Domácí zájem má přednost, přede vším. Francii došla trpělivost a vyhodila "jaderného lídra"

Odvolání "jaderného lídra" Luca Rémonta z čela státní energetické společnosti EDF je podle webu Politico dalším důkazem, že ve Francii pod vedením prezidenta Emmanuela Macrona platí jasné pravidlo: domácí zájmy mají přednost před vším ostatním. Přestože Rémont dokázal během svého krátkého působení firmu stabilizovat a zvýšit produkci jaderné energie na úroveň nevídanou od roku 2019, jeho odlišná vize budoucnosti EDF ho nakonec stála místo.

Luc Rémont se stal generálním ředitelem EDF v roce 2022, kdy se společnost nacházela v hluboké krizi. Téměř polovina jejích jaderných reaktorů musela být odstavena kvůli objevům drobných prasklin v potrubí chladicích systémů. Společnost, která byla po druhé světové válce založena jako státní monopol, se ocitla na pokraji kolapsu. Rémont však rychle zahájil rozsáhlou restrukturalizaci a během dvou let dokázal vrátit EDF k zisku a obnovit výrobu jaderné energie.

Navzdory těmto úspěchům však Rémontův přístup narážel na Macronovu vizi EDF jako klíčového nástroje francouzské hospodářské suverenity. Prezident chtěl, aby společnost urychlila výstavbu nových jaderných reaktorů a poskytovala levnou energii domácím průmyslovým gigantům, jako jsou ocelářské nebo chemické podniky. Rémont naopak prosazoval tržní principy – chtěl expandovat do zahraničí a prodávat elektřinu za ceny, které by pokryly náklady na další investice.

Napětí mezi vládou a vedením EDF se postupně stupňovalo. Kritickým bodem se stalo zpoždění projektu na výstavbu šesti nových reaktorů ve Francii, které Macron oznámil v roce 2022 v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu a energetickou krizi. Přestože EDF dostala za úkol zajistit jejich realizaci, ani po dvou letech nebyly hotové základní plány a odhady nákladů, což vyvolalo obavy z dalších zpoždění.

Osud Rémonta se zpečetil během schůzky Jaderné politické rady, elitního orgánu vedeného přímo prezidentem, který dohlíží na jadernou politiku Francie. Během tohoto jednání bylo jasné, že projekt nových reaktorů se neposouvá kupředu a rozhodovací proces v EDF je paralyzovaný. Macron, rozčarovaný tímto zpožděním, se podle jednoho z poradců na ministerstvu hospodářství rozhodl jednat „velmi rychle“.

Další třecí plochou byl spor o výhodné dlouhodobé smlouvy na dodávky elektřiny pro francouzský průmysl. Rémont sice v roce 2023 podepsal rámcovou dohodu, která měla zajistit levnou energii pro strategické sektory, ale o rok a půl později byly podepsány pouze dvě smlouvy z plánovaných desítek. EDF argumentovala, že pokles cen elektřiny snížil zájem firem o dlouhodobé kontrakty, a odmítala nabízet nižší sazby, což vyvolalo pobouření mezi průmyslovými lídry.

Napětí dosáhlo vrcholu, když EDF začala nabízet své dlouhodobé kontrakty nejvyšším zájemcům, což vedlo k ostré kritice z řad francouzských podnikatelů. Benoît Bazin, generální ředitel společnosti Saint-Gobain, veřejně prohlásil, že „EDF ukazuje francouzskému průmyslu prostředníček“. Bývalý ministr průmyslu Roland Lescure zase obvinil firmu, že „nesplnila svou část dohody“.

V kombinaci s Rémontovou ambicí rozšířit aktivity EDF po celé Evropě, včetně projektů v České republice, Švédsku, Itálii nebo Polsku, tento postoj jen posílil vládní obavy, že se společnost odklání od priorit domácí politiky.

Nakonec se francouzská vláda rozhodla zasáhnout. Luc Rémont bude nahrazen Bernardem Fontanou, zkušeným manažerem, který v současnosti vede společnost Framatome, zabývající se výrobou jaderných reaktorů. Pokud jeho nominaci schválí parlament, ujme se funkce v dubnu. Jeho úkolem bude především zajistit, že EDF bude plnit Macronovu vizi: urychlit výstavbu nových reaktorů, podpořit domácí průmysl a dát zájmy Francie na první místo.

Odvolání Rémonta vysílá jasný signál, že Macronova vláda nebude tolerovat žádné odchylky od své průmyslové politiky. Pro vedoucí představitele francouzských státních podniků je poselství zřejmé – loajalita k národnímu zájmu je důležitější než finanční výsledky nebo mezinárodní ambice.

Související

Marco Rubio při jednání s ruskou delegací v Rijádu.

Francie uspořádá další summit o Ukrajině, v Saúdské Arábii budou jednat USA s Ruskem a Ukrajinou

Francouzský prezident Emmanuel Macron plánuje na čtvrtek 27. března uspořádat summit evropských lídrů, jehož hlavním tématem bude situace na Ukrajině a bezpečnostní otázky související s hrozbami ze strany Ruska. Oznámili to tři vysocí představitelé pro server Politico. O něco dříve, v pondělí 24. března, se v Saúdské Arábii uskuteční další kolo vyjednávání mezi USA, Ruskem a Ukrajinou.

Více souvisejících

Francie Emmanuel Macron

Aktuálně se děje

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Elon Musk

Elon Musk udělal nečekaný obchod se sítí X. Prodal ji sám sobě

Elon Musk, miliardář se značným vlivem na současnou administrativu amerického prezidenta Donalda Trumpa, oznámil nečekaný krok. Sociální síť X (dříve Twitter) prodal za 33 miliard dolarů společnosti xAI, kterou také vlastní. Jde o firmu věnující se oblasti umělé inteligence. 

včera

Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností.

RECENZE: Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností

Do široké distribuce se po bohaté festivalové štaci dostává celovečerní debut dokumentaristiky Marie-Magdaleny Kochové. Ta druhá zaostřuje na osmnáctiletou protagonistku, která je takzvaným „skleněným dítětem“. Film však ústřední problematiku přesahuje a nabízí mnohem víc. Jde o jeden z emočně nejsilnějších zážitků roku.

včera

včera

včera

včera

Změna času na letní

Dnešní noc bude kratší kvůli změně času. Jak se s letním časem vyrovnat?

Každé jaro a podzim se musíme přizpůsobit změně času – jednou posouváme hodiny vpřed, podruhé zpět. Letní čas, který začíná právě dnes v noci, nám sice přináší delší světlé večery, ale zároveň ubírá hodinu spánku. Jaké důvody stojí za touto změnou? Jak ovlivňuje naše zdraví a který čas by nám prospíval nejvíce?

včera

Aktualizováno včera

včera

Aleš Michal

Populismus v Česku. Politolog pro EZ hodnotí nové kampaně ANO, SPD či Motoristů

Politolog Aleš Michal z Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz komentuje aktuální dění na české politické scéně v době, kdy naplno startují kampaně před podzimními parlamentními volbami. Věnuje se proměně rétoriky hnutí ANO, stabilní pozici SPD, rostoucí roli sociálních sítí v mobilizaci mladých voličů i proměnám tradičního pravolevého dělení. Vysvětluje také, proč čelit populismu neznamená kopírovat jeho jazyk.

včera

Deník shopaholičky, natáčení v oblacích Prohlédněte si galerii

Toulová dostala Langmajera na vrchol

Natáčení nového filmu Deník shopaholičky režisérky Evy Toulové se vyšplhalo doslova do nebeských výšin. Štáb se usadil v restauraci Oblaca na Žižkovské věži, 66 metrů nad zemí. Když si Bára Seidlová užívala filmové rande s Lukášem Langmajerem, režisérka čelila nečekanému problému – Langmajerovo tříchodové menu mizelo tak rychle, že filmaři sotva stihli spustit kameru.

včera

včera

Jakub Menšík

Skvělý Menšík si v Miami poradil s Fritzem a zahraje si první finále turnaje Masters

Na prestižním turnaji Masters v Miami si finále zahraje český tenista Jakub Menšík, pro kterého to bude první finálová účast v kariéře v rámci tohoto turnaje. To proto, že se teprve devatenáctiletému reprezentantovi podařilo v semifinále porazit nasazenou trojku domácího tenistu Taylora Fritze ve třech setech 7:6, 4:6 a 7:6. Ve finále Menšíka čeká asi největší tenisová hvězda současnosti Srb Novak Djokovič.

včera

včera

včera

včera

28. března 2025 22:08

Ukrajina a Rusko si přehazují vinu za problémy v mírových jednáních. Trump mlčí, Kyjev se bojí nejhoršího

V ukrajinsko-ruském konfliktu probíhá nelítostná bitva o to, kdo přesvědčí amerického prezidenta Donalda Trumpa, že vina za problémy v mírových jednáních leží na druhé straně. Obě země se vzájemně obviňují z porušování částečného příměří, které zahrnuje klíčovou energetickou infrastrukturu a oblast Černého moře. Cílem je nasměrovat Trumpův hněv proti nepříteli a získat jeho podporu, uvádí server Politico.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy