Válka na Ukrajině je o tom, zda přistoupíme na kompromisy o hodnotách, řekl Heger

Válka na Ukrajině představuje principiální záležitostí v tom, zda budeme dbát na základní hodnoty, jako jsou lidská důstojnost, svoboda a územní celistvost, nebo se necháme pod tlakem přinutit ke kompromisům, řekl dnes slovenský premiér Eduard Heger k prvnímu výročí ruské invaze na Ukrajinu. Zároveň vyjádřil potěšení, že Evropa tomuto tlaku dosud nepodlehla.

"Vyspělý svět už není ochoten se nechat koupit, ať již levnými energiemi nebo diplomatickou cestou a zaplatit za to lidskými životy. Nechceme přihlížet umírání nevinných lidí. Žádná energie, žádné peníze nevyváží lidský život," řekl Heger na diskusi se studenty vysokých škol.

Slovensko, které se zařadilo mezi podporovatele Ukrajiny, stálo podle Hegera po vypuknutí konfliktu u svého východního souseda na správné straně dějin. "My jako země sousedící s Ukrajinou jsme pochopili, že potřebujeme zabojovat za jejich svobodu, protože jejich svoboda je přímo propojena s naší svobodu," řekl.

Heger kritizoval některé představitele slovenské opozice za jejich postoj k Ukrajině. "Máme politiky, kteří se snaží pod zástěrkou míru navozovat atmosféru, ať se Ukrajina vzdá, ať přistoupí na podmínky Ruska a bude klid," uvedl slovenský premiér.

Dodávky zbraní na Ukrajinu či protiruské sankce kritizují například sociální demokraté (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica, kteří jsou před zářijovými předčasnými parlamentními volbami na Slovensku druhou nejpopulárnější stranou.

Související

Eduard Heger

Hegerova vláda padá. Slovensko míří k úřednickému kabinetu

Slovenský premiér Eduard Heger požádal prezidentku Zuzanu Čaputovou, aby byl zbaven mandátu k vedení vlády. Oznámila to agentura TASR. Heger tak učinil, protože prezidentka nepřijala žádný z jeho návrhů, kterými se chtěl vyhnout jmenování úřednické vlády. 

Více souvisejících

Eduard Heger (ministr SR) válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Kreml: Svět je na pokraji konfliktu mezi největšími jadernými velmocemi světa, může skončit katastrofou

Rusko v pondělí prohlásilo, že vojenská podpora Ukrajiny ze strany USA, Británie a Francie posunula svět na pokraj přímého konfliktu mezi největšími jadernými velmocemi světa, který by mohl skončit katastrofou.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy