Libanonské úřady hlásí, že nejméně 16 500 lidí opustilo své domovy na jihu Libanonu a v údolí Bikáa, které jsou cílem izraelských leteckých útoků v ofenzivě proti Hizballáhu. Pro vysídlené osoby bylo připraveno zhruba 150 školních budov, jak uvedl libanonský web L'Orient-Le Jour.
Agentura AP informovala, že některé rodiny strávily noc v úterý ve školách v Bejrútu a Sidonu, protože hotely byly plné nebo příliš drahé. Mnoho lidí proto přespalo v autech, parcích nebo na plážích.
Na sociálních sítích lidé nabízejí své byty nebo pokoje vysídleným rodinám. V Bejrútu byla na opuštěné čerpací stanici zřízena kuchyň, která připravuje jídlo pro vysídlené.
V Baalbeku na východě Libanonu lidé před útoky vytvořili fronty před pekárnami a čerpacími stanicemi, aby se zásobili potravinami a palivem. Na hraničních přechodech se Sýrií vznikají zácpy kvůli odchodům lidí do sousední země.
Následkem nejnovější eskalace konfliktu mezi Izraelem a Hizballáhem zemřelo během dvou dnů téměř 560 lidí, což je nejvyšší počet obětí od války mezi Izraelem a Hizballáhem v roce 2006.
Pondělní eskalace vypukla po raketových útocích Hizballáhu na sever Izraele, kdy odpálil asi 150 raket. Jednalo se o reakci na sérii explozí komunikačních zařízení v Libanonu a Sýrii, připisovaných Izraeli, při nichž zemřelo 39 lidí.
Konflikt mezi Izraelem a Libanonem se zhoršil po vypuknutí války v Pásmu Gazy, kde Hizballáh podporuje Hamas. Přeshraniční útoky způsobily masové vysídlení obyvatelstva na obou stranách hranice.
Izrael uvedl, že zasáhl 1600 cílů spojených s Hizballáhem, včetně zbraní a raket v soukromých domech. Izraelská armáda je připravena na pozemní invazi, pokud to bude nutné, po přesunu vojáků k severní hranici.
Odhaduje se, že Hizballáh disponuje přibližně 150 000 raketami, včetně střel s dlouhým doletem schopných zasáhnout kdekoli v Izraeli. Uvedl to server Jerusalem Post.
Související
Příměří dlouho nevydrželo. Izrael opět útočí v Libanonu
Izrael a Hizballáh dosáhly dohody o příměří
Izrael , libanon , Hizballáh , Izraelská armáda
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Soukromé registry nestačí, za ignorování hrozí pokuty. Centrální evidence psů startuje, co o ní potřebujete vědět?
před 2 hodinami
Ostudné vystoupení Klempíře a Macinky už kritizují i vládní ministři
před 4 hodinami
Připojení k EU za cenu jedné kávy. Už je jasno, který další stát rozšíří sedmadvacítku
před 4 hodinami
Běžní Rusové poprvé tvrdě pociťují dopady války. Experti mají jasno, jestli Putin něco změní
před 5 hodinami
Konec předraženého námořnictva. Británie chystá obří transformaci armády, inspirovala se Ukrajinou
před 6 hodinami
Atentát na významného byznysmena. Při výbuchu v Monaku byl těžce zraněn ukrajinský oligarcha
před 7 hodinami
Česko zasáhnou další silné bouřky. Tropy vydrží na Moravě i zítra
před 7 hodinami
Polsko hrozí, že zablokuje vstup Ukrajiny do Evropské unie
Aktualizováno před 7 hodinami
Pavel jmenoval Hlaváče novým náčelníkem generálního štábu. Řehka zvažuje kandidaturu do Senátu
před 8 hodinami
Zemětřesení ve Venezuele: Místní zuří, záchranáři dorazili na místo až po dvou dnech. Pohřešuje se 46 tisíc lidí
před 9 hodinami
Zelenskyj se vysmál Putinovi: Stanovil už 15 termínů pro dobytí Donbasu, nevyšel ani jeden
před 10 hodinami
Motoristy ve Sněmovně už nikdo nechce, ukázal průzkum. Úspěšnější je i Kubovo Naše Česko
před 11 hodinami
Jedna výhra, tři drtivé porážky. Soud rozhodoval v Trumpových kauzách
před 12 hodinami
Počasí příští víkend: Vedra se opakovat nebudou, nehrozí ani tropické teploty
včera
Ukrajinské Flamingo slaví úspěch. Tři z pěti střel zasáhly v Rusku svůj cíl
včera
Co způsobilo extrémní počasí v Evropě? Na vině je hned několik faktorů
Aktualizováno včera
Vláda jedná v rozporu s rozhodnutím ÚS, výzvu k neodjetí do Ankary nemohu splnit, řekl Pavel
včera
Bylo to nešťastné, řekl Babiš k vystoupení ve Strážnici. Macinka se překvapivě omluvil
včera
Pavel by měl zvážit přehodnocení své cesty do Turecka, vyzval Babiš
včera
Zázrak ve Venezuele: Muž byl po zemětřesení uvězněný 106 hodin, jeho záchrana trvala dva dny
Záchranářům se ve venezuelském státě La Guaira podařilo po 106 hodinách vytáhnout ze suti jednadvacetiletého muže, který přežil nedávné dvojité zemětřesení. Úřadující venezuelská prezidentka Delcy Rodríguezová upřesnila, že samotná vyprošťovací operace trvala 43 hodin.
Zdroj: Libor Novák