ANALÝZA | Některé problémy už takzvaná modernizace nedokáže zakrýt. Ruská ekonomika čelí těžké budoucnosti

Ruská ekonomika čelí vážné nerovnováze. Podle ekonoma Libora Žídka ji oslabují sankce, inflaci živí nedostatek pracovní síly a demografický úpadek. Kreml dál spoléhá na ropu, plyn a zbraně – ale pod povrchem se hromadí problémy, které „modernizace“ nedokáže zakrýt.

Podle ekonoma Žídka z brněnské Masarykovy univerzity dává v současnosti Rusko na zbrojení asi sedm procent hrubého domácího produktu. Tento podíl je výrazně vyšší než ve většině evropských zemí a reflektuje militarizaci ruské ekonomiky, která se od začátku války na Ukrajině přeorientovala na válečné hospodářství. „V tuto chvíli je pochopitelně zcela předčasné uvažovat o poválečné situaci. Ta bude odviset od poválečného uspořádání,“ nastínil pro EuroZprávy.cz.

Důležitý je podle něj postoj Evropy poté, co válka na Ukrajině skončí. „Ale já si neumím představit, že by Evropa udělala stejnou chybu jako před válkou a opět upadla do závislosti na ruských surovinách. A to i v situaci, kdy budou za velmi výhodných cenových podmínek,“ vysvětlil.

Před rokem 2022 totiž byla řada evropských států, včetně Německa, významně závislá na ruském plynu a ropě, což Rusku poskytovalo nejen ekonomickou sílu, ale i geopolitickou páku. Tato závislost se ukázala jako kritická ve chvíli, kdy se Rusko stalo agresorem.

Evropa se podle Žídka tedy potřebuje vyvarovat tomu, aby byla opět závislá na ruských surovinách, ačkoli je pro Rusko velice bohatým a blízkým trhem. „Umím si představit, že po vyřešení konfliktu a nějaké stabilizaci vztahů budeme nějaké suroviny v Rusku nakupovat, ale již nikdy se nebude opakovat předválečná závislost,“ poznamenal.

Tato změna by zřejmě vyžadovala zásadní transformaci evropské energetické politiky, důraz na diverzifikaci dodavatelů a investice do obnovitelných zdrojů, LNG infrastruktury či jaderné energie.

Zdůraznil, že je otázkou, zda Rusko bude pokračovat ve výdajích na zbrojení a připravovat se na další expanzivní válečné konflikty, nebo tyto výdaje sníží. Vývoj bude záležet mimo jiné na tom, zda se Západ po válce postaví k Rusku jako k nutnému partnerovi, nebo jako k trvalé hrozbě. Politická orientace Moskvy, která se v posledních letech výrazně odklonila od Západu směrem k Číně a zemím globálního Jihu, bude hrát klíčovou roli.

Ruská závislost na exportu surovin „je dlouhodobá a Ruská federace evidentně není schopna se z ní vymanit“. „Pravidelně se opakují pokusy o ‚modernizaci‘ ekonomiky, které však k ničemu nevedly a Rusko prakticky není schopno mimo vojenských systémů vyvíjet nové technologie. Dle mého názoru je zatím pokřivená oligarchická struktura ruské ekonomiky,“ popsal Žídek.

Tato oligarchická struktura má své kořeny již v devadesátých letech po rozpadu Sovětského svazu, kdy došlo k masivní privatizaci státního majetku. V prostředí slabých institucí a chybějícího právního rámce se klíčové průmyslové sektory, zejména těžba ropy, zemního plynu, nerostných surovin a bankovnictví, dostaly pod kontrolu úzké skupiny podnikatelů napojených na politickou elitu. Tito tzv. oligarchové získali během krátké doby obrovský ekonomický i politický vliv.

S nástupem Vladimira Putina v roce 2000 došlo k částečné konsolidaci moci. Putin některé oligarchy odstranil (například Michaila Chodorkovského), zatímco jiné posílil výměnou za jejich loajalitu vůči státu.

Vznikl tak systém „vertikální moci“, kde jsou klíčové ekonomické subjekty propojené s režimem a fungují jako nástroje jeho vlivu – doma i v zahraničí. Tento systém brání transparentnosti, potlačuje soutěž, podporuje korupci a zvyšuje ekonomickou závislost na rentiérském modelu, založeném na vývozu surovin.

Ekonomická moc v Rusku je tím pádem často v rukou jedinců, kteří nemají motivaci investovat do inovací, ale spíše maximalizovat krátkodobý zisk a udržet si politickou přízeň. Oligarchové zároveň často využívají zahraniční daňové ráje, západní bankovní systém a realitní trhy pro uložení majetku, což ztěžuje efektivitu mezinárodních sankcí.

Jak Rusko potrestat?

Evropská unie na Rusko uvalila už celou řadu sankcí, totéž učinily Spojené státy. Tyto sankce zatím nijak nepolevují, naopak se v některých oblastech dále zpřísňují, zejména v sektoru energetiky, technologií a finančních služeb. Od začátku invaze na Ukrajinu v únoru 2022 byly uvaleny stovky různých omezení, která mají za cíl omezit schopnost Ruska financovat válku a přístup k citlivým technologiím.

Ačkoli administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa několikrát oznámila možnost prohloubení (nejen) ekonomických vztahů s Ruskem, na tomto poli zatím k žádnému významnému vývoji nedošlo. Za prezidentství Joea Bidena došlo naopak k posílení transatlantické spolupráce v oblasti sankční politiky.

Podle ekonoma se nikdy nedalo čekat, že sankce ruskou ekonomiku zlomí. „Nicméně sankce z mého pohledu ruské ekonomice zásadním způsobem škodí. Nepochybně přispívají k inflačním tendencím, které jsou v tuto chvíli pro ruskou ekonomiku velmi vážné,“ upozornil. Ruská inflace se v roce 2024 opět přiblížila ke dvouciferným hodnotám, a to navzdory snaze centrální banky držet základní úrokovou sazbu na vysoké úrovni.

Důsledky sankcí se projevují zejména v exportním sektoru. Ruský vývoz energetických surovin probíhá v důsledku západních omezení často za nižší než světové ceny, a to především kvůli nutnosti prodávat suroviny přes zprostředkovatele a pomocí tzv. stínové flotily.

Například ropa se prodává s výraznou slevou vůči světovým cenám. „A to v situaci, kdy cena ropy je na světovém trhu již delší dobu poměrně nízká. Navíc Čína velmi zvažuje vyšší závislost na Rusku, a naopak chce svoje zdroje diverzifikovat. Další sankce v podobě zabavování plavidel stínové flotily ruské exportní možnosti dále komplikují,“ poznamenal Žídek.

Další sankce v podobě zabavování plavidel tzv. stínové flotily ruské exportní možnosti dále komplikují. Stínová flotila čítající stovky tankerů pomáhá obcházet cenový strop G7, ale západní pojišťovny, přístavy i finanční instituce stále častěji lodě napojené na Rusko odmítají obsluhovat. Čína a Indie sice nadále ruskou ropu kupují, ale za výrazně nižší ceny a zároveň diverzifikují své energetické portfolio, aby snížily geostrategická rizika. Objem vývozu ruské ropy v roce 2024 stagnuje, přestože produkce zůstává vysoká.

Rusko kvůli válce má problémy

Žídek také upozornil, že se v současnosti ruská ekonomika potýká s nedostatkem pracovní síly, který „je způsoben jednak přehříváním ekonomiky, ale také absencí mužů, kteří jsou ve válce či padli“. Problémem je také emigrace zejména mladých mužů. „Všechny tyto aspekty přispívají k současným inflačním tlakům v Ruské federaci. Mimo to má Rusko dlouhodobý demografický problém – porodnost klesá. Tento problém válečný konflikt jen umocňuje,“ zdůraznil.

Po vypuknutí války na Ukrajině se ruská ekonomika přeorientovala na tzv. „válečné hospodářství“, kde stát masivně investuje do zbrojního průmyslu a logistiky. To vedlo k přetížení výrobních kapacit a k prudkému růstu poptávky po pracovní síle v sektorech napojených na obranu. Přitom však pracovní trh zároveň čelí úbytku pracovně schopného obyvatelstva kvůli mobilizaci, úmrtím a odchodu stovek tisíc mladých mužů do zahraničí.

Také podle údajů ruské centrální banky je ekonomika výrazně přehřátá a trpí strukturálním nedostatkem pracovních sil, zejména ve stavebnictví, průmyslu a dopravě. Mzdy rostou rychleji než produktivita, což přispívá k inflační spirále. Rusko zvažuje otevření pracovního trhu i pro migraci z nových zemí, včetně Myanmaru a Pákistánu, jelikož tradiční tok pracovníků ze zemí SNS (např. Uzbekistán, Tádžikistán) přestává pokrývat potřeby trhu. To podle serveru Moscow Times připustil také Kreml.

Demografická situace je dlouhodobě kritická. Ruská porodnost je dlouhodobě velmi nízká a nedosahuje takzvané míry prosté reprodukce, což je počet dětí potřebný k tomu, aby se populace udržela na stejné úrovni (obvykle kolem 2,1 dítěte na jednu ženu). V Rusku se tato hodnota pohybuje výrazně pod touto hranicí, což znamená, že se počet obyvatel přirozeně snižuje. K tomu se přidává i rychlé stárnutí populace – podíl seniorů roste, zatímco počet mladých lidí klesá.

Probíhající válečný konflikt tento negativní demografický trend ještě zhoršuje. Jednak přináší přímé ztráty na životech, především mladých mužů, kteří tvoří klíčovou část reprodukčně aktivní populace. Navíc vytváří prostředí ekonomické a sociální nejistoty – mladí lidé se kvůli obavám z budoucnosti, inflaci a zhoršené životní situaci častěji rozhodují oddálit založení rodiny, nebo se rozhodnou nemít děti vůbec.

Související

Andrij Sybiha

První ukrajinská reakce na ruský návrh příměří. Ozval se i Lipavský

Šéf diplomacie reagoval na ukrajinské straně jako první na ruský návrh velikonočního příměří. Andrij Sybiha neprozradil, zdali Kyjev kývne na zastavení bojů. Zdůraznil však, že slovům ruského prezidenta Vladimira Putina se nedá věřit. Zmínil také, že Moskva nadále může kdykoliv dát souhlas s bezpodmínečným třicetidenním příměřím. 

Více souvisejících

Rusko

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Reagan při projevu u Berlínské zdi v roce 1987

Hollywoodský herec, který změnil k nepoznání nejen Ameriku. Kdo skutečně byl Ronald Reagan?

Když se 20. ledna 1981 postavil Ronald Reagan na schody Kapitolu, aby složil přísahu jako 40. prezident Spojených států, Amerika nebyla v ideální kondici. Ekonomická stagnace, vysoká inflace, ztracené sebevědomí a ponížení z nesmírně nákladné, a nakonec neúspěšné války ve Vietnamu i blamáže při snaze osvobodit rukojmí na americké ambasádě v íránském Teheránu roku 1979, která stála život osm amerických vojáků. Amerika vypadala jako unavená velmoc, jejíž nejlepší dny jsou pryč.

před 3 hodinami

Bundeswehr, ilustrační fotografie

Německo v problémech: Potřebuje armádu, ale dochází mu čas. Přišlo s řešením, které nemusí nic vyřešit

Německo čelí vážnému problému: potřebuje silnější armádu, ale neví, kdo v ní bude sloužit. V situaci, kdy počet vojáků stagnuje a hrozba z Ruska roste, se nová vládní koalice křesťanských demokratů Friedricha Merze a sociálních demokratů (SPD) rozhodla pro model dobrovolné služby. Otázkou však zůstává, zda na její realizaci zbývá dostatek času.

před 4 hodinami

Samsung

Souboj gigantů: Může Samsung díky Trumpovým clům dostat Apple na lopatky?

V době, kdy obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou eskaluje a cla na čínský dovoz dosahují až 145 %, nabývá na významu klíčový rozdíl mezi výrobou iPhonů a telefonů Samsung Galaxy. Zatímco iPhony jsou z většiny stále vyráběny v Číně, Samsung své smartphony montuje hlavně ve Vietnamu, Indii a Jižní Koreji.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Tělo papeže Františka bylo uloženo do rakve

Trump přiletí na pohřeb papeže. Putin se ve Vatikánu z dobrého důvodu neukáže

Ve středu v 9 hodin ráno místního času začne slavnostní přesun rakve zesnulého papeže Františka z jeho rezidence v Casa Santa Marta do baziliky sv. Petra, oznámil dnes Vatikán. Průvod zahájí krátká modlitba, poté bude rakev nesena přes náměstí Santa Marta a Piazza dei Protomartiri Romani až na náměstí sv. Petra, kde vstoupí hlavními dveřmi do baziliky.

před 6 hodinami

Síla kontrastů: Nečekané a překvapivě trendy kombinace outfitů

Síla kontrastů: Nečekané a překvapivě trendy kombinace outfitů

I zdánlivé protiklady se mohou přitahovat a tvořit spolu dokonalou harmonii. A to platí také ve světě módy. Postupem času se rozdíly mezi styly začaly stírat a naopak se vzájemně doplňovat a prolínat. Takže i ke kostýmku můžete vzít třeba sportovně laděné boty, které k němu na první pohled nemusí sedět, ale jakmile se spojí do celku, překvapí originálním a trendy lookem!

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Tělo papeže Františka bylo uloženo do rakve

Mimořádná zpráva Kdy bude veřejné rozloučení a kde papež František spočine? Vatikán zveřejnil detaily pohřbu

Vatikán dnes uvedl, že rakev s ostatky papeže Františka bude vystavena veřejnosti v bazilice sv. Petra ve středu ráno. Samotný pohřeb se pak uskuteční v sobotu v 10 hodin místního času. Podle nově zveřejněného prohlášení bude pohřební liturgii na náměstí svatého Petra vést kardinál Giovanni Battista Re, děkan Kolegia kardinálů. Po skončení obřadu bude rakev převezena do baziliky Santa Maria Maggiore, kde bude papež pohřben. 

před 8 hodinami

Cyril Höschl

Zemřel uznávaný psychiatr Cyril Höschl

Českou lékařskou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 75 let zemřel o Velikonočním pondělí uznávaný psychiatr Cyril Höschl, který stál u vzniku Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) ve středočeských Klecanech. 

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Pete Hegseth

Ani druhý skandál kolem Signalu Hegsethovi nezlomí vaz. Proč je jeho pozice v Trumpově vládě neotřesitelná?

Ministr obrany Pete Hegseth se ocitl pod tlakem kvůli dalšímu skandálu, tentokrát ohledně sdílení citlivých vojenských plánů v soukromé skupinové konverzaci. Navzdory závažnosti obvinění se ale zatím zdá, že jeho pozice zůstává pevná. Klíčem k jeho přežití v Trumpově administrativě není odbornost či disciplinovanost, ale věrnost prezidentovi a jeho politickému stylu.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

včera

Papež František po propuštění z nemocnice

Jak bude vypadat pohřeb papeže Františka a co přinesou nadcházející dny?

Papež František, který zemřel ve věku 88 let, si byl vědom svého křehkého zdravotního stavu a stáří již řadu let. Už v roce 2015 vyjádřil přání být pohřben v bazilice Santa Maria Maggiore v Římě, což je starobylý mariánský chrám z 5. století. Tento kostel měl ve svém srdci jako místo modlitby a rozjímání, kam se opakovaně vracel po svých cestách po světě. Naposledy zde byl pohřben papež v 17. století – tehdy šlo o Klementa IX.

včera

Extraliga play off 2025: Pardubice se ve třetím zápase finále ujímají vedení nad Kometou 2:1

Pardubice vyhrály třetí finálový zápas Tipsport extraligy v Brně 4:1 a vedou v sérii 2:1. Kapitán Lukáš Sedlák, který se vrátil na led po ošetření rány na rtu, zazářil gólem a asistencí.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy