Vídeň hostí parlamentní shromáždění OBSE s kritizovanou účastí Ruska

Ve Vídni dnes začalo dvoudenní zimní zasedání Parlamentního shromáždění Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Schůze se v předvečer prvního výročí zahájení ruské invaze na Ukrajinu účastní i ruští poslanci, což už předem vyvolalo silnou kritiku i bojkot zasedání ze strany Ukrajiny a Litvy. Předseda rakouské Národní rady Wolfgang Sobotka však v zahajovacím proslovu Ukrajinu ujistil naprostou solidaritou.

"Stojíme v naprosté solidaritě na straně ukrajinské vlády a ukrajinského lidu," řekl při zahájení zasedání rakouský lidovecký politik. Zároveň je ale podle něj povinností členů OBSE a Parlamentního shromáždění "nezavírat dveře před diplomacií".

Jedenaosmdesát poslanců z 20 zemí včetně České republiky už počátkem měsíce vyzvalo Rakousko, aby neudělením víz znemožnilo účast ruské delegace na zasedání ve Vídni. Rakouské ministerstvo zahraničí však poukazuje na smluvní závazky, podle nichž je Rakousko jakožto sídelní země povinno postarat se o to, aby členům delegací zemí OBSE nebylo bráněno v cestách do sídla organizace.

Rakousko nakonec umožnilo přicestovat devíti ruským delegátům, z nichž šest je na sankčním seznamu EU. Na protest proti ruské účasti se zasedání neúčastní ukrajinští zákonodárci. Přesto do Vídně přijeli kvůli dvoustranným rozhovorům, v nichž chtějí usilovat o vyloučení ruských zástupců z Parlamentního shromáždění.

Jeden ze slovenských poslanců podle agentury DPA přečetl vyjádření ukrajinské delegace označující ruské delegáty za válečné zločince. Jejich přítomnost je podle ukrajinských poslanců "urážkou obětí jejich zvěrstev". Šéf ukrajinské delegace Mykyta Poturajev podle agentury APA vyjádřil obavu, že ruští poslanci se pokusí shromáždění zneužít k "propagandistické show".

OBSE má se svými 57 členskými státy za cíl předcházet konfliktům a posilovat demokracii. Jde o jediné regionální bezpečnostní fórum, na němž se představitelé zemí NATO a USA pravidelně setkávají se zástupci Ruska.

Dva američtí kongresmani, demokrat Steve Cohen a republikán Joe Wilson, v rozhlasové stanici Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) rovněž kritizovali Rakousko. Cohen řekl, že sice rozhodnutí Vídně respektuje, ale Rusko podle něj pošlapalo všechny důvody, proč se vídeňské zasedání vůbec koná. "A domnívám se, že když nějaká země zajde tak daleko, možná by neměla být připuštěna," řekl Cohen.

Předsedkyně Parlamentního shromáždění Margareta Cederfeltová na úvod schůze řekla, že Moskva "porušuje všechny principy mezinárodního práva". "Někteří členové napomáhají zločinnému napadení," prohlásila švédská politička na adresu ruských delegátů.

Související

Schönbrunn a výhled na Vídeň

Vídni hrozí islamisticky motivovaný útok, varovala před ním policie

Vídeňská policie dnes posílila ozbrojené hlídky na citlivých místech v rakouském hlavním městě včetně kostelů. Učinila tak poté, co domácí zpravodajská služba obdržela informace naznačující, že se chystá islamisticky motivovaný útok. Informovaly o tom tiskové agentury.

Více souvisejících

Vídeň, Rakousko OBSE (Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě)

Aktuálně se děje

před 38 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

Petr Fiala

Bankrot si vymýšlíte, řekl Babiš Fialovi. Úsporný balíček schválíme tak, jak je, tvrdí premiér

Vláda si za konsolidačním balíčkem stojí a nebude ustupovat tlakům zájmových skupin. Schválí ho v takové podobě, v jakém byl navržen, řekl premiér Petr Fiala na CNN Prima News. Předseda opozičního ANO Andrej Babiš si myslí, že si vláda bankrot vymýšlí a lidem bere peníze. Uvedl, že když už, tak by vláda měla usilovat o rušení dotací v celé Evropské unii, nejen v Česku.

před 8 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Boje u Bachmutu pokračují, Rusko utrpělo značné ztráty, tvrdí Kyjev

Navzdory nedávnému zmírnění bojů v Bachmutu pokračují střety mezi ruskou a ukrajinskou armádou. Moskva v nich utrpěla značné ztráty, uvedly v neděli kyjevské ozbrojené síly podle Reuters. Město přitom nemá žádný strategický význam, přesto v něm podle západních odhadů bylo zraněno nebo zabito na 60 tisíc ruských vojáků.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Heydrichův Mercedes těžce poškozený výbuchem bomby Jana Kubiše na místě atentátu

Před 81 lety zemřel po úspěšném atentátu Reinhard Heydrich

Před 81. lety došlo k úmrtí jedné z nejkontroverznějších postav druhé světové války - Reinharda Heydricha. Heydrich, známý také jako "Architekt konečného řešení židovské otázky" a jeden z nejmocnějších nacistických představitelů, zemřel po atentátu spáchaném československými parašutisty Jozefem Gabčíkem a Janem Kubišem 4. června 1942 v Praze. Jeho smrt zanechala významný otisk v historii a stala se symbolem odporu proti nacistickému režimu.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Kam letos na dovolenou, aby se vyplatila kvůli kurzu koruny a inflaci? Budete překvapeni

Před blížícími se prázdninami se Češi nacházejí ve fázi rozhodování, kam letos vyrazit na dovolenou. Při výběru z oblíbených dovolenkových destinací se musí zaměřit na dva klíčové faktory: kurz české koruny vůči měně dané destinace a meziroční inflaci této destinace. Cílem je nalézt destinaci, kde se koruna po zohlednění inflace vůči tamní měně nejvíce posílila a letos je tak nejvýhodnější z hlediska nákladů.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy