Počet obětí ničivého zemětřesení v Turecku a Sýrii přesáhl 20 000. Záchranné práce pokračují

Počet obětí zemětřesení, které v pondělí zasáhlo oblast na hranici mezi Tureckem a Sýrií, překonal hranici 20.000. V Turecku podle úřadů zahynulo nejméně 17.134 lidí, syrská vláda i opozice hlásí nejméně 3277 mrtvých. Co do počtu obětí katastrofa překonala zemětřesení v Japonsku z roku 2011, při kterém byla poškozena i jaderná elektrárna Fukušima.

Zemětřesení o síle 7,8 stupně v noci na pondělí a následný o něco slabší otřes způsobily u hranic Turecka a Sýrie obrovské škody. Zřítily se tisíce budov, v nichž v tu chvíli spali jejich obyvatelé. Více obětí zatím hlásí turecké úřady, protože katastrofa zasáhla i několik velkých měst. Prohledávání sutin postupuje pomalu, proto panují obavy, že počet obětí ještě výrazně poroste.

"Zemětřesení zasáhlo oblast o rozloze 110.000 kilometrů čtverečních... Jde o třetí největší zemětřesení po otřesech v Anatolii z roku 1668 a v Erzincanu v roce 1939," řekl podle agentury Anadolu Oktay poslancům. Zraněných je podle něj bezmála 64.000 lidí. Turecký úřad pro řešení katastrof a mimořádných situací (AFAD) dnes sdělil, že v postižených regionech zasahuje přes 113.000 záchranářů včetně téměř 6000 odborníků ze zahraničí včetně Česka. Z oblasti katastrofy bylo dosud evakuováno přes 28.000 lidí.

Na severu Sýrie zahynulo podle údajů vlády v Damašku a opoziční organizace Bílé přilby, která působí v regionech ovládaných povstalci, celkem 3192 lidí. Syrská státní média uvádějí 1262 obětí v oblastech kontrolovaných vládou, Bílé přilby dnes na twitteru informovaly o dalších 1930 mrtvých v povstaleckých regionech. Zraněných je dohromady na 5000.

V Sýrii pomoc komplikuje složitá vnitropolitická a bezpečnostní situace, velmi je složitý je zejména přístup do regionů pod kontrolou povstaleckých skupin. Dnes tam přes turecké hranice dorazil vůbec první humanitární konvoj. Na severozápadě Sýrie byly přitom už před touto katastrofou miliony lidí závislých na humanitární pomoci.

"Region, který už roky sužují krize, čelí další krizi s nepředstavitelnými ztrátami a škodami," citovala agentura DPA Corinne Fleischerovou, regionální ředitelku Světového potravinového programu (WFP) pro Blízký východ, severní Afriku a východní Evropu.

Do části Sýrie ovládané povstalci se po zemětřesení dostal první konvoj s pomocí

Do oblastí na severu Sýrie, které ovládají povstalecké skupiny, se dnes dostal první konvoj s humanitární pomocí od chvíle, kdy toto území v pondělí zasáhlo silné zemětřesení. Uvedl to Úřad pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA). Zvláštní zmocněnec OSN pro Sýrii Geir Pedersen novinářům v Ženevě řekl, že Syřané naléhavě potřebují pomoc, která by mohla zachránit lidské životy.

"Obnovili jsme dnes přeshraniční dodávky pomoci OSN. Ulevilo se nám, že jsme se v této kritické době konečně mohli dostat k lidem na severozápadě Sýrie. Doufáme, že tato operace bude pokračovat, protože tato humanitární trasa je jedinou možnou cestou," uvedla šéfka turecké pobočky OCHA Sanjana Quaziová.

O víkendu do syrských měst Halab (Aleppo) a Damašek a do otřesy rovněž zasaženého Turecka přijede šéf OCHA Martin Griffiths, uvedl dnes podle agentury Reuters generální tajemník OSN António Guterres. Vyzval také k tomu, aby přístup k pomoci měl i sever Sýrie pod kontrolou opozice.

"Silnice jsou poškozené. Lidé umírají. Teď je čas prozkoumat všechny možné způsoby, jak dostat pomoc do všech postižených oblastí. Lidé jsou na prvním místě," řekl Guterres.

Zásobovat syrské regiony, které nemá pod kontrolou vláda v Damašku, je nyní možné jen skrze hraniční přechod Báb al-Hava, jediný z Turecka. Dnes jej překročilo šest nákladních aut s pomocí. Podle agentury Reuters turecké úřady zvažují, že během dvou dnů otevřou další přechody, pokud to dovolí bezpečnostní situace.

"Potýkali jsme se s problémy, protože silnice vedoucí k přechodu (mezi Tureckem a Sýrií) byly poničené. Ale byli jsme ujištěni, že dnes budeme moci projet s první pomocí," řekl Pedersen. "Civilisté ji (pomoc) naléhavě potřebují, bez ohledu na to, kde se nacházejí a bez ohledu na hranice... Potřebují víc všeho," dodal.

V oblastech pod kontrolou povstalců žijí asi čtyři miliony lidí. Zemětřesení si tam podle opoziční organizace civilní ochrany známé jako Bílé přilby vyžádalo nejméně 1900 mrtvých a na 3000 zraněných. Už před katastrofou tam bylo 90 procent obyvatel odkázaných na humanitární pomoc OSN.

Záchranáři z organizace Bílé přilby tvrdí, že pomoc OSN je nedostatečná a že chybí zejména vybavení a těžká technika pro vyprošťování zavalených lidí. "OSN nedodává pomoc, kterou nejvíc potřebujeme, abychom mohli zachraňovat životy ve chvíli, kdy nám běží čas," řekl agentuře Reuters šéf Bílých přileb Ráid Sálih.

Související

Sýrie, ilustrační foto

Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků

Turecké nálety na ropné a plynové infrastruktury v kurdské autonomní správě severovýchodní Sýrie (AANES) přispěly k výraznému zhoršení životních podmínek více než milionu lidí. Podle údajů BBC provedlo mezi říjnem 2019 a lednem 2024 Turecko více než 100 útoků, které poškodily klíčové elektrárny, vodní stanice a infrastrukturu. 
Sergej Lavrov na summitu Rusko Afrika 2023

Rusko ztrácí mocného spojence? Turecko Kreml zklamalo

Rusko vyjádřilo znepokojení nad rolí Turecka v rusko-ukrajinském konfliktu, zejména pokud jde o dodávky zbraní ukrajinským silám. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v rozhovoru pro turecký deník Hürriyet uvedl, že je pro Rusko „překvapivé“, že Turecko, které se snaží působit jako zprostředkovatel v konfliktu, pokračuje v zásobování Ukrajiny zbraněmi. 

Více souvisejících

Turecko Sýrie Zemětřesení zemětřesení v Turecku

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy