Nálada v Turecku se horší, ozývá se střelba. Rakousko a Německo kvůli bezpečnosti stahují záchranáře

Rakouští a němečtí záchranáři pozastavili záchranné práce po pondělním zničujícím zemětřesení v Turecku. V místě, kde pracovali, se totiž zhoršuje bezpečnostní situace, a obávají se proto o svou bezpečnost. Informuje o tom agentura APA s odkazem na podplukovníka rakouské armády Pierra Kugelweise a agentura DPA.

Mezi místním skupinami narůstá agresivita a v místě nasazení rakouských odborníků se podle Kugelweise ozývaly i výstřely. Riziko pro záchranáře je příliš vysoké a naděje na záchranu dalších lidských životů už poměrně malá, citovala Kugelweise agentura APA.

Rakouští vojáci a němečtí záchranáři jsou nyní na základně v místě svého působení v provincii Hatay s dalšími mezinárodními organizacemi a čekají na instrukce. Základna se nachází ve městě Kirikhan asi 50 kilometrů od syrských hranic.

Celkem 82 vojáků ze speciální jednotky rakouské armády v místě pomáhalo dostat přeživší z trosek od úterý. Vyhrabat se jim ze sutin zatím podařilo devět lidí. Od sobotního rána ale záchranné práce zastavili. Vrátit se do Rakouska mají přitom podle plánu až ve čtvrtek, na tom se podle agentury APA zatím nic nemění.

"Všichni jsme v pořádku,“ řekl Kugelweis. Nálada mezi pomocníky je podle něj přiměřeně okolnostem dobrá. "Rádi bychom pomáhali dál, ale okolnosti jsou takové, jaké jsou," dodal.

Bezpečnostní situace se v uplynulých hodinách v provincii Hatay zhoršila, řekla agentuře DPA také německá Agentura pro technickou pomoc (THW) a humanitární organizace I.S.A.R Germany.

"Zdá se, že důvodem je mimo jiné nedostatek potravin a obtížné zásobování vodou v oblasti zemětřesení," uvedly obě společnosti.

"Je vidět, že smutek pomalu ustupuje hněvu," řekl provozní manažer I.S.A.R Steven Bayer. Mluvčí centrály THW v Bonnu Tamara Schwarzová mluvila o "bouřlivých scénách".

Ochrana dobrovolníků je podle nich nyní prioritou. Týmy zůstávají v místě.

Pokud budou existovat konkrétní náznaky, že lze někoho zachránit živého, stejně vyjedeme, řekla na místě mluvčí THW Katharina Garrechtová agentuře DPA.

V tureckém působišti českých záchranářů je bezpečnostní situace dobrá

Ve městě Adiyaman, kde v Turecku po pondělním zemětřesení pomáhají čeští záchranáři, je bezpečnostní situace v pořádku. Konflikty nejsou. Novinářům to dnes sdělil mluvčí českých hasičů Jakub Kozák. Kvůli zhoršující se bezpečnostní situaci pozastavili záchranné práce v Turecku rakouští a němečtí záchranáři. Zůstávají na základně v provincii Hatay. Její hlavní město je od Adiyamanu vzdálené téměř 300 kilometrů.

"Podle informací velitele českého USAR odřadu je v naší lokaci bezpečnostní situace v pořádku, na místě je policie i četnictvo, část armády nebo jejích složek má tábor hned vedle nás. Probíhá úzká spolupráce, ke konfliktům nedochází," uvedl Kozák.

Členové českého USAR (Urban Search and Rescue) týmu specializovaného na vyhledávání lidí v sutinách jsou v Adiyamanu od úterý, kdy začali prohledávat dvě budovy o ploše zhruba 40 krát 40 metrů. Dosud dostali z trosek 32 těl, zachránili dva přeživší a asistovali kolegům z jiného týmu při záchraně ženy.

Související

Sýrie, ilustrační foto

Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků

Turecké nálety na ropné a plynové infrastruktury v kurdské autonomní správě severovýchodní Sýrie (AANES) přispěly k výraznému zhoršení životních podmínek více než milionu lidí. Podle údajů BBC provedlo mezi říjnem 2019 a lednem 2024 Turecko více než 100 útoků, které poškodily klíčové elektrárny, vodní stanice a infrastrukturu. 
Sergej Lavrov na summitu Rusko Afrika 2023

Rusko ztrácí mocného spojence? Turecko Kreml zklamalo

Rusko vyjádřilo znepokojení nad rolí Turecka v rusko-ukrajinském konfliktu, zejména pokud jde o dodávky zbraní ukrajinským silám. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v rozhovoru pro turecký deník Hürriyet uvedl, že je pro Rusko „překvapivé“, že Turecko, které se snaží působit jako zprostředkovatel v konfliktu, pokračuje v zásobování Ukrajiny zbraněmi. 

Více souvisejících

Turecko zemětřesení v Turecku Rakousko

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy