Po zavalených pátrá v Turecku sto tisíc lidí z celého světa. Dochází jim čas

Záchranáři v Turecku a Sýrii i třetí den po ničivém zemětřesení nacházejí pod troskami budov přeživší, varují ale, že naděje na záchranu zasypaných lidí se každou hodinou povážlivě snižuje. V provincii Kahramanmaraş se dnes po 78 hodinách v sutinách domu dostala ven matka se dvěma dětmi, které záchranáři vyprošťovali 15 hodin, informovala agentura DPA. 

Tento úspěch je ale spíše ojedinělý, naopak se stále zvyšuje počet mrtvých. Do zasažených oblastí dnes znovu dorazil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

V Turecku podle posledních úředních údajů kvůli zemětřesení zahynulo nejméně 14.014 lidí, na syrské straně je dosud 3162 potvrzených obětí na životech. Prezident Erdogan je dnes stejně jako ve středu na obhlídce zasažených oblastí, která začala ve městě Gaziantep a bude pokračovat ve městech Osmaniye a Kilis.

"Jsme v kritické fázi... Dochází nám čas, stovky rodin jsou stále pod sutinami. Každá vteřina může znamenat záchranu života," napsala na twitteru opoziční syrská organizace civilní obrany, známá též jako Bílé přilby. "Počet mrtvých a zraněných nejspíš dál výrazně poroste, protože mnoho rodin je stále pod troskami. Žádná pomoc dosud nedorazila a my čekáme, zda se nám dnes nějaké dostane," doplnil šéf organizace Ráid Sálih.

Počet obětí ničivého zemětřesení v Turecku a Sýrii přesáhl 20 000. Záchranné práce pokračují Zemětřesení v Turecku Jednou z obětí zemětřesení v Turecku je pohřešovaná česká občanka Zemětřesení v Turecku

Záchranné týmy v Turecku čítají na 100.000 lidí, včetně tisíců expertů ze zahraničí včetně České republiky. Jejich úspěchy média pečlivě zaznamenávají, protože příběhů se šťastným koncem je stále méně. Turecká televize TRT odvysílala například záběry, jak záchranáři ve městě Malatya vytáhli ze sutin šedesátiletou ženu, která byla zasypaná 77 hodin. Tým jihokorejských záchranářů uvedl, že se mu ve městě Antakya povedlo vyprostit ze zřícené budovy batole.

Odborníci upozorňují, že šance na přežití zasypaných více než 70 hodin po pondělních otřesech se podstatně snižují. Roli hraje i velmi chladné počasí, které znamená, že mnoho zasypaných zemře kvůli podchlazení.

"Prvních 72 hodin je rozhodujících. Šance na přežití je během prvních 24 hodin 74 procent, po 72 hodinách je to 22 procent a pátý den je to šest procent," řekl stanici Sky News Steven Godby, odborník na přírodní katastrofy z britské univerzity v Nottinghamu.

Šéf týmu britských záchranářů v Turecku David O’Neill ale tvrdí, že šance na záchranu pro zasypané stále existují, zejména pokud se nacházejí v dutinách uvnitř zřícených budov. "Stále nacházíme přeživší. Je to překvapivé, ale povzbuzující... Lidé, které jsme zachránili včera (ve středu - pozn. ČTK) byli dehydrovaní, lehce podchlazení kvůli velmi chladným podmínkám. Ale byli živí," řekl O’Neill stanici Sky News.

Turecku po zemětřesení nabídlo nebo dodalo pomoc 95 zemí, řekl ministr

Turecku po pondělním zemětřesení nabídlo nebo dodalo pomoc 95 zemí a 16 mezinárodních organizací, 56 zemí poslalo do zasažených provincií záchranné týmy. Na tiskové konferenci to dnes řekl turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu. V terénu je podle něj skoro 6500 záchranářů ze zahraničí, týmy z dalších 19 zemí by se měly na místo dostavit v následujících 24 hodinách.

Na pomoc Turecku vyrazili odborníci prakticky ze všech evropských zemí, ale například i z Jižní Koreje nebo Japonska. Skoro stovku záchranářů vyslala do Turecka také Ukrajina, která se brání útoku ruské armády. Z České republiky v úterý dorazil téměř sedmdesátičlenný USAR tým specializovaný na vyhledávání lidí v sutinách.

Češi nepřestávají v prohledávání budov v Turecku, mohou tam být desítky lidí

Čeští záchranáři v tureckém městě Adiyaman nepřestávají v prohledávání budov, které se zřítily při pondělním zemětřesení. Předpokládají, že v sutinách zůstává několik desítek lidí. "Priorita je záchrana živých, ale neméně důležité, například pro blízké, kteří jsou často na místě, je také vyprošťování zemřelých," sdělil dnes novinářům mluvčí českých hasičů Jakub Kozák. Ve středu večer informoval, že z trosek vytáhli tři mrtvé, mezi nimi dvě děti.

Členové českého USAR (Urban Search and Rescue) týmu specializovaného na vyhledávání lidí v sutinách začali v úterý večer v Adiyamanu prohledávat dvě budovy o ploše zhruba 40 krát 40 metrů. Kozák už dřív uvedl, že jedna budova má patra zřícená na sobě, druhá je sesunutá.

"Nepřestáváme pracovat, střídáme se v šestihodinových směnách," uvedl dnes Kozák a zveřejnil na twitteru i video z činnosti českých hasičů v Turecku. Češi podle mluvčího také vytvořili pro potřeby kolegů z ostatních záchranářských týmů v Adyiamanu malou skupinu pro rychlé nasazení, tvoří ji kynolog a velitel vybavený štěrbinovou kamerou. "Tato skupina označila dvě místa s předpokládaným výskytem živých osob. Jejich vyproštění potrvá deset až 20 hodin, postarají se o něj kolegové z těžkého USAR z Alžíru," doplnil po poledni k situaci v Adyiamanu Kozák.

Ničivé zemětřesení, které v pondělí zasáhlo oblast na hranici mezi Tureckem a Sýrií, si vyžádalo přes 17.000 obětí. V samotném Turecku při něm zemřelo nejméně 14.014 lidí, řekl dnes při návštěvě katastrofou zasaženého města Gaziantep turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Zraněných je podle něj přes 60.000. V Sýrii zahynulo nejméně 3162 lidí, ale záchranné práce tam zejména v oblastech ovládaných povstalci postupují kvůli nedostatku techniky mnohem pomaleji než v Turecku.

Mezi oběťmi zemětřesení v Turecku je i Češka, která v zemi dlouhodobě žila. Žádní další Češi podle českého velvyslanec v Turecku Pavla Vacka nyní nejsou mezi pohřešovanými nebo zraněnými.

Podle Vacka zemřelá žena žila v provincii Adiyaman, kde od úterý pomáhá i téměř sedmdesátičlenný tým českých záchranářů.

Český USAR tým v zahraničí v minulosti pomáhal například v libanonském Bejrútu v roce 2020 po výbuchu v přístavu, který připravil o život dvě stovky lidí a zranil dalších 6000. V českém týmu tehdy byli kromě hasičů i kynologové se psy, statik či lékař.

Související

Více souvisejících

zemětřesení v Turecku Turecko

Aktuálně se děje

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy