ANALÝZA | Zapomeňme na Západ vs. Rusko. Globální válku může odstartovat Indie s Pákistánem

Další ozbrojený útok v horském Kašmíru, na vysoce napjatém pomezí mezi Indií a Pákistánem, znovu připomněl, jak nebezpečně tenká je hranice mezi lokálním násilím a globální katastrofou. Nenávist mezi oběma jaderně vyzbrojenými státy je natolik zakořeněná a (geo)politicky přiživovaná, že i malý incident může snadno spustit řetězec událostí, který přeroste v nejničivější konflikt 21. století.

Ozbrojený útok na turisty v indickém Kašmíru si v úterý vyžádal nejméně 26 obětí. Incident se odehrál v horském letovisku Pahalgram, jednom z klíčových center indického domácího cestovního ruchu. Mezi mrtvými je podle dostupných informací 25 Indů a jeden občan Nepálu.

K útoku se podle CNN přihlásila militantní organizace Fronta odporu (The Resistance Front), která svůj čin odůvodnila údajnou „demografickou změnou“ způsobenou usazováním cizinců v regionu. Skupina je dlouhodobě považována za napojenou na pákistánské zpravodajské služby, což přilévá olej do ohně v již tak napjatých vztazích mezi Indií a Pákistánem.

Indičtí činitelé nevylučují odvetná opatření. Podle New York Times zvažuje Dillí cílené vojenské údery proti pákistánskému území. Premiér Naréndra Módí v ostře formulovaném projevu obvinil Pákistán z podpory teroristických sítí a slíbil ráznou odpověď: „Ať za tímto činem stojí kdokoli – jeho původci a vykonavatelé budou čelit následkům, které si nedokážou ani představit.“

Proč se Indové a Pákistánci tak nenávidějí?

Vzájemná nenávist mezi Indií a Pákistánem zdaleka nepředstavuje jen běžný regionální spor či standardní formu rivality dvou geograficky sousedících států. Jde o komplexní, strukturálně zakořeněný antagonismus, který prorůstá všemi vrstvami společnosti – od nejvyšší politické elity přes armádní generalitu až po školní učebnice a každodenní mediální diskurz. Tato nenávist není momentálním výkyvem nálad, nýbrž setrvačným, systémově udržovaným konfliktem s vlastním ideologickým a kulturním ekosystémem.

Zatímco studenoválečné střety mezi Spojenými státy a Sovětským svazem připomínaly složitě konstruované divadlo velmocenského soupeření, jehož kulisy tvořily odstrašující kapacity a složité rovnice strategické rovnováhy, vztah Dillí a Islámábádu operuje na zcela jiné frekvenci.

Tam, kde Američané a Sověti počítali s logikou „vzájemně zaručeného zničení“, u Indie a Pákistánu jde o hluboce emocionální rovinu – o historickou křivdu, náboženský antagonismus, a především o dědictví nezhojeného rozdělení.

Všechno začalo krvavým rokem 1947. Rozpad Britské Indie vedl k vytvoření dvou nábožensky definovaných států – sekulární Indie a islámského Pákistánu. Proces, který měl být formálně administrativním aktem, se proměnil v jednu z největších humanitárních katastrof 20. století. Masakry, pogromy, nucené přesuny milionů lidí. Tato historická trauma nevytvořila jen geografickou hranici, ale vyhloubila psychologickou propast, která se nikdy zcela nezacelila. O tomto vývoji psal například server Council on Foreign Relations.

Kašmír, region s muslimskou většinou, který se připojil k Indii, se stal nejen předmětem sporu, ale především symbolem. Od první války v roce 1947 přes další ozbrojené střety v letech 1965, 1971 a 1999, až po současné diplomatické a vojenské šarvátky, Kašmír zůstává permanentním ohniskem. Každý konflikt skončil jiným politickým výsledkem, ale žádný nepřinesl strategické řešení. Výsledkem je soustavně přehřívaný status quo, který se vyznačuje přestřelkami podél kontrolní linie, teroristickými útoky a sérií diplomatických roztržek.

Dnešní realita je ještě o stupeň nebezpečnější – a jaderné zbraně jsou jejím středobodem, jak varoval například odborný magazín Foreign Affairs. Indie provedla svůj první jaderný test v roce 1974. Pákistán, hnáno obsesí paritního odstrašení, odpověděl svými zkouškami v roce 1998. Od té doby obě země deklarují, že drží jaderné zbraně k obranným účelům. Ale zatímco Dillí se formálně drží doktríny „no first use“, Pákistán si ponechává možnost prvního úderu, pokud by jeho konvenční síly selhaly.

To vytváří asymetrické a vysoce rizikové prostředí. Krátká letová doba raket, nedostatečné komunikační kanály, nervozita velitelů a absence robustních krizových mechanismů znamenají, že i malý incident – třeba nedorozumění, technická závada či neautorizovaný zásah militantní skupiny (jako ten dubnový) – může eskalovat do strategické katastrofy.

Proč tedy k průlomu nedochází? Odpověď je jednoduchá, byť cynická: protože obě strany z této rivality politicky těží. V Indii slouží hrozba z Pákistánu jako silný mobilizační nástroj pro nacionalistickou rétoriku vládní garnitury. V Pákistánu, kde armáda představuje stát ve státě, je permanentní ohrožení z Indie přímou zárukou jejího rozpočtu, vlivu a relevance. Vzniká tak nepsané spojenectví politických a vojenských elit, které mají přímý zájem na udržování napětí.

Velmoci opět nezklamaly a napětí podporují

Zatímco mezinárodní aktéři deklarují podporu mírovým řešením, jejich konkrétní kroky často přispívají k udržování napětí v regionu. Prodeje zbraní, strategická partnerství a geopolitické kalkulace jednotlivých velmocí komplikují snahy o dosažení trvalého míru mezi Indií a Pákistánem.

Spojené státy vidí v Indii klíčového partnera pro zadržování čínského vlivu v Asii. Toto partnerství zahrnuje rozšířenou obrannou spolupráci a prodej pokročilých zbraňových systémů, včetně stíhaček F-35. Na druhé straně, vztahy USA s Pákistánem se ochladily, zejména kvůli obavám z vývoje pákistánského raketového programu a jeho potenciálních hrozeb pro americké zájmy

Čína je hlavním dodavatelem zbraní pro Pákistán, přičemž v letech 2020–2024 tvořily čínské dodávky 81 % pákistánského dovozu zbraní. Tato spolupráce je součástí širší strategie Číny posilovat svůj vliv v regionu a vyvažovat rostoucí moc Indie. Čínské zbrojní exporty jsou motivovány nejen ekonomickými zájmy, ale také snahou o získání strategických výhod v konfliktních oblastech.

Rusko tradičně patřilo mezi hlavní dodavatele zbraní pro Indii, jak informoval think-tank Carnegie Endowment, avšak v posledních letech dochází k poklesu ruského podílu na indickém trhu se zbraněmi. Zatímco v letech 2010–2014 tvořily ruské dodávky 72 % indického dovozu zbraní, v období 2020–2024 tento podíl klesl na 36 %.

Indie diversifikuje své zdroje a obrací se více k západním dodavatelům, jako jsou Francie, Izrael a USA. Rusko se zároveň snaží udržet svůj vliv v regionu prostřednictvím prodeje zbraní i Pákistánu, čímž si zachovává strategickou přítomnost na obou stranách konfliktu.​

Může vše zachránit občanská společnost?

Současný stav je děsivě přímočarý: dvě jaderné mocnosti, absolutní absence důvěry, historické křivdy zakořeněné do národních identit a politické elity, které z každé eskalace těží. Krize nejsou anomálií, ale běžnou součástí vztahové dynamiky. A každá další je méně předvídatelná, obtížněji zvládnutelná a rizikovější než ta předchozí.

Zvláštní nebezpečí představuje asymetrie konvenčních schopností. Pákistán, který nemůže v plnohodnotném pozemním konfliktu s Indií doufat ve vítězství, záměrně spoléhá na strategii jaderného zastrašení už v raných fázích konfliktu – což potvrzují i zprávy renomovaných zdrojů jako Economic Times. Tento faktor snižuje práh pro jaderné nasazení, a tím zásadně zvyšuje pravděpodobnost fatální eskalace i v případě „omezené“ vojenské konfrontace.

Skeptický realismus velí přiznat, že bez zásadního posunu v otázce Kašmíru, bez demilitarizace pákistánské politiky a bez vnitřní přestavby indického nacionalistického narativu zůstane představa trvalého míru spíše zbožným přáním než dosažitelným cílem.

A přesto – navzdory zacyklené logice strachu – nelze přehlížet určité signály změny. Roste tlak občanské společnosti, která začíná odmítat nekonečnou spirálu konfliktů. Ekonomická provázanost, tlak investorů a rostoucí reputační náklady na agresivní unilateralismus vytvářejí nové formy tlaku, kterým politici nemohou donekonečna vzdorovat.

Přesto však zůstává jádro problému nezměněno. Vztah mezi Indií a Pákistánem není jen bilaterálním konfliktem dvou států. Je to chronické, mezinárodně významné bezpečnostní riziko. A zároveň varovný symbol: dokud svět bude ignorovat sílu nezhojených historických křivd a využívat strach jako nástroj politiky, budou podobné konflikty znovu a znovu hrozit tím nejhorším možným scénářem.

Související

Armáda Indie

Svět na prahu nové války: Jaderné mocnosti zaútočí do 36 hodin, tvrdí zpravodajci

Napětí mezi Indií a Pákistánem, dvěma jadernými mocnostmi Jižní Asie, se během posledních hodin dramaticky vystupňovalo poté, co pákistánský ministr informací Attaullah Tarar v noci na středu oznámil, že jeho země má „důvěryhodné zpravodajské informace“ o plánované indické vojenské akci v nejbližších 24 až 36 hodinách. Podle něj se Indie chystá zahájit útok, přičemž bližší detaily nesdělil.

Více souvisejících

Indie Pákistán

Aktuálně se děje

před 40 minutami

před 1 hodinou

Česká televize

Českou televizi dočasně povede Fila. Ředitelkou se chce stát Šmuclerová

Rada České televize po necelých třech hodinách jednání rozhodla o odvolání generálního ředitele Jana Součka. Pro jeho konec hlasovalo 15 ze 17 přítomných radních. Funkci opustí k 7. květnu. Do té doby i po něm povede televizi statutární zástupce generálního ředitele a současný šéf divize Korporátní služby Michal Fila.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Jaderná elektrárna Dukovany

Dostavba Dukovan zastavena. Soud den před podpisem zastavil největší tendr v české historii

Krajský soud v Brně vydal předběžné opatření, které dočasně zakazuje podpis klíčové smlouvy mezi státní firmou Elektrárna Dukovany II a jihokorejskou společností KHNP, vítězem historicky největšího tendru v Česku na výstavbu dvou nových jaderných bloků v Dukovanech. Reagoval tak na žalobu francouzské energetické společnosti EDF, která napadla rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), podle nějž byl tendr v pořádku.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Friedrich Merz (CDU)

Mimořádná zpráva Historický otřes v Německu: Merze nezvolili kancléřem. Krizová jednání odstartovala, AfD žádá nové volby

Friedrich Merz, vůdce vítězného bloku CDU/CSU a favorit na post německého kancléře, utrpěl v pondělí 6. května nečekaný neúspěch. V prvním kole hlasování ve Spolkovém sněmu nezískal potřebnou většinu a jeho nominace tak ztroskotala – chybělo mu šest hlasů k dosažení tzv. „kancléřské většiny“. Tento výsledek představuje bezprecedentní událost v dějinách Spolkové republiky Německo.

před 4 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Litva se chystá na válku s Ruskem. Zaminuje hranice, aby zpomalila invazi

Litva v příštích deseti letech investuje 1,1 miliardy eur (přibližně 1,2 miliardy dolarů) do posílení obrany své východní hranice s Ruskem a Běloruskem. Oznámilo to litevské ministerstvo obrany v pondělí 5. května, přičemž hlavním cílem je zabránit případné invazi nebo ji alespoň výrazně zpomalit.

před 5 hodinami

Polská armáda, ilustrační fotografie

Dokáže se Evropa ubránit bez USA? Renomovaní experti sestavili plán, jak na to, politikům se líbit nebude

V době, kdy Evropa čelí jedné geopolitické facce za druhou, je největším otřesem poznání, že se již nemůže spolehnout na bezpečnostní záruky Spojených států. Ačkoliv byla nevole Donalda Trumpa vůči Evropě dlouho známá, málokdo si dokázal představit situaci, v níž americký prezident veřejně poníží hlavu státu spojenecké země v Oválné pracovně, přeruší sdílení zpravodajských informací uprostřed války a bez konzultace s evropskými partnery vyjedná mírovou dohodu s Ruskem.

před 6 hodinami

Vatikán, ilustrační foto

Volba papeže je na spadnutí. Vatikán vypne veškerý mobilní signál

Vatikán ve středu odpoledne deaktivuje veškerý mobilní telefonní signál a zablokuje veškerou elektronickou komunikaci v okolí Sixtinské kaple, kde se sejde 133 kardinálů k volbě nového papeže. Podle italských médií se jedná o mimořádné bezpečnostní opatření, které má zajistit naprosté utajení v jednom z nejdůležitějších a nejutajenějších církevních procesů – papežské volbě.

před 6 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Ukrajinské drony podruhé zaútočily na Moskvu, krátce před vojenskou přehlídkou

Moskva se v noci stala terčem druhého po sobě jdoucího útoku ukrajinských dronů, zatímco se ruská metropole připravuje na velkolepou vojenskou přehlídku u příležitosti 80. výročí vítězství nad nacistickým Německem. Ruské úřady oznámily, že systémy protivzdušné obrany zneškodnily nejméně 19 ukrajinských dronů mířících na město, den poté, co byly u Moskvy sestřeleny čtyři další bezpilotní stroje.

před 8 hodinami

včera

včera

Tomáš Töpfer v televizním filmu Kotrmelce pana herce.

RECENZE: Kotrmelce pana herce. Další unavené rýmovačky vysílají v telce

Česká televize se po zvýšení koncesionářských poplatků vrací s cyklem, jehož znaky jsou banální rýmovačky v názvech titulů a snaha o humor pramenící ze zdánlivě trpkých a nezáviděníhodných situací. Po čtveřici televizních filmů z roku 2022 teď vysílá další trojici. Opět jde o nijaký a zpátečnický zážitek.

včera

včera

včera

včera

Belgický král Filip navštívil Česko, sešel se s prezidentem Petrem Pavlem. Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Další sláva na Pražském hradě. Pavel přivítal belgického krále

Do Česka v pondělí dorazila hlava jedné z evropských královských rodin. Belgického krále Filipa přijal na Pražském hradě prezident Petr Pavel, jenž se již v neděli setkal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Pavel stráví s belgickým panovníkem i zítřejší den, kdy společně vyrazí mimo Prahu. 

včera

Pražské povstání květen 1945

Před 80 lety vyšli Češi do ulic se zbraněmi. Začalo Pražské povstání, které nás definitivně zbavilo nacistické okupace

Dne 5. května 1945 vypuklo na území protektorátu Čechy a Morava květnové povstání českého lidu, známé jako Pražské povstání. Tato ozbrojená vzpoura proti německé okupační moci představovala zlomový bod ve finální fázi druhé světové války ve střední Evropě a zřejmě urychlila postup spojeneckých armád směrem k hlavnímu městu o celý den.

včera

Ilustrační foto

Českem se šíří nová neznámá droga. Policie eviduje první mrtvé

Národní protidrogová centrála upozorňuje na vážné riziko spojené s výskytem vysoce toxických syntetických opioidů, které se objevily i v České republice. Aktuálně policisté prověřují tři případy otravy neznámou bílou krystalickou látkou, přičemž dvě osoby zemřely a třetí byla zachráněna díky rychlému zásahu zdravotnické záchranné služby. Podle dostupných informací se s největší pravděpodobností jednalo o nový typ syntetického opioidu.

včera

V Česku se rychle šíří žloutenka. Může citelně ovlivnit letní prázdniny, varují hygienici

V České republice letos během prvních čtyř měsíců onemocnělo hepatitidou A již 450 lidí. Šest případů skončilo úmrtím. Nemoc známá jako infekční žloutenka typu A, přezdívaná také „nemoc špinavých rukou“, se kromě dětí šíří i mezi dospívajícími, mladými dospělými a osobami s rizikovým chováním, zejména mezi drogově závislými a bezdomovci. Hygienici varují, že kvůli dlouhé inkubační době a absenci příznaků u některých pacientů má virus ideální podmínky pro šíření.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy