Po zavalených pátrá v Turecku sto tisíc lidí z celého světa. Dochází jim čas

Záchranáři v Turecku a Sýrii i třetí den po ničivém zemětřesení nacházejí pod troskami budov přeživší, varují ale, že naděje na záchranu zasypaných lidí se každou hodinou povážlivě snižuje. V provincii Kahramanmaraş se dnes po 78 hodinách v sutinách domu dostala ven matka se dvěma dětmi, které záchranáři vyprošťovali 15 hodin, informovala agentura DPA. 

Tento úspěch je ale spíše ojedinělý, naopak se stále zvyšuje počet mrtvých. Do zasažených oblastí dnes znovu dorazil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

V Turecku podle posledních úředních údajů kvůli zemětřesení zahynulo nejméně 14.014 lidí, na syrské straně je dosud 3162 potvrzených obětí na životech. Prezident Erdogan je dnes stejně jako ve středu na obhlídce zasažených oblastí, která začala ve městě Gaziantep a bude pokračovat ve městech Osmaniye a Kilis.

"Jsme v kritické fázi... Dochází nám čas, stovky rodin jsou stále pod sutinami. Každá vteřina může znamenat záchranu života," napsala na twitteru opoziční syrská organizace civilní obrany, známá též jako Bílé přilby. "Počet mrtvých a zraněných nejspíš dál výrazně poroste, protože mnoho rodin je stále pod troskami. Žádná pomoc dosud nedorazila a my čekáme, zda se nám dnes nějaké dostane," doplnil šéf organizace Ráid Sálih.

Počet obětí ničivého zemětřesení v Turecku a Sýrii přesáhl 20 000. Záchranné práce pokračují Zemětřesení v Turecku Jednou z obětí zemětřesení v Turecku je pohřešovaná česká občanka Zemětřesení v Turecku

Záchranné týmy v Turecku čítají na 100.000 lidí, včetně tisíců expertů ze zahraničí včetně České republiky. Jejich úspěchy média pečlivě zaznamenávají, protože příběhů se šťastným koncem je stále méně. Turecká televize TRT odvysílala například záběry, jak záchranáři ve městě Malatya vytáhli ze sutin šedesátiletou ženu, která byla zasypaná 77 hodin. Tým jihokorejských záchranářů uvedl, že se mu ve městě Antakya povedlo vyprostit ze zřícené budovy batole.

Odborníci upozorňují, že šance na přežití zasypaných více než 70 hodin po pondělních otřesech se podstatně snižují. Roli hraje i velmi chladné počasí, které znamená, že mnoho zasypaných zemře kvůli podchlazení.

"Prvních 72 hodin je rozhodujících. Šance na přežití je během prvních 24 hodin 74 procent, po 72 hodinách je to 22 procent a pátý den je to šest procent," řekl stanici Sky News Steven Godby, odborník na přírodní katastrofy z britské univerzity v Nottinghamu.

Šéf týmu britských záchranářů v Turecku David O’Neill ale tvrdí, že šance na záchranu pro zasypané stále existují, zejména pokud se nacházejí v dutinách uvnitř zřícených budov. "Stále nacházíme přeživší. Je to překvapivé, ale povzbuzující... Lidé, které jsme zachránili včera (ve středu - pozn. ČTK) byli dehydrovaní, lehce podchlazení kvůli velmi chladným podmínkám. Ale byli živí," řekl O’Neill stanici Sky News.

Turecku po zemětřesení nabídlo nebo dodalo pomoc 95 zemí, řekl ministr

Turecku po pondělním zemětřesení nabídlo nebo dodalo pomoc 95 zemí a 16 mezinárodních organizací, 56 zemí poslalo do zasažených provincií záchranné týmy. Na tiskové konferenci to dnes řekl turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu. V terénu je podle něj skoro 6500 záchranářů ze zahraničí, týmy z dalších 19 zemí by se měly na místo dostavit v následujících 24 hodinách.

Na pomoc Turecku vyrazili odborníci prakticky ze všech evropských zemí, ale například i z Jižní Koreje nebo Japonska. Skoro stovku záchranářů vyslala do Turecka také Ukrajina, která se brání útoku ruské armády. Z České republiky v úterý dorazil téměř sedmdesátičlenný USAR tým specializovaný na vyhledávání lidí v sutinách.

Češi nepřestávají v prohledávání budov v Turecku, mohou tam být desítky lidí

Čeští záchranáři v tureckém městě Adiyaman nepřestávají v prohledávání budov, které se zřítily při pondělním zemětřesení. Předpokládají, že v sutinách zůstává několik desítek lidí. "Priorita je záchrana živých, ale neméně důležité, například pro blízké, kteří jsou často na místě, je také vyprošťování zemřelých," sdělil dnes novinářům mluvčí českých hasičů Jakub Kozák. Ve středu večer informoval, že z trosek vytáhli tři mrtvé, mezi nimi dvě děti.

Členové českého USAR (Urban Search and Rescue) týmu specializovaného na vyhledávání lidí v sutinách začali v úterý večer v Adiyamanu prohledávat dvě budovy o ploše zhruba 40 krát 40 metrů. Kozák už dřív uvedl, že jedna budova má patra zřícená na sobě, druhá je sesunutá.

"Nepřestáváme pracovat, střídáme se v šestihodinových směnách," uvedl dnes Kozák a zveřejnil na twitteru i video z činnosti českých hasičů v Turecku. Češi podle mluvčího také vytvořili pro potřeby kolegů z ostatních záchranářských týmů v Adyiamanu malou skupinu pro rychlé nasazení, tvoří ji kynolog a velitel vybavený štěrbinovou kamerou. "Tato skupina označila dvě místa s předpokládaným výskytem živých osob. Jejich vyproštění potrvá deset až 20 hodin, postarají se o něj kolegové z těžkého USAR z Alžíru," doplnil po poledni k situaci v Adyiamanu Kozák.

Ničivé zemětřesení, které v pondělí zasáhlo oblast na hranici mezi Tureckem a Sýrií, si vyžádalo přes 17.000 obětí. V samotném Turecku při něm zemřelo nejméně 14.014 lidí, řekl dnes při návštěvě katastrofou zasaženého města Gaziantep turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Zraněných je podle něj přes 60.000. V Sýrii zahynulo nejméně 3162 lidí, ale záchranné práce tam zejména v oblastech ovládaných povstalci postupují kvůli nedostatku techniky mnohem pomaleji než v Turecku.

Mezi oběťmi zemětřesení v Turecku je i Češka, která v zemi dlouhodobě žila. Žádní další Češi podle českého velvyslanec v Turecku Pavla Vacka nyní nejsou mezi pohřešovanými nebo zraněnými.

Podle Vacka zemřelá žena žila v provincii Adiyaman, kde od úterý pomáhá i téměř sedmdesátičlenný tým českých záchranářů.

Český USAR tým v zahraničí v minulosti pomáhal například v libanonském Bejrútu v roce 2020 po výbuchu v přístavu, který připravil o život dvě stovky lidí a zranil dalších 6000. V českém týmu tehdy byli kromě hasičů i kynologové se psy, statik či lékař.

Související

Více souvisejících

zemětřesení v Turecku Turecko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta postoupila do osmifinále Evropské ligy. Galatasaray porazila i díky přesilovce jasně 4:1

O velkém úspěchu může mluvit český klubový fotbal poté, co ve čtvrtek Sparta doma na Letné nakonec celkem jasně porazila turecký Galatasaray Istanbul 4:1 a v součtu s předešlým venkovním výsledkem (3:2 pro Galatasaray) tak postoupila do osmifinále Evropské ligy. V osmifinále dvou evropských soutěží (Evropská liga a Konferenční liga) se tak nacházejí hned tři čeští zástupci. Kromě Sparty se v osmifinále EL představí také Slavia, v osmifinále EKL pak Plzeň.

před 1 hodinou

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Dva roky války na Ukrajině: Putinovy lži, brutální bitvy a konec v nedohlednu

Před dvěma lety ruské jednotky překročily hranice suverénní Ukrajiny. Hned brzy ráno první šrámy války utrpěla řada měst v čele s Kyjevem, Charkovem či Oděsou. Ruské rakety začaly nevybíravě brát životy mužů, žen a dětí. Dne 24. února 2022 se rozhořel největší konflikt v Evropě od konce druhé světové války.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Španělská chřipka

Španělská chřipka si nedala pokoj, před 105 lety opět udeřila. Komu se stala osudnou?

V prvních měsících roku 1919, tedy před 105 lety, začala po krátké pauze ve světě znovu řádit španělská chřipka. Obávaná nemoc tehdy udeřila již ve třetí vlně, a ačkoliv se už neprojevila v plné síle, znovu zabíjela. V některých zemích se nemocnice rychle plnily nakaženými, nestíhaly se vyrábět rakve pro oběti epidemie, umírali významní státníci nebo třeba umělci.

před 8 hodinami

Policie ČR

Muž z Plzeňska vyhrožoval střelbou. Doma měl granátomet

Policie po tragickém prosincovém útoku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy poměrně často zasahuje proti lidem, kteří vyhrožují tím, že se stane něco podobného. Strážci zákona v tomto týdnu zadrželi muže, který hrozil střelbou a zároveň měl doma protitankový granátomet.

před 9 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

František Straka se vrací k trenérskému kormidlu. Míří na Slovensko zachraňovat další klub

Bývalý trenér Sparty, Slavie i české fotbalové reprezentace František Straka byl po čase opět povolán do služby a opět na Slovensko. Tam se vrací po roce, kdy ho povolal Trenčín nacházející se tehdy na předposledním místě tabulky slovenské ligy, aby ho zachránil. To se povedlo, když Trenčín nakonec skončil devátý a to poté, co Straka se svými svěřenci dokázal uhrát 14 bodů během osmi duelů. Nyní ho čeká podobná záchranářská mise, přičemž bude pro změnu trénovat Michalovce.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Konec v nedohlednu. Ohlédnutí za dvěma roky války na Ukrajině

Uplynuly dva roky od zahájení otevřené vojenské agrese Ruska vůči Ukrajině. Konflikt si za tu dobu vyžádal téměř jistě šestimístný počet životů. Zahynuly také tisíce, v drtivé většině případů ukrajinských civilistů. Více než 3,5 milionu lidí před boji uprchlo z domovů. Válka, jejíž konec není v dohledu, nadále představuje jeden z hlavních zdrojů mezinárodního napětí. Během 24 měsíců o ní bylo v tuzemském veřejném prostoru napsáno a řečeno mnohé. Potvrdila se přitom jen malá část predikcí a interpretací. Pochmurné výročí tak může komentátorům a analytikům nabídnout dobrý moment pro kritické zhodnocení svých slov. 

před 11 hodinami

včera

Sebastian Kurz

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl odsouzen

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl shledán vinným z křivé výpovědi, když před parlamentním vyšetřovacím výborem minimalizoval svou roli při jmenování dozorčí rady významné státní investiční společnosti ÖBAG. 

včera

včera

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

včera

Tajný obřad, nebo tělo Navalného zůstane ve věznici. Jeho matka dostala na rozhodnutí tři hodiny

Ruské úřady daly ultimátum matce zesnulého opozičního vůdce Alexeje Navalného: buď souhlasí s tajným pohřbem svého syna bez účasti veřejnosti, nebo bude Navalnyj pochován ve vězení, kde před týdnem zemřel za nejasných okolností. Uvedla to Navalného mluvčí Kira Jarmyšová, podle níž Ljudmila Navalná toto ultimátum odmítla.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy