Volby do Evropského parlamentu vrcholí. Vítěze se dozvíme už dnes

Volby do Evropského parlamentu vrcholí. Dnes se ve 20 členských zemích otevřely volební místnosti na jeden den, přičemž hlasování v Itálii, kde je dvoudenní, skončí ve 23:00. Ostatní země EU, včetně Česka, už mají volby za sebou. 

Výsledky pro celý evropský blok budou zveřejněny po 23:00. Nicméně první odhady výsledků v některých zemích se očekávají kolem 18:15 a předběžné složení nového europarlamentu kolem 20:15.

Jednodenní volby probíhají v Belgii, Bulharsku, Dánsku, Německu, Estonsku, Řecku, Španělsku, Francii, Chorvatsku, Kypru, Litvě, Lucembursku, Maďarsku, Rakousku, Polsku, Portugalsku, Rumunsku, Slovinsku, Finsku a Švédsku.

Celkem se volí 720 europoslanců a průzkumy naznačují zvýšenou podporu krajní pravici. Výsledek voleb ovlivní směřování unijní politiky v příštích pěti letech.

Po oznámení výsledků vystoupí i někteří vedoucí kandidáti na předsedu Evropské komise (EK), mezi nimi současná předsedkyně Ursula von der Leyenová z frakce EPP a Nicolas Schmit z frakce S&D.

Evropské volby určují nejen složení europarlamentu, ale i to, kdo povede novou Evropskou komisi. Bude se rozhodovat, zda post předsedy EK obhájí Ursula von der Leyenová, nebo ji nahradí někdo jiný, například bývalý italský premiér Mario Draghi, který má podle médií podporu francouzského prezidenta Emmanuela Macrona.

Nový šéf EK musí získat podporu kvalifikované většiny unijních premiérů a prezidentů a zároveň většinu v Evropském parlamentu, což je 361 hlasů.

O novém předsedovi EK by se mohlo hlasovat na ustavující schůzi nového europarlamentu, která proběhne od 16. do 19. července ve Štrasburku, nebo na zasedání v září po letní přestávce.

Související

Lukáš Vlček (použito se svolením L. Vlčka) Rozhovor

Pokud bude Síkela eurokomisařem, jsem připraven stát se ministrem, říká místopředseda STAN Vlček pro EZ

Jak Starostové hodnotí výsledek evropských voleb? Proč se už s Danuší Nerudovou nepočítá na post evropské komisařky? Jak moc reálná je situace, v níž se eurokomisařem stane současný ministr průmyslu Síkela? Nejen na tyto otázky se EuroZprávy zeptaly Lukáše Vlčka, místopředsedy STAN a také možného kandidáta na nového ministra průmyslu a obchodu. 

Více souvisejících

Eurovolby Volby

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 47 minutami

Markéta Vondroušová

Česko bude mít o jednoho olympionika v Paříži méně. Vondroušová se her nezúčastní kvůli zranění

Do Paříže chtěla jet s ambicí minimálně vyrovnat či dokonce vylepšit stříbrnou medaili z posledních her v Tokiu. Nakonec ale pro tenistku Markétu Vondroušovou, loňskou wimbledonskou vítězku a vítězku Roland Garros z roku 2019, pokračuje ne zrovna vydařená letošní sezóna. Po nedávném vyřazení z Wimbledonu hned v 1. kole totiž krátce před plánovaným odletem do francouzské metropole uvedla, že se her nezúčastní kvůli zranění ruky.

před 1 hodinou

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa? Selhali jsme, přiznala šéfka Tajné služby

Za selhání Tajné služby USA v pondělí označila její šéfka Kimberly Cheatleová červencový atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který utrpěl lehké zranění, zatímco útočník byl zneškodněn. Podle Cheatleové došlo k největšímu operačnímu selhání USSS za poslední desetiletí. Informovala o tom CNN. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Joe Manchin

Manchin chce nahradit Bidena. Zvažuje kandidaturu za demokraty

Joe Manchin zvažuje opětovnou registraci za člena Demokratické strany a kandidaturu na prezidenta. Oznámila to v noci na neděli televize CNN s odvoláním na zdroje blízké tomuto v současnosti nezávislému senátorovi za stát Západní Virginie a jeho někdejšímu demokratickému guvernérovi.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Bidenův odchod z kandidátky okomentovalo i Rusko. Opět mluví o válce

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v neděli v reakci prezidenta USA Joea Bidena neucházet se o znovuzvolení uvedl, že do voleb šéfa Bílého domu je ještě daleko a pro Moskvu je prioritou tvz. speciální vojenská operace, tedy válka na Ukrajině.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy