Američtí demokraté jsou po porážce Harrisové v koncích. Nedokáží oslovit ani své voliče

Demokratická strana Spojených států zažívá těžké časy. Její hlavní tvář, viceprezidentka Kamala Harrisová, utrpěla porážku v listopadových prezidentských volbách, což ani zdaleka není jediná rána. Volební neúspěch stál demokraty i další křesla v Komgresu a jejich ztráta vlivu na federální úrovni se prohloubila.

Republikánská strana, pevně semknutá kolem prezidenta Donalda Trumpa, nyní drží většinu nejen ve Sněmovně reprezentantů, ale i v Senátu. Kontroluje tedy obě komory Kongresu – a samozřejmě má ve svých rukou Bílý dům. Pro demokraty tak Trumpovou inaugurací začalo nelehké období, během něhož budou muset hledat novou vizi, nového lídra – a hlavně cestu zpět ke svým voličům.

Strana je na rekordním minimu

Jako by špatných zpráv pro Demokratickou stranu nebylo málo, další ránu potvrdil nejnovější průzkum stanice CNN. Podpora demokratů mezi americkou veřejností klesla na historické minimum – příznivě je dnes vnímá pouze 29 % obyvatel USA.

To je nejnižší číslo od roku 1992 a propad o celých dvacet procentních bodů oproti době, kdy v roce 2020 vyhrál prezidentské volby Joe Biden. Naproti tomu Republikánská strana, navzdory kontroverzím a vnitřním rozporům, si drží náskok s 36 % příznivého hodnocení.

Je to studená sprcha, která jen potvrzuje hlubokou krizi identity, do níž se Demokratická strana propadá. Nejenže ztrácí důvěru veřejnosti – nedokáže se ani sjednotit kolem jednoho silného lídra, který by reprezentoval její hodnoty a směr do budoucna. Když byli respondenti požádáni, aby jmenovali osobnost, která podle nich „nejlépe odráží základní hodnoty Demokratické strany“, výsledky hovoří o rozdrobenosti a nejasnosti.

Nejčastěji zaznělo jméno kongresmanky Alexandrie Ocasio-Cortezové (10 %), následované někdejší viceprezidentkou Kamalou Harrisovou (9 %), senátorem Berniem Sandersem (8 %) a lídrem demokratické menšiny ve Sněmovně reprezentantů Hakeemem Jeffriesem (6 %). Další 4 % voličů sáhla po jménu bývalého prezidenta Baracka Obamy – muže, který se už do volebního klání vrátit nemůže.

Rozštěpenost, absence dominantní postavy a ideová neujasněnost – to jsou tři klíčové symptomy současné nemoci Demokratické strany. V době, kdy republikáni pevně konsolidují řady pod vedením Trumpa a posilují svou pozici ve společnosti i institucích, zůstávají demokraté na pokraji zájmu.

Demokratická strana nedokáže oslovit ani své voliče

Podle amerického serveru The Nation čelí Demokratická strana závažnému komunikačnímu problému: nedokáže oslovit veřejnost prostřednictvím sociálních médií, která dnes určují veřejné mínění a vyhrávají volby. Zatímco republikáni budují silné digitální zázemí a umně pracují s emocemi voličů, demokraté tápou. Jejich obsah působí odtrženě od reality, chladně a bez přesvědčivého narativu.

Tuto neschopnost přitom ještě víc zvýrazňují personální a rozpočtové škrty, které v rámci takzvané „vládní optimalizace“ (respektive demontáže veřejného sektoru) zavádí nový šéf Úřadu pro efektivitu vlády (DOGE) – Elon Musk. V rámci rozsáhlé reorganizace byly tisíce zaměstnanců propuštěny. Nejde přitom o bezejmenné úředníky – mezi nimi jsou i vojenští veteráni, lidé, kteří se aktivně postavili na obranu Spojených států, často nasadili životy, a teď čelí nejistotě a nezájmu.

Ironií osudu právě tito lidé představují obrovský, dosud nevyužitý potenciál pro politický marketing. Jejich osobní příběhy – o službě, oběti, víře v americký sen, by mohly rezonovat u milionů voličů napříč všemi spektry. Místo toho zůstávají nevyslyšeni, beze slova, zatímco Demokratická strana ztrácí další a další body ve veřejném prostoru.

Zatímco pravice s mistrovskou precizností ovládá digitální frontu a buduje obraz strany blízké „obyčejnému Američanovi“, demokraté nedokážou využít ani zcela zřejmou šanci. Komunikační vakuum, do něhož se propadají, může mít fatální následky. V době, kdy rozhodují emoce, příběhy a virální sdělení, působí demokratická strategie jako relikt minulosti.

Nedůvěra v demokraty roste

Další varovný signál pro Demokratickou stranu přinesla výzkumná skupina Navigator Research. Podle čerstvého průzkumu, na který upozornil server Politico, vnímají mnozí Američané demokraty jako sílu, která se sice hlásí k pomoci druhým – ale ne jim samotným. Většina tázaných odpověděla: „Zaměřují se víc na pomoc jiným lidem než lidem, jako jsem já.“

Tento vzkaz je srozumitelný a znepokojivý zároveň – voliči se cítí být stranou opuštěni. Demokraté ztratili schopnost přesvědčivě komunikovat, že chápou každodenní starosti běžných Američanů, a že jsou připraveni jim skutečně pomoct. Nejde přitom jen o dočasnou ztrátu popularity, nýbrž hlubokou krizi důvěry.

„Značka Demokratické strany stále není tam, kde by měla být, pokud jde o základní důvěru a pochopení problémů lidí,“ uvedla analytička Molly Murphyová, která se na průzkumu podílela. „I když jsou voliči kritičtí vůči Trumpovi a některým věcem, které dělá, tato kritika se nepromítá do důvěry v demokraty. Důvěru je třeba si zasloužit,“ dodala.

To je zásadní. Demokratičtí stratégové dlouhodobě sází na „anti-Trumpovský“ postoj jako hlavní mobilizační nástroj. Ale volby se nevyhrávají pouze kritikou oponenta, jak upozorňují výzkumníci z Navigator Research – volby vyhrává důvěra a nabídka, která rezonuje. A tu demokraté podle průzkumu nenabízejí. Strana tak čelí nepříjemnému dilematu – jak být více než jen takzvané „menší zlo“ a jak znovu získat preference těch, které dřív považovala za své přirozené spojence.

Související

Summit NATO 2024 ve Washingtonu Komentář

Evropa čelí dilematu: Jak se může bránit Rusku bez USA?

Evropa se musí co nejrychleji připravit na realitu strategické samoty. Iluze, že v případě ohrožení východního křídla NATO automaticky přispěchá americká síla, se rozpadá pod tlakem trumpovského izolacionismu. Washington dnes sleduje jediný cíl, kterým je domácí triumf, bez ohledu na to, kdo za něj zaplatí. Nejnovějším terčem této politiky je Ukrajina – konflikt, v němž Bílý dům dobrovolně předává iniciativu Moskvě.
Donald Trump

Jak bezpečné vakcíny vlastně jsou? Odpověď měla přinést obří studie, Trump ji těsně před dokončením zastavil

Globální vědecký projekt, jehož cílem bylo detailně zhodnotit bezpečnost vakcín proti covidu-19 u stovek milionů lidí, byl náhle ukončen pouhých 13 měsíců před plánovaným závěrem. Důvodem jsou rozsáhlé škrty v rozpočtu amerických vládních institucí, které v posledních týdnech provádí administrativa prezidenta Donalda Trumpa, uvedl server The Guardian.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Kamala Harrisová

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Protivládní protesty v Bratislavě (24.4.2025) Prohlédněte si galerii

"Ne ruskému právu." Lidé po celém Slovensku protestují proti kontroverzní novele inspirované Moskvou

Ve čtvrtek večer se v několika slovenských městech i v zahraničí konají protestní shromáždění pod názvem Slovensko je Európa. Demonstrace se zaměřují zejména na odpor proti novele zákona o neziskových organizacích, kterou nedávno schválil slovenský parlament. Podle organizátorů tento zákon ohrožuje svobodu občanské společnosti a přibližuje Slovensko k autoritářskému modelu správy státu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ursula von der Leyenová, MSC 2025 | 14. – 16.02.2025

Desítky let jsme to přehlíželi, teď je tomu konec. Von der Leyenová poslala Rusku jasný vzkaz

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen během svého vystoupení na mezinárodním summitu o energetické bezpečnosti v Londýně varovala před nebezpečím zneužívání energetických zdrojů ze strany Ruska. Připomněla, že Moskva již v minulosti opakovaně použila dodávky energie jako zbraň a forma vydírání, a že Evropa si dlouho neuvědomovala cenu, kterou za tuto závislost platí.

včera

Volodymyr Zelenskyj v Londýně.

Evropa se nesmí znovu nechat vydírat Ruskem, prohlásil Starmer. Volá po nové dohodě s EU

Britský premiér Keir Starmer na mezinárodním summitu o budoucnosti energetické bezpečnosti prohlásil, že Evropa už nikdy nesmí dopustit, aby se stala obětí vydírání ze strany Ruska kvůli energetickým surovinám. Společně s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyen vystoupil na konferenci v Londýně, kde oba zdůraznili nutnost ukončit závislost na ruské energii a pokračovat v podpoře Ukrajiny.

včera

Summit NATO 2024 ve Washingtonu

Evropa čelí dilematu: Jak se může bránit Rusku bez USA?

Evropa se musí co nejrychleji připravit na realitu strategické samoty. Iluze, že v případě ohrožení východního křídla NATO automaticky přispěchá americká síla, se rozpadá pod tlakem trumpovského izolacionismu. Washington dnes sleduje jediný cíl, kterým je domácí triumf, bez ohledu na to, kdo za něj zaplatí. Nejnovějším terčem této politiky je Ukrajina – konflikt, v němž Bílý dům dobrovolně předává iniciativu Moskvě.

včera

včera

včera

Vladimir Putin

Putinova tajná zbraň: Jak v hybridní válce proti Ukrajině využívá šachy?

Více než tisíc let jsou šachy symbolem strategie a války. V současnosti však tento ikonický sport získává novou roli – stává se nástrojem ruské geopolitiky a propagandy, řízené přímo z Kremlu. Vladimir Putin proměnil tuto starodávnou hru v moderní nástroj své hybridní války proti Ukrajině a Západu, píše server Politico.

včera

Ilustrační foto

Zapomeňme na Západ vs. Rusko. Globální válku může odstartovat Indie s Pákistánem

Další ozbrojený útok v horském Kašmíru, na vysoce napjatém pomezí mezi Indií a Pákistánem, znovu připomněl, jak nebezpečně tenká je hranice mezi lokálním násilím a globální katastrofou. Nenávist mezi oběma jaderně vyzbrojenými státy je natolik zakořeněná a (geo)politicky přiživovaná, že i malý incident může snadno spustit řetězec událostí, který přeroste v nejničivější konflikt 21. století.

včera

Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump (21. února 2025).

Zelenskyj usadil Trumpa. Vysvětlil mu, o co Ukrajině a Rusku skutečně jde

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svých posledních vystoupeních znovu zdůraznil, že navzdory destruktivnímu postupu Ruska je to právě Ukrajina, kdo přijal výzvu prezidenta Donalda Trumpa k bezpodmínečnému příměří. Zelenskyj upozornil, že Kyjev udělal maximum pro to, aby jednání s USA pokročila – včetně podpisu memoranda o nerostných surovinách, přičemž byly odstraněny prvky, které by odporovaly ukrajinské ústavě.

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Jak bezpečné vakcíny vlastně jsou? Odpověď měla přinést obří studie, Trump ji těsně před dokončením zastavil

Globální vědecký projekt, jehož cílem bylo detailně zhodnotit bezpečnost vakcín proti covidu-19 u stovek milionů lidí, byl náhle ukončen pouhých 13 měsíců před plánovaným závěrem. Důvodem jsou rozsáhlé škrty v rozpočtu amerických vládních institucí, které v posledních týdnech provádí administrativa prezidenta Donalda Trumpa, uvedl server The Guardian.

včera

Trump usiluje aspoň o nějaké vítězství, říká Kraus. Rusové si díky tomu mohou sednout a čekat

Bezpečnostní expert Josef Kraus z Masarykovy univerzity v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsal, jak předpokládá další vývoj jednání o ukončení války na Ukrajině. „Zoufalá snaha získat aspoň nějakou výhru ale ve válce na Ukrajině způsobuje, že Rusové si mohou spokojeně sednout, točit palci a čekat, jaké výhodné podmínky a ústupky jim na Ukrajincích Američané vydobydou,“ varuje.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy