Vývoj umělé inteligence prudce zvyšuje poptávku po elektrické energii, včetně jaderné. I když zájem investorů roste, dosud jej brzdily praktické a regulační překážky. Pentagon nyní podnikl klíčový krok: jeho agentura Defense Innovation Unit (DIU) vybrala nové firmy, které mohou začít stavět malé jaderné elektrárny, takzvané mikrоrеaktory, na základnách amerického ministerstva obrany.
Mezi vybranými společnostmi jsou například General Atomics Electromagnetic Systems, Kairos Power a X-Energy. Přestože zatím nebyly podepsány smlouvy, oznámení o jejich způsobilosti je prvním důležitým krokem. Podle Andrewa Higiera, ředitele energetického portfolia DIU, budou firmy brzy vyzvány k podání návrhů prototypů.
Cílem mikroreaktorů je podle Defense One zajistit stabilní dodávky energie pro vojenské základny v případě útoků na infrastrukturu nebo přírodních katastrof. Pentagon však zároveň doufá, že podpoří vznik nové průmyslové větve s širokým komerčním uplatněním.
Rostoucí nároky na energii pro AI technologie – například pro datová centra společností jako Apple, Google či Meta – významně oživily zájem o malé jaderné reaktory a přilákaly i soukromé investice. DIU proto vidí příležitost pomoci nejen s vývojem, ale i s vytvořením výrobních kapacit potřebných k rychlé a levné výrobě mikroreaktorů.
Zásadní výzvou zůstává, jak překonat regulační překážky a zajistit, aby testování a certifikace reaktorů probíhaly bezpečně a efektivně. DIU v tomto směru spolupracuje s agenturami jako Ministerstvo energetiky, Idaho National Laboratory a Oak Ridge National Laboratory.
Projekt cílí na výrobu reaktorů s výkonem v rozmezí 1 až 10 megawattů, což by vojenským základnám umožnilo udržet klíčové operace v chodu i při výpadcích elektřiny. Vzhledem k rostoucím obavám z kyberútoků na civilní energetickou infrastrukturu, zejména ze strany Číny, je otázka energetické odolnosti pro velení základen stále naléhavější.
V budoucnu by mikroreaktory mohly pomáhat i na amerických základnách v zahraničí, kde by snížily závislost na zranitelných zásobovacích liniích. Cílem je zajistit „nepřetržitý, odolný a stabilní provoz“, zdůraznil Higier.
Přestože program Pentagonu nabízí velkou příležitost, hlavní poptávku po nových zdrojích energie nevytváří samotné ministerstvo, ale přímo velitelé základen, kteří si uvědomují zranitelnost stávajících energetických systémů.
Související
Dvě tváře Trumpa. Slibuje trvalý mír, vzápětí připouští další vojenský zásah
Pentagon schválil možnost předání raket Tomahawk Ukrajině
Aktuálně se děje
včera
Zelenskyj popřel spekulace, že chce vyhlásit termín voleb nebo referendum o mírové dohodě
včera
Vonnová má za sebou tři operace. Její otec má o její budoucnosti jasno
včera
Bílý dům smazal Vanceův příspěvek na sociálních sítích
včera
Netanjahu opět míří za Trumpem. Už se s ním setkal vícekrát než jakýkoliv jiný lídr
včera
Ideologie ustupuje, prim hrají peníze. Ukrajinci, kteří zrazují svou vlast, končí na dlouhé roky ve vězení
včera
Olympijský debut na jedničku. Vinklárková nejlepší Češkou ve vytrvalostním závodě, vyhrála Simonová
Aktualizováno včera
Tragická střelba v Kanadě. Terčem se stala škola, devět mrtvých
včera
Epidemické šíření chřipky v Česku. Odborníci vyhlížejí snižování aktivity
včera
Babiš v Rakousku a na Slovensku. S Ficem a Stockerem řešil evropské priority
včera
Extrémní počasí ve Španělsku. Padají rekordy, zemi trápí povodně
včera
Dobrá zpráva z Milána. Sáblíková se rozhodla nastoupit do příštího závodu
včera
Zapsaly se do historie. Ženy, které obětovaly život pro vědu
včera
Fiala prozradil, jak bude pokračovat jeho politická kariéra
včera
Klempíř se s umělci na ničem neshodl. Cibulka a Jagelka s ním uzavřeli sázku
včera
Pavel odhalil svůj program na Mnichovské konferenci. Jede tam i Macinka
včera
Napadení v Chrudimi. Osoby se znaly, kriminalisté vyšetřují případ jako vraždu
včera
Trump před lety mluvil s policií o Epsteinovi, odhalil dokument FBI
včera
Poslední rozloučení s Brejchovou má termín. Bude bez státních poct
včera
Lyžařskou kombinaci vyhrály Rakušanky, vrátila se Vlhová. V boulích se představil Kroupa
včera
K zimnímu počasí patří sníh. Meteorologové řekli, jaká je aktuální situace
Meteorologická zima pokračuje až do konce února, ale sníh se z nížin vytratil již v posledních dnech. Na horách se ale místy drží desítky centimetrů sněhové pokrývky. Další nadílky se na některých místech v Česku dočkáme snad o víkendu.
Zdroj: Jan Hrabě