Napětí mezi Polskem a Běloruskem vrcholí. Na twitteru se vyskytly videa ukazující předem avizované pohyby polské armády. Ministerstvo obrany totiž rozhodlo o přesunu množství jednotek ze západu na východ země kvůli hrozbě plynoucí ze společného cvičení wagnerovců a běloruské armády nedaleko polských hranic. Ruský lídr Vladimir Putin mezitím Varšavě vyhrožuje, že útok na Bělorusko bude mít dalekosáhlé důsledky.
Na twitteru kolují videa z přesunů polské vojenské techniky. Podle účtu Intermarium 24 se kolona o dvou stovkách jednotek nacházela v Podleském vojvodství u hranic s Běloruskem.
Během soboty 12. štětínská mechanizovaná divize na twitteru informovala o vojenském cvičení Safe Podlasie – neboli Bezpečné Podlesí. „Operace Safe Podlasie se účastní nejen motorizovaná pěchota, ale také dělostřelectvo – vojáci ze samohybného dělostřeleckého oddílu z Choszczna se zdokonalují v taktických operacích a pohybu dělových houfnic v dosud neznámém terénu,“ napsala.
Informace o cvičení s totožným videem prostřednictvím twitteru sdílel i generální štáb polské armády. Počet účastnících se vojáků vyčíslilo na více než tisíc, k nim se přidalo až 200 jednotek těžké techniky. „Je to ukázka připravenosti ozbrojených sil na potenciální hrozbu a rozvoj vojenských schopností.“
Minulý týden americká stanice CNN informovala o plánovaném cvičení běloruské armády ve spojení s Wagnerovou skupinou. Podle tamního ministerstva obrany se cvičení odehraje nedaleko hranic s Polskem. „Ozbrojené síly Běloruska pokračují ve společném výcviku s bojovníky soukromé vojenské skupiny Wagner,“ zní z běloruského resortu.
„V průběhu týdne budou jednotky sil speciálních operací společně se zástupci společnosti (Wagnerova skup., pozn. red.) procvičovat výcvikové a bojové úkoly na Brestském cvičišti,“ dodává ministerstvo.
Wagnerovci podle satelitních snímků dorazili na dříve opuštěnou základnu na počátku minulého týdne. Americká stanice informovala, že záběry ukazovaly stovky vozidel v pohybu.
Problematice wagnerovců v Bělorusku se intenzivně věnuje polská stanice TVP. Ta v úterý zdůraznila, že žoldnéři v sousední zemi nepředstavují hrozbu, dokud nejsou vybaveni těžkými zbraněmi. „Neexistuje žádný náznak, že by militanti Wagnerovy skupiny v Bělorusku vlastnili těžké zbraně nezbytné k zahájení velké ofenzívy proti Ukrajině nebo Polsku,“ citovala TVP Ústav pro studium války.
Polský ministr obrany Mateusz Błaszczak k současnému cvičení wagnerovců nedaleko hranic s Polskem uvedl, že byli vojáci přesunuti ze západu země na východ. „Jde o to zastrašit agresora, ukázat, že nemá cenu útočit na Polsko,“ dodal Błaszczak.
Navázal na agresivní rétoriku běloruského lídra Alexandra Lukašenka a jeho ruského protějška Vladimira Putina. Lukašenko sdělil, že wagnerovci přítomní v Bělorusku „chtějí jet na výlet do Varšavy a Rzeszówa“. Putin dále poznamenal, že „Polsko sní o běloruských zemích“, a že „polské západní země jsou darem od Stalina“.
„Toto je další z řady nezodpovědných Lukašenkových komentářů. Mohu jen zopakovat, že Spojené státy budou bránit každý centimetr území NATO,“ upozornil v reakci na slova obou autoritářských lídrů mluvčí amerického ministerstva zahraničí Matthew Miller.
Putin jen před několika dny varoval Polsko, že jakýkoliv útok na Bělorusko bude považován za útok na Rusko. „Budeme na to reagovat všemi prostředky, které máme k dispozici,“ prohlásil ruský lídr. Podle serveru Politico tak reagoval na rozhodnutí Varšavy k přesunu svých vojsk.
Související
Obrana za miliardy. Polsko se opevňuje před Ruskem, staví dračí zuby i protidronové bariéry
Polskem otřásla vražda mezi dětmi. Školačku ubodala jiná dívka
Polsko , armáda Polsko , Bělorusko , Wagnerova skupina (v přepisu z ruštiny Vagnerova)
Aktuálně se děje
před 26 minutami
Příměří u jaderné elektrárny v Záporoží. Začaly kritické opravy vedení
před 1 hodinou
Muž s nožem v Budějovicích vyhrožoval kolemjdoucím. Policista ho zpacifikoval
před 2 hodinami
Francie oplakává Bardotovou. O dojmy se podělil i prezident Macron
před 3 hodinami
Lavrov promluvil o úmyslech Moskvy a varoval Evropany
před 4 hodinami
Nebezpečné počasí hrozí už dnes večer. Výstraha se týká celé ČR
před 4 hodinami
Hazard, jaký se nevidí. Žena v Krkonoších bruslila na tenkém ledu i s kočárkem
před 5 hodinami
Zemřela ikonická herečka Brigitte Bardotová
před 6 hodinami
Turek se nevzdává. Pavel by měl dodržet svá slova, říká poslanec
před 7 hodinami
Zimní počasí na přelomu roku. Napadnout mohou desítky centimetrů sněhu
před 7 hodinami
Trump přivítá Zelenského. Zbývá deset procent a plán bude hotový, tvrdí Kyjev
před 8 hodinami
Anonym vyhrožoval střelbou v teplickém obchodním domě. Policie po něm pátrá
před 10 hodinami
Předpověď počasí: Poslední týden roku bude ve znamení pravé zimy
včera
"Zelenskyj nemá nic, dokud to neschválím." Trump dal jasně najevo, kdo rozhoduje o válce na Ukrajině
včera
Obrana za miliardy. Polsko se opevňuje před Ruskem, staví dračí zuby i protidronové bariéry
včera
Rusko válkou ničí samo sebe. Chytilo se do své vlastní ekonomické pasti
včera
Období hlubokého otřesu a nejistoty. Rok 2025 se zapíše do dějin Evropské unie
včera
Revoluce ve válčení. USA podle expertů vytváří zbraně, které budou využívat umělou inteligenci
včera
Už nenadávají u mobilů. Hněv generace Z se v roce 2025 přetvořil a začal měnit svět
včera
Americká armáda provedla sérii leteckých úderů v Nigérii, útočila na Islámský stát
včera
Počasí: Meteorologové vydali varování před ledovkou. Část Česka zasáhne už dnes večer
Český hydrometeorologický ústav vydal varování před ledovkou, která se může vytvořit už během dnešního večera. Komplikace hrozí především v severních a severovýchodních Čechách, konkrétně v Ústeckém a Libereckém kraji. Přechod studené fronty sem přinese nejen sněžení, ale místy i mrznoucí mrholení nebo déšť, což může na silnicích a chodnících vytvořit nebezpečný kluzký povrch. Riziko těchto nebezpečných srážek by mělo pominout během noci na neděli.
Zdroj: Libor Novák