Válka na Ukrajině: Ukrajinci mají předmostí na levém břehu Dněpru, tvrdí Jermak

Ukrajinská protiofenziva pokračuje, tvrdí šéf prezidentské kanceláře Andrij Jermak. Vojákům se podle něj podařilo vytvořit předmostí na levém břehu Dněpru. Jermak zároveň ve Washingtonu sdělil, že Rusové mají na Ukrajině trojnásobek vojáků oproti začátku invaze na konci loňského února. 

"Nemůžeme si dovolit únavu," řekl Jermak v Hudsonově institutu a zopakoval, že Ukrajina zvítězí. Připomněl, že armádě se loni podařilo zastavit ruský postup na ukrajinské území a donutit invazní vojska ke stažení z některých oblastí. "Osvobodili jsme polovinu okupovaných území," konstatoval.

Zelenského blízký spolupracovník zdůraznil, že úspěchy umožnila mezinárodní podpora. Zároveň varoval, že Rusko se nezastaví, dokud nebude poraženo. "Doufají, že vydrží déle než jednota demokracií," prohlásil šéf prezidentské kanceláře, který orodoval za poskytnutí dalších zbraní včetně systémů protivzdušné obrany. Za rozhodující pak označil příští rok. 

Jermak se také zmínil o ukrajinském předmostí na levém břehu řeky Dněpru. Dvě ruské státní tiskové agentury v pondělí krátce informovaly o údajném ústupu ruské armády v Chersonské oblasti, bezprostředně poté však zprávy stáhly.

"Velení uskupení 'Dnipro' se rozhodlo přeskupit ozbrojené síly do výhodnějších pozic na východním břehu (řeky) Dněpru," uvedla státní tisková agentura TASS. Agentura Ria Novosti zveřejnila text v podobném znění. O několik minut později však obě agentury uvedly, že zprávy byly "zrušeny".

O něco později portál RBK citoval ruské ministerstvo obrany, které uvedlo, že šlo o případ "vyslání nepravdivého odkazu" a o "provokaci". Novináři z nezávislého portálu Meduza poukázali na to, že ruská státní média často dostávají oznámení ministerstev ještě předtím, než byla zveřejněna. Dodali, že termínem "přeskupit" Rusko často označuje porážku a ústup.

Jermak dorazil do USA spolu s delegací vicepremiérky Julije Svyrydenkové, aby jednal s bezpečnostním poradcem Bílého domu Jakem Sullivanem a zástupci Velké Británie, Francie a Německa. 

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Armáda Ukrajina Ukrajina Ruská armáda

Aktuálně se děje

před 55 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Dominik Feri

Feri míří na tři roky do vězení, rozhodl odvolací soud

Exposlanec Dominik Feri půjde na tři roky do vězení za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, rozhodl odvolací soud v pondělí. Feri byl už loni v listopadu uznán vinným ve všech třech bodech obžaloby a potrestán nepodmíněným trestem v délce tří let. Někdejší politik, který vinu odmítá, se může dovolat k Nejvyššímu soudu.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Válka v Izraeli

Válka v Pásmu Gazy má už 34 tisíc mrtvých. Úřady nacházejí stovky těl u nemocnic

Pracovníci úřadu civilní obrany v Pásmu Gazy od pátku vyzvedli těla 210 Palestinců z improvizovaného pohřebiště v areálu nemocnice Násir ve městě Chán Júnis na jihu oblasti, informuje agentura AP. Od začátku izraelské operace loni v říjnu v Pásmu Gazy zemřelo nejméně 34 151 Palestinců a dalších 77 084 bylo zraněno, sdělily dnes tamní úřady.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Zemřela Hana Brejchová, mladší z dvojice herecky nadaných sester

Den po oznámení ohledně Josefa Laufera přichází další smutná zpráva. Ve věku 77 let zemřela Hana Brejchová, mladší ze sesterského dua a hvězda filmu Lásky jedné plavovlásky režiséra Miloše Formana. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy