Válka na Ukrajině: Rusové postoupili u Avdijivky, potvrzuje to i ISW

Rusové podle amerického Institutu pro studium války (ISW) dobyli část průmyslové zóny u města Avdijivka v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny. Podle generálního štábu odrazila ukrajinská armáda ve zmíněném úseku fronty tři desítky útoků za poslední den. 

Rusové podle ISW dosáhli postupu severozápadně a severovýchodně od města, konkrétně u Krasnohorivky, která je vzdálená sedm kilometrů od Avdijivky, a také na jihovýchodním předměstí, kde se nachází průmyslová zóna. Podle geolokalizovaných záběrů útočily ruské obrněnce na ukrajinské pozice. 

Podle zdráv ruských blogerů se okupantům podařilo dobýt celou průmyslovou zónu u železniční stanice Jasynuvata-2. Američtí experti o tom zatím nejsou přesvědčeni. Ukrajinci rovněž čelili ostřelování. Podle blogerů se nicméně nezvýšilo ohrožení ukrajinských sil, došlo jen k prodloužení frontové linie. 

Generální štáb ukrajinské armády na facebooku potvrdil, že v oblasti Avdijivky pokračují intenzivní boje. Za posledních 24 hodin byly odraženy tři desítky ruských útoků. "Vojáci pevně drží obranu a způsobují okupantům značné ztráty," tvrdí velení. 

Podle ISW se Rusové snaží prorazit ukrajinskou obranu i útoky u měst Kupjansk, Svatove a Kreminna. Zároveň poukázal na údajnou zranitelnost ruského zásobování v oblasti ukrajinského předmostí na levém břehu Dněpru.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Armáda Ukrajina Ruská armáda Ukrajina

Aktuálně se děje

před 30 minutami

Sebastian Kurz

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl odsouzen

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl shledán vinným z křivé výpovědi, když před parlamentním vyšetřovacím výborem minimalizoval svou roli při jmenování dozorčí rady významné státní investiční společnosti ÖBAG. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Putin přišel o spojence. Ztratil kontrolu nad zemí ve své alianci

Arménie pozastavila své členství ve vojenské alianci Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OZKB), kterou vede Rusko. Premiér Nikol Pašinjan to v rozhovoru odvysílaném ve čtvrtek odůvodnil tím, že aliance Arménii zklamala.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy