Trump rozvrací světový řád. Evropa hledá cestu z krize

Spojené státy se pod vedením Donalda Trumpa stále více stahují z role garanta globální bezpečnosti, čímž vrhají Evropu do nejistoty. Politika amerického prezidenta, která zpochybňuje poválečné bezpečnostní uspořádání, přináší největší krizi Západu od konce druhé světové války. Odborníci varují, že „Trumpismus přežije jeho prezidentství“, píše BBC.

Po druhé světové válce převzaly Spojené státy roli lídra svobodného světa. V roce 1947 Británie, vyčerpaná válečnými výdaji, oznámila USA, že již nemůže nadále podporovat řeckou vládu v boji proti komunistickým povstalcům. Americký prezident Harry Truman tehdy prohlásil, že Spojené státy musí podporovat „svobodné národy, které čelí pokusům o podrobení ozbrojenými menšinami nebo vnějším tlakem“.

Tato doktrína se stala základem americké zahraniční politiky. Spojené státy následně vytvořily Marshallův plán pro obnovu Evropy a v roce 1949 stály u zrodu NATO, které mělo čelit sovětské hrozbě.

Nyní se ale situace dramaticky mění. Trump jako první americký prezident od druhé světové války zásadně zpochybňuje globální roli Spojených států. Jeho rétorika a kroky naznačují konec dosavadního světového řádu – a Evropa se musí připravit na novou realitu.

Trumpův kritický postoj k NATO a evropským spojencům není nový. Již v roce 1987 publikoval v amerických novinách inzerát, kde tvrdil, že „Japonsko a další země využívají americké ochrany, aniž by za ni platily“. Nyní jeho administrativa otevřeně hovoří o tom, že Spojené státy nebudou nadále hlavním garantem evropské bezpečnosti.

„Pokud [členské státy NATO] nebudou platit, nebudu je bránit,“ prohlásil Trump v březnu 2025.

Tento výrok podrývá samotný základ aliance – článek 5 Severoatlantické smlouvy, který říká, že útok na jednoho člena NATO je útokem na všechny. Bývalý britský ministr obrany Ben Wallace varuje, že „článek 5 je na přístrojích. Pokud Evropa nezvýší své obranné výdaje a nezačne to brát vážně, může to být konec NATO, jak ho známe“.

Kreml vnímal Trumpovu rétoriku jako příležitost. Ruský prezident Vladimir Putin v březnu prohlásil, že „euroatlantická bezpečnostní architektura se hroutí před našima očima“. Zároveň ruský mluvčí oznámil, že „fragmentace Západu právě začala“.

Evropské státy nyní hledají způsob, jak se bránit samy. Německý budoucí kancléř Friedrich Merz vyzval k vytvoření evropské bezpečnostní struktury nezávislé na USA. Podobné názory zaznívají i z Francie, která tradičně prosazuje větší vojenskou autonomii Evropy.

Evropa stojí před klíčovým rozhodnutím: buď se semkne a posílí svou obranu, nebo riskuje, že se stane obětí mocenských her mezi USA, Ruskem a Čínou. „Tato debata už není o tom, zda máme jednat, ale jak rychle to dokážeme,“ tvrdí Ed Arnold z londýnského think-tanku RUSI.

Přechod k evropské obraně ale nebude jednoduchý. Historické rozpory mezi evropskými státy, národní zájmy a rozdílné strategické priority mohou celý proces zpomalit. Přesto je stále jasnější, že bez vlastní silné obrany nebude Evropa schopna čelit rostoucím hrozbám.

Zatímco Spojené státy mění svůj přístup k zahraniční politice, starý světový řád se rozpadá a nový se teprve formuje. Evropa se ocitá na křižovatce – a její rozhodnutí v příštích letech určí, zda si udrží svou bezpečnost a nezávislost, nebo se stane rukojmím geopolitických otřesů. 

Související

Bachmut je Ukrajina.

USA předložily konečný návrh mírové dohody. Kyjev a Evropa s ním nesouhlasí, zveřejnily vlastní

Agentura Reuters dnes přinesla informace o důvěrném dokumentu, který má představovat „konečný návrh“ mírové dohody mezi Ruskem a Ukrajinou, jak jej Spojené státy nabídly oběma stranám. Obsah dokumentu odhaluje širokou škálu návrhů na ukončení války, především prostřednictvím okamžitého příměří, nových bezpečnostních garancí a komplexního politicko-teritoriálního uspořádání. 

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Donald Trump

Aktuálně se děje

včera

Vladimir Putin

Jednání Putina s Witkoffem trvalo tři hodiny. Podle Kremlu bylo konstruktivní

Setkání ruského prezidenta Vladimira Putina s americkým podnikatelem a prostředníkem Stevem Witkoffem, které v Moskvě trvalo tři hodiny, bylo podle prezidentského poradce Jurije Ušakova „konstruktivní“. Kromě samotného prezidenta a Witkoffa se schůzky zúčastnili i šéf Ruského fondu národního bohatství Kirill Dmitrijev a Ušakov sám.

včera

Kometa Brno porazila Dynamo Pardubice 4:2

Kometa zvládla klíčový duel v Pardubicích, po výhře 4:2 je krok od titulu

Páté finále play-off hokejové extraligy přineslo pořádné drama, které nakonec lépe zvládli hráči Komety Brno. V pardubické enteria areně vyhráli 4:2, a ve finálové sérii proti Dynamu vedou 3:2 na zápasy. Přestože domácí ve třetí třetině mohutně dotahovali, brněnský celek si vítězství zkušeně pohlídal a v poslední sekundě zpečetil výhru gólem do prázdné brány. Kometa je tak jedinou výhru od zisku mistrovského titulu.

včera

včera

včera

Sergej Lavrov

Jsme ochotni uzavřít dohodu o ukončení války, prohlásil Lavrov

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlásil, že Moskva je stále ochotná uzavřít dohodu, která by ukončila válku na Ukrajině — navzdory čtvrtečnímu ničivému leteckému útoku na Kyjev, při němž zahynulo nejméně 12 lidí a dalších více než 70 bylo zraněno.

včera

včera

Donald Trump

Krym zůstane Rusku, Zelenskyj to chápe, prohlásil Trump, zatímco Witkoff jedná s Putinem

Ruský prezident Vladimir Putin se v pátek setkal v Kremlu s americkým podnikatelem a vyslancem prezidenta Donalda Trumpa Steveem Witkoffem. Informaci potvrdil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Jednání se podle státní agentury TASS zúčastnili i prezidentův poradce pro zahraniční politiku Jurij Ušakov a investiční zmocněnec Kirill Dmitrijev, který se s Witkoffem setkal již dříve v tomto měsíci.

včera

včera

Bachmut je Ukrajina.

USA předložily konečný návrh mírové dohody. Kyjev a Evropa s ním nesouhlasí, zveřejnily vlastní

Agentura Reuters dnes přinesla informace o důvěrném dokumentu, který má představovat „konečný návrh“ mírové dohody mezi Ruskem a Ukrajinou, jak jej Spojené státy nabídly oběma stranám. Obsah dokumentu odhaluje širokou škálu návrhů na ukončení války, především prostřednictvím okamžitého příměří, nových bezpečnostních garancí a komplexního politicko-teritoriálního uspořádání. 

včera

včera

Dovoz a vývoz zboží

Trumpových 15 vyvolených? Švýcaři prozradili, jak budou USA postupovat v řešení cel

Spojené státy plánují vést privilegovaná jednání o nových amerických clech se skupinou 15 zemí, mezi nimiž se nachází i Švýcarsko. Uvedla to švýcarská prezidentka Karin Keller-Sutter v rozhovoru pro veřejnoprávní televizi SRF s tím, že po návštěvě Washingtonu a setkání s americkým ministrem financí Scottem Bessentem je s průběhem jednání spokojená.

včera

včera

včera

Tělo papeže Františka bylo uloženo do rakve

Papež František porušil tradici. Proč nebude pohřben ve Vatikánu?

Papež František, který zemřel na Velikonoční pondělí, se rozhodl porušit více než stoletou tradici a nebude pohřben ve Vatikánu, jak bývá u papežů obvyklé. Místo toho bude spočinout v bazilice Santa Maria Maggiore (Panny Marie Větší), která se nachází v centru Říma, několik kilometrů od Vatikánu.

včera

Dovoz a vývoz zboží

Čína v tichosti zrušila odvetná cla ve výši 125 % na některé zboží z USA

Čína zřejmě tiše zrušila odvetná cla ve výši 125 % na určité druhy polovodičů vyrobených ve Spojených státech, informovaly tři dovozní agentury působící v technologickém centru Šen-čen. Opatření, které dosud nebylo oficiálně oznámeno, se podle nich týká integrovaných obvodů – tedy mikročipů či polovodičů.

včera

Donald Trump

Trump přiznává, že je z chování Ruska nešťastný

Americký prezident Donald Trump se ostře vyjádřil k smrtícím ruským útokům na Kyjev, při nichž přišlo o život nejméně 12 lidí a dalších 90 bylo zraněno. Přestože útok označil za „zbytečný“ a vyzval ruského prezidenta Vladimira Putina, aby přestal, zatím neuvedl, zda USA zvažují jakékoliv konkrétní kroky proti Moskvě.

včera

včera

Aktualizováno 24. dubna 2025 23:17

Protivládní protesty v Bratislavě (24.4.2025) Prohlédněte si galerii

"Ne ruskému právu." Lidé po celém Slovensku protestují proti kontroverzní novele inspirované Moskvou

Ve čtvrtek večer se v několika slovenských městech i v zahraničí konají protestní shromáždění pod názvem Slovensko je Európa. Demonstrace se zaměřují zejména na odpor proti novele zákona o neziskových organizacích, kterou nedávno schválil slovenský parlament. Podle organizátorů tento zákon ohrožuje svobodu občanské společnosti a přibližuje Slovensko k autoritářskému modelu správy státu.

24. dubna 2025 22:02

Lidé už dostávají klíčové informace k dani z nemovitostí. Lhůta je v červnu

Blíží se lhůta pro úhradu daně z nemovitosti. Finanční správa v tuto chvíli začala s rozesíláním informací o výši daně, informoval úřad ve středu na webových stránkách. Poplatníci by měli částku znát nejpozději na konci května. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy