Američtí demokraté jsou po porážce Harrisové v koncích. Nedokáží oslovit ani své voliče

Demokratická strana Spojených států zažívá těžké časy. Její hlavní tvář, viceprezidentka Kamala Harrisová, utrpěla porážku v listopadových prezidentských volbách, což ani zdaleka není jediná rána. Volební neúspěch stál demokraty i další křesla v Komgresu a jejich ztráta vlivu na federální úrovni se prohloubila.

Republikánská strana, pevně semknutá kolem prezidenta Donalda Trumpa, nyní drží většinu nejen ve Sněmovně reprezentantů, ale i v Senátu. Kontroluje tedy obě komory Kongresu – a samozřejmě má ve svých rukou Bílý dům. Pro demokraty tak Trumpovou inaugurací začalo nelehké období, během něhož budou muset hledat novou vizi, nového lídra – a hlavně cestu zpět ke svým voličům.

Strana je na rekordním minimu

Jako by špatných zpráv pro Demokratickou stranu nebylo málo, další ránu potvrdil nejnovější průzkum stanice CNN. Podpora demokratů mezi americkou veřejností klesla na historické minimum – příznivě je dnes vnímá pouze 29 % obyvatel USA.

To je nejnižší číslo od roku 1992 a propad o celých dvacet procentních bodů oproti době, kdy v roce 2020 vyhrál prezidentské volby Joe Biden. Naproti tomu Republikánská strana, navzdory kontroverzím a vnitřním rozporům, si drží náskok s 36 % příznivého hodnocení.

Je to studená sprcha, která jen potvrzuje hlubokou krizi identity, do níž se Demokratická strana propadá. Nejenže ztrácí důvěru veřejnosti – nedokáže se ani sjednotit kolem jednoho silného lídra, který by reprezentoval její hodnoty a směr do budoucna. Když byli respondenti požádáni, aby jmenovali osobnost, která podle nich „nejlépe odráží základní hodnoty Demokratické strany“, výsledky hovoří o rozdrobenosti a nejasnosti.

Nejčastěji zaznělo jméno kongresmanky Alexandrie Ocasio-Cortezové (10 %), následované někdejší viceprezidentkou Kamalou Harrisovou (9 %), senátorem Berniem Sandersem (8 %) a lídrem demokratické menšiny ve Sněmovně reprezentantů Hakeemem Jeffriesem (6 %). Další 4 % voličů sáhla po jménu bývalého prezidenta Baracka Obamy – muže, který se už do volebního klání vrátit nemůže.

Rozštěpenost, absence dominantní postavy a ideová neujasněnost – to jsou tři klíčové symptomy současné nemoci Demokratické strany. V době, kdy republikáni pevně konsolidují řady pod vedením Trumpa a posilují svou pozici ve společnosti i institucích, zůstávají demokraté na pokraji zájmu.

Demokratická strana nedokáže oslovit ani své voliče

Podle amerického serveru The Nation čelí Demokratická strana závažnému komunikačnímu problému: nedokáže oslovit veřejnost prostřednictvím sociálních médií, která dnes určují veřejné mínění a vyhrávají volby. Zatímco republikáni budují silné digitální zázemí a umně pracují s emocemi voličů, demokraté tápou. Jejich obsah působí odtrženě od reality, chladně a bez přesvědčivého narativu.

Tuto neschopnost přitom ještě víc zvýrazňují personální a rozpočtové škrty, které v rámci takzvané „vládní optimalizace“ (respektive demontáže veřejného sektoru) zavádí nový šéf Úřadu pro efektivitu vlády (DOGE) – Elon Musk. V rámci rozsáhlé reorganizace byly tisíce zaměstnanců propuštěny. Nejde přitom o bezejmenné úředníky – mezi nimi jsou i vojenští veteráni, lidé, kteří se aktivně postavili na obranu Spojených států, často nasadili životy, a teď čelí nejistotě a nezájmu.

Ironií osudu právě tito lidé představují obrovský, dosud nevyužitý potenciál pro politický marketing. Jejich osobní příběhy – o službě, oběti, víře v americký sen, by mohly rezonovat u milionů voličů napříč všemi spektry. Místo toho zůstávají nevyslyšeni, beze slova, zatímco Demokratická strana ztrácí další a další body ve veřejném prostoru.

Zatímco pravice s mistrovskou precizností ovládá digitální frontu a buduje obraz strany blízké „obyčejnému Američanovi“, demokraté nedokážou využít ani zcela zřejmou šanci. Komunikační vakuum, do něhož se propadají, může mít fatální následky. V době, kdy rozhodují emoce, příběhy a virální sdělení, působí demokratická strategie jako relikt minulosti.

Nedůvěra v demokraty roste

Další varovný signál pro Demokratickou stranu přinesla výzkumná skupina Navigator Research. Podle čerstvého průzkumu, na který upozornil server Politico, vnímají mnozí Američané demokraty jako sílu, která se sice hlásí k pomoci druhým – ale ne jim samotným. Většina tázaných odpověděla: „Zaměřují se víc na pomoc jiným lidem než lidem, jako jsem já.“

Tento vzkaz je srozumitelný a znepokojivý zároveň – voliči se cítí být stranou opuštěni. Demokraté ztratili schopnost přesvědčivě komunikovat, že chápou každodenní starosti běžných Američanů, a že jsou připraveni jim skutečně pomoct. Nejde přitom jen o dočasnou ztrátu popularity, nýbrž hlubokou krizi důvěry.

„Značka Demokratické strany stále není tam, kde by měla být, pokud jde o základní důvěru a pochopení problémů lidí,“ uvedla analytička Molly Murphyová, která se na průzkumu podílela. „I když jsou voliči kritičtí vůči Trumpovi a některým věcem, které dělá, tato kritika se nepromítá do důvěry v demokraty. Důvěru je třeba si zasloužit,“ dodala.

To je zásadní. Demokratičtí stratégové dlouhodobě sází na „anti-Trumpovský“ postoj jako hlavní mobilizační nástroj. Ale volby se nevyhrávají pouze kritikou oponenta, jak upozorňují výzkumníci z Navigator Research – volby vyhrává důvěra a nabídka, která rezonuje. A tu demokraté podle průzkumu nenabízejí. Strana tak čelí nepříjemnému dilematu – jak být více než jen takzvané „menší zlo“ a jak znovu získat preference těch, které dřív považovala za své přirozené spojence.

Související

Bachmut je Ukrajina.

USA předložily konečný návrh mírové dohody. Kyjev a Evropa s ním nesouhlasí, zveřejnily vlastní

Agentura Reuters dnes přinesla informace o důvěrném dokumentu, který má představovat „konečný návrh“ mírové dohody mezi Ruskem a Ukrajinou, jak jej Spojené státy nabídly oběma stranám. Obsah dokumentu odhaluje širokou škálu návrhů na ukončení války, především prostřednictvím okamžitého příměří, nových bezpečnostních garancí a komplexního politicko-teritoriálního uspořádání. 

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Kamala Harrisová

Aktuálně se děje

včera

Vladimir Putin

Jednání Putina s Witkoffem trvalo tři hodiny. Podle Kremlu bylo konstruktivní

Setkání ruského prezidenta Vladimira Putina s americkým podnikatelem a prostředníkem Stevem Witkoffem, které v Moskvě trvalo tři hodiny, bylo podle prezidentského poradce Jurije Ušakova „konstruktivní“. Kromě samotného prezidenta a Witkoffa se schůzky zúčastnili i šéf Ruského fondu národního bohatství Kirill Dmitrijev a Ušakov sám.

včera

Kometa Brno porazila Dynamo Pardubice 4:2

Kometa zvládla klíčový duel v Pardubicích, po výhře 4:2 je krok od titulu

Páté finále play-off hokejové extraligy přineslo pořádné drama, které nakonec lépe zvládli hráči Komety Brno. V pardubické enteria areně vyhráli 4:2, a ve finálové sérii proti Dynamu vedou 3:2 na zápasy. Přestože domácí ve třetí třetině mohutně dotahovali, brněnský celek si vítězství zkušeně pohlídal a v poslední sekundě zpečetil výhru gólem do prázdné brány. Kometa je tak jedinou výhru od zisku mistrovského titulu.

včera

včera

včera

Sergej Lavrov

Jsme ochotni uzavřít dohodu o ukončení války, prohlásil Lavrov

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlásil, že Moskva je stále ochotná uzavřít dohodu, která by ukončila válku na Ukrajině — navzdory čtvrtečnímu ničivému leteckému útoku na Kyjev, při němž zahynulo nejméně 12 lidí a dalších více než 70 bylo zraněno.

včera

včera

Donald Trump

Krym zůstane Rusku, Zelenskyj to chápe, prohlásil Trump, zatímco Witkoff jedná s Putinem

Ruský prezident Vladimir Putin se v pátek setkal v Kremlu s americkým podnikatelem a vyslancem prezidenta Donalda Trumpa Steveem Witkoffem. Informaci potvrdil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Jednání se podle státní agentury TASS zúčastnili i prezidentův poradce pro zahraniční politiku Jurij Ušakov a investiční zmocněnec Kirill Dmitrijev, který se s Witkoffem setkal již dříve v tomto měsíci.

včera

včera

Bachmut je Ukrajina.

USA předložily konečný návrh mírové dohody. Kyjev a Evropa s ním nesouhlasí, zveřejnily vlastní

Agentura Reuters dnes přinesla informace o důvěrném dokumentu, který má představovat „konečný návrh“ mírové dohody mezi Ruskem a Ukrajinou, jak jej Spojené státy nabídly oběma stranám. Obsah dokumentu odhaluje širokou škálu návrhů na ukončení války, především prostřednictvím okamžitého příměří, nových bezpečnostních garancí a komplexního politicko-teritoriálního uspořádání. 

včera

včera

Dovoz a vývoz zboží

Trumpových 15 vyvolených? Švýcaři prozradili, jak budou USA postupovat v řešení cel

Spojené státy plánují vést privilegovaná jednání o nových amerických clech se skupinou 15 zemí, mezi nimiž se nachází i Švýcarsko. Uvedla to švýcarská prezidentka Karin Keller-Sutter v rozhovoru pro veřejnoprávní televizi SRF s tím, že po návštěvě Washingtonu a setkání s americkým ministrem financí Scottem Bessentem je s průběhem jednání spokojená.

včera

včera

včera

Tělo papeže Františka bylo uloženo do rakve

Papež František porušil tradici. Proč nebude pohřben ve Vatikánu?

Papež František, který zemřel na Velikonoční pondělí, se rozhodl porušit více než stoletou tradici a nebude pohřben ve Vatikánu, jak bývá u papežů obvyklé. Místo toho bude spočinout v bazilice Santa Maria Maggiore (Panny Marie Větší), která se nachází v centru Říma, několik kilometrů od Vatikánu.

včera

Dovoz a vývoz zboží

Čína v tichosti zrušila odvetná cla ve výši 125 % na některé zboží z USA

Čína zřejmě tiše zrušila odvetná cla ve výši 125 % na určité druhy polovodičů vyrobených ve Spojených státech, informovaly tři dovozní agentury působící v technologickém centru Šen-čen. Opatření, které dosud nebylo oficiálně oznámeno, se podle nich týká integrovaných obvodů – tedy mikročipů či polovodičů.

včera

Donald Trump

Trump přiznává, že je z chování Ruska nešťastný

Americký prezident Donald Trump se ostře vyjádřil k smrtícím ruským útokům na Kyjev, při nichž přišlo o život nejméně 12 lidí a dalších 90 bylo zraněno. Přestože útok označil za „zbytečný“ a vyzval ruského prezidenta Vladimira Putina, aby přestal, zatím neuvedl, zda USA zvažují jakékoliv konkrétní kroky proti Moskvě.

včera

včera

Aktualizováno 24. dubna 2025 23:17

Protivládní protesty v Bratislavě (24.4.2025) Prohlédněte si galerii

"Ne ruskému právu." Lidé po celém Slovensku protestují proti kontroverzní novele inspirované Moskvou

Ve čtvrtek večer se v několika slovenských městech i v zahraničí konají protestní shromáždění pod názvem Slovensko je Európa. Demonstrace se zaměřují zejména na odpor proti novele zákona o neziskových organizacích, kterou nedávno schválil slovenský parlament. Podle organizátorů tento zákon ohrožuje svobodu občanské společnosti a přibližuje Slovensko k autoritářskému modelu správy státu.

24. dubna 2025 22:02

Lidé už dostávají klíčové informace k dani z nemovitostí. Lhůta je v červnu

Blíží se lhůta pro úhradu daně z nemovitosti. Finanční správa v tuto chvíli začala s rozesíláním informací o výši daně, informoval úřad ve středu na webových stránkách. Poplatníci by měli částku znát nejpozději na konci května. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy