Návštěva, o kterou nikdo nestojí. Americká delegace pojede do Grónska. Vezmeme si ho tak či onak, prohlašují USA

Premiér Grónska Mute B. Egede ostře kritizoval plánovanou návštěvu amerických představitelů, včetně manželky viceprezidenta USA Ushe Vanceové. Egede označil návštěvu za „vysoce agresivní“, čímž vztahy mezi Grónskem a Spojenými státy dosáhly nového bodu mrazu. Kritika přichází poté, co americký prezident Donald Trump znovu prohlásil, že má v úmyslu anektovat toto autonomní území Dánska.

Bílý dům podle CNN uvedl, že Usha Vanceová navštíví Grónsko tento týden, aby se zúčastnila národního psího závodu Avannaata Qimussersu a „oslavila grónskou kulturu a jednotu“. Mezi členy delegace je také poradce pro národní bezpečnost Mike Waltz, jehož účast vyvolala u grónské vlády obavy.

„Co dělá poradce pro národní bezpečnost v Grónsku? Jediným cílem je demonstrovat moc nad námi,“ uvedl Egede v rozhovoru pro list Sermitsiaq. „Jeho přítomnost jen posílí americké přesvědčení o Trumpově misi – a tlak na nás se zvýší.“

Myšlenka připojení Grónska k USA se stala jedním z Trumpových klíčových témat v arktické politice. Region je bohatý na vzácné nerosty, které jsou strategicky důležité pro moderní technologie. Spojené státy, Rusko a Čína soupeří o vliv v oblasti, což zvyšuje geopolitický význam ostrova.

Trump ve svém projevu ke Kongresu začátkem března prohlásil: „Myslím, že ho získáme tak či onak.“

Egede, který dlouhodobě usiluje o nezávislost Grónska na Dánsku, uvedl, že snaha o diplomatická řešení „naráží na neústupnost Trumpovy administrativy v její misi ovládnout Grónsko“.

Egedeho levicová strana Inuit Ataqatigiit byla začátkem měsíce poražena v parlamentních volbách, ale zůstává premiérem do vytvoření nové koalice. Jeho pravděpodobný nástupce Jens-Frederik Nielsen návštěvu USA rovněž kritizoval a označil její načasování za „projev neúcty“.

„Američané moc dobře vědí, že jsme v období povolebních vyjednávání, a přesto zvolili tento moment pro svou návštěvu. To je neúcta k obyvatelům Grónska,“ uvedl Nielsen.

Dánská premiérka Mette Frederiksen v reakci na situaci uvedla, že Kodaň bere návštěvu americké delegace „vážně“. „Chceme spolupracovat s USA, ale musí to být založeno na základních pravidlech suverenity,“ sdělila Frederiksen agentuře Reuters.

Grónsko získalo autonomii v roce 1953 a od roku 2009 si spravuje vlastní záležitosti v oblasti těžby, policie a soudnictví, zatímco Dánsko nadále kontroluje obranu, zahraniční politiku a měnový systém.

Grónští politici sice jasně odmítají možnost připojení k USA, ale zůstávají otevřeni obchodním dohodám, například v oblasti těžby vzácných nerostů, turismu či posílení diplomatických vazeb.

Podle lednového průzkumu, který si objednaly dánské a grónské noviny, 85 % obyvatel Grónska nechce být součástí USA. Téměř polovina respondentů vnímá Trumpův zájem jako bezpečnostní hrozbu.

Napětí ještě zvýšila návštěva Trumpova syna Donalda Trumpa Jr., který v lednu během své cesty do Grónska prohlásil: „Grónsko je úžasné místo a jeho lidé z toho budou mít obrovský prospěch, až se stane součástí naší země. Budeme ho chránit a opatrovat před drsným světem. Make Greenland Great Again!“ 

Související

Anders Fogh Rasmussen, dánský politik, bývalý předseda dánské vlády a generální tajemník NATO.

Trumpovy nemístné výhrůžky. Exšéf NATO se ohradil, jde o Grónsko

Bývalý generální tajemník NATO a dánský expremiér Anders Fogh Rasmussen se ostře ohradil proti výrokům amerického prezidenta Donalda Trumpa o možném obsazení Grónska Spojenými státy. Jeho výhrůžky označil za hanebné a připomněl, že největší ostrov světa je součástí Severoatlantické aliance.
 J. D. Vance, MSC 2025 | 14. – 16.02.2025

USA vyhodily velitelku základny v Grónsku za "podkopávání" Vanceovy autority

Spojené státy odvolaly vedoucí americké vojenské základny v Grónsku poté, co údajně rozeslala interní e-mail, v němž se distancovala od výroků viceprezidenta JD Vance vůči Dánsku. Podle velení vesmírných operací americké armády byla plukovnice Susannah Meyersová odvolána z velení základny Pituffik kvůli "ztrátě důvěry v její schopnost vést".

Více souvisejících

grónsko Mike Waltz

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 19 minutami

MS v hokeji: Švýcarsko - USA

Napětí na MS v hokeji vrcholí: Finálová bitva USA – Švýcarsko je po třech třetinách bez gólu

Finálové utkání mezi Spojenými státy a Švýcarskem na hokejovém mistrovství světa po třech třetinách nepřinesl ani jeden gól, ale nabídl divákům mimořádně napínavou podívanou. Oba týmy si vytvořily řadu šancí, USA neproměnily trestné střílení a brankáři Jeremy Swayman i Leonardo Genoni pokračují ve skvělých výkonech. O držiteli zlatých medailí tak může rozhodnout až prodloužení.

před 1 hodinou

před 3 hodinami

Francouzská policie

Druhý blackout za dva dny. Francie řeší podivnou sabotáž

Francouzské úřady zahájily vyšetřování druhého výpadku elektřiny během pouhých dvou dnů poté, co bylo zjištěno, že požár transformátoru v Nice mohl být výsledkem úmyslného žhářství. Událost ovlivnila dodávky proudu pro nejméně 45 000 obyvatel a přišla den po podobném výpadku v Cannes, který narušil závěr tamního filmového festivalu.

před 4 hodinami

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Tisíc za tisíc. Ukrajina a Rusko dokončily dosud největší výměnu vězňů

Ukrajina a Rusko během tří dnů uskutečnily dosud největší výměnu válečných zajatců od začátku války. Prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli oznámil, že byl dokončen poslední krok výměny „1000 za 1000“ – na svobodu se vrátili i poslední z 303 ukrajinských zajatců, které mělo Rusko v rámci dohody propustit.

před 4 hodinami

Švédský tým na MS v hokeji

Švédsko poráží Dánsko 6:2 a slaví bronz z mistrovství světa

V napínavém souboji o třetí místo mistrovství světa v ledním hokeji si Švédsko nakonec před zaplněnou Avicii Arenou pojistilo bronzové medaile, když porazilo houževnatý dánský výběr 6:2. Tři korunky dominovaly především ve druhé a třetí třetině, zatímco Dánové ani přes velkou bojovnost nedokázali odvrátit porážku.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

Dovoz a vývoz zboží

Evropa si pěstuje čínského hada na prsou. A začíná jí to docházet

Evropská unie čelí stále naléhavější bezpečnostní výzvě, kterou dlouho přehlížela: rozsáhlému podílu čínských firem na správě a vlastnictví více než 30 přístavů po celé Evropě. Zatímco v minulosti byly tyto investice vítány jako vítaný příliv kapitálu a příležitost pro modernizaci infrastruktury, dnes se stále častěji ukazuje, že přítomnost čínských firem v klíčových logistických uzlech představuje strategické riziko pro celou evropskou bezpečnost.

před 9 hodinami

Jana Maláčová

Šéfka SOCDEM a bývalý ministryně Maláčová má rakovinu

Bývalá ministryně práce a sociálních věcí a současná členka SOCDEM Jana Maláčová se rozhodla podělit o velmi osobní informaci. Na sociální síti X (dříve Twitter) otevřeně přiznala, že v posledních měsících čelí onkologickému onemocnění. Ve svém příspěvku uvedla, že nosí paruku – ne však jako módní doplněk, ale kvůli následkům náročné léčby.

před 10 hodinami

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

"Chci domů za dcerou, ale pokud se vzdáme, vrátí se." Jak se žije na ukrajinské frontě?

Z východní Ukrajiny, kde se v posledních měsících boje soustředí především na město Pokrovsk a jeho okolí, přichází zvláštní ticho. Není to klid před bouří, ale spíše napjaté ticho plné otázek, které si vojáci i obyvatelé pokládají častěji než dříve: může být nadcházející návrh na mírová jednání s Ruskem počátkem konce války, která trvá již třetím rokem?

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Experti se obávají nejhoršího: Rusko testuje zbraň, která může zvrátit situaci na Ukrajině

Ruská armáda podle nejnovějších zpráv zřejmě dokončuje finální testy své nejmodernější hypersonické zbraně RS-26 „Orešnik“. Tento vývoj vyvolává obavy, že Kreml se připravuje na nový masivní úder proti Ukrajině, jenž by mohl zásadně změnit průběh konfliktu. Upozorňuje na to americký vojenský analytik Brandon J. Weichert v článku pro deník The Washington Times, který vychází z informací ukrajinského serveru Militarnyi a portálu Defence-Blog.com.

před 13 hodinami

před 14 hodinami

před 16 hodinami

včera

Dovoz a vývoz zboží

"Trochu respektu..." EU zareagovala na Trumpovu hrozbu 50% cel

Evropská unie vyzvala Spojené státy k vzájemnému respektu v obchodních vztazích poté, co americký prezident Donald Trump pohrozil zavedením 50% cla na veškeré zboží dovážené z EU. Brusel zároveň varoval, že je připraven hájit své zájmy, pokud dojde k eskalaci obchodního napětí.

včera

včera

Elon Musk

Největší destrukce značky v dějinách? Expert popsal, jak Musk zničil Teslu

Americký marketingový expert Scott Galloway označil zapojení Elona Muska do vládních škrtů ve službách administrativy Donalda Trumpa za „jeden z největších případů zničení značky v dějinách“. Na páteční epizodě populárního podcastu Pivot, který Galloway spolumoderuje, uvedl, že Musk odcizil jádro své zákaznické základny tím, že se politicky přiblížil lidem, kteří o elektromobily nemají zájem.

včera

plynovod Nord Stream 2

Odpojení Ruska od SWIFTu, zákaz plynovodů Nord Stream. EU plánuje velmi tvrdé sankce

Evropská unie připravuje další kolo sankcí namířených proti Rusku, jehož cílem je vyvinout větší tlak na Moskvu kvůli pokračující válce proti Ukrajině. Podle informací agentury Bloomberg zvažuje Brusel mimo jiné odpojení více než 20 ruských bank od mezinárodního platebního systému SWIFT, snížení cenového stropu na ruskou ropu a zákaz plynovodů Nord Stream.

včera

Trump zablokoval sankce proti Rusku. Evropa ztrácí trpělivost a propadá se do zoufalství

Zatímco napětí mezi Ruskem a Ukrajinou přetrvává a evropské státy zoufale hledají způsoby, jak přimět Moskvu k příměří, Spojené státy vedené Donaldem Trumpem odmítají zavést slíbené tvrdé sankce proti Kremlu. Tato situace vyvolává mezi evropskými lídry narůstající frustraci, kterou neutišil ani dvouhodinový telefonát Trumpa s Vladimirem Putinem, jenž k žádnému posunu směrem k míru nevedl.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy