Turecko řeší další problém. Kam se statisíci lidmi, kteří uprostřed zimy přišli o střechu nad hlavou

Jedním z největších problémů pro Turecko, které se od pondělí potýká s následky ničivého zemětřesení, je zajištění přístřeší pro statisíce lidí, kteří uprostřed zimy zůstali bez střechy nad hlavou. Otřesy zničily tisíce budov a nespočet dalších poškodily. Na stadionech a v sutinami zasypaných centrech měst se proto staví stany a v letoviscích na středomořském pobřeží se otevírají jindy zazimované hotely, píše agentura Reuters.

Dvaašedesátiletý syrský uprchlík Bahdžat Silu se spolu s rodinou utábořil nedaleko svého domu ve městě Kahramanmaraş. Při otřesech se totiž na zdech jejich obydlí z tvárnic a vlnitého plechu objevily nebezpečné praskliny. "Zůstat uvnitř je příliš nebezpečné. Když si jdeme pro naše věci, plížíme se dovnitř jako zloději," uvedl Silu.

"Strávili jsme čtyři roky v (uprchlickém) táboře - a tohle je horší. Je tu taková tma," řekl. Hlas se mu při tom zlomil a rozplakal se.

Ve stanech se dále choulí uprchlíci v táborech na severu Sýrie. Z velké části je před větší katastrofou zachránilo právě jejich obydlí, které otřesy nemohly proměnit v dusící a drtící masu. Do stanů se nyní přistěhovali i přeživší z okolních vesniček, kde se zřítily desítky domů.

"Zemětřesení bylo děsivé, ale lidé děkovali bohu, že žijí ve stanech, když viděli, co se kolem nich děje," říká Fidaa Muhammadová, obyvatelka tábora Dajr Ballút.

V jednom z přístřešků, malé pevné místnosti s plátěnou střechou, nekontrolovaně vzlyká mladá žena. Rty tiskne na displej mobilního telefonu, na kterém je fotografie jednoho z jejích synů. Zemřel až poté, co ho vyprostili ze sutin. "Až teď mi dochází, že jsem venku, že už nejsem pod troskami," říká žena, která při zemětřesení přišla o manžela a tři děti, z nichž nejmladšímu bylo pouhých 40 dní.

Turecké úřady otevřely několik stanovišť pro lidi, kteří se ocitli bez domova a chtějí se dostat ze zasažených oblastí. Odhadují, že po cestách odjelo tři dny po katastrofě bezmála 5000 lidí a přes 23.000 odvezla letadla.

V letovisku Marmaris na březích Egejského moře otevřel majitel hotelu Cettia Beach své ubytovací kapacity pro přeživší zemětřesení.

"Hotel je přes zimu zavřený a podle plánu se měl otevřít až v dubnu, kdy začíná letní sezona. Hotel jsme rekonstruovali, ale přestaneme a otevřeme ho příští týden," uvedl majitel.

Po celém Turecku hotely vyčlenily asi 10.000 pokojů pro lidi zasažené katastrofou, uvádí turecká hotelová federace. Většina ubytování se nachází v letoviscích jako jsou Antalya, Alanya, Marmaris, Fethiye, Bodrum nebo Izmir a v oblasti Kapadocie. Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu dnes uvedl, že v penzionech, na studentských kolejích a v hotelech je ubytováno 15.729 lidí.

Zemětřesení o síle 7,8 stupně udeřilo u hranic Turecka a Sýrie v noci z neděle na pondělí, po něm následovaly stovky slabších otřesů. Obě země hlásí téměř 20.000 mrtvých, zraněných jsou desetitisíce, další desetitisíce lidí přišly o střechu nad hlavou. I přes mrazivé počasí se ale zdá, že mnoho lidí nechce zasaženou oblast opustit. Pod hromadami sutin jsou totiž stále pohřbeny tisíce lidí.

Související

Sýrie, ilustrační foto

Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků

Turecké nálety na ropné a plynové infrastruktury v kurdské autonomní správě severovýchodní Sýrie (AANES) přispěly k výraznému zhoršení životních podmínek více než milionu lidí. Podle údajů BBC provedlo mezi říjnem 2019 a lednem 2024 Turecko více než 100 útoků, které poškodily klíčové elektrárny, vodní stanice a infrastrukturu. 
Sergej Lavrov na summitu Rusko Afrika 2023

Rusko ztrácí mocného spojence? Turecko Kreml zklamalo

Rusko vyjádřilo znepokojení nad rolí Turecka v rusko-ukrajinském konfliktu, zejména pokud jde o dodávky zbraní ukrajinským silám. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v rozhovoru pro turecký deník Hürriyet uvedl, že je pro Rusko „překvapivé“, že Turecko, které se snaží působit jako zprostředkovatel v konfliktu, pokračuje v zásobování Ukrajiny zbraněmi. 

Více souvisejících

Turecko zemětřesení v Turecku

Aktuálně se děje

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy