Ve čtvrtek odpoledne proběhlo v pražském krematoriu ve Strašnicích poslední rozloučení s někdejším senátorem, bývalým europoslancem a výrazným bojovníkem proti komunismu Jaromírem Štětinou. Zemřel ve věku 82 let po dlouhé nemoci, podle rodiny byla příčinou úmrtí zástava srdce.
Na obřadu se sešlo mnoho osobností z politického, mediálního i neziskového prostředí. Dorazil například bývalý ministr financí Miroslav Kalousek, ministryně obrany Jana Černochová (ODS), poslanec Martin Exner (STAN), šéfredaktor zpravodajství ČT Michal Kubal, publicista Jefim Fištejn nebo předsedkyně Syndikátu novinářů Ivana Šuláková.
Mezi řečníky vystoupili Kalousek, Exner a také Šimon Pánek, spoluzakladatel a výkonný ředitel organizace Člověk v tísni, kterou Štětina pomáhal zakládat.
Kalousek zesnulého označil za výjimečného člověka, který svůj život zasvětil službě druhým. Vyzdvihl jeho neúnavný boj za lidská práva a schopnost předvídat hrozby v době, kdy je ostatní ignorovali. „Varoval před narůstajícím rizikem ruské agrese v době, kdy to většina politiků i politologů neviděla nebo vidět nechtěla,“ připomněl Kalousek.
Silná slova volil i Jefim Fištejn, který Štětinu popsal jako spravedlivého člověka s étosem prvorepublikového novináře. „Byl to demokrat tělem i duší, oddaný přítel a člověk, který se snažil pochopit skutečnost v její podstatě a smyslu,“ uvedl.
Šimon Pánek připomněl, že Štětina inspiroval celou generaci mladých novinářů i humanitárních pracovníků. „Jakkoli to slovo neměl rád, byl ve skutečnosti dobrodruhem – ale takovým, pro kterého byli vždy na prvním místě lidé,“ zdůraznil.
Jaromír Štětina se narodil 6. dubna 1943 v Praze. Jeho profesní dráha byla rozkročena mezi žurnalistiku, literaturu a politiku. Výrazně se zapsal do povědomí české veřejnosti jako válečný reportér, který mapoval konflikty zejména v oblastech bývalého Sovětského svazu. Od 70. let podnikal výpravy na Sibiř a do Asie, přičemž jeho reportáže a knihy nabízely českým čtenářům ojedinělý vhled do málo známých končin.
Po roce 1989 se stal členem obnovené redakce Lidových novin a krátce působil také jako jejich šéfredaktor. Jako zpravodaj tohoto deníku byl vyslán do Moskvy, kde sledoval dění v postsovětském prostoru v období, které určovalo další vývoj východní Evropy i střední Asie.
Za svou novinářskou činnost obdržel významná ocenění, včetně Ceny Ferdinanda Peroutky a Ceny Františka Kriegla. Byl také známý svým civilním a přemýšlivým vystupováním, často kladl důraz na etiku novinářské práce a význam přímé zkušenosti s terénem. Jak sám řekl, „na facebooku mi vadí, že diskutujícím nevidím do očí“.
Před srpnem 1968 byl členem Komunistické strany Československa. Po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy ale stranu opustil a zapojil se do protikomunistického disentu. Politicky aktivní se stal znovu po roce 1989 – v roce 2004 kandidoval jako nestraník za Stranu zelených do Senátu, kde působil celkem deset let. V horní komoře Parlamentu České republiky se mimo jiné zasazoval o zákaz komunistické strany a aktivně vystupoval proti autoritářským režimům.
V roce 2014 byl zvolen europoslancem za TOP 09 a v Evropském parlamentu působil až do roku 2019. Jeho hlavními tématy byly obrana lidských práv, bezpečnostní otázky, postavení Ruska a obrana demokratických hodnot.
V posledních letech veřejně vystupoval jako lídr hnutí ESO – Evropa společně. Jeho politické i občanské postoje byly často nekompromisní, vycházející z hlubokého přesvědčení o morální odpovědnosti a nutnosti hájit svobodu a demokracii všude, kde jsou ohroženy.
Související

Zemřel Jaromír Štětina, bývalý europoslanec a zakladatel Člověka v tísni

V TOP 09 to vře kvůli novému předsedovi: Kalousek se tvrdě pustil do Adamové
Aktuálně se děje
včera

První kolo prezidentských voleb v Rumunsku zřejmě vyhrál George Simion
včera

Předali jste Krym Rusku, obvinil Trump Kyjev. Mohla ale Ukrajina anexi zastavit?
Aktualizováno včera

OBRAZEM: Pokud Rusko ve uspěje, napřímo to pocítíme, řekl Pavel po jednání se Zelenským
včera

OBRAZEM: Volodymyr Zelenskyj a Olena Zelenská se na Pražském hradě sešli s Petrem Pavlem a Evou Pavlovou
včera

Zelenskyj s manželkou dorazili na Pražský hrad. Setkali se s prezidentem Pavlem
včera

Zelenskyj prozradil důvod příletu do Prahy. Zveřejnil svůj program
včera

Mimořádná zpráva Ukrajinský prezident Zelenskyj přistál v Praze
Aktualizováno včera

Pražský hrad se uzavírá. Do Prahy míří Zelenskyj
včera

Snad nebudeme na Ukrajině muset použít jaderné zbraně, prohlásil Putin
včera

Německo se hádá s Rubiem. Spor o AfD graduje
včera

NATO: Svět testuje první orbitální zbraně. Evropa potřebuje v přístupu k vesmírným technologiím zásadní obrat
včera

Sváteční počasí bude příští týden jiné. Jaro ukáže odlišnou tvář
včera

OBRAZEM: Plzeň oslavuje 80. výročí osvobození města
3. května 2025 22:02

Fiala začne s výjezdy do krajů. Pomáhat mu bude známá herečka
3. května 2025 21:07

Pár hodin po konci Hořavy mají Pardubice nové trenéry. Přichází Pešán s Mlejnkem
3. května 2025 20:10

Bouřkové počasí v Česku. Meteorologové zaznamenali downburst
3. května 2025 18:19

Pavel vezme belgického krále i mimo Prahu, potvrdil Hrad
Aktualizováno 3. května 2025 18:08

Policie zasahovala v centru Prahy. Muž s nožem uzavřel Karlův most
3. května 2025 16:40

80 let od rozhodnutí, která nás poslala do dekád temna. Na vině nejsou jen Sověti
3. května 2025 15:51
Hasiči vyjížděli do Krkonoš. Hořelo v hotelu ve Špindlerově Mlýně
Hasiči v sobotu vyjížděli k požáru v hotelu ve Špindlerově Mlýně v Krkonoších. Budova musela být evakuována, naštěstí se nikomu nic nestalo. Příčina požáru bude předmětem vyšetřování.
Zdroj: Jan Hrabě