Turecko řeší další problém. Kam se statisíci lidmi, kteří uprostřed zimy přišli o střechu nad hlavou

Jedním z největších problémů pro Turecko, které se od pondělí potýká s následky ničivého zemětřesení, je zajištění přístřeší pro statisíce lidí, kteří uprostřed zimy zůstali bez střechy nad hlavou. Otřesy zničily tisíce budov a nespočet dalších poškodily. Na stadionech a v sutinami zasypaných centrech měst se proto staví stany a v letoviscích na středomořském pobřeží se otevírají jindy zazimované hotely, píše agentura Reuters.

Dvaašedesátiletý syrský uprchlík Bahdžat Silu se spolu s rodinou utábořil nedaleko svého domu ve městě Kahramanmaraş. Při otřesech se totiž na zdech jejich obydlí z tvárnic a vlnitého plechu objevily nebezpečné praskliny. "Zůstat uvnitř je příliš nebezpečné. Když si jdeme pro naše věci, plížíme se dovnitř jako zloději," uvedl Silu.

"Strávili jsme čtyři roky v (uprchlickém) táboře - a tohle je horší. Je tu taková tma," řekl. Hlas se mu při tom zlomil a rozplakal se.

Ve stanech se dále choulí uprchlíci v táborech na severu Sýrie. Z velké části je před větší katastrofou zachránilo právě jejich obydlí, které otřesy nemohly proměnit v dusící a drtící masu. Do stanů se nyní přistěhovali i přeživší z okolních vesniček, kde se zřítily desítky domů.

"Zemětřesení bylo děsivé, ale lidé děkovali bohu, že žijí ve stanech, když viděli, co se kolem nich děje," říká Fidaa Muhammadová, obyvatelka tábora Dajr Ballút.

V jednom z přístřešků, malé pevné místnosti s plátěnou střechou, nekontrolovaně vzlyká mladá žena. Rty tiskne na displej mobilního telefonu, na kterém je fotografie jednoho z jejích synů. Zemřel až poté, co ho vyprostili ze sutin. "Až teď mi dochází, že jsem venku, že už nejsem pod troskami," říká žena, která při zemětřesení přišla o manžela a tři děti, z nichž nejmladšímu bylo pouhých 40 dní.

Turecké úřady otevřely několik stanovišť pro lidi, kteří se ocitli bez domova a chtějí se dostat ze zasažených oblastí. Odhadují, že po cestách odjelo tři dny po katastrofě bezmála 5000 lidí a přes 23.000 odvezla letadla.

V letovisku Marmaris na březích Egejského moře otevřel majitel hotelu Cettia Beach své ubytovací kapacity pro přeživší zemětřesení.

"Hotel je přes zimu zavřený a podle plánu se měl otevřít až v dubnu, kdy začíná letní sezona. Hotel jsme rekonstruovali, ale přestaneme a otevřeme ho příští týden," uvedl majitel.

Po celém Turecku hotely vyčlenily asi 10.000 pokojů pro lidi zasažené katastrofou, uvádí turecká hotelová federace. Většina ubytování se nachází v letoviscích jako jsou Antalya, Alanya, Marmaris, Fethiye, Bodrum nebo Izmir a v oblasti Kapadocie. Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu dnes uvedl, že v penzionech, na studentských kolejích a v hotelech je ubytováno 15.729 lidí.

Zemětřesení o síle 7,8 stupně udeřilo u hranic Turecka a Sýrie v noci z neděle na pondělí, po něm následovaly stovky slabších otřesů. Obě země hlásí téměř 20.000 mrtvých, zraněných jsou desetitisíce, další desetitisíce lidí přišly o střechu nad hlavou. I přes mrazivé počasí se ale zdá, že mnoho lidí nechce zasaženou oblast opustit. Pod hromadami sutin jsou totiž stále pohřbeny tisíce lidí.

Související

Více souvisejících

Turecko zemětřesení v Turecku

Aktuálně se děje

před 35 minutami

Španělsko, ilustrační foto

Je digitální život správná cesta? "Naprostý chaos" po blackoutu rezonuje lidmi po celém světě

Masivní výpadek proudu, který v pondělí 28. dubna ochromil Španělsko, Portugalsko a části Francie, vrhl zhruba 55 milionů obyvatel zpět do předelektrického věku. Mobilní sítě zkolabovaly, semafory přestaly fungovat, supermarkety zůstaly ve tmě a přestaly přijímat bezhotovostní platby. Lidé uvízli v podzemí i na dálkových spojích a chaos se rozléval napříč moderní infrastrukturou. Přesto však mnozí našli v krizi okamžiky lidskosti a solidarity.

před 1 hodinou

Důl, ilustrační foto

USA a Ukrajina podepsaly dohodu o strategických nerostných surovinách

Spojené státy a Ukrajina uzavřely novou hospodářskou dohodu, která Washingtonu zajistí přístup k ukrajinským vzácným zeminám a dalším klíčovým nerostům výměnou za vytvoření společného investičního fondu na podporu ukrajinského hospodářství a obnovy země. Oznámení o podpisu dohody přišlo po týdnech náročných vyjednávání, která byla v některých fázích dokonce přerušena kvůli sporům mezi oběma stranami.

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie.

Prvomájová předpověď počasí. Oproti středě se oteplí

Květen začíná jako každý rok státním svátkem a dnem volna. O to více zajímá lidi předpověď počasí na první den pátého kalendářního měsíce. Letos je více než příznivá, vyplývá z informací od Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

včera

Tramvaje

Obchody i doprava. Květnové svátky mají vliv na více oblastí

Nejen na obchody mají vliv státní svátky, včetně těch květnových, které jsou již opravdu za rohem. První z volných svátečních dní přijde na řadu již zítra. Zatímco obchody mohou ve čtvrtek fungovat bez omezení, například provoz městské hromadné dopravy v Praze bude omezený. 

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Počasí už na jaře láká na vodu. Stav na řekách ani po zimě není ideální

Pěkné počasí a volno může podle meteorologů v nadcházejících dnech lákat na vodu. Po zimě, která byla na zásoby sněhu poměrně chudá, jsou ale průtoky v řekách většinou podprůměrné. Přesto se najdou místa, kam je možné na vodu vyrazit. V sobotu například poteče více vody z VD Pastviny na Divoké Orlici. 

včera

včera

včera

včera

Španělsko, ilustrační foto

Blackout ve Španělsku nezpůsobil jen ekonomické škody. Vyžádal si i mrtvé

Nejméně tři lidé zemřeli ve španělské obci Taboadela v důsledku rozsáhlého výpadku proudu, který v pondělí ochromil velkou část Španělska a Portugalska. Podle španělské Civilní gardy, která informaci potvrdila pro BBC, šlo o členy jedné rodiny – manželský pár a jejich dospělého syna. Případ vyvolal značný rozruch, neboť další úmrtí z různých částí země jsou rovněž předmětem šetření.

včera

Charles de Gaulle (vpravo)

Evropa a vojenská cvičení. Proč nezvládáme to, co Britové dělají už staletí?

Britské královské námořnictvo se zapojilo do klíčového vojenského cvičení na rozhraní Jihočínského moře – v prostoru, který je dnes epicentrem globálního soupeření. Zatímco Londýn dlouhodobě udržuje aktivní přítomnost tisíce mil od evropských břehů, kontinentální Evropa stále váhá. Chybí jí jednotný postoj i ochota jednat v prostoru, na němž přitom závisí budoucnost její ekonomické prosperity.

včera

Donald Trump

Projev Trumpa plný lží? Pochvaly si vycucal z prstu, ukázal fact check

Prezident Donald Trump na mítinku v Michiganu oslavil prvních 100 dní svého druhého funkčního období, které podle jeho slov bylo „nejúspěšnějších v dějinách naší země – podle mnoha, mnoha lidí“. Ve svém projevu chválil boj proti nelegální migraci, snahu o návrat pracovních míst do USA a konec „inflační noční můry“. Odborníci z BBC Verify se však rozhodli ověřit jeho hlavní tvrzení – a zjistili, že mnohá z nich neodpovídají skutečnosti.

včera

Čína, ilustrační foto

Čína se Trumpovi směje. Jak na ni ale skutečně dopadá obchodní válka?

Pokud v Číně vyslovíte jméno Donald Trump, na veletrzích a v halách velkoobchodníků se často ozve pobavený smích. Americký prezident a jeho cla ve výši až 145 % v čínských obchodních kruzích pode BBC nevzbudily strach. Naopak, staly se předmětem posměchu na sociálních sítích, kde se virálně šíří memy a videa. Některá z nich zobrazují pomocí umělé inteligence Trumpa, viceprezidenta J. D. Vance a technologického magnáta Elona Muska, jak montují boty a iPhony na montážních linkách.

včera

Kybernetická bezpečnost

Vyměníme soukromí za bezpečí? I bez sběru dat lze čelit kyberhrozbám, není to ale lehké, upozorňuje Půčková

Rozhodnutí Městského soudu v Praze, které zpochybňuje plošné uchovávání provozních a lokalizačních dat, vyvolalo debatu o rovnováze mezi ochranou soukromí a bezpečností. Expertka na kyberkriminalitu a vyšetřovatelka Eliška Půčková pro EuroZprávy.cz upozornila, že bez plošného sběru dat lze kyberhrozby odhalit, ale za cenu vyšších nároků na preciznost a právní jistotu.

včera

Armáda Indie

Svět na prahu nové války: Jaderné mocnosti zaútočí do 36 hodin, tvrdí zpravodajci

Napětí mezi Indií a Pákistánem, dvěma jadernými mocnostmi Jižní Asie, se během posledních hodin dramaticky vystupňovalo poté, co pákistánský ministr informací Attaullah Tarar v noci na středu oznámil, že jeho země má „důvěryhodné zpravodajské informace“ o plánované indické vojenské akci v nejbližších 24 až 36 hodinách. Podle něj se Indie chystá zahájit útok, přičemž bližší detaily nesdělil.

včera

včera

Ursula von der Leyenová

Von der Leyenová Trumpovi rázně vzkázala, co svými cly způsobil

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se v úterý ostře vymezila vůči americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi a jeho obchodní a zahraničněpolitické agendě. V projevu na sjezdu Evropské lidové strany (EPP) ve španělské Valencii varovala, že „nepředvídatelná celní politika americké administrativy“ uvrhne do problémů nejen Evropskou unii, ale celý svět.

včera

Chtěl bych být papežem, prohlásil Trump

Americký prezident Donald Trump opět pobavil veřejnost svým nezvyklým výrokem. Tentokrát se nechal slyšet, že by rád stanul v čele katolické církve. „Chtěl bych být papežem,“ prohlásil s úsměvem při rozhovoru s novinářem. Vzápětí však dodal, že má i jiný návrh, kdo by mohl skutečně nahradit nedávno zesnulého papeže Františka.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy