Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

Informace zpravodajství uvádí, že útěk nepálských žoldáků bojujících v ruské armádě, kteří se připojili k vojenské jednotce 29328 ruských ozbrojených sil, byl způsoben velkými ztrátami při "masových útocích", brutálním postojem moskevských velitelů na frontě, včetně mimosoudních poprav za odmítnutí plnit rozkaz jít do jisté smrti, a také nevyplacením slíbených peněz.

Přestože se tyto uprchlé vojáky snaží ruští okupanti aktivně hledat v anektovaných ukrajinských osadách, zejména v Luhanské oblasti, je jejich snaha neúspěšná. 

Mnoho zahraničních vojáků bojujících v řadách ruské armády se již stalo válečnými zajatci tzv. POW (prisoner of war - pozn. redakce). Tito lidé na tiskové konferenci pořádané v Kyjevě 15. března 2024 uprostřed ruské invaze na Ukrajinu vypověděli, že byli nalákáni do okupačních jednotek se sliby vysokých mezd, nefrontových rolí nebo jednoduše, že byli  podvedeni. Organizátoři tiskové konference definovali muže jako „žoldáky“ z „globálního jihu“ a uvedli, že s nimi zacházejí stejně jako s ruskými válečnými zajatci.

Hlavní ředitelství rozvědky Ministerstva obrany Ukrajiny (GUR) uvádí, že vedení ruského motostřeleckého vojenského útvaru ve zprávách a prohlášeních vysvětlují dezerci Nepálců lžemi o možném "návratu do své vlasti kvůli zemětřesení".

"Nicméně samostatně opustit okupovanou Luhanskou oblast a dostat se zpět do Nepálu není snadný úkol. Navíc občané Nepálu, kteří se účastní nepřátelských akcí proti Ukrajině jako součást ruské armády, mohou čelit trestnímu stíhání i ve své vlastní zemi," uvádí se ve zprávě.

Rusko naverbovalo asi 2 000 nepálských mužů k účasti ve zbytečné a devastující válce proti Ukrajině. Dle informací z fronty a od zajatců je znát, že řada z nich se kvůli neúnosným podmínkám v okupační armádě snaží o návrat domů.

Jak dokládá Centrum národního odporu, zapojeno je mnoho mužů z Kuby a Nepálu. Rusové odvádějí ozbrojence na okupovaná území Ukrajiny, kde se cvičí pod vedením elitních nemilosrdných žoldnéřů ze soukromé polovojenské jednotky Wagnerovců.

Jak uvádí ukrajinský deník RBK-Ukrajina, od začátku ledna Nepál přestal vydávat pracovní povolení svým občanům do Rusku a na Ukrajinu.

Související

raketový systém Patriot

Ukrajina dostala od Německa třetí systém Patriot

Ukrajina posílila svou protivzdušnou obranu proti útokům ruských sil dalším systémem Patriot, který poskytlo Německo. Ve svém pravidelném večerním proslovu to v neděli řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Více souvisejících

válka na Ukrajině Ruská armáda

Aktuálně se děje

před 17 minutami

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa? Selhali jsme, přiznala šéfka Tajné služby

Za selhání Tajné služby USA v pondělí označila její šéfka Kimberly Cheatleová červencový atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který utrpěl lehké zranění, zatímco útočník byl zneškodněn. Podle Cheatleové došlo k největšímu operačnímu selhání USSS za poslední desetiletí. Informovala o tom CNN. 

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Joe Manchin

Manchin chce nahradit Bidena. Zvažuje kandidaturu za demokraty

Joe Manchin zvažuje opětovnou registraci za člena Demokratické strany a kandidaturu na prezidenta. Oznámila to v noci na neděli televize CNN s odvoláním na zdroje blízké tomuto v současnosti nezávislému senátorovi za stát Západní Virginie a jeho někdejšímu demokratickému guvernérovi.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostala od Německa třetí systém Patriot

Ukrajina posílila svou protivzdušnou obranu proti útokům ruských sil dalším systémem Patriot, který poskytlo Německo. Ve svém pravidelném večerním proslovu to v neděli řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

před 10 hodinami

Tragická dopravní nehoda u Otrokovic: Mladý muž nepřežil čelní střet s kamionem

Ani uplynulý prázdninový víkend se neobešel bez nehod. Tragickou havárii vyšetřují od soboty policisté na Zlínsku. Mladý muž nepřežil čelní střet s kamionem u Otrokovic. Silnice musela být kvůli nehodě na nějaký čas uzavřena. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy