
Premiér Grónska Mute B. Egede ostře kritizoval plánovanou návštěvu amerických představitelů, včetně manželky viceprezidenta USA Ushe Vanceové. Egede označil návštěvu za „vysoce agresivní“, čímž vztahy mezi Grónskem a Spojenými státy dosáhly nového bodu mrazu. Kritika přichází poté, co americký prezident Donald Trump znovu prohlásil, že má v úmyslu anektovat toto autonomní území Dánska.
Bílý dům podle CNN uvedl, že Usha Vanceová navštíví Grónsko tento týden, aby se zúčastnila národního psího závodu Avannaata Qimussersu a „oslavila grónskou kulturu a jednotu“. Mezi členy delegace je také poradce pro národní bezpečnost Mike Waltz, jehož účast vyvolala u grónské vlády obavy.
„Co dělá poradce pro národní bezpečnost v Grónsku? Jediným cílem je demonstrovat moc nad námi,“ uvedl Egede v rozhovoru pro list Sermitsiaq. „Jeho přítomnost jen posílí americké přesvědčení o Trumpově misi – a tlak na nás se zvýší.“
Myšlenka připojení Grónska k USA se stala jedním z Trumpových klíčových témat v arktické politice. Region je bohatý na vzácné nerosty, které jsou strategicky důležité pro moderní technologie. Spojené státy, Rusko a Čína soupeří o vliv v oblasti, což zvyšuje geopolitický význam ostrova.
Trump ve svém projevu ke Kongresu začátkem března prohlásil: „Myslím, že ho získáme tak či onak.“
Egede, který dlouhodobě usiluje o nezávislost Grónska na Dánsku, uvedl, že snaha o diplomatická řešení „naráží na neústupnost Trumpovy administrativy v její misi ovládnout Grónsko“.
Egedeho levicová strana Inuit Ataqatigiit byla začátkem měsíce poražena v parlamentních volbách, ale zůstává premiérem do vytvoření nové koalice. Jeho pravděpodobný nástupce Jens-Frederik Nielsen návštěvu USA rovněž kritizoval a označil její načasování za „projev neúcty“.
„Američané moc dobře vědí, že jsme v období povolebních vyjednávání, a přesto zvolili tento moment pro svou návštěvu. To je neúcta k obyvatelům Grónska,“ uvedl Nielsen.
Dánská premiérka Mette Frederiksen v reakci na situaci uvedla, že Kodaň bere návštěvu americké delegace „vážně“. „Chceme spolupracovat s USA, ale musí to být založeno na základních pravidlech suverenity,“ sdělila Frederiksen agentuře Reuters.
Grónsko získalo autonomii v roce 1953 a od roku 2009 si spravuje vlastní záležitosti v oblasti těžby, policie a soudnictví, zatímco Dánsko nadále kontroluje obranu, zahraniční politiku a měnový systém.
Grónští politici sice jasně odmítají možnost připojení k USA, ale zůstávají otevřeni obchodním dohodám, například v oblasti těžby vzácných nerostů, turismu či posílení diplomatických vazeb.
Podle lednového průzkumu, který si objednaly dánské a grónské noviny, 85 % obyvatel Grónska nechce být součástí USA. Téměř polovina respondentů vnímá Trumpův zájem jako bezpečnostní hrozbu.
Napětí ještě zvýšila návštěva Trumpova syna Donalda Trumpa Jr., který v lednu během své cesty do Grónska prohlásil: „Grónsko je úžasné místo a jeho lidé z toho budou mít obrovský prospěch, až se stane součástí naší země. Budeme ho chránit a opatrovat před drsným světem. Make Greenland Great Again!“
Související

USA vyhodily velitelku základny v Grónsku za "podkopávání" Vanceovy autority

Vance se v Grónsku pasoval na mluvčího místních a kritizoval Dány. Přišla reakce
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Počasí příští víkend: Teploty dvacítku nepřekonají, může se objevit déšť
Aktualizováno včera

MS v hokeji 2025: Česko porazilo Norsko 2:1
včera

Tusk: Obrovský požár nákupního centra rozpoutalo Rusko
včera

Trump vyráží na první zahraniční cestu, míří do tří nejbohatších zemí světa. Co od něj chtějí?
včera

Kanaďané jako první inkasovali, nakonec ale Lotyše deklasovali. Němce vlastní gól nesrazil
včera

Mimořádná zpráva Zelenskyj poletí za Putinem. Chce s ním jednat o míru osobně
včera

Chcete jednat? Prvně mír, za 30 dní uvidíme, vzkázal Západ Putinovi
včera

Mírové rozhovory bez míru. Putinova odpověď na ultimátum Západu může rozdělit Evropu
včera

Nováčci světového šampionátu polední zápasy prohráli. Slovinci se oproti Maďarům zmohli na gól
včera

Je konflikt zažehnán? Naopak, pokud příměří mezi Indií a Pákistánem vydrží, čeká svět nový boj
včera

Na stole jsou nové podmínky: Putinův návrh jednat přijmeme, ale pod jednou podmínkou, vzkázal Zelenskyj
včera

Obchodní válka zažehnána. Trump oznámil "úplný reset"
včera

Babišovo ANO oslabuje. Spolu by volila pětina voličů, ukazuje průzkum
včera

Švýcaři si spravili chuť na domácích Dánech, Lotyši rozhodli o výhře nad Francouzi ve třetí třetině
včera

Nečas v sobotu poprvé trénoval a obnoví se útočná formace z „dvacítek“. Nastoupí i Lauko
včera

Očkování proti mrtvici? Ve skutečnosti už existuje, jen o něm vědci dodnes nevěděli
včera

Zelenskyj návrh Putina na přímá jednání uvítal, Evropa je opatrná a varuje
včera

Reakce na návrh Kremlu? Evropa Putina nechápe, Trump hovoří o skvělém dni pro Rusko
včera

Papež Leo XIV. varuje před umělou inteligenci: Zásadní výzva pro důstojnost člověka
včera
Putin odmítl evropské ultimátum na příměří, přišel s vlastním návrhem
Ruský prezident Vladimir Putin odmítl výzvu lídrů Velké Británie, Francie, Německa a Polska k okamžitému bezpodmínečnému příměří na Ukrajině, které mělo začít nejpozději v pondělí. Místo toho však navrhl uspořádat přímé mírové rozhovory s Kyjevem ještě tento týden.
Zdroj: Libor Novák