
Spojené státy se pod vedením Donalda Trumpa stále více stahují z role garanta globální bezpečnosti, čímž vrhají Evropu do nejistoty. Politika amerického prezidenta, která zpochybňuje poválečné bezpečnostní uspořádání, přináší největší krizi Západu od konce druhé světové války. Odborníci varují, že „Trumpismus přežije jeho prezidentství“, píše BBC.
Po druhé světové válce převzaly Spojené státy roli lídra svobodného světa. V roce 1947 Británie, vyčerpaná válečnými výdaji, oznámila USA, že již nemůže nadále podporovat řeckou vládu v boji proti komunistickým povstalcům. Americký prezident Harry Truman tehdy prohlásil, že Spojené státy musí podporovat „svobodné národy, které čelí pokusům o podrobení ozbrojenými menšinami nebo vnějším tlakem“.
Tato doktrína se stala základem americké zahraniční politiky. Spojené státy následně vytvořily Marshallův plán pro obnovu Evropy a v roce 1949 stály u zrodu NATO, které mělo čelit sovětské hrozbě.
Nyní se ale situace dramaticky mění. Trump jako první americký prezident od druhé světové války zásadně zpochybňuje globální roli Spojených států. Jeho rétorika a kroky naznačují konec dosavadního světového řádu – a Evropa se musí připravit na novou realitu.
Trumpův kritický postoj k NATO a evropským spojencům není nový. Již v roce 1987 publikoval v amerických novinách inzerát, kde tvrdil, že „Japonsko a další země využívají americké ochrany, aniž by za ni platily“. Nyní jeho administrativa otevřeně hovoří o tom, že Spojené státy nebudou nadále hlavním garantem evropské bezpečnosti.
„Pokud [členské státy NATO] nebudou platit, nebudu je bránit,“ prohlásil Trump v březnu 2025.
Tento výrok podrývá samotný základ aliance – článek 5 Severoatlantické smlouvy, který říká, že útok na jednoho člena NATO je útokem na všechny. Bývalý britský ministr obrany Ben Wallace varuje, že „článek 5 je na přístrojích. Pokud Evropa nezvýší své obranné výdaje a nezačne to brát vážně, může to být konec NATO, jak ho známe“.
Kreml vnímal Trumpovu rétoriku jako příležitost. Ruský prezident Vladimir Putin v březnu prohlásil, že „euroatlantická bezpečnostní architektura se hroutí před našima očima“. Zároveň ruský mluvčí oznámil, že „fragmentace Západu právě začala“.
Evropské státy nyní hledají způsob, jak se bránit samy. Německý budoucí kancléř Friedrich Merz vyzval k vytvoření evropské bezpečnostní struktury nezávislé na USA. Podobné názory zaznívají i z Francie, která tradičně prosazuje větší vojenskou autonomii Evropy.
Evropa stojí před klíčovým rozhodnutím: buď se semkne a posílí svou obranu, nebo riskuje, že se stane obětí mocenských her mezi USA, Ruskem a Čínou. „Tato debata už není o tom, zda máme jednat, ale jak rychle to dokážeme,“ tvrdí Ed Arnold z londýnského think-tanku RUSI.
Přechod k evropské obraně ale nebude jednoduchý. Historické rozpory mezi evropskými státy, národní zájmy a rozdílné strategické priority mohou celý proces zpomalit. Přesto je stále jasnější, že bez vlastní silné obrany nebude Evropa schopna čelit rostoucím hrozbám.
Zatímco Spojené státy mění svůj přístup k zahraniční politice, starý světový řád se rozpadá a nový se teprve formuje. Evropa se ocitá na křižovatce – a její rozhodnutí v příštích letech určí, zda si udrží svou bezpečnost a nezávislost, nebo se stane rukojmím geopolitických otřesů.
Související

Zemřel slavný americký herec Richard Chamberlain. Bylo mu 90 let

Nové návrhy příměří v Gaze. Hamás je ochoten souhlasit, Netanjahu vyjednává
USA (Spojené státy americké) , Donald Trump
Aktuálně se děje
před 50 minutami

Opusťme americké korporátní sociální sítě. Variant je dost v Evropě i USA
před 1 hodinou

Zemřel slavný americký herec Richard Chamberlain. Bylo mu 90 let
před 1 hodinou

Tragédie v českém fotbale. Náhle zemřel brazilský hráč Leandro Lima
před 2 hodinami

Evropa by zvládla čelit Rusku i bez Američanů, naznačuje analýza
před 3 hodinami

Jak přežít krizi? Praktický manuál pro Čechy, kteří postrádají oficiální příručku od státu
před 4 hodinami

Volby se blíží a podpora ANO se nepatrně snižuje. Spolu si polepšilo
před 5 hodinami

Hasiči pokračují v zásahu po výbuchu v Poličce. Nasadili těžkou techniku
před 6 hodinami

Nové návrhy příměří v Gaze. Hamás je ochoten souhlasit, Netanjahu vyjednává
před 7 hodinami

Slovenskem otřásá smrt prokurátora. Našli ho zastřeleného
před 7 hodinami

Záhadná nemoc v Rusku. Pacienti mají vysokou horečku a kašlou krev
před 8 hodinami

Páteční zemětřesení v Asii nepřežilo nejméně 1600 lidí. Stovky osob se nadále pohřešují
před 10 hodinami

Aprílové počasí po víkendu. Meteorologové prozradili, co máme čekat
včera

Přechod na letní čas zpozdí víkendové noční vlaky, upozorňují ČD
včera

Český hokej se rozloučil s legendou. Extraligová kluziště definitivně opouští Milan Gulaš
Aktualizováno včera

Nová bilance tragického zemětřesení v Asii. Záchranné práce pokračují
včera

Elon Musk udělal nečekaný obchod se sítí X. Prodal ji sám sobě
včera

RECENZE: Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností
včera

Albert stáhl z nabídky jeden konkrétní druh zeleniny. Zákazníkům vrátí peníze
včera

Tragédie při motokrosu na Svitavsku. Závodník nepřežil pád
včera
Ukrajina nemusí přijmout nerostnou dohodu, naznačil Zelenskyj
Ukrajina nepřijme nerostnou dohodu se Spojenými státy americkými, pokud by ohrožovala její vstup do Evropské unie. V pátek to řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Na jeho slova upozornil web Politico.
Zdroj: Lucie Podzimková