přede vším. Francii došla trpělivost a vyhodila "jaderného lídra"

Odvolání "jaderného lídra" Luca Rémonta z čela státní energetické společnosti EDF je podle webu Politico dalším důkazem, že ve Francii pod vedením prezidenta Emmanuela Macrona platí jasné pravidlo: domácí zájmy mají přednost před vším ostatním. Přestože Rémont dokázal během svého krátkého působení firmu stabilizovat a zvýšit produkci jaderné energie na úroveň nevídanou od roku 2019, jeho odlišná vize budoucnosti EDF ho nakonec stála místo.

Luc Rémont se stal generálním ředitelem EDF v roce 2022, kdy se společnost nacházela v hluboké krizi. Téměř polovina jejích jaderných reaktorů musela být odstavena kvůli objevům drobných prasklin v potrubí chladicích systémů. Společnost, která byla po druhé světové válce založena jako státní monopol, se ocitla na pokraji kolapsu. Rémont však rychle zahájil rozsáhlou restrukturalizaci a během dvou let dokázal vrátit EDF k zisku a obnovit výrobu jaderné energie.

Navzdory těmto úspěchům však Rémontův přístup narážel na Macronovu vizi EDF jako klíčového nástroje francouzské hospodářské suverenity. Prezident chtěl, aby společnost urychlila výstavbu nových jaderných reaktorů a poskytovala levnou energii domácím průmyslovým gigantům, jako jsou ocelářské nebo chemické podniky. Rémont naopak prosazoval tržní principy – chtěl expandovat do zahraničí a prodávat elektřinu za ceny, které by pokryly náklady na další investice.

Napětí mezi vládou a vedením EDF se postupně stupňovalo. Kritickým bodem se stalo zpoždění projektu na výstavbu šesti nových reaktorů ve Francii, které Macron oznámil v roce 2022 v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu a energetickou krizi. Přestože EDF dostala za úkol zajistit jejich realizaci, ani po dvou letech nebyly hotové základní plány a odhady nákladů, což vyvolalo obavy z dalších zpoždění.

Osud Rémonta se zpečetil během schůzky Jaderné politické rady, elitního orgánu vedeného přímo prezidentem, který dohlíží na jadernou politiku Francie. Během tohoto jednání bylo jasné, že projekt nových reaktorů se neposouvá kupředu a rozhodovací proces v EDF je paralyzovaný. Macron, rozčarovaný tímto zpožděním, se podle jednoho z poradců na ministerstvu hospodářství rozhodl jednat „velmi rychle“.

Další třecí plochou byl spor o výhodné dlouhodobé smlouvy na dodávky elektřiny pro francouzský průmysl. Rémont sice v roce 2023 podepsal rámcovou dohodu, která měla zajistit levnou energii pro strategické sektory, ale o rok a půl později byly podepsány pouze dvě smlouvy z plánovaných desítek. EDF argumentovala, že pokles cen elektřiny snížil zájem firem o dlouhodobé kontrakty, a odmítala nabízet nižší sazby, což vyvolalo pobouření mezi průmyslovými lídry.

Napětí dosáhlo vrcholu, když EDF začala nabízet své dlouhodobé kontrakty nejvyšším zájemcům, což vedlo k ostré kritice z řad francouzských podnikatelů. Benoît Bazin, generální ředitel společnosti Saint-Gobain, veřejně prohlásil, že „EDF ukazuje francouzskému průmyslu prostředníček“. Bývalý ministr průmyslu Roland Lescure zase obvinil firmu, že „nesplnila svou část dohody“.

V kombinaci s Rémontovou ambicí rozšířit aktivity EDF po celé Evropě, včetně projektů v České republice, Švédsku, Itálii nebo Polsku, tento postoj jen posílil vládní obavy, že se společnost odklání od priorit domácí politiky.

Nakonec se francouzská vláda rozhodla zasáhnout. Luc Rémont bude nahrazen Bernardem Fontanou, zkušeným manažerem, který v současnosti vede společnost Framatome, zabývající se výrobou jaderných reaktorů. Pokud jeho nominaci schválí parlament, ujme se funkce v dubnu. Jeho úkolem bude především zajistit, že EDF bude plnit Macronovu vizi: urychlit výstavbu nových reaktorů, podpořit domácí průmysl a dát zájmy Francie na první místo.

Odvolání Rémonta vysílá jasný signál, že Macronova vláda nebude tolerovat žádné odchylky od své průmyslové politiky. Pro vedoucí představitele francouzských státních podniků je poselství zřejmé – loajalita k národnímu zájmu je důležitější než finanční výsledky nebo mezinárodní ambice.

Související

Marine Le Pen na pražské konferenci protiimigračních stran (16. 12. 2017)

Hon na čarodějnice, burácela Le Penová před podporovateli. Většina Francouzů ale verdikt soudu schvaluje

Lídr francouzské krajní pravice a předsedkyně strany Národní sdružení (Rassemblement National – RN) Marine Le Pen označila verdikt soudu, který jí na pět let zakázal kandidovat ve veřejných funkcích, za "čarodějnický hon". Podle ní se nejedná o spravedlnost, ale o politický akt. „Nevzdám se,“ prohlásila v neděli na demonstraci na náměstí Place Vauban nedaleko Eiffelovy věže před tisíci podporovatelů.
Marine Le Pen na pražské konferenci protiimigračních stran (16. 12. 2017)

Le Penová se poprvé vyjádřila k verdiktu soudu. Mluví o jaderné bombě

Francouzská krajně pravicová politička Marine Le Pen ostře kritizovala soudní rozhodnutí, které ji de facto vylučuje z prezidentských voleb v roce 2027. Lídr Národního sdružení (RN) označila verdikt za „jadernou bombu“ hozenou na její kampaň a obvinila soudy z narušování demokratického procesu.

Více souvisejících

Francie Emmanuel Macron

Aktuálně se děje

včera

Donald Trump

Putin bude v pohodě, tvrdí Trump

Prezident Donald Trump uvedl v rozhovoru pro magazín The Atlantic, že ruský prezident Vladimir Putin „bude v pohodě“ při mírových jednáních mezi Kremlem a Ukrajinou. Tento výrok přichází v době, kdy Kreml oznámil třídenní příměří v rámci pokračující války.

včera

včera

Tesla, Photo by Bram Van Oost

Tesla je v horším stavu, než se zdá. Doslova bojuje o svou existenci

Tesla se nachází v jedné z nejtěžších krizí své existence. Firma čelí propadu prodejů, dramatickému poklesu zisků, ztrátám tržní hodnoty a narůstající veřejné kritice. Model Cybertruck se ukázal jako neúspěch a situace je ještě vážnější, než naznačují první zprávy, varuje CNN.

včera

Vladimir Putin

Putin oznámil, že Rusko vyhlásilo příměří na Ukrajině

Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí oznámil, že Rusko jednostranně vyhlásí třídenní příměří na Ukrajině, které má vstoupit v platnost příští měsíc. Ukrajinští představitelé však přijali toto gesto se značnou skepsí a vyzvali Kreml, aby okamžitě souhlasil s delším příměřím, jež navrhuje Spojené státy.

včera

António Costa

Mimořádná zpráva Příčina masivního blackoutu odhalena. O kyberútok nešlo

Masivní výpadek elektřiny, který v pondělí zasáhl rozsáhlé oblasti Španělska a Portugalska, nadále ochromuje dopravu, letiště i železniční spojení. Evropské autority vyloučily, že by šlo o kybernetický útok, podle portugalské společnosti REN způsobil masivní výpadek proudu vzácný meteorologický jev ve španělském vnitrozemí způsobený extrémními teplotními výkyvy. 

včera

V tunelech španělského metra není bez baterek téměř vidět

Selhaly semafory i doprava. Španělsko se ponořilo do tmy, spekuluje se o kyberútoku

Španělsko a Portugalsko zažívají jeden z největších výpadků elektřiny v moderní historii. Miliony lidí zůstaly bez proudu, doprava je paralyzovaná, letiště přestala fungovat a také železniční i městská hromadná doprava byla přerušena. Mezitím se internetem šíří dezinformace o příčinách incidentu, které však oficiální místa vyvracejí, píše CNN.

Aktualizováno včera

včera

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Dronová zeď v pohotovosti. Ukrajina s mírem nepočítá, připravuje se na mohutný jarní ruský útok

Jak se Rusko připravuje na jarní fázi své invaze, ukrajinská armáda věří, že jejich rychle rostoucí dronové síly způsobí útočníkům těžké ztráty. Podle hlavního velitele Oleksandra Syrského ruská ofenziva de facto už začala. Navzdory obrovským ztrátám, které dosahovaly na podzim 2024 až 1 500 vojáků denně, Moskva nadále sází na taktiku vyčerpávajících frontálních útoků.

včera

včera

včera

Donald Trump

Proti Trumpovi je nutné zahájit odhodlaný celosvětový protiútok, vyzývá expert

V době, kdy se protisvobodné síly mimo západní svět stávají silnějšími než kdy dříve, Spojené státy se pod vedením Donalda Trumpa připojují k útoku na liberální hodnoty. Podle historika Timothyho Gartona Ashe je nutné zahájit odhodlaný celosvětový protiútok liberálních internacionalistů. Kanadské volby, které právě probíhají, by mohly nabídnout významnou posilu.

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Válka na Ukrajině odhalila stejný cynismus, jako za Černobylu. Kreml vnímá lidské životy jen jako číslo, říká historik

Černobylská havárie dne 26. dubna 1986 se stala nejen jednou z nejhorších jaderných katastrof v dějinách, ale i smutným symbolem stylu řízení krizí v Sovětském svazu. O souvislostech mezi černobylskou katastrofou, způsobem krizového řízení v Sovětském svazu a přetrvávajícími rysy mocenského cynismu v dnešním Rusku EuroZprávy.cz hovořily s vojenským historikem Tomášem Řepou z Univerzity obrany v Brně.

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Trump způsobil největší ekonomickou ránu za 50 let. Jeho obchodní válka je ale obrovskou šancí pro Evropu

Přestože obchodní válka rozpoutaná prezidentem Donaldem Trumpem nevyhnutelně zasáhne evropské hospodářství, v Bruselu vidí v aktuální situaci také příležitosti. Ekonomika se na globální úrovni štěpí do tří hlavních bloků – Spojených států, Číny a Evropy – a současné obchodní napětí mezi Washingtonem a Pekingem může dát Evropské unii nečekanou výhodu.

včera

včera

Severní Korea (KLDR)

Severní Korea poprvé veřejně potvrdila, že vyslala vojáky na pomoc Rusku

Severní Korea v pondělí poprvé veřejně potvrdila, že vyslala své vojáky na pomoc Rusku v jeho válce proti Ukrajině. Severokorejská státní agentura KCNA oznámila, že jejich bojové jednotky se podílely na "vítězném osvobození" Kurské oblasti, kde ukrajinská armáda loni zahájila překvapivou ofenzivu.

včera

Boris Pistorius, ministr obrany Německa

Trumpův návrh na konec války není mír, ale kapitulace, varuje Německo

Návrh prezidenta USA Donalda Trumpa na uzavření míru mezi Ukrajinou a Ruskem, který by zahrnoval předání rozsáhlých částí ukrajinského území Moskvě, označil německý ministr obrany Boris Pistorius za "kapitulaci". V rozhovoru pro veřejnoprávní televizi ARD Pistorius uvedl, že Ukrajina sice chápe, že může být nucena učinit určité územní ústupky, avšak Trumpův plán jde podle něj příliš daleko.

včera

27. dubna 2025 21:55

Obchody se na den uzavřou i v květnu. Zákon mluví jasně

Květnové svátky jsou za rohem. Až skončí víkend, čekají nás poslední tři dubnové dny. Půjde zároveň poslední dny před dalším volnem. Dva následující čtvrtky jsou totiž vyhrazeny státním svátkům. A zákon stanovuje, že obchody budou během jednoho z těchto svátků mimo provoz.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy