V USA začal soud s Baldwinem. Důkazy ukážou pravdu, řekla prokurátorka

V USA začal ve středu soudní proces s populárním hollywoodským hercem Alecem Baldwinem, který čelí obvinění z neúmyslného zabití kameramanky při natáčení westernu Rust. O průběhu prvního stání u soudu ve městě Santa Fe ve státě Nové Mexiko informovala BBC.

Úvodní řeč měla prokurátorka Erlinda Johnsonová, která se snaží přesvědčit soud, že herec je vinen. "Důkazy ukážou, že osoba, která zacházela se skutečnou zbraní a porušila základní pravidla bezpečnosti, je obžalovaný Alexander Baldwin," prohlásila. 

Johnsonová zmínila i již odsouzenou rekvizitářku. Podle prokurátorky si řada lidí uvědomovala, že má málo zkušeností, přesto Baldwin "neprovedl bezpečnostní kontrolu, když měl zbraň v ruce". Svědectví mají také hovořit o tom, že v mnoha případech se zbraní nezacházel správně, když například při natáčení mířil na lidi. "Uvidíte, jak položil prst na spoušť, i když tam neměl být," dodala. 

Šestašedesátiletý Baldwin se zúčastnil úvodního stání a tvářil se vážně. Na sobě měl tmavý oblek s kravatou a fialovou košili a občas si nasadil brýle, když si pročítal dokumenty. Podle novinářů byla v síni i jeho žena a jeden z bratrů. 

Baldwin vinu odmítá a říká, že spoušť nezmáčkl. O jeho vině či nevině rozhodne dvanáct porotců, proces má trvat osm jednacích dní. V případě odsouzení hrozí herci trest odnětí svobody v délce až osmnácti měsíců. 

K tragédii došlo 21. října 2021 při natáčení westernu Rust, kde byl Baldwin spoluautorem scénáře, producentem i představitelem hlavní postavy. Herec během zkoušky vytáhl podle scénáře revolver, v němž však byla ostrá munice místo slepých nábojů. Kameramanku Halynu Hutchinsovou zasáhl do hrudníku, ona zraněním podlehla. 

Související

Alec Baldwin

VIDEO: Alec Baldwin v slzách u soudu. Padlo překvapivé rozhodnutí

Nečekaně brzy a ve prospěch obžalovaného skončil soudní proces s hollywoodským hercem Alecem Baldwinem, který čelil obvinění z neúmyslného zabití kameramanky při natáčení westernu Rust. Soudkyně ze Santa Fe ve státě Nové Mexiko zamítla obžalobu kvůli pochybení policie a prokuratury při zacházení s důkazy. Informovala o tom agentura AP, která rozhodnutí označila za "náhlé a překvapivé".

Více souvisejících

Alec Baldwin soudy USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 48 minutami

Markéta Vondroušová

Česko bude mít o jednoho olympionika v Paříži méně. Vondroušová se her nezúčastní kvůli zranění

Do Paříže chtěla jet s ambicí minimálně vyrovnat či dokonce vylepšit stříbrnou medaili z posledních her v Tokiu. Nakonec ale pro tenistku Markétu Vondroušovou, loňskou wimbledonskou vítězku a vítězku Roland Garros z roku 2019, pokračuje ne zrovna vydařená letošní sezóna. Po nedávném vyřazení z Wimbledonu hned v 1. kole totiž krátce před plánovaným odletem do francouzské metropole uvedla, že se her nezúčastní kvůli zranění ruky.

před 1 hodinou

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa? Selhali jsme, přiznala šéfka Tajné služby

Za selhání Tajné služby USA v pondělí označila její šéfka Kimberly Cheatleová červencový atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který utrpěl lehké zranění, zatímco útočník byl zneškodněn. Podle Cheatleové došlo k největšímu operačnímu selhání USSS za poslední desetiletí. Informovala o tom CNN. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Joe Manchin

Manchin chce nahradit Bidena. Zvažuje kandidaturu za demokraty

Joe Manchin zvažuje opětovnou registraci za člena Demokratické strany a kandidaturu na prezidenta. Oznámila to v noci na neděli televize CNN s odvoláním na zdroje blízké tomuto v současnosti nezávislému senátorovi za stát Západní Virginie a jeho někdejšímu demokratickému guvernérovi.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Bidenův odchod z kandidátky okomentovalo i Rusko. Opět mluví o válce

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v neděli v reakci prezidenta USA Joea Bidena neucházet se o znovuzvolení uvedl, že do voleb šéfa Bílého domu je ještě daleko a pro Moskvu je prioritou tvz. speciální vojenská operace, tedy válka na Ukrajině.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy