Zaminované ústupové cesty, střelba do vlastních. Prigožin opět kritizoval ruskou armádu

Šéf žoldnéřské skupiny wagnerovců Jevgenij Prigožin se opět pustil do ruského vojenského velení. Obvinil "zástupce ruského ministerstva obrany" z umístění min podél výstupních tras, kterými jeho vojska opouští Bachmut. Uvedl to server Kyiv Independent.

Velitel Wagnerovy skupiny tvrdí, že vojáci v květnu zaminovali silnici, kterou používají Prigožinovi žoldáci ke stažení z Bachmutu na východní Ukrajině. Zveřejnil také dokumenty o údajné přestřelce mezi wagnerovci a vojáky ruské armády. Tato tvrzení ale nebylo možné ověřit. 

Podle Prigožina byla výbušná zařízení umístěna asi na tuctu míst podél výstupních tras, včetně "stovek" protitankových min. "Společně s orgány činnými v trestním řízení jsme prováděli vyšetřovací akce, abychom vše zdokumentovali. V současné době probíhá vyšetřování," řekl Prigožin.

Výbušná zařízení podle něj umístili "zástupci ruského ministerstva obrany". "Když se jich ptali, proč to udělali, ukázali prstem nahoru," dodal Prigožin a naznačil, že rozkazy přišly od vyšších úředníků.

Prigožin v pátek řekl, že téměř všichni jeho bojovníci se už stáhli z východoukrajinského města Bachmut. "Všechny pozice byly předány (ruskému) ministerstvu obrany v řádném pořadí," řekl podle DPA s tím, že 99 procent bojovníků Wagnerovy skupiny Bachmut už opustilo.

Prigožin před několika dny uvedl, že jeho bojovníci se stáhnou z východoukrajinského města Bachmut do 1. června a předají kontrolu nad ním ruské armádě. "Wagnerovci opustí Arťomovsk (ruské jméno pro Bachmut ze sovětské éry, pozn. red.) mezi 25. květnem a 1. červnem," řekl podle Reuters Prigožin v nahrávce zveřejněné na platformě Telegram. Dodal, že žoldnéři zřídili "obranné linie" na západním okraji Bachmutu.

"Pokud ministerstvo obrany nemá dostatek personálu, máme tisíce generálů," uvedl dále Prigožin, který je dlouhodobě ve sporu s ruským vojenským vedením. V minulosti opakovaně ostře kritizoval ruského ministra obrany Sergeje Šojgua a náčelníka generálního štábu Valerije Gerasimova a obvinil je z nekompetentnosti a odpovědnosti za velké ruské ztráty na Ukrajině.

Začátkem měsíce navíc prohlašoval, že svoje jednotky stahuje z Bachmutu a město předá ruskému ministerstvu obrany, protože "při takovém nedostatku munice jsou odsouzeny k nesmyslné smrti." Pozice svých ozbrojenců měl později předat speciálním jednotkám vůdce Čečenska Ramzana Kadyrova.

Nakonec ale šéf wagnerovců uvedl, že jeho lidé na pozicích setrvají. "Přišel bojový rozkaz, který jasně stanoví, že pokud opustíme naše pozice (v Bachmutu), bude to považováno za vlastizradu. To nám vzkázali," řekl ve videu.

Mluvčí Východní skupiny ozbrojených sil Ukrajiny Serhij Červatij popsal proces stahování Wagnerovy skupiny od Bachmutu. "V posledních dnech jsme zaznamenali výrazný pokles bojů, došlo ke 2-3 přestřelkám. Nepřítel pokračuje v rotaci, stahuje Wagnerovu skupinu a nahrazuje ji jednotkami výsadkových vojsk a motorizované pěchoty," popsal podle agentury Ukrinform

"Toto stahování působí depresivně na ty, kteří nastupují na jejich místo. Oni sami se zúčastnili mnoha bojů, je to druhá nebo třetí skupina, která přichází, navíc vidí stav zločinců," doplnil.

Rusové během střídání postů schytali ukrajinské ostřelování. "Výsledkem je 80 mrtvých okupantů, 119 zraněných, zničení jednoho obrněného transportéru, bezpilotního letounu, protiletadlového děla, dvou vozidel a pěti muničních skladů," vyčíslil Červatij. 

Mluvčí si není jistý, jestli se wagnerovci na své pozice časem nevrátí. "Z bezprostředních akcí to není patrné, ale závisí to na vojenském a politickém vedení jejich zločineckého státu. A personální obsazení je velký problém, na rozdíl od toho, co Prigožin vykřikoval. Myslím, že v blízké budoucnosti se ukáže, jak se budou vyvíjet okolnosti a co budou nuceni udělat," vylíčil Červatij. 

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Jevgenij Prigožin

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Petr Fiala

Vláda schválila novou obrannou strategii, reaguje na válku na Ukrajině

Česko bude mít novou obrannou strategii, která reaguje na aktuální bezpečnostní situaci v Evropě, která se zásadně zhoršila po ruském útoku na Ukrajinu. Dokument schválila vláda Petra Fialy na jednání ve středu 4. října 2023. Podpořila také poslanecký návrh novely školského zákona, který mimo jiné zavádí elektronický systém přihlášek na střední školy a rozhodla o dočasném znovuzavedení ochrany vnitřních hranic se Slovenskem na dobu deseti dnů.

včera

včera

včera

včera

Wagnerova skupina v Rostově na Donu (24. června 2023).

Co pro Ukrajinu znamená návrat wagnerovců? Za určitých podmínek představuje vážnou hrozbu

Po srpnovém úmrtí velitele Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina se zdálo, že budoucnost pro jeho žoldáky nevypadá nijak příznivě. Část z nich se odebrala do Běloruska, zatímco jiní podle nejrůznějších zpráv skončili zpátky v Africe, kde se v minulosti zapojovali do konfliktů v několika státech. Nejnovější zprávy ale hovoří o jejich návratu na Ukrajinu, kde mohou v případě sjednocení pod novým velitelem představovat pro Kyjev vážný problém.

včera

včera

Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov

Nobelovu cenu za chemii získala trojice vědců z USA a Ruska za kvantové tečky

Trojice vědců z USA a Ruska letos získala Nobelovu cenu za chemii za své revoluční objevy a výzkum polovodičových nanokrystalů známých jako kvantové tečky. Laureáty jsou Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov. Informace o čerstvých vítězích unikla na veřejnost několik hodin před oficiálním oznámením Královské švédské akademie věd.

včera

včera

včera

včera

včera

V Benátkách se zřítil autobus z nadjezdu

Proč došlo k tragédii v Benátkách? Itálie má zatím jediné vysvětlení

Za zřícením autobusu z nadjezdu nad železniční tratí u Benátek, při němž zemřelo nejméně 21 lidí, může podle prvních informací stát chyba řidiče. Čtyřicetiletý Alberto Rizzotto z provincie Treviso je jedinou italskou obětí nehody a policie pracuje s verzí, že zkušený řidič mohl trpět zdravotními problémy.

včera

včera

Policisté zastavili dodávku s migranty

Policisté zadrželi už desítky příchozích migrantů. Slovensko zavádí hraniční kontroly s Maďarskem

Slovenská vláda v Bratislavě dnes rozhodla, že od čtvrtka dočasně zavede kontroly na hranicích s Maďarskem kvůli migrační situaci. Tento krok je pokračováním podobných opatření, která v úterý ohlásily také Česká republika, Polsko a Rakousko. Krátce poté, co Česko začalo na hranicích se Slovenskem kontrolovat vytipovaná vozidla, už policie zachytila desítky nelegálních migrantů.

včera

Politico: USA, EU a Rusko před útokem Ázerbájdžánu tajně jednali o Náhorním Karabachu

Zástupci Spojených států, Evropské unie a Ruska se v září setkali v Turecku na neveřejných mimořádných jednáních, s cílem najít řešení pro složitou situaci týkající se Náhorního Karabachu. Tato schůzka se uskutečnila jen krátce před tím, než Ázerbájdžán zahájil vojenskou ofenzivu, snažící se získat kontrolu nad územím spravovaným etnickými Armény. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy