KOMENTÁŘ | Opusťme americké korporátní sociální sítě. Variant je dost v Evropě i USA

Běžní lidé po celém světě se vydali do obchodního boje s administrativou Donalda Trumpa v USA. Zatímco Kanaďané masově blokují americké produkty v obchodech, Evropané k tomu mohou přistoupit jinak – opustit americké korporátní sociální sítě a podpořit buď ty evropské, nebo nekontrolované mediálními magnáty.

Internet je dnes přehlídkou sociálních sítí, kterým vévodí osvědčené americké stálice z dílny společnosti Meta: Facebook, Instagram, Threads a WhatsApp. V závěsu pak najdeme síť X, dříve Twitter, nyní majetek Elona Muska – technovizionáře, miliardáře a nově i samozvaného arbitra svobody slova. A pro ty, kteří mají rádi pravdu v uvozovkách, je tu ještě Truth Social, osobní digitální megafon Donalda Trumpa.

Obsah na těchto platformách je, čistě náhodou, často laděn v tónině, která rezonuje s názory jejich majitelů. Mark Zuckerberg, který se ještě nedávno snažil působit jako neutrální technologický lídr, i Musk, jenž si z X udělal něco mezi diskusním fórem a osobním deníčkem, mají ke Trumpovi blíž, než by se slušelo přiznat. Jejich sítě se tak postupně proměňují v nástroje ideologického ladění veřejného diskurzu. 

Svoboda projevu v USA balancuje na hraně – nebo už možná klopýtla přes ni. To ovšem neznamená, že by Evropa měla automaticky následovat. Závislost na amerických platformách není totéž jako povinnost sdílet jejich ideologickou výbavu. Ani když ji doručuje expresní linka z Mar-a-Lago.

Pojďme se přeorientovat na nekorporátní sítě

Stejně jako velká část Američanů netuší, kde přesně leží Česká republika (a zaměňují ji s Čečenskem nebo snad se státem v bývalém Sovětském svazu), možná nastal čas, abychom i my přestali automaticky důvěřovat všemu, co přichází ze Spojených států. Skutečnost, že většina lidí komunikuje, pracuje a sdílí své životy skrze americké sociální sítě, sice může být praktická, ale zároveň to vytváří nepříjemnou závislost. Alternativy přitom existují – jen se o nich příliš nemluví.

Například XING je německá profesní síť, která nabízí v zásadě to samé jako LinkedIn: budování kariérních vazeb, pracovní nabídky i oborové skupiny. V německy mluvícím prostředí jde o běžný nástroj, zatímco v Česku se o něm ví minimálně. Důvodem zřejmě není kvalita služby, ale síla zvyku.

Na osobnější rovině se o návrat autenticity pokouší francouzská síť BeReal. Každý den uživatele náhodně vyzve, aby během dvou minut pořídil dvě fotografie – z přední a zadní kamery. Žádné filtry, žádná příprava, žádný čas na inscenaci. Jde o jednoduchý pokus narušit esteticky přehřátý algoritmický svět Instagramu a TikToku. Funguje to? Otázka zůstává otevřená, ale z hlediska formy je to přinejmenším zásah do stereotypu.

Komu nestačí BeReal a hledá platformu pro veřejnou debatu mimo kontrolu korporací, může zkusit Mastodon. Německý projekt vznikl v roce 2016 jako decentralizovaná odpověď na Twitter. Namísto jedné firmy za vším stojí tisíce serverů spravovaných komunitami. Žádné reklamy, žádné algoritmy, žádní miliardáři u kormidla. Přesně to, co platformy jako X a Threads už dávno nenabízejí.

Pro ty, kterým Mastodon připadá až příliš komunitní nebo nepřehledný, existuje ještě Bluesky. Tato síť, původně vyvíjená vedle Twitteru, se osamostatnila a staví na vlastním otevřeném protokolu. Slibuje větší svobodu pro vývojáře, uživatele i samotné platformy, méně toxického obsahu a transparentnější pravidla. Je stále americká, ale není řízena ani společností Meta, ani Elonem Muskem – a to už dnes něco znamená.

Ani v oblasti komunikace nejsme odkázáni výhradně na WhatsApp. Alternativy, které kladou důraz na ochranu soukromí, přitom existují už roky. Signal je open-source messenger s end-to-end šifrováním, bez sledování a reklam. Podporuje ho mimo jiné i Evropská komise. I když formálně sídlí v USA, hodnotově je blíž Evropě než Silicon Valley.

Ještě dál jde Session, který nevyžaduje telefonní číslo a funguje na decentralizovaném modelu s důrazem na anonymitu. A pak je tu Threema – švýcarská aplikace, která nevyžaduje vůbec žádné osobní údaje, nabízí silné šifrování a těší se důvěře zejména mezi novináři, právníky a dalšími profesionály, pro které není soukromí abstraktní pojem, ale pracovní nástroj.

Související

Gestapo było pod přímým velením Heinricha Himmlera. Komentář

Od Gestapa k dnešku: Historie zneužité moci, selhání práva a nebezpečí mlčící většiny

Před 92 lety bylo založeno Gestapo – nechvalně proslulý represivní nástroj nacistického režimu, bezprostředně podřízený Adolfu Hitlerovi. Během pouhých dvanácti let své existence si tato organizace vydobyla pověst symbolu teroru, systematického útlaku a bezohledného potírání jakéhokoli odporu. Gestapo se stalo zosobněním strachu, které poznamenalo celou jednu epochu evropských dějin.

Více souvisejících

komentář sociální sítě internet Twitter Facebook Instagram

Aktuálně se děje

před 40 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

Los Angeles

Nenápadný úspěch amerického státu. Je mezi světovými ekonomickými lídry

Mezi nejsilnějšími ekonomikami světa tradičně figurují Spojené státy, Čína, Německo, Indie či Japonsko. Avšak mezi tyto velikány se nenápadně proplížil jeden neobvyklý účastník – Kalifornie. Stát, který není suverénním členem OSN, ale součástí Spojených států, se nachází na nečekaném místě v žebříčku zemí podle HDP. Kalifornie totiž překonala Japonsko a zařadila se na čtvrté místo. 

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Pochod v Praze nedošel do cíle. Zasahovali i policisté

Jako každý rok se u příležitosti Pochodu pro život střetli v ulicích v centru Prahy příznivci a odpůrci potratů. V akci tak byla i policie. Dnešní demonstrace také ochromily městskou hromadnou dopravu, několik tramvajových linek muselo jezdit odklonem. 

včera

včera

Donald Trump (21. února 2025).

Putin možná nechce ukončit válku, připouští si Trump. Kremlu pohrozil

Americký prezident Donald Trump již připouští, že jeho ruský protějšek Vladimir Putin možná nestojí o ukončení války na Ukrajině. Rusku pohrozil sankcemi, které by se mimo jiné mohly týkat bankovního sektoru. Stalo se tak poté, co Trump dnes jednal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. 

včera

včera

včera

Gestapo było pod přímým velením Heinricha Himmlera.

Od Gestapa k dnešku: Historie zneužité moci, selhání práva a nebezpečí mlčící většiny

Před 92 lety bylo založeno Gestapo – nechvalně proslulý represivní nástroj nacistického režimu, bezprostředně podřízený Adolfu Hitlerovi. Během pouhých dvanácti let své existence si tato organizace vydobyla pověst symbolu teroru, systematického útlaku a bezohledného potírání jakéhokoli odporu. Gestapo se stalo zosobněním strachu, které poznamenalo celou jednu epochu evropských dějin.

včera

Metro

Praha dnes večer posílí metro. Kvůli studentům a Majálesu

Pražské metro bude v noci ze soboty na neděli fungovat déle, než bývá o víkendech obvyklé. Důvodem je konání festivalu Pražský Majáles na letišti v Letňanech. Účastníci jsou nabádáni k tomu, aby k cestě na akci využili městskou hromadnou dopravu. 

včera

včera

Aktualizováno včera

Svět se loučí s papežem Františkem. (26.4.2025) Prohlédněte si galerii

Svět se rozloučil s papežem Františkem. Dorazili Trump či Zelenskyj

Svět se v sobotu dopoledne rozloučil se zesnulým papežem Františkem. Pohřeb proběhl za účasti světových lídrů ve Vatikánu, podle odhadů mu na místě přihlíželo až 200 tisíc lidí. Papež po smutečním obřadu spočine v bazilice Panny Marie Sněžné. Katolickou církev následně čeká volba nového lídra. 

včera

Marco Rubio

Rubio udělal rozhodnutí, které může ovlivnit vztahy s Evropou

V USA padlo důležité personální rozhodnutí, které může ovlivnit vztahy s Evropou. Americké ministerstvo zahraničí jmenovalo nového muže do čela kanceláře pro evropské a euroasijské vztahy. Bude jím Brendan Hanrahan, informoval web DW s odkazem na informace na webu úřadu. 

včera

David Pastrňák

Nadějná zpráva pro české fanoušky. Boston povolil Pastrňákovi reprezentovat na MS

Více než dva týdny před hokejovým světovým šampionátem v Dánsku a ve Švédsku je jasné, že by trenér Radim Rulík mohl počítat s největší českou hvězdou a oporou národního týmu Davidem Pastrňákem. Boston, v němž Pastrňák hraje, totiž ve středu na tiskové konferenci oznámil, že mu udělil povolení na nadcházejícím MS Česko reprezentovat.

včera

Turisté našli mince za miliony. Nález se vymyká velkou hmotností drahého kovu

Sedm kilogramů zlatých mincí, šperků a tabatěrek odevzdali dva nálezci do královéhradeckého Muzea východních Čech. Poklad má podle prvotních odhadů mnohamilionovou hodnotu, přestože nalezené předměty nejsou až takového stáří.  

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy