Zákaz Al-Džazíry se USA nelíbí. Od Izraele chce vysvětlení

Bílý dům vyjádřil znepokojení ohledně kroků Izraele směřujících k zákazu vysílání katarské zpravodajské televize al-Džazíra na svém území. Bude také žádat další informace ohledně zpráv o nalezení těl v nemocnici v Gaze, do které vstoupili izraelští vojáci. 

Izraelský parlament v pondělí schválil zákon, který umožňuje vládě zakázat vysílání zahraničních stanic a uzavřít jejich pracoviště, pokud jsou považovány za hrozbu pro národní bezpečnost.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který al-Džazíru nazval "teroristickým kanálem", oznámil, že tento zákon bude vůči této stanici okamžitě použit.

"Má-li toto opatření platit, je to znepokojivé," uvedla mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierrová. Washington také s obavami přijal zprávy z Pásma Gazy.

Izraelská armáda v pondělí potvrdila, že po téměř dvou týdnech stáhla tanky a další techniku z nemocnice Šifá ve městě Gaze, což je největší zdravotnické zařízení v oblasti.

Doporučené články

Ministerstvo zdravotnictví v pásmu Gazy, které je pod kontrolou hnutí Hamás, se s Izraelem ve válečném stavu, následně oznámilo, že v nemocnici a okolí bylo nalezeno "desítky těl, některá v rozkladu". Lékaři a civilisté v poškozeném komplexu uvedli pro AFP, že bylo nalezeno nejméně 20 těl, z nichž některá byla pravděpodobně přejetá vojenskými vozidly.

"Pokud jsou tyto informace pravdivé, je to záležitost, kterou pečlivě zvážíme, a obrátíme se na izraelskou vládu, abychom získali další informace," dodala Jean-Pierrová pro novináře. 

Vztahy mezi USA a Netanjahuem jsou dlouhodobě napjaté. Americký prezident Joe Biden během nedávných soukromých rozhovorů ostře kritizoval Netanjahua, který je podle něj hlavní překážkou změny izraelského vojenského přístupu v Pásmu Gazy. Pro americkou stanici NBC to uvedlo pět zdrojů.

Biden údajně uvedl, že se snaží přimět izraelskou vládu k souhlasu s příměřím v pásmu Gazy, ale Netanjahu "mu dává pekelně zabrat" a je nemožné se s ním dohodnout. Během soukromých rozhovorů údajně označuje Netanjahua jako "toho týpka" a nejméně třikrát ho nazval "blbcem".

Americký prezident vyjádřil svou frustraci nad tím, že jeho vláda předkládá dobré návrhy na dohodu o příměří pro Izrael, ale premiér Netanjahu je neustále odmítá. Také zdůraznil, že premiér Netanjahu podle něj prodlužuje konflikt, aby si udržel moc.

Jeden z insiderů uvedl pro NBC, že Biden řekl, že premiér Netanjahu začal dobře, ale "v poslední době se stal trnem v patě" a "v poslední době dělá problémy". Biden také podle zdrojů NBC uvedl, že poslední dobou premiér Netanjahu přináší spíše problémy.

Přestože Bidenova frustrace nevedla k zásadní změně politiky USA, představitelé pro NBC naznačili, že uvažují o zpoždění nebo zpomalení prodeje amerických zbraní Izraeli. Jiní vládní zástupci pak naznačili, že se připravují na možnost oficiálního uznání nezávislosti palestinského státu. 

Související

Více souvisejících

Izrael televize Bílý dům USA

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

StarDance odhalila jména pěti mužských účastníků třinácté řady.

StarDance 2024 je kompletní. Tančit budou také herci Blažek a Hes

Jména všech deseti účastníků podzimní třinácté řady StarDance jsou známá. Česká televize ve středu na sociálních sítích odhalila jména pěti mužů, kteří se objeví na parketu. Už v pondělí prozradila, jaké slavné ženy budou usilovat o titul královny tanečního parketu. 

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

Týdenní výhled filmů: Dadaistický Dalí, zhýralost církve a rozštěpená americká společnost

Pravidelný výhled začínajícího filmového týdne představí osm premiérových titulů v kinech a zároveň upozorní na některé z nových přírůstků do katalogů rozmanitých VOD platforem. Do kin míří bohatá nabídka pro mladé publikum, české dokumenty i americké thrillery.

Zdroj: Martin Pleštil

Další zprávy