Začala druhá fáze ukrajinské protiofenzívy. Napsal to server listu New York Times s odvoláním na nejmenované představitele Pentagonu. Komentáře těchto dvou úředníků se shodují se středečními zprávami z bojiště, o nichž EuroZprávy.cz informovaly zde.
Kyjev vysílá do boje tisíce čerstvých a dobře vycvičených vojáků, kteří dosud čekali v záloze. Ukrajinské jednotky podél jižní fronty prohlásily, že postupně zatlačují ruské protivníky zpět, ale postupují opatrně a k žádnému většímu průlomu zatím nedošlo. Zpomalují je minová pole. Podle některých je největší překážkou slábnoucí ruská dělostřelecká palba a letecké útoky.
Jejich prostřednictvím se snaží ruská armáda získat iniciativu na jiných frontách. Ostřeluje osady v Černihivské, Sumské a Charkovské oblasti, které jsou stovky kilometrů daleko od Záporožské oblasti, kde v současnosti probíhají hlavní manévry protiofenzívy. O ruském ostřelování informoval generální štáb ukrajinských ozbrojených sil.
První fáze protiofenzívy neproběhla podle očekávání zejména Washingtonu, proto Bílý dům i Pentagon sleduje zvýšenou aktivitu s velkým zájmem. „Je to velká zkouška,“ řekl jeden z vysoce postavených úředníků podle NYT. Ukrajinští představitelé prý předpokládají, že nová fáze potrvá zhruba jeden až tři týdny.
Značná část ukrajinského úsilí vychází od města Orichiv, které leží asi šedesát kilometrů od Azovského moře, jehož pobřeží ruské síly kontrolují. „Jižně od Orichivu probíhají prudké boje. Ukrajinci, kteří tam bojují, byli vycvičení v zahraničí a jsou vybaveni asi 100 tanky Leopard německé výroby a bojovými vozidly Bradley americké výroby,“ upřesnil Moskvou dosazený šéf okupovaných částí Záporožské oblasti Vladimir Rogov.
Během čtvrtečního rána EuroZprávy.cz informovaly o úspěších, které ukrajinské síly zaznamenávají při protiofenzivě proti ruském agresorovi. Ukrajina v současnosti vede velký útok v Záporožské oblasti. „Ukrajinské síly zaútočily jižně od města Orichiv v Záporožské oblasti a nasadily tři prapory posílené tanky,“ uvedlo ruské ministerstvo obrany. Konkrétně má jíž až o sto tanků Leopard 2 německé výroby.
Jedním z hlavních cílů protiofenzívy je dosáhnout Azovského moře. Tím by obránci odřízli ruské síly na Krymském poloostrově a v Chersonské oblasti od těch v hlavní části Ruské federace a v Doněcké a Luhanské oblasti.
Navíc ruské úřady opakovaně omezují provoz na Kerčském mostě spojující Krym s ruskou pevninou, ten už je značně poškozený předchozími ukrajinskými útoky. Naposledy ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov v rozhovoru pro CNN prohlásil, že Kyjev považuje most za legitimní cíl a bude se ho snažit zasahovat, aby narušil ruské logistické trasy.
Rusko má zbrusu nové vrtulníky
Upozornila na to britská rozvědka prostřednictvím twitteru. Začalo nasazovat další útočné vrtulníky Ka-52 HOKUM, které Britové popisují jako „jeden z nejvlivnějších zbraňových sektorů“.
„Rusko od invaze s velkou pravděpodobností přišlo o přibližně čtyřicet Ka-52, ale tento typ si na Ukrajině vyžádal i vysoké náklady,“ popisuje rozvědka. Podle ní v posledních měsících Moskva posílila invazní síly na jihu alespoň malým počtem zcela nových variant Ka-52M. „Jde o silně modifikovaný stoj, který vychází z poučení ze zkušeností Ruska v Sýrii.“
Ruské jednotky na sociálních sítích otevřeně sdílely fotografie, vedle nichž posádky těchto vrtulníků u nových stojů pózují, zdůraznila rozvědka.
Do Ka-52 má nově integrované protitankové střely LMUR s doletem zhruba 15 kilometrů. „Posádky Ka-52 rychle využily příležitosti k odpálení těchto zbraní mimo dosah ukrajinské protivzdušné obrany,“ píší Britové.
Související
"Zelenskyj nemá nic, dokud to neschválím." Trump dal jasně najevo, kdo rozhoduje o válce na Ukrajině
Rusko podniklo masivní útok na Kyjev
válka na Ukrajině , Armáda Ukrajina
Aktuálně se děje
včera
"Zelenskyj nemá nic, dokud to neschválím." Trump dal jasně najevo, kdo rozhoduje o válce na Ukrajině
včera
Obrana za miliardy. Polsko se opevňuje před Ruskem, staví dračí zuby i protidronové bariéry
včera
Rusko válkou ničí samo sebe. Chytilo se do své vlastní ekonomické pasti
včera
Období hlubokého otřesu a nejistoty. Rok 2025 se zapíše do dějin Evropské unie
včera
Revoluce ve válčení. USA podle expertů vytváří zbraně, které budou využívat umělou inteligenci
včera
Už nenadávají u mobilů. Hněv generace Z se v roce 2025 přetvořil a začal měnit svět
včera
Americká armáda provedla sérii leteckých úderů v Nigérii, útočila na Islámský stát
včera
Počasí: Meteorologové vydali varování před ledovkou. Část Česka zasáhne už dnes večer
včera
Rutte ostře odmítnul návrhy na vojenské odtržení Evropy od USA
včera
"Spojenectví jsme upevnili prolitou krví." Kim Čong-un zaslal Putinovi novoroční blahopřání
včera
Krvavé střety jsou u konce. Thajsko a Kambodža uzavřely dohodu o příměří
včera
Rusko podniklo masivní útok na Kyjev
včera
Počasí na Silvestra a Nový rok. Na hory může dorazit sněhová nadílka
26. prosince 2025 21:53
Obchody už budou otevřené až do Silvestra. Zákon je ovlivní zase za několik dní
26. prosince 2025 21:05
Fotbalová liga hlásí první zimní přestupy. Posily vítají Plzeň, Olomouc i Pardubice
26. prosince 2025 19:56
Zelenského a Trumpa čeká další jednání. Nejspíš ho stihnou do konce týdne
26. prosince 2025 18:31
Hřib bude mít jednoho vyzyvatele. Piráti si zvolí i místopředsedy
26. prosince 2025 17:34
Babiš odhalil, že mu volal americký prezident Trump
26. prosince 2025 16:38
Počasí jako v létě. Na Islandu zažili velmi neobvyklé Vánoce
26. prosince 2025 15:50
Za smrt Perryho nese vinu i druhý lékař. Za mříže ale nemusí
Americké soudy vynesly verdikt nad druhým z lékařů v případu tragické smrti slavného herce Matthewa Perryho. Mark Chavez nebude muset přímo za mříže, déle než půl roku ale stráví v domácím vězení. Informovala o tom britská stanice BBC.
Zdroj: Lucie Podzimková