
Donald Trump zatím není prezidentem ani sto dní – tohoto milníku dosáhne až koncem dubna. Už nyní je ale podle Sky News jasné, že jeho návrat do Bílého domu je jedním z nejvíce transformačních a zároveň nejvíce rozvratných začátků prezidentského období v historii USA. Otázkou tak zůstává, kde je opozice, a kdo Trumpa jednou nahradí?
Spojené státy procházejí zásadní proměnou, kterou řídí nejen Trump, ale i jeho blízký spojenec Elon Musk. Podle deníku The New York Times se prezident pokouší konsolidovat moc nad soudy, Kongresem a dalšími institucemi, čímž podle kritiků oslabuje principy americké demokracie a narušuje systém brzd a protivah.
Na mezinárodní scéně Trumpova administrativa v podstatě dala zelenou ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a izraelskému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi k dalším vojenským operacím na Ukrajině a v Pásmu Gazy, zatímco americké spojence v NATO odsunula na vedlejší kolej.
Trump tvrdí, že má na tyto změny mandát – v loňských volbách totiž nejen zvítězil v kolegiu volitelů, ale poprvé také získal většinu hlasů v celonárodním hlasování.
Přestože by Trumpovy radikální kroky měly vyvolat silný odpor, opoziční demokraté se zatím nedokázali sjednotit v účinné strategii.
Americký politický systém je striktně dvoustranný – třetí politické síly prakticky neexistují. Opozici vůči prezidentovi tak obvykle vede Kongres. Problém je, že demokraté jsou v menšině v Senátu i ve Sněmovně reprezentantů, což jim podstatně omezuje možnosti.
Navíc se mezi sebou nedokážou shodnout. Když se v Senátu hlasovalo o Trumpově rozpočtovém opatření, které obsahovalo masivní škrty v sociálních programech, devět demokratických senátorů, včetně lídra menšiny Chucka Schumera, hlasovalo pro jeho schválení.
Schumer svůj krok vysvětlil tím, že v případě zamítnutí by došlo k paralyzování federální vlády, což by Trumpovi a Muskovi umožnilo rozhodovat, které úřady zůstanou v provozu. Tento postoj ale rozlítil mnoho demokratických voličů i politiků – texaská kongresmanka Jasmine Crocketová označila Schumera za zcela pomýleného, zatímco senátor Chris Murphy varoval, že demokraté tímto krokem napomáhají Trumpovi v demontáži státní správy.
Veřejné osobnosti jako Jon Stewart, Stephen Colbert a John Oliver se staly jedněmi z nejhlasitějších kritiků Trumpovy administrativy, přičemž tvrdě útočí i na neschopnost demokratických politiků sjednotit se proti prezidentovi.
Senátor Bernie Sanders a kongresmanka Alexandria Ocasio-Cortezová zahájili turné pod názvem "Boj proti oligarchii", ve kterém varují před porušováním americké ústavy. K nim se připojil i guvernér Illinois JB Pritzker, který Trumpovu politiku označil za "zlomyslnou krutost několika hlupáků".
Jenže někteří demokraté se obávají, že tito radikální progresivisté jsou příliš levicoví a "woke", což může straně zabránit v získání rozhodujících hlasů ve volbách v roce 2028.
Z možných kandidátů na budoucího prezidenta se zatím profilují především guvernér Kalifornie Gavin Newsom a bývalý viceprezidentský kandidát Tim Walz. Newsom si všiml Trumpovy dominance na sociálních sítích a v prostředí podcastů a založil vlastní podcastovou sérii, v níž zpovídá i vysoce kontroverzní postavy jako Steve Bannon. To vyvolalo rozporuplné reakce – Walz se ho veřejně ptal, proč dává prostor "padouchům".
Trumpova politika šokuje nejen doma, ale i v zahraničí. Evropští politici jsou v soukromí zděšeni – bojí se, že USA přestanou být garantem mezinárodní stability.
Britský premiér Sir Keir Starmer, francouzský prezident Emmanuel Macron i německý kancléřský kandidát Friedrich Merz se snaží lavírovat mezi udržováním dobrých vztahů s Trumpem a přípravou na svět, v němž bude Amerika méně spolehlivým spojencem.
Nikdo však zatím nemá jasný plán, jak se Trumpovi postavit. Demokraté i mezinárodní lídři tak spíše vyčkávají – doufají, že Trump půjde příliš daleko a zničí sám sebe. Jenže to se už v minulosti ukázalo jako nebezpečně optimistická strategie. A pokud byl prvních sto dní jen začátek, co přijde dál?
Související

Trump nevyloučil budoucí konec amerických snah o dosažení míru na Ukrajině

Unikl americký návrh příměří na Ukrajině. Rusové si mnou ruce
USA (Spojené státy americké) , Donald Trump
Aktuálně se děje
včera

Pardubice v druhém finále extraligy vybojovaly vítězství 2:1 a sérii tak srovnaly na 1:1
včera

Trump nevyloučil budoucí konec amerických snah o dosažení míru na Ukrajině
včera

Pellegrini dostal pokutu za loňskou předvolební kampaň
včera

Nečekané svědectví z dovolenkového ráje Čechů. Video ukazuje žraloka u pobřeží
včera

OBRAZEM: Jarní teplé počasí konečně přišlo. Lidé vyrazili do parků a na náplavky
včera

Unikl americký návrh příměří na Ukrajině. Rusové si mnou ruce
včera

Vance neztrácí víru. Naznačil, že jednání o míru na Ukrajině mají progres
včera

Svět si připomíná smrt Ježíše. Nebyl jediným ukřižovaným
včera

Ukrajina a USA udělaly další krok k podepsání nerostné dohody
včera

Trumpův boj s imigrací. Případy, které otřásají důvěrou v princip americké „svobody“
včera

ANO čeká výměna europoslance. Kovařík oznámil, že ve funkci skončí
včera

Baník Ostrava povede kouč Hapal po podepsání nové smlouvy minimálně další dva roky
včera

V Polsku si dejte pozor, radí ministerstvo. Platí nový zákaz, hrozí i zadržení
včera

Americké ultimátum. Do pár dní má být jasno, zda skončí válka na Ukrajině
včera

Z oblohy nepadá jen déšť. Meteorologové upozornili na zajímavý jev
včera

Česko se definitivně zbavilo závislosti na ruské ropě, oznámil Fiala
včera

Další americký útok v Jemenu. Místní úřady hlásí desítky obětí
včera

Víkendové počasí se v duchu léta ponese jen částečně
17. dubna 2025 21:53

Kalifornie se vzbouřila. Trumpa žene k soudu
17. dubna 2025 21:45
První finále extraligy vyhrála Kometa Brno 1:2. Zápas srovnala v závěru, prodloužení rozhodl obránce Holland
Hokejové finále extraligy začalo dramatem – Pardubice sahaly po vítězství, ale Kometa Brno v závěru srovnala a v prodloužení urvala výhru 2:1. Zápas rozhodl po více než dvaceti duelech bez gólu obránce Holland. Série pokračuje v pátek znovu v Pardubicích.
Zdroj: Adam Skála