Většina zástupců Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) dnes v prohlášení na závěr dvoudenního summitu v Bangkoku odsoudila ruskou invazi na Ukrajinu. Shodu nicméně země nenašly, píše s odkazem na diplomatické zdroje agentura Kjódó.
"Většina členů důrazně odsoudila válku na Ukrajině a zdůraznila, že konflikt působí nesmírné lidské utrpení a zhoršuje stávající problémy globální ekonomiky," uvedlo 21 lídrů zemí z asijsko-tichomořského regionu.
Závěrečné prohlášení schválili všichni účastníci, tedy i Rusko a Čína, která se opět zdržela kritiky Moskvy za invazi na Ukrajinu.
"Projevily se různé názory a odlišné posuzování situace a sankcí," uvádí prohlášení, které tak opakuje formulace z nedávného summitu zemí skupiny G20.
"APEC není fórum, které má řešit bezpečnostní témata, ale uznáváme, že bezpečnostní otázky mohou mít zásadní dopad na globální ekonomiku," stojí v závěrečném dokumentu. Přítomní politici se v něm zavazují k prosazování "významného, vyváženého a obecného růstu". Ukrajinský konflikt má podle nich neblahý dopad na ekonomický růst, inflaci, zásobovací kanály a energetickou i potravinovou bezpečnost.
Summit APEC byl posledním ze série globálních setkání v jihovýchodní Asii, předcházely mu summity G20 na indonéském ostrově Bali a Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN) v kambodžském Phnompenhu.
Země sdružené v APEC zastupují zhruba polovinu globálního obchodu a 60 procent světových ekonomik. Do skupiny patří mimo jiné Austrálie, Spojené státy, Čína, Rusko, Jižní Korea, Kanada či Japonsko a státy jihovýchodní Asie a Latinské Ameriky.
Summitu v thajské metropoli se podobně jako G20 na Bali neúčastnil ruský prezident Vladimir Putin. Spojené státy místo prezidenta Joea Bidena zastupovala viceprezidentka Kamala Harrisová.
Související
Čínský prezident Si Ťin-pching na summitu APEC hovořil se zástupcem Tchaj-wanu
Schůzka ministrů APEC skončila. Kvůli rozdílnému názoru na válku prohlášení nevydá
Aktuálně se děje
včera
Novinky z vyšetřování bývalého prince Andrewa. Řeší se i případ z roku 2002
včera
Influencer skončil pro podezření z obchodování s lidmi ve vazbě
včera
Dagmar Havlová následuje mecenáše. Od Knihovny Václava Havla dává ruce pryč
včera
Vítkovi ve Francii nařídili zbourat obří vilu. Už potřetí
včera
Na Sokolovsku se našla část lidského těla. Případ si převzala policie
včera
Počasí jako na houpačce má vysvětlení. Meteorologové prozradili, co za ním stojí
včera
Pavel se kvůli summitu NATO osobně zúčastní jednání vlády
včera
Německo kvůli migraci odmítá zrušit kontroly na hranicích
včera
V Praze byl údajně zavražděn izraelský „král automatů“
včera
Rubio: Grónsko je součástí Dánska, alespoň prozatím
včera
Miloš Zeman i Pan Nikdo. Poslanci poslali na Hrad návrhy vyznamenání
včera
Izrael otočil. Bude pokračovat v útocích na Libanon, příměří navzdory
včera
Trump potvrdil, že označil Netanjahua za šíleného. Experti popsali, co se děje v Bílém domě
včera
O víkendu nastane průlom ve vztazích s Íránem, slibuje Trump. Vždyť jsme nikam nepokročili, tvrdí Teherán
včera
Evropská unie plánuje uvalit sankce na čínské společnosti podporující Rusko
včera
Ruské vzdušné útoky na Ukrajinu výrazně nabraly na intenzitě
včera
Izrael a Libanon se dohodly na obnovení křehkého příměří
včera
Počasí o víkendu: Tropické teploty nedorazí, naopak hrozí déšť
3. června 2026 21:01
Země kvůli ebole zavádí zákazy cestování. WHO je silně proti
3. června 2026 19:47
Evropu spaluje stále extrémnější počasí. Proč s tím vlády nic nedělají?
Začátek meteorologického léta s sebou přinesl spalující horka, která kontinent zasáhla ještě před koncem jara. Ačkoliv západní Evropa se již z velké části vymanila z vlivu horké vzduchové hmoty, která v předchozích dnech překonala květnové teplotní rekordy ve Velké Británii a Irsku, celý region se již nyní připravuje na další extrémně horké léto.
Zdroj: Libor Novák