Zatímco mnohé země usilují o uzavření obchodních dohod se Spojenými státy, Čína se rozhodla postavit americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi čelem a využít situace k posílení své pozice v globálním obchodním systému. Místo ústupků zvolila Peking cestu odvety a sebevědomého vystupování.
Během pouhých 48 hodin od oznámení Trumpovy nové vlny cel reagovala Čína vlastními sankčními opatřeními namířenými proti americkému zboží a firmám. A když prezident USA avizoval další navýšení tarifů, čínské ministerstvo obchodu to odsoudilo jako „chybu na chybu“ a pohrozilo důraznou odpovědí.
„Výhrůžky USA znovu odhalují jejich vyděračskou podstatu,“ uvedlo ministerstvo. „Čína to nikdy nepřijme. Pokud se USA rozhodnou jít vlastní cestou, Čína bude bojovat až do konce.“
Peking podle všeho sází na promyšlený postoj síly. V domácím i mezinárodním diskurzu vysílá signál, že je připraven odolat tlaku a zároveň proměnit krizi v příležitost. Oficiální deník People’s Daily uvedl, že sice budou americká cla mít dopad, „ale nebe nespadne“.
Komentář zdůraznil, že i přes tlak ze strany USA od počátku obchodní války v roce 2017 Čína nadále „vyvíjela a postupovala kupředu“. Zmíněna byla „silná vůdčí role“ komunistické strany i „institucionální výhody“, které podle listu pomohou Číně nejen přežít, ale i posílit.
Trump oznámil nové clo ve výši 34 % na veškerý čínský dovoz, čímž se celková zátěž na čínské zboží dostává nad 54 %. Čína odpověděla obdobným tarifem na americké zboží a dalšími opatřeními včetně omezení vývozu vzácných kovů a restrikcí vůči konkrétním firmám z USA.
V pondělí Trump varoval, že pokud Čína do úterý neodstraní své odvety, USA zvýší cla až o dalších 50 %. Současně zrušil „požadovaná“ jednání Pekingu s americkými představiteli.
Čínské vedení si zřejmě uvědomuje, že Trumpova strategie může mít hlubší dopady na globální ekonomiku – a možná nakonec poškodí Spojené státy více než Čínu. Čínský prezident Si Ťin-pching a jeho okolí podle všeho sází na to, že se Peking stane novým lídrem globalizace, zatímco USA riskují izolaci.
Podle analytiků, jako je Ryan Hass z Brookings Institution, Peking přemýšlí o budoucnosti světa bez dominantní role USA v globálním obchodu. Čína se podle něj nechce nechat vnímat jako slabý hráč a je připravena převzít iniciativu.
Zatímco Trumpova cla zasahují i spojence USA, Čína se prezentuje jako stabilní a otevřený obchodní partner. Ministr zahraničí v sobotu zopakoval, že „Čína bude své dveře nadále otevírat světu“. V neděli pak vice ministr Ling Ťi přijal zástupce 20 amerických firem včetně Tesly či GE HealthCare a vybídl je k „praktickým krokům“ na podporu globálních dodavatelských řetězců.
Experti oslovení čínskými médii tvrdí, že Peking musí čelit americkému „šikanování“, protože tolerance by vedla jen k dalšímu nátlaku. Jiní dodávají, že Čína je připravena soutěžit se Spojenými státy o nové uspořádání globálního obchodu.
Přesto zůstává nedůvěra – mnohé země se obávají, že Čína využije otevření trhu k exportnímu útoku, který by mohl poškodit jejich domácí ekonomiky. Jenže vzhledem k americkým celním opatřením jim nezbývá než hledat alternativy – a tou je v mnoha případech právě Čína.
Peking už jednal s Japonskem a Jižní Koreou, které byly rovněž zasaženy novými cly, stejně jako s Evropskou unií. Největší obavy panují v jihovýchodní Asii – regionech, kam se přesouvá část výroby z Číny. Premiér Singapuru Lawrence Wong uvedl, že „éra volného obchodu skončila“ a že „nová fáze je více svévolná, protekcionistická a nebezpečná“.
Čína ale není bez problémů. Přestože se objevily náznaky hospodářského oživení, země stále čelí důsledkům dluhové krize, problémům v realitním sektoru a dopadům přísné pandemické politiky. Vláda proto plánuje podporu domácí spotřeby a připravuje další zásahy.
Na rozdíl od jiných zemí ale čínské vedení nečelí tlaku veřejného mínění ani volbám – jeho politické přežití nezávisí na volebních výsledcích, ale na udržení stability.
Trumpovy hrozby i čínská odveta ukazují, že obchodní válka mezi dvěma největšími ekonomikami světa míří do další fáze. A čím více budou obě strany přitvrzovat, tím hůř se z konfliktu budou dostávat bez ztráty tváře.
Související

Čína v tichosti zrušila odvetná cla ve výši 125 % na některé zboží z USA

Trump ustoupil. Číně výrazně sníží cla
Aktuálně se děje
včera

Jednání Putina s Witkoffem trvalo tři hodiny. Podle Kremlu bylo konstruktivní
včera

Kometa zvládla klíčový duel v Pardubicích, po výhře 4:2 je krok od titulu
včera

Schůzka s Trumpem nebude? Zelenskyj možná nepojede na pohřeb papeže Františka
včera

Je to černé na bílém Za Trumpovu obchodní válku nejvíce zaplatí USA? spočítal MMF
včera

Jsme ochotni uzavřít dohodu o ukončení války, prohlásil Lavrov
včera

Microsoft popsal, jak bude vypadat budoucnost: Každý zaměstnanec bude šéfem umělých agentů
včera

Krym zůstane Rusku, Zelenskyj to chápe, prohlásil Trump, zatímco Witkoff jedná s Putinem
včera

Součkovi hrozí konec v čele ČT. Radní se ho zřejmě pokusí odvolat
včera

USA předložily konečný návrh mírové dohody. Kyjev a Evropa s ním nesouhlasí, zveřejnily vlastní
včera

Skandál, který v USA nemá obdoby. Jak vznikl Signalgate? Ministr obrany obešel bezpečnostní protokoly Pentagonu
včera

Trumpových 15 vyvolených? Švýcaři prozradili, jak budou USA postupovat v řešení cel
včera

Koncesionářské poplatky vzrostou od května, platit je bude každý, kdo má internet, podepsal Pavel
včera

Trumpův mírový plán pro Ukrajinu se řeší v Moskvě. Witkoff jedná s Putinem o konci války
včera

Papež František porušil tradici. Proč nebude pohřben ve Vatikánu?
včera

Čína v tichosti zrušila odvetná cla ve výši 125 % na některé zboží z USA
včera

Trump přiznává, že je z chování Ruska nešťastný
včera

Kličko: Ukrajina možná bude muset vyměnit konec války za část svého území
včera

Sváteční počasí. Meteorologové už nabízejí předpověď na prvního máje
Aktualizováno 24. dubna 2025 23:17

"Ne ruskému právu." Lidé po celém Slovensku protestují proti kontroverzní novele inspirované Moskvou
24. dubna 2025 22:02
Lidé už dostávají klíčové informace k dani z nemovitostí. Lhůta je v červnu
Blíží se lhůta pro úhradu daně z nemovitosti. Finanční správa v tuto chvíli začala s rozesíláním informací o výši daně, informoval úřad ve středu na webových stránkách. Poplatníci by měli částku znát nejpozději na konci května.
Zdroj: Jan Hrabě