ROZHOVOR | Dánský expert pro EZ odhalil, proč chce Trump obsadit Grónsko

Nedávný výrok amerického prezidenta Donalda Trumpa o možné anexi Grónska vyvolal bouřlivé reakce na mezinárodní scéně. O strategickém významu dánského autonomního území, jeho budoucím politickém směřování a možných ambicích prezidenta Trumpa pro EuroZprávy.cz exkluzivně promluvil Ulrik Pram Gad, expert z Dánského institutu pro mezinárodní studie.

Donald Trump během svého prvního prezidentského období projevil zájem o získání Grónska. Co činí Grónsko z geopolitického hlediska tak atraktivní?

Za prvé, od vynálezu mezikontinentálních letadel a raket potřebovaly Spojené státy radar na samotném severu Grónska (americké základně Pituffik, pozn. red.), aby měly přehled o tom, co přichází z Eurasie – například z Číny, Íránu nebo Severní Koreje – a mohlo by nést jaderné zbraně.

Za druhé, Spojené státy už od 19. století, v souladu s Monroeovou doktrínou, neakceptují přítomnost nepřátelských velmocí na severoamerickém kontinentu, a proto nechtějí žádnou čínskou infrastrukturu nebo investice v Grónsku.

Za třetí, tání polárního ledu přináší nové možnosti nejen pro námořní dopravu, a to jak civilní, tak vojenskou, ale i pro těžbu nerostných surovin, která by mohla být v budoucnu snazší.

A za čtvrté, Grónsko sice disponuje dobře zdokumentovanými ložisky mnoha vzácných nerostů, jenomže ty se nacházejí i v jiných částech světa. Hlavním omezením tak není jejich těžba, ale samotné zpracování, jelikož Čína si na většinu z nich udržuje buď přirozený, nebo technologický monopol.

Blafuje Trump, když říká, že Spojené státy získají Grónsko „tak či onak“? Je anexe reálnou možností, vzhledem k tomu, že Dánsko i Spojené státy jsou členy NATO?

Trump může i nemusí blafovat. Možná se snaží dosáhnout něčeho jiného, nebo sám ještě neví, co vlastně chce.

Jaké jsou Trumpovy ambice ohledně Grónska? Jedná se především o odvrácení rostoucího vlivu Číny a Ruska v oblasti Arktidy, nebo zde hrají klíčovou roli i jiné faktory, jako například přírodní zdroje?

Může jít o vojenskou bezpečnost ve smyslu vyvinutí tlaku na Dánsko, aby zaplatilo za část Domain Awareness (radarové systémy, pozn. red.) na východním pobřeží, které USA zřídily během studené války, ale později zrušily začátkem 90. let.

Také může jít o geostrategii s cílem přimět Grónsko, aby poskytlo záruku nebo právo veta Spojeným státům, například ohledně čínských investic.

Anebo se může jednat o snahu oživit maskulinní styl americké zahraniční politiky z 19. století, kde šlo o uchvacování území a učinit Spojené státy většími na světové scéně.

Nedávné parlamentní volby v Grónsku vyhrála strana Demokrati pod vedením Jens-Frederika Nielsena, která prosazuje pomalejší cestu k nezávislosti. Může Trumpova rétorika paradoxně odrážet změnu v preferencích Gróňanů ohledně setrvání v rámci Dánska?

Grónsko nikdy neplánovalo usilovat o nezávislost bez finanční dohody, která by zajistila zachování sociálního blahobytu. Nedívá se na Spojené státy proto, aby vyměnilo koloniální nadvládu, ale spíše aby diverzifikovalo svou finanční závislost prostřednictvím rozvoje obchodu, investic, turismu a tak podobně. V současnosti se však všechny grónské politické strany shodují, že je třeba v tomto ohledu našlapovat obezřetně. To zároveň otevírá prostor pro intenzivnější ekonomickou spolupráci s Dánskem a EU.

Vzhledem k tomu, že Spojené státy provozují na území Grónska základnu Pituffik, můžeme v budoucnu očekávat zvýšenou americkou přítomnost na ostrově?

Pentagon ani za Trumpa, ani za Bidena neprojevil zájem o rozšiřování americké vojenské přítomnosti. Jedinou výjimkou by mohla být situace, kdyby Dánsko nechtělo zavést rozšíření již zmíněného radarového systému. V takovém případě by se o to mohly usilovat samotné Spojené státy. Pokud by nyní Trump začal náhle prosazovat expanzi, jednalo by se tedy o něco nového.

Související

Patrik Šváb Rozhovor

Obchodní válka to není. Ekonom pro EZ vysvětlil, jak Trumpova cla zasáhnou Česko

Obchodní válka není řešením, upozorňuje Patrik Šváb z Katedry mezinárodních ekonomických vztahů Fakulty mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze. V exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz vysvětlil, jak a proč jsou cla vyhlášená ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa motivována domácí politikou, jak by měla reagovat Evropská unie i Česká republika a proč mohou panika či odveta nadělat více škody než užitku.
Šárka Shoup Rozhovor

Trumpovy kroky jako série nepromyšlených gest? Je za tím ale něco víc, říká pro EZ Shoup o amerických clech

Výkonná ředitelka Institutu pro politiku a společnost Šárka Shoup v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsala, na co americký prezident Donald Trump může cílit vysokými celními tarify, které uvalil na dovoz z téměř celého světa. Primárním cílem je zřejmě Čína. „Záměrně šel cestou plošného zacílení, aby Čína nemohla jednoduše reagovat protiopatřením. Je to chytrá, i když velmi tvrdá strategie. Otázkou ale zůstává, co to udělá s důvěrou partnerů i s globální ekonomikou,“ nastínila.

Více souvisejících

rozhovor Ulrik Pram Gad Donald Trump grónsko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

Pellegrini dostal pokutu za loňskou předvolební kampaň

Slovenský prezident Peter Pellegrini před loňskými volbami porušil kampaňová pravidla. Dostal pokutu ve výši 10 tisíc eur (cca 250 tisíc korun). Provinil se tím, že přijal značný finanční dar po uplynutí lhůty k tomu určené. 

včera

včera

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.

Unikl americký návrh příměří na Ukrajině. Rusové si mnou ruce

Američané ve čtvrtek v Paříži představili spojencům návrhy mírové dohody mezi Ruskem a Ukrajinou. Počítají se zmrazením konfliktu na současné linii a ponecháním okupovaných území pod kontrolou Moskvy. Kyjev také v tuto chvíli nebude mít jistotu budoucího přijetí do NATO.  

včera

 J. D. Vance, MSC 2025 | 14. – 16.02.2025

Vance neztrácí víru. Naznačil, že jednání o míru na Ukrajině mají progres

Skoro to vypadá, že pravá ruka neví, co dělá ta levá. Americký viceprezident J. D. Vance na návštěvě v Itálii naznačil, že americké diplomatické snahy o dosažení míru na Ukrajině mají jistý progres a mohly by vést k ukončení války. Šéf americké diplomacie Marco Rubio přitom v pátek naznačil, že Washington by mohl roli mírotvůrce opustit. 

včera

Ježíš Kristus

Svět si připomíná smrt Ježíše. Nebyl jediným ukřižovaným

Na Velký pátek si věřící připomínají smrt Ježíše Krista na kříži. Ukřižování v minulosti patřilo k častým trestům smrti, a tak bylo takto popraveno mnoho osob, a to především z řad věřících křesťanů. Kdo stejně jako Kristus zemřel na kříži?

včera

včera

včera

včera

Pavel Hapal

Baník Ostrava povede kouč Hapal po podepsání nové smlouvy minimálně další dva roky

I když sezóna 2024/25 ještě není u konce, už teď se může v ostravském Baníku mluvit o sezóně úspěšné. Vždyť ani samotní ostravští fanoušci a možná ani sám klub nečekal, že bude hrát o druhou příčku ligové tabulky zaručující boj o Ligu mistrů v příští sezóně. Proto se tak klub, jenž se aktuálně před posledním kolem základní části Chance ligy nachází se svými 61 body na kontě na třetí příčce o bod za druhou Plzní a dva body před čtvrtou Spartou, rozhodl pokračovat v dosavadní úspěšné spolupráci s trenérem Pavlem Hapalem. Dle nově podepsané smlouvy by měl na lavičce Baníku vydržet minimálně další dva roky.

včera

včera

Marco Rubio

Americké ultimátum. Do pár dní má být jasno, zda skončí válka na Ukrajině

Sliby administrativy Donalda Trumpa, že zajistí mír na Ukrajině, dostávají další vážné trhliny. Šéf americké diplomacie Marco Rubio v pátek připustil, že Washington vzdá své snahy o ukončení konfliktu, pokud se ukáže, že ho není možné ukončit. Podle Rubia se musí situace během následujících dní vyjasnit.

včera

včera

Unipetrol

Česko se definitivně zbavilo závislosti na ruské ropě, oznámil Fiala

Česko je poprvé v historii zásobováno výhradně neruskou ropou, a to západní cestou ropovody TAL a IKL. První zvýšené dodávky neruské ropy už dorazily z italského tankoviště v Terstu na Centrální tankoviště ropy v Nelahozevsi, odkud se přepraví do litvínovské rafinerie. Zásobování Česka pouze neruskou ropou je možné díky projektu TAL-PLUS, který umožnil navýšit kapacitu evropského ropovodu TAL.

včera

včera

17. dubna 2025 21:53

Donald Trump

Kalifornie se vzbouřila. Trumpa žene k soudu

Kalifornský guvernér Gavin Newsom a generální prokurátor Rob Bonta ve středu podali žalobu na administrativu šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. Prezident podle nich při uvalování rozsáhlých cel použil určité mimořádné pravomoci nezákonně.

17. dubna 2025 21:45

První finále extraligy vyhrála Kometa Brno 1:2. Zápas srovnala v závěru, prodloužení rozhodl obránce Holland

Hokejové finále extraligy začalo dramatem – Pardubice sahaly po vítězství, ale Kometa Brno v závěru srovnala a v prodloužení urvala výhru 2:1. Zápas rozhodl po více než dvaceti duelech bez gólu obránce Holland. Série pokračuje v pátek znovu v Pardubicích.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy