Válka na Ukrajině: Rusové pokračují v aktivitě u Avdijivky, potvrzuje to i ISW

Rusové pokračují v aktivitě u měst Avdijivka a Marjinka v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny. Podle generálního štábu čelila Ukrajina za poslední den 28 raketovým útokům a 27 leteckým úderům. 

Armáda podle webu Ukrainska Pravda informovala o úmrtích a zraněních civilistů v důsledku ruských útoků, počty nicméně nezveřejnila. Došlo také k poškození obytných domů a jiné občanské infrastruktury. Ruské letectvo cílilo na místa v Charkovské, Luhanské a Doněcké oblasti.

Generální štáb ukrajinské armády uvedl, že okupanti se nevzdávají snahy obklíčit Avdijivku. "Naši vojáci se pevně brání, působí nepříteli výrazné ztráty. Obranné síly úspěšně odrazily 35 útoků," sdělila armáda. 

O ruském postupu v okolí Avdijivky informoval také americký Institut pro studium války (ISW), který s odvoláním na ruské válečné blogery napsal, že invazní síly se posunuly v oblasti vesnice Krasnohorivka severozápadně od Avdijivky. 

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v minulém týdnu v rozhovoru pro AP prohlásil, že válka na Ukrajině je v nové fázi. "Zima jako taková je novou fází války," konstatoval. Připustil také, že si od protiofenzivy sliboval rychlejší výsledky. "Z této perspektivy, bohužel, jsme nedosáhli vytoužených výsledků," podotkl.

Zelenskyj se zmínil, že Kyjev nedostal od spojenců zbraně, které požadoval. Apeluje proto především na Spojené státy americké, aby poskytly výhodné půjčky a licence k výrobě amerických zbraní. Razantně naopak odmítl jakákoliv jednání s Ruskem o míru. "Zatím to necítím," uzavřel debatu na toto téma. 

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Ruská armáda Armáda Ukrajina Ukrajina

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

německý tank Leopard 2 A7 02

Německo chce darovat Česku další bojové tanky Leopard 2A4

Armáda ČR má možnost získat další bojové tanky Leopard 2A4 z Německa. V současnosti probíhají jednání o dalším daru Spolkové republiky Německo za českou pomoc Ukrajině. Konkrétně by ČR mohla darem získat dalších 14 bojových tanků a jeden vyprošťovací. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Daňové přiznání 2024: Přehled lhůt a dalších důležitých informací

V lednu doběhla lhůta na podání přiznání k dani z nemovitých věcí, ovšem na přiznání k dani z příjmů fyzických osob mají lidé ještě čas. Jaké jsou lhůty a jakými způsoby je možné tiskopis dodat úřadům? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy