NATO plánuje využít tříletou válku na Ukrajině jako zdroj cenných lekcí pro zlepšení své připravenosti na potenciální konflikt s Ruskem. Nově vznikající NATO-Ukrajinské centrum pro analýzu, výcvik a vzdělávání (JATEC), které bude otevřeno příští měsíc v polském městě Bydhošť, bude zkoumat nejnovější poznatky z moderní války. Centrum se zaměří na oblasti, jako je využití dronů, letecká obrana, umělá inteligence a odolnost civilního obyvatelstva, uvedl server Politico.
Admirál Pierre Vandier, vrchní velitel NATO pro transformaci, vysvětlil, že válka na Ukrajině ukazuje zajímavý kontrast mezi historickými vojenskými taktikami a moderními technologiemi. Ukrajinští vojáci sice stále používají zákopy a dělostřelectvo, které připomínají první světovou válku, ale zároveň se spoléhají na drony, umělou inteligenci a vesmírnou komunikaci. Tento mix podle Vandiera ukazuje, jak mohou tradiční a moderní technologie zvýšit efektivitu a ničivost arzenálu.
JATEC, který byl formálně schválen na summitu NATO ve Washingtonu v roce 2024, bude fungovat jako první společná instituce NATO a Ukrajiny. Jeho primárními cíli bude posilování interoperability mezi ukrajinskou armádou a NATO, ochrana civilní infrastruktury a vývoj obranných strategií proti moderním zbraním, které Rusko úspěšně využilo, jako jsou loiteringové munice Lancet a klouzavé bomby.
Centrum bude zahájeno s personálem 70 odborníků, z toho 20 z Ukrajiny, a očekává se jeho další růst. Získané poznatky budou aplikovány v rámci vojenských cvičení a výcvikových programů NATO.
Válka na Ukrajině se stala „masivní laboratoří“ pro vývoj vojenské umělé inteligence a inovativních technologií. Evropské obranné firmy, jako například KNDS France, testují na ukrajinském bojišti modernizované verze svých zbraňových systémů, včetně houfnice Caesar s podporou AI. Dalším klíčovým zjištěním je význam dronů a potřeba západních armád rychle zvyšovat jejich výrobu při současném omezení závislosti na čínských komponentách.
Ačkoliv Ukrajina původně prezentovala JATEC jako prostředek k urychlení svého členství v NATO, změna politického klimatu, zejména s ohledem na zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA, tento proces komplikuje. Trump je vůči přijetí Ukrajiny do NATO skeptičtější než jeho předchůdci. Admirál Vandier však zdůraznil, že význam JATEC přesahuje otázku členství Ukrajiny v alianci. I bez formálního členství zůstává Ukrajina důležitým partnerem NATO, jehož zkušenosti jsou nepostradatelné.
JATEC je nejen symbolem užší spolupráce mezi NATO a Ukrajinou, ale také důkazem, že aliance se připravuje na budoucí konflikty vysoké intenzity. Zkušenosti z Ukrajiny slouží jako varování, že Rusko se rovněž adaptuje a inovuje, zejména v oblasti elektronického boje. NATO proto musí zůstat flexibilní a připravené na neustálé technologické změny, aby si zachovalo konvenční i strategickou důvěryhodnost.
Související
Ruský útok na ukrajinský Charkov má 10 obětí. Zemřelo i dítě
EU se chystá na citelný nárůst cen energií. Válka v Íránu znervózňuje i Ukrajinu
Aktuálně se děje
před 42 minutami
Íránci se mohou zúčastnit MS ve fotbale, s ohledem na jejich životy to ale nedoporučuji, prohlásil Trump
před 1 hodinou
Hrozí největší narušení dodávek ropy v historii, varuje IEA. Je důležitější, že Írán nebude mít jaderné zbraně, míní Trump
před 2 hodinami
První prohlášení íránského vůdce: Chámeneí požaduje od USA kompenzace, nařídil blokaci Hormuzského průlivu
před 2 hodinami
Válka v Íránu nahrává Putinovi. Pomáhá financovat jeho invazi na Ukrajinu
před 3 hodinami
Válka v Íránu stojí USA miliardy dolarů. Námořnictvo není připraveno eskortovat tankery přes Hormuzský průliv
před 4 hodinami
Tlačte na Putina, ne na nás, vyzval Zelenskyj Trumpa
před 4 hodinami
Šichtařová úplně končí v politice. Nezmění ji ani volby, prohlásila
před 5 hodinami
Ukrajinci plánují útoky na mou rodinu, prohlásil Orbán
před 8 hodinami
Írán označil Trumpa za Satana: Je to nejhloupější prezident v dějinách USA
před 8 hodinami
Cena za barel ropy opět překonala hranici 100 dolarů. Rusko jedná o dodávkách paliv s USA
před 10 hodinami
Počasí o víkendu: Teploty budou pozvolna klesat
včera
Co udělá rekordní uvolnění 400 milionů barelů ropy s cenami pohonných hmot?
včera
Trump opět otočil: Válka s Íránem ani zdaleka neskončila
včera
Provizorium míří ke konci. Poslanci schválili státní rozpočet na letošní rok
včera
Šichtařová avizuje konec v Poslanecké sněmovně. Změna se nepodaří, vysvětlila
včera
Moravec zatím nesmí moderovat u konkurence. ČT ho může platit ještě půl roku
včera
Armádou otřásla tragédie. Při cvičení zemřel voják
včera
Írán oznámil změnu strategie útoků. Chce vyšroubovat cenu ropy na 200 dolarů za barel
včera
Hamás slaví jmenování íránského lídra. USA a Izraeli přeje porážku
včera
Evropa kvůli růstu cen ropy plánuje historický krok
Evropské metropole se připravují ke schválení historického kroku, který má stabilizovat světové trhy s energiemi zasažené válkou v Íránu. Členské státy Mezinárodní energetické agentury (IEA) plánují uvolnit celkem 400 milionů barelů ropy ze svých nouzových rezerv. Jde o největší intervenci v historii této organizace, která objemem více než dvojnásobně překonává uvolnění zásob po ruské invazi na Ukrajinu v roce 2022.
Zdroj: Libor Novák