Nálada v Turecku se horší, ozývá se střelba. Rakousko a Německo kvůli bezpečnosti stahují záchranáře

Rakouští a němečtí záchranáři pozastavili záchranné práce po pondělním zničujícím zemětřesení v Turecku. V místě, kde pracovali, se totiž zhoršuje bezpečnostní situace, a obávají se proto o svou bezpečnost. Informuje o tom agentura APA s odkazem na podplukovníka rakouské armády Pierra Kugelweise a agentura DPA.

Mezi místním skupinami narůstá agresivita a v místě nasazení rakouských odborníků se podle Kugelweise ozývaly i výstřely. Riziko pro záchranáře je příliš vysoké a naděje na záchranu dalších lidských životů už poměrně malá, citovala Kugelweise agentura APA.

Rakouští vojáci a němečtí záchranáři jsou nyní na základně v místě svého působení v provincii Hatay s dalšími mezinárodními organizacemi a čekají na instrukce. Základna se nachází ve městě Kirikhan asi 50 kilometrů od syrských hranic.

Celkem 82 vojáků ze speciální jednotky rakouské armády v místě pomáhalo dostat přeživší z trosek od úterý. Vyhrabat se jim ze sutin zatím podařilo devět lidí. Od sobotního rána ale záchranné práce zastavili. Vrátit se do Rakouska mají přitom podle plánu až ve čtvrtek, na tom se podle agentury APA zatím nic nemění.

"Všichni jsme v pořádku,“ řekl Kugelweis. Nálada mezi pomocníky je podle něj přiměřeně okolnostem dobrá. "Rádi bychom pomáhali dál, ale okolnosti jsou takové, jaké jsou," dodal.

Bezpečnostní situace se v uplynulých hodinách v provincii Hatay zhoršila, řekla agentuře DPA také německá Agentura pro technickou pomoc (THW) a humanitární organizace I.S.A.R Germany.

"Zdá se, že důvodem je mimo jiné nedostatek potravin a obtížné zásobování vodou v oblasti zemětřesení," uvedly obě společnosti.

"Je vidět, že smutek pomalu ustupuje hněvu," řekl provozní manažer I.S.A.R Steven Bayer. Mluvčí centrály THW v Bonnu Tamara Schwarzová mluvila o "bouřlivých scénách".

Ochrana dobrovolníků je podle nich nyní prioritou. Týmy zůstávají v místě.

Pokud budou existovat konkrétní náznaky, že lze někoho zachránit živého, stejně vyjedeme, řekla na místě mluvčí THW Katharina Garrechtová agentuře DPA.

V tureckém působišti českých záchranářů je bezpečnostní situace dobrá

Ve městě Adiyaman, kde v Turecku po pondělním zemětřesení pomáhají čeští záchranáři, je bezpečnostní situace v pořádku. Konflikty nejsou. Novinářům to dnes sdělil mluvčí českých hasičů Jakub Kozák. Kvůli zhoršující se bezpečnostní situaci pozastavili záchranné práce v Turecku rakouští a němečtí záchranáři. Zůstávají na základně v provincii Hatay. Její hlavní město je od Adiyamanu vzdálené téměř 300 kilometrů.

"Podle informací velitele českého USAR odřadu je v naší lokaci bezpečnostní situace v pořádku, na místě je policie i četnictvo, část armády nebo jejích složek má tábor hned vedle nás. Probíhá úzká spolupráce, ke konfliktům nedochází," uvedl Kozák.

Členové českého USAR (Urban Search and Rescue) týmu specializovaného na vyhledávání lidí v sutinách jsou v Adiyamanu od úterý, kdy začali prohledávat dvě budovy o ploše zhruba 40 krát 40 metrů. Dosud dostali z trosek 32 těl, zachránili dva přeživší a asistovali kolegům z jiného týmu při záchraně ženy.

Související

Více souvisejících

Turecko zemětřesení v Turecku Rakousko

Aktuálně se děje

včera

včera

Aktualizováno včera

Pohřeb Alexeje Navalného se koná pod dohledem policie. Ta je připravena zatýkat

Rusové se dnes rozloučili s Navalným. Policie postavila bariéry, úřady vydaly tělo na poslední chvíli

Ruští policisté postavili bariéry na cestě z moskevského metra ke kostelu, kde dnes proběhlo poslední rozloučení s opozičním politikem Alexejem Navalným. K chrámu Ikony Matky Boží v moskevské čtvrti Marjino také přijely vozy pro přepravu zatčených. Ruské úřady příbuzným tělo zesnulého ruského opozičníka dlouho nevydaly, rodina jej obdržela až na poslední chvíli.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rakety Jars (dle NATO SS-29)

Rusko otestovalo mezikontinentální raketu Jars

Ruské ministerstvo obrany oznámilo zkoušku své mezikontinentální rakety Jars, která odstartovala z kosmodromu Pleseck u Archangelsku na severu evropské části Ruska a úspěšně zasáhla cíl ve vojenském prostoru Kura na Kamčatce na ruském Dálném východě.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelská armáda: Yahalom Unit

Masakr se stovkou mrtvých a stovkami zraněných. Střelba do davu u humanitárního konvoje světu vyrazila dech

Pásmem Gazy otřásá incident, při němž přišlo o život více než sto lidí. Ti měli být zastřeleni vojáky izraelské armády při rozdávání humanitární pomoci. Útok odsoudila řada států světa a mezinárodní společenství žádá vyšetřování střelby. Izrael ale tvrdí, že většina obětí zemřela při tlačenici, kdy se lidé snažili dostat k humanitárnímu konvoji.

včera

včera

včera

včera

Putin tvrdí, že se nechystá rozmístit jaderné zbraně ve vesmíru

Ruský prezident Vladimir Putin odmítl tvrzení o plánech Ruska na rozmístění jaderných zbraní ve vesmíru. Tuto informaci uvedl na nedávném jednání své bezpečnostní rady, kde současně diskutoval s nejbližšími spolupracovníky o neutralizaci hrozeb ve vesmíru.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy