Zelenskyj: Pokud nedostaneme jasný signál od NATO ve Vilniusu, nemáme tam co dělat

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyjádřil, že pokud na nadcházejícím summitu NATO ve Vilniusu nedostane Ukrajina konkrétní signály ohledně svého členství v alianci, nevidí žádný smysl účastnit se tohoto setkání. Uvedl to dle webu Ukrajinska Pravda v rozhovoru pro WSJ.

Prezident Zelenskyj vyjádřil pochopení vůči nemožnosti okamžitého vstupu Ukrajiny do NATO v současné době, kdy válka stále pokračuje. Nicméně zdůraznil, že pro Kyjev je klíčové slyšet jasnou zprávu, že Ukrajina bude mít možnost vstoupit do této aliance po skončení konfliktu.

"Některé země NATO se tak bojí Ruska, že nejsou připraveny vidět Ukrajinu v alianci. Pokud nás tam nevidí a nevydají nějaký signál ve Vilniusu, věřím, že Ukrajina na tomto summitu nemá co dělat," řekl," řekl v rozhovoru.

"Chápeme, že během této války nebudeme v NATO ani v žádné mocné bezpečnostní alianci. Ale řekněte mi, kolik životů stojí za jednu větu na summitu ve Vilniusu: Ukrajina bude po této válce v NATO, tedy až to bude bezpečné," dodal Zelenskyj.

Když byl dotázán na své očekávání z nadcházejícího summitu ve Vilniusu, prezident Zelenskyj uvedl, že si není jistý, zda Kyjev obdrží očekávaný signál.

V reakci na jednání ministrů NATO v Oslu vystoupil šéf litevského ministerstva zahraničí a prohlásil, že je načase, aby Ukrajina dostala jasnou odpověď na otázku, jak a kdy může vstoupit do NATO.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) NATO

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 1 hodinou

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

Giorgio Napolitano

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

včera

Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská

Před 215 lety zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská, nejkrásnější dcera Marie Terezie

Dne 22. září 1808, tedy před 215 lety, zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská. Ta byla již jako malé děvčátko velice hezká a později se o ní hovořilo jako o nejkrásnější dceři Marie Terezie. Svou krásu ráda využívala, často koketovala s muži u rakouského dvora a právě svým vzhledem se snažila upoutat pozornost budoucího vlivného ženicha. Brzy se však na vlastní kůži přesvědčila, že krása je pomíjivá. Onemocněla totiž neštovicemi, které její půvabný obličej trvale znetvořily.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

První dvě trenérské změny ve fotbalové lize. V Hradci nahrazuje Webera Kotal, v Karviné skončil Hejdušek

Po posledním víkendu hned dva účastníci tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže sáhli ke změnám na trenérských postech. Poté, co Hradec Králové prohrál 1:5 s Mladou Boleslaví, se Východočeši rozhodli k ukončení spolupráce s koučem Jozefem Weberem. Toho nahradí sedmdesátiletý stratég Václav Kotal, dosavadní šéftrenér druholigového Žižkova. Nového trenéra bude hledat i trápící se nováček z Karviné, kde tak skončil Tomáš Hejdušek a kterého prozatímně zastoupí jeho dosavadní asistenti.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Falešná naděje Ukrajiny? Vytoužené F-16 poměr sil nutně změnit nemusí, mohou být i přítěží

Už čtyři země ohlásily záměr věnovat Ukrajině dlouho požadované stíhací letouny F-16. Ačkoli schválení dodávek ze strany USA ukrajinský prezident Volodymyr Zelensky označil za "průlomovou dohodu", američtí představitelé se podle Reuters domnívají, že F-16 poskytnou Ukrajině jen "malou pomoc" v její protiofenzívě. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy