Schůzka ministrů APEC skončila. Kvůli rozdílnému názoru na válku prohlášení nevydá

Schůzka ministrů obchodu členských zemí Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) dnes skončila bez vydání společného prohlášení. Důvodem je rozdílný názor členů na ruskou invazi na Ukrajinu, uvedla agentura Kjódó.

Dvoudenní zasedání v thajském Bangkoku se zaměřilo na to, jak podpořit hospodářský růst ve světě po skončení pandemie nemoci covid-19. Thajský ministr obchodu Jurin Laksanawisit na tiskové konferenci uvedl, že zástupci jednotlivých zemí se shodli na potřebě snížit obchodní bariéry a potvrdili svůj závazek zrealizovat do roku 2040 dohodu o volném obchodu v rámci celé APEC. A to i navzdory tomu, že se nepodařilo najít společnou řeč ohledně války na Ukrajině.

Japonsko a Spojené státy se snažily do společného prohlášení zahrnout výrazy odsuzující ruskou invazi. Ostatní členové, včetně Ruska, se ale podle úředníků postavili proti.

"Při koordinaci formulací ohledně Ruska zde byly velké rozdíly mezi členskými ekonomikami," řekl japonský ministr obchodu Kóiči Hagiuda. Ten sám na zasedání invazi odsoudil jako porušení mezinárodního práva.

Na protest proti invazi také odešli představitelé pěti zemí - Japonska, Austrálie, kanady, Nového Zélandu a Spojených států - když na zasedání vystoupil ruský ministr pro hospodářský rozvoj Maxim Rešetnikov. Ruská delegace následně stejným způsobem zareagovala při vystoupení představitele Spojených států.

Ministři 21 zemí, včetně tří největších světových ekonomik - USA, Číny a Japonska - také jednali o potravinové bezpečnosti a způsobech posílení dodavatelských řetězců.

Na okraj zasedání jednal Hagiuda také s některými svými protějšky, včetně ministrů z Indonésie, Singapuru a Thajska, o otázkách jako je Indopacifický hospodářský rámec (IPEF), což je nový druh obchodní dohody, kterou se snaží USA prosadit mezi zeměmi regionu. Očekává se, že zahájení IPEF oficiálně oznámí americký prezident Joe Biden v pondělí v Tokiu. Hagiuda uvedl, že spuštění IPEF posílí angažovanost USA v regionu a dodal, že Japonsko stále doufá, že Spojené státy se vrátí k dohodě o Transpacifickém parnterství (TPP).

APEC byl založen v roce 1989, aby se na jeho setkáních diskutovalo o volném obchodu a ekonomické spolupráci mezi zeměmi Tichomoří. Je považován za jedno z největších společenství na podporu volného obchodu ve světě. Jeho součástí je 21 zemí, které obklopují Tichý oceán. Je to například Rusko, USA, Čína, Austrálie, Peru, Filipíny, Mexiko, Indonésie či Nový Zéland. V zúčastněných státech žije 37 procent světové populace. Vytvářejí 48 procent objemu světového obchodu a 60 procent globálního hrubého domácího produktu (HDP).

Související

Schůzka Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC)

Většina zástupců APEC odsoudila ruskou invazi na Ukrajinu

Většina zástupců Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) dnes v prohlášení na závěr dvoudenního summitu v Bangkoku odsoudila ruskou invazi na Ukrajinu. Shodu nicméně země nenašly, píše s odkazem na diplomatické zdroje agentura Kjódó.

Více souvisejících

APEC

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy