Záporožská jaderná elektrárna se v noci ocitla na pokraji jaderné nehody

Ukrajinská Záporožská jaderná elektrárna, kterou kontrolují Rusové, se v noci ocitla na pokraji jaderné nehody kvůli přerušení vnějších dodávek proudu. Oznámila to podle serveru Ukrajinska pravda ukrajinská státní společnost Energoatom, která elektrárnu provozovala před ruskou invazí.

"Uplynulou noc nastala v Záporožské elektrárně totální porucha," oznámil Energoatom na síti Telegram. Dodávky proudu byly obnoveny po několika hodinách. "Okupační síly se nestarají o bezpečnost Záporožské jaderné elektrárny," uvedl šéf společnosti Petro Kotin.

Ukrenergo, ukrajinská národní energetická společnost, uvedla, že elektrárna se během nočního blackoutu musela spolehnout na dieselové generátory, což ohrozilo bezpečnost největší jaderné elektrárny v Evropě.

"Největší bezpečnostní hrozba je na energetickém bloku 4. Je to proto, že jej okupanti použili v rozporu s podmínkami licence k provozu JE vydanou ukrajinským regulátorem a udržovali je ve stavu horké odstávky," uvedla společnost.

Doporučené články

"Odstávka hlavních cirkulačních čerpadel, která ochlazují aktivní zónu reaktoru, vede k přechodu reaktorové elektrárny do režimu přirozené cirkulace. Tento režim je pro reaktorový blok obtížný. Jeho trvání je omezeno konstrukcí a může vést k poruše hlavního zařízení pohonné jednotky. Jednotku je třeba urychleně převést do studeného stavu," dodala.

Díky úsilí ukrajinských specialistů bylo hlavní elektrické vedení opraveno zhruba v 7:00 místního času. V elektrárně nadále pracují ukrajinští odborníci a od září 2022 situaci na místě monitorují i ​​kontroloři Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE).

Záporožská jaderná elektrárna má celkem šest bloků s reaktory typu VVER-1000, což jsou tlakovodní reaktory. První dva bloky byly spuštěny v 80. letech, a následně byly postaveny další. Elektrárna byla postavena za doby Sovětského svazu a její provoz byl v průběhu času modernizován.

Související

Více souvisejících

Ukrajina Záporožská jaderná elektrárna

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

německý tank Leopard 2 A7 02

Německo chce darovat Česku další bojové tanky Leopard 2A4

Armáda ČR má možnost získat další bojové tanky Leopard 2A4 z Německa. V současnosti probíhají jednání o dalším daru Spolkové republiky Německo za českou pomoc Ukrajině. Konkrétně by ČR mohla darem získat dalších 14 bojových tanků a jeden vyprošťovací. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Daňové přiznání 2024: Přehled lhůt a dalších důležitých informací

V lednu doběhla lhůta na podání přiznání k dani z nemovitých věcí, ovšem na přiznání k dani z příjmů fyzických osob mají lidé ještě čas. Jaké jsou lhůty a jakými způsoby je možné tiskopis dodat úřadům? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy