
Spojené státy se pod vedením Donalda Trumpa stále více stahují z role garanta globální bezpečnosti, čímž vrhají Evropu do nejistoty. Politika amerického prezidenta, která zpochybňuje poválečné bezpečnostní uspořádání, přináší největší krizi Západu od konce druhé světové války. Odborníci varují, že „Trumpismus přežije jeho prezidentství“, píše BBC.
Po druhé světové válce převzaly Spojené státy roli lídra svobodného světa. V roce 1947 Británie, vyčerpaná válečnými výdaji, oznámila USA, že již nemůže nadále podporovat řeckou vládu v boji proti komunistickým povstalcům. Americký prezident Harry Truman tehdy prohlásil, že Spojené státy musí podporovat „svobodné národy, které čelí pokusům o podrobení ozbrojenými menšinami nebo vnějším tlakem“.
Tato doktrína se stala základem americké zahraniční politiky. Spojené státy následně vytvořily Marshallův plán pro obnovu Evropy a v roce 1949 stály u zrodu NATO, které mělo čelit sovětské hrozbě.
Nyní se ale situace dramaticky mění. Trump jako první americký prezident od druhé světové války zásadně zpochybňuje globální roli Spojených států. Jeho rétorika a kroky naznačují konec dosavadního světového řádu – a Evropa se musí připravit na novou realitu.
Trumpův kritický postoj k NATO a evropským spojencům není nový. Již v roce 1987 publikoval v amerických novinách inzerát, kde tvrdil, že „Japonsko a další země využívají americké ochrany, aniž by za ni platily“. Nyní jeho administrativa otevřeně hovoří o tom, že Spojené státy nebudou nadále hlavním garantem evropské bezpečnosti.
„Pokud [členské státy NATO] nebudou platit, nebudu je bránit,“ prohlásil Trump v březnu 2025.
Tento výrok podrývá samotný základ aliance – článek 5 Severoatlantické smlouvy, který říká, že útok na jednoho člena NATO je útokem na všechny. Bývalý britský ministr obrany Ben Wallace varuje, že „článek 5 je na přístrojích. Pokud Evropa nezvýší své obranné výdaje a nezačne to brát vážně, může to být konec NATO, jak ho známe“.
Kreml vnímal Trumpovu rétoriku jako příležitost. Ruský prezident Vladimir Putin v březnu prohlásil, že „euroatlantická bezpečnostní architektura se hroutí před našima očima“. Zároveň ruský mluvčí oznámil, že „fragmentace Západu právě začala“.
Evropské státy nyní hledají způsob, jak se bránit samy. Německý budoucí kancléř Friedrich Merz vyzval k vytvoření evropské bezpečnostní struktury nezávislé na USA. Podobné názory zaznívají i z Francie, která tradičně prosazuje větší vojenskou autonomii Evropy.
Evropa stojí před klíčovým rozhodnutím: buď se semkne a posílí svou obranu, nebo riskuje, že se stane obětí mocenských her mezi USA, Ruskem a Čínou. „Tato debata už není o tom, zda máme jednat, ale jak rychle to dokážeme,“ tvrdí Ed Arnold z londýnského think-tanku RUSI.
Přechod k evropské obraně ale nebude jednoduchý. Historické rozpory mezi evropskými státy, národní zájmy a rozdílné strategické priority mohou celý proces zpomalit. Přesto je stále jasnější, že bez vlastní silné obrany nebude Evropa schopna čelit rostoucím hrozbám.
Zatímco Spojené státy mění svůj přístup k zahraniční politice, starý světový řád se rozpadá a nový se teprve formuje. Evropa se ocitá na křižovatce – a její rozhodnutí v příštích letech určí, zda si udrží svou bezpečnost a nezávislost, nebo se stane rukojmím geopolitických otřesů.
Související

Je to černé na bílém Za Trumpovu obchodní válku nejvíce zaplatí USA? spočítal MMF

USA předložily konečný návrh mírové dohody. Kyjev a Evropa s ním nesouhlasí, zveřejnily vlastní
USA (Spojené státy americké) , Donald Trump
Aktuálně se děje
včera

Jednání Putina s Witkoffem trvalo tři hodiny. Podle Kremlu bylo konstruktivní
včera

Kometa zvládla klíčový duel v Pardubicích, po výhře 4:2 je krok od titulu
včera

Schůzka s Trumpem nebude? Zelenskyj možná nepojede na pohřeb papeže Františka
včera

Je to černé na bílém Za Trumpovu obchodní válku nejvíce zaplatí USA? spočítal MMF
včera

Jsme ochotni uzavřít dohodu o ukončení války, prohlásil Lavrov
včera

Microsoft popsal, jak bude vypadat budoucnost: Každý zaměstnanec bude šéfem umělých agentů
včera

Krym zůstane Rusku, Zelenskyj to chápe, prohlásil Trump, zatímco Witkoff jedná s Putinem
včera

Součkovi hrozí konec v čele ČT. Radní se ho zřejmě pokusí odvolat
včera

USA předložily konečný návrh mírové dohody. Kyjev a Evropa s ním nesouhlasí, zveřejnily vlastní
včera

Skandál, který v USA nemá obdoby. Jak vznikl Signalgate? Ministr obrany obešel bezpečnostní protokoly Pentagonu
včera

Trumpových 15 vyvolených? Švýcaři prozradili, jak budou USA postupovat v řešení cel
včera

Koncesionářské poplatky vzrostou od května, platit je bude každý, kdo má internet, podepsal Pavel
včera

Trumpův mírový plán pro Ukrajinu se řeší v Moskvě. Witkoff jedná s Putinem o konci války
včera

Papež František porušil tradici. Proč nebude pohřben ve Vatikánu?
včera

Čína v tichosti zrušila odvetná cla ve výši 125 % na některé zboží z USA
včera

Trump přiznává, že je z chování Ruska nešťastný
včera

Kličko: Ukrajina možná bude muset vyměnit konec války za část svého území
včera

Sváteční počasí. Meteorologové už nabízejí předpověď na prvního máje
Aktualizováno 24. dubna 2025 23:17

"Ne ruskému právu." Lidé po celém Slovensku protestují proti kontroverzní novele inspirované Moskvou
24. dubna 2025 22:02
Lidé už dostávají klíčové informace k dani z nemovitostí. Lhůta je v červnu
Blíží se lhůta pro úhradu daně z nemovitosti. Finanční správa v tuto chvíli začala s rozesíláním informací o výši daně, informoval úřad ve středu na webových stránkách. Poplatníci by měli částku znát nejpozději na konci května.
Zdroj: Jan Hrabě